ماموریت سایت - بیان ماموریت سایت

ماموریت سایت شما چیست؟

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

ماموریت سایت شما چیست؟

قبل از شروع هرگونه پیشرفت در وب سایت خود (سئو، UX یا هر کاری دیگری)، باید از خودتان بپرسید: مأموریت وب سایت چیست؟

چرا مردم باید از وب سایت من بازدید کنند، پست های من را بخوانند و یا محصولات من را بخرند؟ هدف از وب سایت من چیست؟ شما باید قادر به پاسخگویی به این سوالات باشید. در این پست اهمیت داشتن یک ماموریت روشن را توضیح خواهیم داد. همچنین، اهمیت ارتباط ماموریت با مخاطبان سایت را بررسی خواهیم کرد.

ماموریت چیست؟

asian business woman hand writing Mission word

ماموریت وب سایت شما شامل ایده هایی است که در مورد وب سایت و شرکت خود دارید. هر صاحب وب سایت انتظارات خاصی از بازدیدکنندگانش دارد. شما می خواهید آنها مقالات شما را بخوانند و یا محصولات تان را بخرند. شاید بخواهید به خوانندگان خود اطلاعات دهید. شاید می‌خواهید آن ها را سرگرم کنید یا می‌خواهید زندگی آن‌ها را با محصولات تان بهبود دهید.

بنابراین قبل از شروع هرگونه برنامه ریزی برای وب سایت خود، باید درباره مأموریت خود فکر کنید. ماموریت وب سایت خود را در قالب چند کلمه و یا یک جلمه روی کاغذ بیارید. برای مثال ماموریت سایت لرن مارکتینگ این است: آموزش بازاریابی و آموزش بازاریابی اینترنتی

یکی از مشکلات اصلی وب سایت ها نداشتن ماموریت و هدف مشخص است. در بسیاری از وب سایت ها مشخص نیست که مجموعه چه خدماتی ارائه می‌دهد. به طور مشخص بیان کنید که هدف شما چیست و چه پیشنهادهایی برای مخاطبان برای رسیدن به این هدف دارید.

چگونه می‌توانید مأموریت وب سایت خود را فرمول بندی کنید؟

برای تعیین ماموریت سایت تان باید زمان صرف کنید. پس از فکر کردن، مأموریت سایت خود را به صورت چند کلمه یا جمله روی کاغذ بنویسید. پیام ماموریت شما باید در یک جمله مفهومی را به مخاطبان منتقل کند. هنگامی که این پیام برای شخص شما روشن شد، خیلی راحت و ساده می‌توانید آن را به مخاطبان خود منتقل کنید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  سئو یا بازاریابی موتورهای جستجو چیست؟

برای کمک به تهیه مأموریت سایت تان، ما لیستی از سؤالات را برای شما تهیه کرده ایم. با پاسخ دادن به این سوالات می‌توانید ذهن خود را منظم کنید و ماموریت سایت خود را مشخص کنید.

  1. مردم چه کارهایی را می‌توانند با محصولات یا اطلاعات سایت شما، انجام دهند؟
  2. چه محصولات و ایده هایی سایت شما را منحصر به فرد و متمایز می‌کند؟
  3. چگونه محصولات و خدمات شما زندگی مشتریان را بهتر می‌کند؟
  4. چرا مردم باید محصولات یا خدمات معرفی شده را از وب سایت شما خریداری کنند و نه از سایتی دیگر؟ چرا مردم باید اطلاعات سایت شما را به جای اطلاعات وب سایت های دیگر بخوانند؟
  5. چرا این محصولات و خدمات را معرفی می‌کنید؟ (دلیلی فراتر از کسب درآمد)
  6. راه های ماموریت خود را برای مخاطبان خود مشخص کنید

مشخص کردن ماموریت تان برای مخاطبان

هنگامی که مأموریت سایت شما روشن شد، می‌توانید بررسی کنید که آیا این ماموریت در وب سایت شما منعکس شده است یا خیر. ابتدا روی صفحه اصلی و صفحات فرود سایت خود تمرکز کنید. زیرا این صفحات، صفحاتی هستند که ورود بازدید کنندگان به سایت از طریق آن‌ها انجام می‌شود.

فقط چند ثانیه برای بیان این ماموریت به مخاطبان خود فرصت دارید. زمان توجه و تمرکز افراد در اینترنت بسیار پایین است. بنابراین شما باید مطمئن شوید که مهم ترین مساله یعنی ماموریت سایت تان را به سرعت بیان می‌کنید.

برای این که بتوانید ماموریت وب سایت خود را خیلی سریع و مشخص بیان کنید، ۳ راه دارید.

۱) باید یک مقدمه خوب و عالی بنویسید

۲) باید مطمئن شوید که سر تیترها و بخش بندی های سایت شما واضح و روشن هستند

این نوشته را هم حتما بخوانید  اصول بازاریابی اینترنتی |‌ ۱۵ اصل بازاریابی اینترنتی

۳) از تصاویر زیبا و مناسب استفاده کنید.

راه ۱) مقدمه مناسب

صفحه اصلی و صفحات فرود شما باید دارای یک مقدمه روشن و واضح باشند. در این مقدمه، مأموریت وب سایت خود را توضیح دهید. وب سایت شما چیست؟ چه می‌فروشید؟ چه خدمتی می‌دهید؟ چه اطلاعاتی می‌دهید؟

مطمئن شوید که این متن واضح و متناسب با زبان مخاطبان تان است. این متن نباید بیش از حد طولانی باشد (بیشتر از یک یا دو پاراگراف).

۲) سر تیتر ها و عنوان ها

راه دیگر برای انتقال ماموریت خود به مخاطبان، این است که از از عنوان ها و تیترها در نوشته های خود استفاده کنید. عنوان صفحه شما باید به صورت مشخصی نشان دهد که موضوع آن صفحه از سایت شما چیست و درباره چه موضوعی صحبت می‌کند.

تیترها و عناوین باید با موضوع اصلی سایت شما هماهنگ و یکپارچه باشند. سایت ما که در حوزه بازاریابی است دارای عناوین و تیترهایی مرتبط با حوزه بازاریابی و بازاریابی اینترنتی است.

در زمان نوشتن عناوین سعی کنید که مخاطبان را دعوت به اقدام کنید. اگر ماموریت سایت ما آموزش بازاریابی اینترنتی است، باید همان ابتدا آن را بیان کنیم و کاربران را دعوت به اقدام کنید. برای مثال برای خواندن راهنمای جامع بازاریابی اینترنتی، صفحه بازاریابی اینترنتی را ببینید.

۳) یک عکس خوب ارزشمندتر از هزار کلمه است

راه سوم برای اطمینان از این که ماموریت شما برای مخاطبان واضح است، استفاده از تصاویر خوب است. برای اکثر محصولات، پیدا کردن تصاویری که منعکس کننده هدف سایت شما باشد، آسان است. در مورد آنچه که می خواهید به مخاطبان خود بگوئید، فکر کنید، در عین حال انتخاب تصاویر ماموریت خود را در ذهن داشته باشید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  سبد خرید خود را در ۵ قدم بهینه سازی کنید

اگر شما آب نبات می فروشید، مطمئن شوید که عکس های آب نبات خوشمزه را در صفحه اصلی خود قرار دهید. اگر شما تور ایرانگردی برگزار می‌کنید، باید عکس هایی از مناطق مختلف ایران و تورهای پیشین برگزار شده در صفحه اصلی سایت خود قرار دهید.

برای سایت هایی که خدمات مشاوره یا سرویس ارائه می‌کنند، اغلب پیدا کردن تصویر کمی مشکل تر است. برای مثال سایت لرن مارکتینگ در حوزه آموزش بازاریابی اینترنتی و بازاریابی فعالیت می‌کند که مواردی غیر فیزیکی هستند. ما در صفحه آموزش ها و محصولات خود سعی کرده ایم این مفاهیم را بصری و قابل لمس کنیم.

هنوز برای خودتان وب سایت ندارید؟

اگر هنوز برای طراحی سایت خودتان اقدام نکرده اید و قصد دارید سایت تان را راه اندازی کنید، پیشنهاد می‌کنیم آموزش زیر را ببینید. در این آموزش ما به صورت تصویری و قدم به قدم تمامی مراحل راه اندازی یک وب سایت را تشریح کرده ایم. همگام با این آموزش می‌توانید پیش بروید و در انتهای آموزش یک وب سایت کامل داشته باشید.

آموزش تصویری راه اندازی سایت

بهترین زمان همین اکنون است

ماموریت سایت شما چیست؟ همین الان فکر کنید و ماموریت سایت خودتان را در قالب یک جمله در بخش زیر با ما در میان بگذارید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *