گوگل وبمستر چیست

گوگل وبمستر چیست

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

گوگل وبمستر چیست؟ برای توضیح این که گوگل وبمستر چیست ، می‌توان گفت، گوگل وبمستر ابزاری است که توسط گوگل برای کمک به مدیران تهیه شده است. مدیران سایت می‌توانند با استفاده از  آن سئو سایت خود را بهبود ببخشند.

نام دیگر گوگل وبمستر، گوگل سرچ کنسول می‌باشد. در می سال ۲۰۱۵، گوگل نام این ابزار را از وبمستر تولز به سرچ کنسول تغییر داد.

دلیل این تغییر نام این بود. گوگل می‌خواست تمامی افرادی که وب سایت دارند و درگیر فعالیت های بازاریابی اینترنتی هستند، از این ابزار استفاده کنند و نه فقط وبمستر ها.

در این مقاله ابتدا بررسی میکنیم که گوگل وبمستر چیست ؟ سپس ویژگی ها و بخش های مختلف آن را معرفی می‌کنیم. همچنین آموزش تصویری گوگل وبمستر (سرچ کنسول) را معرفی خواهیم کرد تا با استفاده از آن با  نحوه استفاده از بخش‌های مختلف گوگل وبمستر آشنا شوید.

علاوه بر این سایت کمک وردپرس را معرفی می کنیم. این سایت در حوزه انجام خدمات وردپرس فعالیت می‌کند.

یکی از خدمات ارائه دهنده این سایت، معرفی نقشه سایت به گوگل است. شما می‌توانید بااستفاده از خدمات این سایت امور مربوط به سایت خود را به متخصصین این حوزه بسپارید.

گوگل وبمستر چیست ؟

گوگل وبمستر ابزار رایگان معرفی شده توسط گوگل می‌باشد. از این ابزار به طور عمده برای برای مدیریت بهتر سایت و بررسی سئو سایت استفاده می‌شود. ابزار گوگل وبمستر توسط خود گوگل به صورت کاملا رایگان ارائه شده است. بنابراین برای استفاده از آن نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای نیست.

اصطلاح وبمستر به افرادی گفته می‌شود که به صورت تخصصی در حوزه وب سایت و بازاریابی اینترنتی فعالیت می‌کنند. وظیفه اصلی این افراد، بازاریابی اینترنتی و جذب مشتری از طریق اینترنت است.

به علاوه آن‌ها با کمک از ابزارهای مختلف سعی می‌کنند، مشتریان با کیفیت تر با تعداد خرید بیش تری پیدا کنند. توصیه می‌کنیم برای آشنایی بیشتر به سایت آموزش بازاریابی اینترنتی سری بزنید.

هدف اصلی گوگل وبمستر کمک به این افراد جهت بهبود مدیریت سایت است. با استفاده از گوگل وبمستر ، آن‌ها می‌توانند اطلاعات بسیار زیادی درباره بازدیدکنندگان جذب شده از گوگل، جایگاه سایت در گوگل، مشکلات درک گوگل از سایت، خرابی های سایت و … را به دست بیاورند تا با استفاده از آن فرآیند بازاریابی اینترنتی را اثربخش تر کنند.

پس اگر در یک جمله بخواهیم بگوییم که گوگل وبمستر چیست باید بگوییم ابزاری است برای کمک به فعالیت های وبمستری و بازاریابی اینترنتی.

ما دوره ای کامل تحت عنوان آموزش تصویری گوگل وبمستر (گوگل سرچ کنسول) تهیه کرده‌ایم که در آن تمامی بخش های وبمستر را قدم به قدم آموزش داده ایم. ویدئوی معرفی دوره را در این جا می‌توانید ببینید.

گوگل کنسول (سرچ کنسول) چیست؟

گوگل کنسول یا سرچ کنسول نام جدید گوگل وبمستر می‌باشد. در سال ۲۰۱۵ گوگل تصمیم گرفت که نام ابزار خود را از گوگل وبمستر تولز به گوگل سرچ کنسول تغییر دهد.

این نوشته را هم حتما بخوانید  ایندکس شدن در گوگل

دلیل این تغییر نام این بود که گوگل می‌خواست طیف بیش تری از افراد از گوگل وبمستر استفاده کنند. نامگذاری آن به نام گوگل وبمستر باعث شده بود که در نگاه اول افراد فکر کنند که این ابزار مختص وبمستران است. بنابراین باید دانش و تخصص زیادی داشته باشند تا بتوانند از آن استفاده کنند.

در نامگذاری جدید گوگل بیان می‌کند که هر کسی می‌تواند از این ابزار برای بهبود سایت و بازاریابی اینترنتی خود استفاده نماید. خیلی از اوقات افراد وقتی می‌پرسیدند که گوگل وبمستر چیست در ذهن‌شان آن را به عنوان یک ابزار سخت شناخته بودند. گوگل با این تغییر نام می‌خواهد که این برخورد اولیه در ذهن مخاطب شکل نگیرد.

ثبت سایت در گوگل وبمستر

برای استفاده از گوگل وبمستر باید سایت تان را در آن ثبت کنید. برای ثبت ثبت سایت در گوگل وبمستر کافی است که یک اکانت جیمیل داشته باشید. با استفاده از اکانت جیمیل خود می‌توانید به صورت رایگان در گوگل وبمستر ثبت نام کنید.

برای ثبت سایت در گوگل وبمستر ۴ راه وجود دارد که عبارتند از:

 1. بارگزاری یک فایل اختصاصی روی هاست سایت تان
 2. اضافه کردن یک تگ HTML به هدر سایت تان
 3. استفاده از سرویس DNS
 4. استفاده از گوگل آنالیتیکس
 5. استفاده از گوگل تگ منیجر

فرآیند ثبت سایت در گوگل وبمستر ساده است و شما می‌توانید با حدود ۱۰ دقیقه زمان خودتان این کار را انجام دهید. ما یک مقاله کامل در مورد آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر تهیه کرده‌ایم. شما می‌توانید مراحل گفته شده در مقاله ثبت سایت در گوگل وبمستر را ببینید و سایت تان را در وبمستر ثبت کنید.

همچنین می‌توانید با استفاده از دستورالعمل زیر، در ۱۰ دقیقه سایت تان را در گوگل وبمستر ثبت کنید.

آموزش راه اندازی وب مستر

کتاب راهنمای راه‌اندازی گوگل وبمستر روی سایت


همین الان به رایگان این کتاب دریافت کنید.

گوگل وبمستر ابزاری عالی برای اندازه گیری سئو سایت تان و بررسی ترافیک ورودی سایت تان از گوگل است. 
همین امروز با صرف ۱۰ دقیقه زمان، گوگل وبمستر را روی سایت تان راه‌اندازی کنید.

گوگل سرچ کنسول جدید یا سرچ کنسول ۲۰۱۹

گوگل در سال ۲۰۱۹ میلادی، نسخه جدید گوگل سرچ کنسول را منتشر کرد. نسخه‌ی جدید هم دارای ظاهر بصری زیباتری است و هم امکانات بیش‌تری را در اختیار مدیران سایت‌ها قرار می‌دهد.

نمایی از گوگل سرچ کنسول جدید را در شکل زیر می‌بینید:

گوگل وبمستر جدید

در نسخه‌ی جدید، دسترسی به اطلاعات بیش‌تری برای کاربر فراهم شده است. در نسخه‌ی قدیم اطلاعات تا ۳ ماه گذشته در دسترس بود. اما در نسخه جدید ما می‌توانیم به اطلاعات ۶ ماه گذشته سایت مان دسترسی داشته باشیم.

دوره آموزش تصویری گوگل وبمستر ، توسط ما به روزرسانی شد تا شامل تمامی تغییرات جدید سرچ کنسول باشد. در به روزرسانی انجام شده، ما تمامی آموزش را برای سرچ کنسول جدید تهیه و منتشر کرده‌ایم. با دیدن این آموزش شما می‌توانید با تمامی بخش‌های گوگل سرچ کنسول جدید به صورت کامل آشنا شوید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  چگونگی اتصال سایت شما به کنسول جستجوی گوگل

آموزش گوگل وبمستر تولز

گوگل وبمستر تولز امکانات متعددی را در اختیار شما قرار می‌دهد. یکی از مواردی که می‌خواهیم در مقاله گوگل وبمستر چیست بررسی کنیم، مروری بر بخش های مختلف وبمستر و امکانات آن است.برای آموزش کامل گوگل وبمستر تولز و مسلط شدن بر تمامی ویژگی‌ها، آموزش تصویری گوگل وب مستر را مطالعه نمایید.

۱) افزودن سایت مپ (نقشه سایت) به گوگل وبمستر تولز

از جمله مواردی که در مقاله گوگل وبمستر چیست؟ بررسی می‌کنیم افزودن نقشه سایت در گوگل  است. از امکانات گوگل وبمستر تولز ، امکان اضافه کردن سایت مپ (نقشه سایت) تان به آن است. نقشه سایت نمایش دهنده تمامی لینک های مقالات، نوشته ها، تصاویر و ویدئوهای سایت شماست.

با استفاده از نقشه سایت می‌توانید دقیقا به گوگل بفهمانید که چه بخش هایی در سایت شما وجود دارد. این کار باعث افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل می‌شود.

در واقع نقشه سایت یک عامل مهم و کلیدی در سئو سایت محسوب می‌شود.

برای اطلاعات بیش تر، مقاله افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل را ببینید. اگر با مفهوم ایندکس شدن مطالب در گوگل آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ایندکس مطالب در گوگل را ببینید.

شما می‌توانید با مشاهده ویدئو زیر ظرف ۵ دقیقه نقشه سایت را وارد گوگل وبمستر (سرچ کنسول) کنید.

همچنین شما می‌توانید اضافه کردن نقشه سایت خود را به افراد متخصص این حوزه بسپارید. برای این کار شما می‌توانید از سایت کمک وردپرس استفاده کنید.

۲) بررسی فایل robots.txt

با استفاده از گوگل وبمستر می‌توانید وضعیت فایل robots.txt را نیز بررسی کنید. فایل robots.txt فایلی است که در پوشه اصلی سایت شما قرار می‌گیرد. این فایل مشخص می‌کند که گوگل به چه بخش هایی از سایت شما دسترسی داشته باشد و به چه بخش هایی نداشته باشد.

با استفاده از گوگل وبمستر تولز، می‌توانید دقیقا بفهمید که آیا خطایی در فایل شما وجود دارد؟ آیا گوگل توانسته است آن را پیدا کند؟ آیا تمامی فرمت دستورات آن درست است؟

اگر با فایل robots.txt آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزش جامع فایل robots.txt را ببینید.

۳) بررسی وضعیت ایندکس سایت تان

با استفاده از گوگل وبمستر تولز می‌توانید وضعیت ایندکس مطالب سایت تان در گوگل را بررسی کنید. اصطلاح ایندکس شدن در گوگل، به فرآیند خوانده شدن صفحه سایت شما توسط گوگل و ذخیره آن در گوگل گفته می‌شود. برای آشنایی بیش تر حتما مقاله ایندکس شدن در گوگل را ببینید.

در گوگل وبمستر تولز می‌توانید تعداد کل صفحات ایندکس شده سایت تان را ببینید. به دلایل مختلفی ممکن است که گوگل بعضی از صفحات سایت شما را ایندکس نکند. در این حالت حتی اگر این صفحه به خوبی سئو شده باشد و مرتبط با جستجوی کاربر باشد، باز هم گوگل آن را به کاربر نمایش نمی‌دهد. برای آشنایی با دلایل و راه حل های این موضوع، مقاله ایندکس نشدن مطالب در گوگل را ببینید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  لینک بیلدینگ از نگاهی دیگر

بنابراین ضروری است که شما دقیقا بدانید چه تعداد از صفحات سایت تان ایندکس شده اند. با استفاده از گوگل وبمستر تولز به سادگی می‌توانید این اطلاعات را در اختیار داشته باشید.

۴) سرعت ایندکس شدن محتواهای سایت تان

گوگل وبمستر تولز به شما امکان می‌دهد که وضعیت سرعت ایندکس شدن محتوایتان را بررسی کنید. هر چقدر سرعت ایندکس شدن مطالب در گوگل بیش تر باشد، صفحات جدید سایت شما زودتر در گوگل ظاهر خواهند شد. بنابراین ترافیک بیش تری از گوگل جذب خواهید کرد.

برای آشنایی با عوامل موثر بر سرعت ایندکس شدن، مقاله سرعت ایندکس شدن مطالب در گوگل را ببینید.

۵) خطاها و لینک های خراب سایت تان

داشتن بک لینک یکی از شرایط لازم برای کسب رتبه بالا در گوگل است. بک لینک نقشی اساسی را در بهبود سئو بازی می‌کند.

در بسیاری از وب سایت ها می‌بینیم که در گذر زمان، آدرس خیلی از صفحات تغییر پیدا می‌کنند. بنابراین خیلی از بک لینک هایی که سایت برای ایجاد آن‌ها زمان صرف کرده است، عملا خراب می‌شوند.

با استفاده از گوگل وبمستر تولز می‌توانید به راحتی این لینک های خراب را مشاهده کنید. سپس می‌توانید آن ها را ریدایرکت کنید. در این صورت به آدرس جدید اشاره کنید. با این روش می‌توانید به صورت همیشگی از قدرت بک لینک هایتان استفاده کنید.

برای آشنایی بیش تر با گوگل وب مستر تولز و استفاده از تمامی امکانات آن، آموزش تصویری گوگل وبمستر تولز را ببینید.

۶) مشکلات سایت در تلفن‌های همراه

امروزه اکثر مخاطبان اینترنت، از تلفن‌های همراه خود برای دسترسی به سایت‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین بسیار الزامی است که سایت شما به صورت درست در تلفن‌های همراه و تبلت‌ها نمایش داده شود.

گوگل سرچ کنسول جدید، این موضوع را در سایت شما چک می‌کند. برای مثال یکی از مواردی که توسط سرچ کنسول، بررسی می‌شود، این است که متن شما از صفحه بیرون نزند. درصورتی که این اتفاق بیفتد، خطای زیر را در سرچ کنسول خواهید دید.

content wider than screen

گزارش‌های این بخش از سرچ کنسول، بسیار مفید است و به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که تمامی کاربران، تجربه‌ی مناسبی از سایت شما در تلفن همراه خود خواهند داشت.

آموزش گوگل وبمستر

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
5 پاسخ
 1. قالی شویی
  قالی شویی says:

  ممنون از شما دوست عزیز، برای من پیام داده فایل های ایندکس شده از فایل های سابمیت شده بیشتره چیکار کنم درست بشه؟

  پاسخ
  • لرن مارکتینگ
   لرن مارکتینگ says:

   سلام
   روزتون به خیر

   یه تصویر از خطای مربوطه به آدرس ایمیل ما ارسال کنید که براتون بررسی کنیم

   با احترام
   موفق و پیروز باشید

   پاسخ
  • لرن مارکتینگ
   لرن مارکتینگ says:

   سلام

   بهترین ابزار برای بررسی وضعیت سایت تون توی گوگل، خود گوگل وبمستر تولز (با نام جدید گوگل سرچ کنسول) هستش.

   اگر با این ابزار آشنایی ندارید، آموزش جامع ما به نام آموزش تصویری گوگل وبمستر رو توی لینک زیر ببینید.
   https://learn-marketing.org/product/search-console-full-video-tutorial

   با استفاده از این آموزش می‌تونید به تمامی بخش‌های گوگل وبمستر مسلط بشید و برای بهبود سئو سایت تون و جذب ترافیک بیش‌تر ازش استفاده کنید.

   موفق و پیروز باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *