چگونگی اندازه گیری عملکرد با ابعاد سفارشی در Google Analytics

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

چگونگی اندازه گیری عملکرد با ابعاد سفارشی در Google Analyticsداده کاوی به معنی درک داده ای است که کارایی بیشتری داشته باشد. به این معنی که اطلاعاتی که در اختیارتان قرار می گیرد دقیقا همان است که به ان احتیاج دارید.

یکپارچگی داده ها به وضوح برای گزارش دهی خوب اهمیت دارد، اما آنالیز نباید صرفا بر اعتبار کد ردیابی تمرکز کند. حتی در بین تیم های بازاریابی دیجیتالی که اهمیت دادن گزارش را در نظر می گیرند، اغلب با نگرشی مواجه می شویم که طی ان به کار گیری گوگل آنالیتیک از لحاظ فنی هر چه که انها نیاز دارند را در اختیار انها قرار می دهد.

پتانسیل کامل Google Analytics به ندرت در موارد بسیار عمیق مورد استفاده قرار می گیرد. تجزیه و تحلیل بازده ROI در فعالیت های بازاریابی، تاثیر تعامل محتوا در کسب و کار یا رفتار بعضی از زیرمجموعه های مخاطبان شمابسیاری از موارد ساده ای است که می تواند اندازه گیری شود.

در این مقاله، به بررسی راه هایی که باعث می شوند از ویژگی های سفارشی حساب Google Analytics خود استفاده کنید می پردازیم. حال به بررسی چند مثال می پردازیم و در نهایت، می توانید این تکنیک ها را بر گزارش خودتان اعمال کنید و از آنها برای اثبات توانایی خود به مشتریان یا کارفرمایان خود استفاده کنید.

منظور از ابعاد سفارشی چیست؟
به طور خلاصه، این ابعاد شما را قادر می سازد تا اطلاعات اضافی، غیر استاندارد را در Google Analytics ثبت کنید. پس از آن می توانید اطلاعات خود را بر اساس این ابعاد تجزیه کنید، به همان نحو که با ابعاد استاندارد مانند منبع، رسانه، شهر یا مرورگر این کار را می کنید. ابعاد سفارشی حتی می تواند به عنوان فیلتر در قسمت View-level تنظیم شوند تا شما این امکان را پیدا کنید که یک زیر مجموعه خاص از مخاطبان یا ترافیک خود را برای تحلیل عمیق تر از بقیه جدا کنید.

improvement-key-factory
در مقابل ویژگی گروه بندی محتوا – که به شما امکان می دهد صفحات خود را به گروه های مجزا بکشید، ابعاد سفارشی به شما اجازه می دهد به طور کامل داده ها را به بازدید ها، جلسات یا کاربران مرتبط کنید. این نکته بسیار مهم است؛ ابعاد سفارشی می تواند از سطوح مختلف ارائه شده توسط گوگل آنالیز استفاده کند. بدان معنی که ابعاد جدید شما می تواند بر یک کاربر فرد و تمام تعاملات بعدی او در وب سایت و یا یک صفحه نمایش اعمال شود.
برای بیان اهداف این آموزش، یک سناریوی ساده را تصور می کنیم: تصور کنید که یک وبسایت محبوب تجارت الکترونیک با استراتژی بازاریابی محتوا را در کنار وبلاگ تان اداره می کنید. با نشان دادن برخی از دیدگاه های جدیدی که این ابعاد ارائه می دهند، شروع می کنیم.
۱ مشارکت کاربر
یک سری از آموزش های خود را در وبلاگ تان وارد می کنید و در حالی که این اطلاعات به خوبی عمل می کنند، شما برای نشان دادن ارزش پولی تلاش های تان باید مداوم تلاش کنید. شما معتقدید که تعامل با آموزشها مثبت با خریدهای بالقوه ارتباط دارد و تمایل دارید این امر را در انالیزها نشان دهید. با تنظیم یک دامنه سفارشی در سطح کاربری به نام “Commenter” که در ارتباط با نظر است، درست یا غلط بودن مقادیر را گزارش می کند، می توانید رفتار کاربران درگیر را پیگیری کنید.
۲ آمار جمعیتی
وضعیت ورود کاربر اغلب به عنوان یکی از ابعاد سفارشی مطرح می شود، زیرا این امر به شما امکان می دهد تا مشتری های موجود یا بازدیدکنندگان وفادار را از سایرین جدا کنید. این عامل می تواند یک منبع عالی باشد، اما ما می توانیم یک گام فراتر به جلو برداریم: با فرض اینکه داده های اضافی را که در طول فرایند ثبت نام از کاربر جمع آوری کرده اید، چرا از این اطلاعات به عنوان ابعاد سفارشی در سطح کاربر استفاده نکنید؟ در مورد وب سایت فرضی مان، بیایید تصور کنیم که کاربر شما فرم ثبت نام شامل یک منو مربوط به شغل را پر کرده است. با برقراری ارتباط بین بازدید ها و شغل کاربران می توانید الگوهای خرید را در حرفه های مختلف مقایسه کنید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  مراحل ساخت فروشگاه اینترنتی

۳ محصولات تمام شده
اغلب سایتهای تجارت الکترونیک با معمای SEO یا اتمام محصولات مواجه شده اند. با URL های محصولاتی که دیگر وجود ندارند چه باید کرد؟ انها را آنلاین ترک کرد، یا مسیر بیننده را به قسمتی دیگر هدایت کرد یا ارور ۴۰۴ را نشان داد. موردی که کمتر تحت بررسی قرار می گیرد تاثیرات گسترده انها بر سطح کلی سهام است. اکنون که یک مثال روشن از پتانسیل بالای ابعاد سفارشی داریم، اجازه دهید سراغ فرآیند اجرا برویم.
چگونگی اجرای ابعاد سفارشی
تمام ابعاد سفارشی ابتدا باید در رابط ادمین Google Analytics ایجاد شود. این امکانات در سطح Property level وجود دارند نه View و حسابهای Google Analytics قادر به ثبت ۲۰ مورد از این ابعاد برای هر یک ایتم هستند.
Custom Definitions یا تعاریف سفارشی، را کلیک کنید و سپس دکمه قرمز ابعاد سفارشی جدید را بزنید.
در صفحه بعدی، باید برای ابعاد خود نام انتخاب کنید، یک دامنه (ضربه، جلسه، کاربر یا – برای پیاده سازی تجارت الکترونیک پیشرفته – محصول) را انتخاب کنید و کادر را فعال کنید. با ایجاد این بخش نسخه متنی از کدهای لازم برای شروع جمع آوری داده ها نشان داده می شود.
کد – که به طور کامل در Google Developers و Google Support ثبت شده است بسیار ساده است:

var mozDimensionValue = ‘Howdy Moz Fans’;
ga(‘set’, ‘dimension1’, mozDimensionValue);

همانطور که می بینید، ارزش بعد را با یک متغیر جاوا اسکریپت تعریف می کنیم، سپس با استفاده از روش مجموعه ای با دستور command ga ()، این متغیر را به عنوان Analytics به ابعاد سفارشی منتقل می کنیم. سپس تمام بازدیدهای بعدی روی صفحه (بازدید صفحات، حوادث، و غیره) ان بعد سفارشی را شامل می شود. توجه داشته باشید که ما با عدد شاخص به ابعاد اشاره میکنیم که در این مثال این عدد ۱ است؛ به صفحه اصلی سفارشی ابعاد در مدیریت بروید تا عدد شاخصی را که Analytics به ابعاد جدید اختصاص داده را، ببینید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  سبد خرید خود را در ۵ قدم بهینه سازی کنید

در ادامه مثال اولیه مان در رابطه با commenter – ما می خواهیم ارزش”commenter” را به شکاف Dimension 2 به عنوان بخشی از رویداد ارسال کنیم تا زمانی که کسی در سایت نظر می گذارد فعال شود.از روش زیر استفاده می کنیم:

ga(‘send’, ‘event’, ‘Engagement’, ‘Blog Comment’, {
‘dimension2’: ‘commenter’ });

این رویکرد هم کامل است و هم خوب است، اما بدون نقص نیست و نیاز به تغییرات کد ردیابی در صفحه، مشارکت قابل توجه توسعه دهندگان دارد ، به ویژه مقیاس خوبی نیست. با تشکر از مدیر گوگل، ما می توانیم همه چیز را بسیار ساده تر کنیم.
پیاده سازی با Google Tag Manager
از GTM برای پیاده سازی انالیزهای خود حتی ساده ترین انها استفاده کنید.با این کار استفاده از ابعاد سفارشی بسیار ساده تر می شود. برای کسانی که GTM برای انان جدید است، توضیح مقدماتی درباره BrightonSEO خواهم داد، و به شدت پیشنهاد می کنم برای اطلاعات بیشتر به اسناد رسمی گوگل و وبلاگ بسیار عالی سیمو اهوا سر بزنید.
برای ادامه ی روند این آموزش، فرض میکنیم شما با اصول GTM آشنا هستید. برای اضافه کردن یک بعد سفارشی به یک تگ خاص – در این مورد، این تگ ، تگ کامنت در وبلاگ ماست -“ابعاد سفارشی” را در قسمت تنظیمات بیشتر باز کنید و عدد شاخص و مقدار ابعادی که می خواهید تنظیم کنید را وارد کنید. توجه داشته باشید که برای دیدن گزینه های تنظیمات بیشتر، اگر از تنظیمات متغیر گوگل آنالیز برای تنظیم پیاده سازی خود استفاده نمی کنید، گزینه “Enable the override settings in this tag” را تیک کنید.

در مورد نمونه دوم، امار کاربران و محصولات تمام شده چطور؟
مثال ما درباره یک فرم ثبت نام کاربری که حاوی فیلد “شغل” بود. ابعاد سفارشی در این مثال به داده ی ورودی کاربر بستگی دارد و یک متغیر درست یا نادرست ساده است که می تواند به راحتی به یک تگ رویداد متصل گردد.

می توانیم از “عنصر متغیر DOM” در متغیر “شغل” استفاده کنیم، چنین رویکردی مقیاس پذیر نیست.

توجه، افرادی که هنوز از یک لایه داده استفاده نمی کنند:
درگیر شدن تیم توسعه شما در پیاده سازی یک لایه داده ارزش دارد و مزایای گزارش برای شما بسیار زیاد خواهد بود، مخصوصا برای سازمان های بزرگتر . تعریف محتویات لایه داده سایت ، یک فرصت عالی برای همکاری متقابل تیم است و بدین معنی است که همه داده های بالقوه قابل اطمینان هستند و در فرمت ماشینی قابل خواندن و قابل دسترسی هستند و آماده هستند تا با GA استخراج شوند. این نیز کمتر در معرض اشتباهات از کد ردیابی ad-hoc است. شبیه چگونگی تفکیک CSS از محتوا، لایه داده اطلاعات شما را جدا می کند.
توسعه دهندگان قبل از اینکه بتوانیداز لایه داده متغیر در GTM استفاده کنید ، باید اطلاعات مورد نیاز در لایه داده را تهیه کنند. در مثال زیر، تصور کنید متغیر جاوا اسکریپت myValue ساخته شده تا شغل وارد شده توسط کاربر را به عنوان یک رشته ثبت کند. ما این اطلاعات را در لایه داده قرار می دهیم، سپس آن را به عنوان یک متغیر در GTM تعریف می کنیم:
var myValue = ‘Professional Juggler’;
dataLayer.push({‘userOccupation’: ‘myValue’});

این نوشته را هم حتما بخوانید  بازاریابی سالن‌های ورزشی

یک عدد سفارشی را به عنوان رویداد ثبت نام کاربر خود اضافه کنید، سپس این متغیر Layer Data را به عنوان ابعاد ارزیابی کنید. تمام!
مثال سوم ما از همان اصول مشابه پیروی می کند: با شناسایی وضعیت محصول به عنوان داده ی قابل دسترسی که قابل گزارش است، ان را به عنوان متغیر در صفحات محصول باز گردانیم و این متغیر به عنوان بعد جدید سفارشی مطرح می شود.
گزارش و تجزیه و تحلیل
ساده ترین روش مشاهده داده های سفارشی در Analytics این است که یک بعد ثانویه را در یک گزارش استاندارد اعمال کنید. در مثال زیر، ما ابعاد کاربری “شغل کاربر” جدید خود را به عنوان ابعاد ثانویه در گزارش بازدید کننده جدید / قدیم پذیرفته ایم، که به ما اجازه می دهد که کاربران جدید و قدیمیمان را از هم بشناسیم.
با اشاره به ابعاد جدید مان با داده های رفتاری -فرکانس اشتراک اجتماعی به وسیله شغل – می توانید بینشی از زیر مجموعه مخاطبان خود بدست اورید که احتمالا به تعامل و یا تبدیل تبدیل شده اند.
در حقیقت، استفاده از ابعاد ثانویه در این روش به ندرت برای تجزیه و تحلیل مؤثر، مفید است. در بسیاری از موارد، این رویکرد بدون داشتن هیچ گونه اطلاعات مفیدی، تعداد ردیف داده ها را در گزارش شما افزایش می دهد. به همین ترتیب، اغلب لازم است یک گام به جلو برویم : شما می توانید داده ها را برای تجزیه و تحلیل بیش تر وارد به اکسل کنید تا اطلاعات را دقیقا همانطور که می خواهید تغییر دهید. در مثال زیر، نمودار و جدول تنظیم شده اند تا محصولاتی که در طول هفته گذشته بیشتر نمایش داده شده اند را نمایش دهد.
گاهی اوقات لازم است که زیر مجموعه داده را در یک نمایه اختصاص داده شده کاملا جدا کنید. این کار می تواند به خصوص هنگامی که ابعاد سفارشی در سطح کاربر استفاده می شود، بسیار قدرتمند باشد.ما مایل به نشان دادن کاربران بیشتر فعالمان هستیم. می توانیم با اضافه کردن یک فیلتر به یک نمای جدید، این کار را انجام دهیم. در مثال زیر، ما فیلتر Custom “Include” اعمال کردیم که ارزش “commenter” را بر اساس “Blog Commenter” مشخص می کند.
نتیجه؟ یک دیدگاه اختصاصی که تنها در مورد کاربران درگیر می شود.

افکار نهایی
درک عمیق تر از مخاطبان هدف شما هرگز چیز بدی نیست. ابعاد سفارشی تنها یکی از راههای بسیاری است که در آن می توان گوگل آنالیتیک را توسط پیکربندی پیش فرض آن گسترش داد تا دیدگاه های گرانشی و عملی را که نیازهای کسب و کار شما دارد را، ارائه دهد. برنامه ریزی و پیاده سازی باید یک فرایند هماهنگ بین بازاریابی، مدیریت و تیم های توسعه شما باشد.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *