کاهش رتبه گوگل و علت کاهش ورودی گوگل

چه اتفاقی برای رتبه گوگل من افتاده است؟

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

کاهش رتبه گوگل یکی از اتفاقاتی است که معمولا برای هر سایتی می‌افتد. معمولا در این زمان افراد نگران می‌شوند و می‌پرسند: چه اتفاقی برای رتبه من در گوگل افتاد؟

اگرچه ابزارهای مختلفی برای تحلیل سایت وجود دارند اما پاسخ به این سوال واقعا سخت است. گوگل همیشه مشخص نمی‌کند که چرا بعضی سایت ها را بالاتر از دیگر سایت ها قرار می‌دهد.

در این مقاله می‌خواهیم به ۳ روش رایج برای حل مشکل کاهش رتبه گوگل اشاره کنیم تا علت کاهش ورودی گوگل سایت خود را پیدا کنید.

تجزیه و تحلیل علت کاهش ورودی گوگل

اولین احتمال در مورد کاهش رتبه گوگل شما، وقوع یک اتفاق خاص است. مثلا شاید سایت تان در یک بازه‌ی زمانی در دسترس نبوده است. یا یک تغییر روی سایت منجر به مشکلاتی شده است.

کشف علت کاهش ورودی گوگل از روی گوگل آنالیتیکس

برای پیدا کردن پاسخ این سوال، باید تاریخ دقیق رخداد را مشخص کنید. برای این کار از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید و روزی را که بازدید سایت پایین آمده است، مشخص کنید (برای اطلاع از چگونگی این کار، آموزش کامل گوگل آنالیتیکس را ببینید).

سپس این سوال را از خود بپرسید؟ آیا در این روز اتفاق خاصی رخ داده است؟ آیا مشکلی پیش آمده است؟

برای مثال تصویر زیر افت بازدید را در زمان انتقال سایت از http به https نشان می‌دهد. البته این اتفاق طبیعی بود چون تمامی ترافیک سایت به حالت https ریدایرکت می‌شد و بنابراین دیگر ترافیک معمول سایت وجود نداشت.

کاهش رتبه گوگل به دلیل انتقال به https

چه چیزی باعث کاهش رتبه گوگل می‌شود؟

عوامل زیادی در کاهش رتبه گوگل موثر هستند. الگوریتم های گوگل روز به روز تغییر می‌کنند و هر چند وقت یک بار یک آپدیت اساسی انجام می‌شود.

این نوشته را هم حتما بخوانید  تجزیه و تحلیل جستجو در کنسول جستجوی گوگل

معمولا پس از این آپدیت‌ها سایت های زیادی دچار تغییر جایگاه می‌شوند. بنابراین اگر سایت شما مشمول این سایت هاست، شاید مورد جریمه الگوریتم جدید قرار گرفته اید.

برای اطمینان از این نکته ابتدا تغییراتی که گوگل در آپدیت جدید خود داده است را بررسی کنید. آیا الگوریتم جدید گوگل برای حل مشکلی آمده است که شما از آن به نفع بهبود رتبه سایت تان استفاده می‌کرده اید؟ اگر جواب مثبت است پس احتمالا دچار جریمه این آپدیت شده اید.

تغییرات وابسته را حذف کنید و هر روز بررسی کنید که آیا جایگاه شما به حالت قبل باز می گردد یا خیر.

کاهش رتبه گوگل به خاطر آپدیت الگوریتم گوگل

شاید اصلا از اول نباید بالا می‌بودید!

در بعضی اوقات، مشتریان ما به ما می‌گفته اند که در یک کلید واژه خاص پایین آمده اند و یک دفعه به وسط صفحه دوم رفته اند. اگر کاهش رتبه گوگل شما در یک یا چند کلیدواژه خاص است، احتمالا از اول هم نباید بالا می‌بوده اید.

گوگل به طور روزافزونی وابسته به تجربیات کاربران می‌شود. بنابراین علاوه بر امتیازهایی که خودش به سایت ها می‌دهد، رفتار کاربران در سایت ها را نیز بررسی می‌کند. بر اساس این رفتار گوگل تعیین می‌کند که سایت شما چقدر برای کاربران مناسب است.

قاعدتا زمانی که کاربری وارد سایت شما نشود، گوگل نمی‌تواند این محاسبات را انجام دهد. بنابراین گوگل این فرصت را به سایت شما می‌دهد که در یک کلیدواژه خاص جزو نتایج اول جستجو حاضر شوید. پس از آن گوگل رفتار بازدیدکنندگان را بررسی می‌کند. در صورتی که کیفیت رفتار آن‌ها پایین تر از معیار متوسط باشد، گوگل به این نتیجه می‌رسد که این سایت و محتوای جدیدش برای کاربران مناسب نیستند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  برند سازی، لینک بیلدینگ و سئو

بنابراین شما را به رتبه‌های پایین تر برمیگرداند. جایی که از اول نیز باید در آنجا قرار می‌گرفتید.

خطا در دسترسی به بعضی قسمت های سایت

در حالت هایی که بخشی از سایت روی هاست جداگانه میزبانی می‌شود، ممکن است خطا در آن هاست باعث از دسترس خارج شدن بخشی از لینک های سایت شما شود.

یک احتمال دیگر، اعمال تغییر نادرست روی فایل robots.txt است. با تغییر نادرست باعث می‌شوید که گوگل به بخشی از محتوای سایت شما دسترسی پیدا نکند (برای آشنایی کامل با این فایل، مقاله آموزش جامع فایل robots.txt و بهینه سازی فایل وردپرس robots.txt را ببینید).

و اما در نهایت گوگل، گوگل است

هیچ کس نمی‌تواند به طور قطع مشخص کند که چه اشکالی باعث کاهش رتبه گوگل شما شده است. علت کاهش ورودی گوگل را فقط می‌توان با حدس‌هایی احتمالی تعیین کرد. بهترین راه این است که با بررسی تمامی احتمالات و اعمال آن‌ها، ببینید که آیا جایگاه شما به مقدار قبلی بازمی‌کردد یا خیر.

اگر به صورت تجربی این اتفاق برای تان رخ داده است، خوشحال می‌شویم که آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *