ایندکس نشدن مطالب در گوگل

ایندکس نشدن مطالب در گوگل

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

 ایندکس نشدن مطالب در گوگل یکی از معظلات اساسی کسب و کارهای اینترنتی است. شرکت ها و مالکان کسب و کارهای اینترنتی ساعت ها زمان صرف می‌کنند و محتوای مناسب تهیه می‌کنند اما در نهایت می‌فهمند که بخش زیادی از محتوای سایت آن‌ها ایندکس نشده است (اگر با مفهوم ایندکس شدن آشنایی ندارید مقاله ایندکس شدن در گوگل را ببینید).

ایندکس نشدن مطالب در گوگل باعث می‌شود که محتوای شما در گوگل قابل پیدا شدن نباشد. بنابراین ترافیک زیادی که می‌توانستید از گوگل بگیرید به صفر می‌رسد.

در این مقاله ۱۰ دلیل رایج برای ایندکس نشدن مطالب در گوگل را به شما معرفی می‌کنیم. همچنین راه حل ها و چگونگی رفع این مشکلات را نیز بیان می‌کنیم.

اگر فرصت خواندن این مقاله را ندارید، می‌توانید پادکست آن را گوش کنید:

این یک نمونه از پادکست های ما بود، برای داشتن تمام پادکست ها کافی‌ست فقط آدرس ایمیل خود را وارد کنید:

همه پادکست ها را در ایمیل خود داشته باشید

تمامی پادکست های ما را به رایگان در ایمیل خود دریافت کنید و اولین نفری باشید که پادکست های جدید ما را می‌شنود 🙂

شناسایی تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل

قبل از بیان مشکلات مربوط به ایندکس نشدن مطالب در گوگل ، ابتدا می‌خواهیم به شما بگوییم که چطور می‌توانید تعداد صفحات ایندکس شده سایت تان را پیدا کنید. به طور نرمال این عدد باید برابر با تعداد صفحات سایت شما باشد. البته به طور معمول تعداد صفحات ایندکس شده کمتر از تعداد صفحات سایت تان است (به خاطر وجود محتوای تکراری و …).

برای شناسایی تعداد صفحات ایندکس شده نیاز است که گوگل وبمستر تولز را روی سایت خود راه اندازی کنید. اگر با گوگل وبمستر تولز آشنایی ندارید مقاله گوگل وبمستر چیست را ببینید.

راه اندازی گوگل وبمستر روی سایت بسیار ساده است و با صرف زمان ۱۰ دقیقه می‌توانید این کار را انجام دهید. برای آشنایی با چگونگی انجام این کار مقاله ثبت سایت در گوگل وبمستر را ببینید.

پس از ثبت سایت در گوگل وبمستر، در منوی جانبی وبمستر به بخش Google Index بروید و منوی اول یعنی Index Status را انتخاب کنید. در شکل زیر ما این کار را برای یک سایت نمونه انجام داده ایم.

بخش گوگل ایندکس برای شمارش تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل

همان طور که در تصویر بالا می‌بینید تعداد صفحات ایندکس شده در این سایت برابر با ۱۸۰ است. برای آشنایی بیش تر با این بخش از گوگل وبمستر مقاله تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل را ببینید.

اگر تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل برای سایت شما بسیار کمتر از تعداد مقالات سایت تان است، احتمالا مشکلی در ایندکس کردن مطالب سایت تان وجود دارد. در ادامه این مقاله می‌خواهیم در مورد مشکلات احتمالی و راه حل های هر یک صحبت کنیم.

ایندکس نشدن مطالب در گوگل

۱) سایت شما تازه راه اندازی شده است

این مورد یکی از رایج ترین موارد ایندکس نشدن مطالب در گوگل است. بارها مشتریان ما از ما پرسیده اند که چرا سایت ما در گوگل ایندکس نشده است و زمانی که بررسی کرده‌ایم فهمیده‌ام که سایت آن‌ها تازه راه اندازی شده است.

سایت هایی که به تازگی راه اندازی می‌شوند، در ابتدا به سختی در صفحه نتایج جستجوی گوگل ظاهر می‌شوند. دلیل این امر وجود الگوریتم گوگل سندباکس است. این الگوریتم در ابتدای راه اندازی سایت مانع از کسب رتبه‌های خوب می‌شود (حتی زمانی که محتوای شما خوب و سئو شده باشد و لینک‌هایی از سایر سایت‌ها نیز به آن وجود داشته باشد).

دلیل این امر تکنیک های کلاه سیاه سئو است که توسط مردم به کار گرفته می‌شد (برای آشنایی با این تکنیک ها و یادگیری سئو به صورت اصولی آموزش تصویری سئو وردپرس را ببینید). در گذشته افراد تلاش می‌کردند که با استفاده از تکنیک‌های کلاه سیاه سئو یک سایت خاص را سریعا در نتایج گوگل بالا ببرند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  ظاهر شدن فید خبرخوان در نتایج جستجو

آن‌ها برای این کار تعداد زیادی سایت راه اندازی می‌کردند و از این سایت‌ها به سایت مادر لینک می‌دادند تا باعث رتبه دهی خوب آن شوند. گوگل برای مواجهه با این موضوع، الگوریتم سندباکس را به موتور جستجوی خود اضافه کرد. این الگوریتم در ابتدای راه اندازی سایت، رتبه آن را کاهش می‌دهد تا در صفحه نتایج گوگل نمایش داده نشود.

پس از مدت زمانی که گوگل مطمئن شد که هدف این سایت، اسپم نیست کم کم رتبه‌ی آن را بهتر می‌کند. به این صورت گوگل می‌تواند از ظهور سایت های اسپم در صفحه نتایج خودش جلوگیری کند.

بنابراین اگر سایت شما به تازگی راه اندازی شده است، نباید انتظار ایندکس شدن سریع صفحات خود و نمایش در صفحه نتایج گوگل را داشته باشید. به طور معمول بین ۳ تا ۶ ماه زمان نیاز است تا یک سایت از فیلتر الگوریتم گوگل سندباکس عبور کند.

۲)‌ مشکلات مربوط به هاست سایت شما

یکی دیگر از رایج ترین دلایل ایندکس نشدن مطالب در گوگل ، مشکلات مربوط به هاست وب سایت می‌باشد. یک هاست نامناسب باعث قطعی های پی در پی سایت خواهد شد.

این موضوع هم به تجربه کاربری مخاطبان شما لطمه خواهد زد و هم به رتبه شما در گوگل. وجود خرابی در هاست و در دسترس پذیر نبودن سایت باعث می‌شود که گوگل مراجعات خود به سایت شما را کاهش دهد. به علاوه در هر مراجعه زمان کمتری را نیز صرف گشت و گذار در سایت کند.

نتیجه‌ی این موضوع این خواهد بود که زمان ایندکس شدن مطالب در گوگل به شدت افزایش میابد (مقاله زمان ایندکس شدن مطالب در گوگل و مقاله افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل را ببینید).

به علاوه این احتمال وجود دارد که بخشی از محتواهای سایت شما کلا در گوگل ایندکس نشود. برای مثال کلیه آدرس هایی که زیر مجموعه‌ی یک پوشه خاص هستند، ایندکس نمی‌شوند.

برای حل این مشکل حتما سعی کنید که هاست خود را از شرکت میزبانی معتبر تهیه کنید.

۳) مشکلات مربوط به سرعت سایت

عامل بعدی، مشکلات مربوط به سرعت سایت است. هر چقدر زمان بارگذاری سایت شما بیش تر باشد (اصطلاحا کند تر باشد)، گوگل باید تلاش بیش تری برای خواندن اطلاعات سایت شما کند. این موضوع روی رفتار گوگل در بازدیدهای بعدی سایت شما تاثیر خواهد گذاشت.

به این صورت که هم زمان مراجعات بعدی گوگل به سایت شما افزایش میابد و هم مدت زمان ماندن گوگل در سایت شما کمتر می‌شود. دقیقا مشابه کاربری که از گردش در یک سایت کند خسته می‌شود، ربات گوگل نیز زمان کمتری را در سایت شما خواهد ماند.

همین موضوع باعث می‌شود که بخشی از محتوای سایت شما ایندکس نشود. حتی ممکن است صفحاتی که ایندکس می‌شوند نیز به صورت کامل ایندکس نشوند.

برای جلوگیری از این مشکل حتما باید مطمئن شوید که سایت شما دارای سرعت مناسبی است.

اکثر وب سایت های داخلی با استفاده از سیستم مدیریت محتوای ودرپرس پیاده سازی شده اند. وردپرس به خودی خود مشکلی در سرعت ندارد. اما افزونه هایی که روی آن نصب می‌شوند باعث کاهش سرعت آن می‌شوند.

ما یک آموزش جامع برای حل مشکل سرعت وردپرس تهیه کرده ایم. با دیدن این آموزش قادر خواهید بود که تمامی عوامل موثر بر سرعت سایت را شناسایی کنید و مشکلات را رفع کنید. آموزش جامع افزایش سرعت وردپرس و حل مشکل سرعت وردپرس به شما کمک می‌کند تا سرعت سایت خود را چندین برابر بهتر کنید.

افزایش سرعت سایت وردپرس و حل مشکل سرعت وردپرس

۴) مشکلات مربوط به فایل robots.txt

فایل robots.txt یک فایل متنی است که در پوشه اصلی سایت شما قرار می‌گیرد. با استفاده از این فایل می‌توانید به گوگل و سایر موتورهای جستجو بگویید که به چه بخش هایی از سایت شما دسترسی داشته باشند و به چه بخش هایی نداشته باشند. برای آشنایی کامل با این فایل مقاله آموزش جامع فایل robots.txt و بهینه سازی فایل وردپرس robots.txt را ببینید).

این نوشته را هم حتما بخوانید  ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر

آموزش جامع فایل robots.txt

استفاده از این فایل بسیار مفید است. در صورتی که بخشی از سایت شما در مرحله ساخت می‌باشد و نمی‌خواهید گوگل محتویات آن را بخواند، به سادگی با استفاده از این فایل می‌توانید این کار را انجام دهید.

مشکل اساسی ای که بین این فایل و ایندکس نشدن مطالب در گوگل وجود دارد، اعمال تنظیمات اشتباه در این فایل است. در صورتی که این فایل به درستی تنظیم نشود، این امکان وجود دارد که گوگل کلا به همه یا بخشی از سایت شما دسترسی نداشته باشد.

سیستم مدیریت محتوای وردپرس در زمان راه اندازی سایت این امکان را به شما می‌دهد که سایت خود را از موتورهای جستجو مخفی کنید. معمولا در زمان راه اندازی اولیه سایت، شما با بخش های ناتمام زیادی مواجه هستید و نمی‌خواهید گوگل آن‌ها را بخواند.

بنابراین این امکان در وردپرس بسیار مفید است و شما می‌توانید به سادگی و با زدن یک تیک، از گوگل بخواهید که سایت شما را ایندکس نکند.

یکی از مشتریان ما در زمان راه اندازی سایت اش، این تیک را فعال کرده بود ولی بعدا فراموش کرده بود که آن را غیر فعال کند. نتیجه این شده بود که پس از گذشت ۳ ماه از راه اندازی سایت، هنوز هیچ صفحه ای از سایت در گوگل ایندکس نشده بود!!

مشابه همین اتفاق با تنظیمات اشتباه فایل robots.txt ممکن است رخ دهد. برای جلوگیری از این مشکل پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله آموزش جامع فایل robots.txt و بهینه سازی فایل وردپرس robots.txt را ببینید.

۵) متاتگ noindex

هر صفحه از سایت می‌تواند دارای یک متاتگ به نام noindex باشد. شکل کلی استفاده از این تگ به صورت زیر است:

<meta name=”robots.txt” content=”noindex,follow,noodp” />

این تگ نیز مشابه فایل robots.txt یک مفهوم بسیار کاربردی است. با استفاده از آن می‌توان به گوگل و سایر موتورهای جستجو گفت که اطلاعات چه صفحاتی را نخوانند.

از طرف دیگر مشابه فایل robots.txt، در صورت استفاده نادرست، این تگ باعث می‌شود که گوگل بخشی از سایت شما را پردازش نکند (چون شما خودتان از گوگل این را خواسته اید).

برای جلوگیری از این مشکل مطمئن شوید که این تگ در صفحات سایت شما به کار نرفته باشد. برای بررسی این موضوع کافی است در صفحه مورد نظر خود، دکمه‌های Ctrl + U را همزمان فشار دهید. با این کار صفحه‌ای مشابه شکل زیر در مرورگر شما باز می‌شود.

ایندکس نشدن مطالب در گوگل به واسطه متاتگ روبوتز

در این صفحه کلمه‌ی robots را جستجو کنید. در صورتی که مقدار آن noindex قرار داده شده باشد، یعنی گوگل آن را نخواهد خواند. اگر این مشکل در سایر صفحات سایت شما نیز وجود دارد، احتمال دارد که مشکل از قالب سایت شما باشد.

برای حل این مشکل حتما از کمک تخصصی و فنی یک برنامه نویس کمک بگیرید.

۶) نداشتن نقشه سایت (sitemap) و یا عدم ثبت آن در گوگل وبمستر تولز

یکی دیگر از دلایل ایندکس نشدن مطالب در گوگل ، نداشتن نقشه سایت یا sitemap است. نقشه سایت یک فایل با پسوند xml می‌باشد که حاوی تمامی لینک های مقالات و صفحات سایت شماست.

این فایل به منظور راهنمایی به موتورهای جستجو برای پیمایش بهتر سایت طراحی شده است. گوگل در ابتدای ورود به سایت شما ابتدا وجود این فایل را بررسی می‌کند.

در صورتی که این فایل وجود داشته باشد، گوگل لینک تمامی صفحات و مقالات سایت شما را از روی آن می‌خواند. بنابراین می‌تواند خیلی سریع و ساده متوجه شود که به نسبت قبل، چه صفحات جدیدی به سایت شما اضافه شده اند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  لینک بیلدینگ از نگاهی دیگر

این امر باعث می‌شود که سرعت ایندکس مطالب سایت شما در گوگل افزایش یابد (مقاله افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل را ببینید). علاوه بر آن، باعث می‌شود که گوگل تمامی تغییرات سایت شما را متوجه شود.

در صورتی که فایل نقشه سایت وجود نداشته باشد، ممکن است گوگل اصلا از وجود یک مقاله جدید در سایت شما با خبر نشود. زمانی هم که از وجود این مقاله مطلع نباشد، طبیعتا نمی‌تواند آن را ایندکس کند (در صورتی که ما مفهوم ایندکس شدن آشنایی ندارید، حتما مقاله ایندکس شدن در گوگل را ببینید).

بنابراین حتما باید این فایل را برای سایت خود تهیه کنید. علاوه بر آن لازم است که آن را در گوگل وبمستر تولز نیز ثبت کنید. برای آشنایی با چگونگی انجام این کار، آموزش تصویری گوگل وبمستر را ببینید.

۷) محتواهای تکراری و کپی شده

دلیل بعدی ایندکس نشدن مطالب در گوگل ، محتواهای تکراری و کپی شده است. گوگل در زمان بازدید از هر صفحه سایت، ابتدا بررسی می‌کند که آیا محتویات این صفحه را قبلا ذخیره کرده است یا خیر.

در صورتی که شما صفحه‌ای از یک سایت دیگر را درون سایت خود کپی کرده باشید، گوگل این موضوع را می‌فهمد. بنابراین تصمیم می‌گیرد که نیازی به ایندکس کردن صفحه سایت شما نیست. این موضوع یکی از دلایل اصلی تفاوت بین تعداد لینک های موجود در نقشه سایت و تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل است (برای آشنایی با چگونگی اندازه گیری تعداد صفحات ایندکس شده، مقاله تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل را ببینید. همچنین مقاله گوگل وبمستر چیست را نیز ببینید).

بنابراین به هیچ عنوان مطلبی را از سایت دیگر کپی نکنید. گوگل امروزه بسیار هوشمند شده است. حتی اگر شما بخشی از متن سایت دیگری را کپی کنید، باز هم گوگل این موضوع را متوجه خواهد شد (با استفاده از الگوریتم های پردازش متن). بنابراین به هیچ عنوان متنی از سایت دیگر را درون سایت خود کپی نکنید.

۸) صفحات داخلی تکراری

هر از گاهی اتفاق می‌افتد که صفحات سایت چندین بار روی سایت قرار داده شده باشند. گاهی اوقات، ما فراموش می‌کنیم که یک مطلب را قبلا روی سایت قرار داده‌ایم.

گاهی اوقات نیز یک بار یک موضوع را روی سایت قرار می‌دهیم. سپس نسخه ویرایش شده‌ی آن را بارگذاری می‌کنیم ولی فراموش می‌کنیم نسخه پیشین را حذف کنیم.

این اتفاقات باعث می‌شوند که در درون سایت ما، محتواهای تکراری وجود داشته باشد. یعنی یک متن و یک صفحه از دو لینک مختلف و در دو آدرس مختلف ثبت شده است. این موضوع به عنوان یک نقطه منفی در نظر گرفته می‌شود.

گوگل فکر می‌کند که شما قصد فریب دادن او را دارید. به این صورت که می‌خواهید با کپی کردن محتواهای قبلی خود، حجم صفحات سایت تان را گسترش دهید. همین موضوع ممکن است باعث جریمه شدن سایت شما توسط گوگل شود.

برای شناسایی و حل این مشکل، می‌توانید از گوگل وبمستر تولز استفاده کنید. در گوگل وبمستر تولز بخشی تحت عنوان Duplicate Titles وجود دارد. این بخش نشان دهنده صفحات با عبارت Title یکسان است. در این بخش می‌توانید از تمامی این صفحات و لینک‌هایشان، گزارش بگیرید.

برای آشنایی با چگونگی انجام این فرآیند حتما آموزش تصویری گوگل وبمستر را ببینید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
6 پاسخ
 1. سمیرا خرسند
  سمیرا خرسند says:

  سلام
  چندروزه هر مطلبی که میزارم فقط صفحه اصلی سایت ایندیکس میشه
  لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • لرن مارکتینگ
   لرن مارکتینگ says:

   سلام

   روزتون به خیر

   اگر دقیق تر بفرمایید که مشکل تون چی هست بهتر می‌تونیم راهنمایی تون کنیم.
   ۱) از کجا متوجه می‌شید که فقط صفحه اصلی سایت ایندکس میشه؟
   ۲) آیا به صورت دستی مطلبی رو ایندکس کردید؟
   ۳) اگر کردید، خطایی وجود داشته؟

   پاسخ
 2. محمد
  محمد says:

  سلام من هم مشکل این کاربر دارم….هیچ کدوم از مطالب و تصویر های موجود در ادامه مطالب هر مطلب ایندکس نمیشه…یا صفحه اصلی میاد یا قسمت دسته ها…لطفا راهنمایی کنید.با تشکر

  پاسخ
  • لرن مارکتینگ
   لرن مارکتینگ says:

   سلام

   احتمالا ساختار سایت تون مشکل داشته باشه که ایندکس اتفاق نمی افته.

   یک لینک رو به صورت دستی به سرچ کنسول اضافه کنید و ایندکس رو بزنید. اگر خطایی در ایندکس شدن اتفاق بیفته، گوگل دلیل و راه حل رو به شما میگه.
   اگر خطایی اتفاق نیفتاد احتمالا مشکل از ساختار سایت تون هست.

   می تونید بدید سایت هایی که خدمات پشتیبانی انجام می‌دهند (مثل کمک وردپرس) براتون چک کنند.

   موفق و پیروز باشید

   پاسخ
 3. فرشاد
  فرشاد says:

  با سلام
  صفحه اصلی سایت من ایندکس میشد ولی الان چند روزی هستش که اصلا ایندکس نمیشه
  علت از چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  • لرن مارکتینگ
   لرن مارکتینگ says:

   سلام

   اگر صفحه‌ای از سایت تون قبلا ایندکس میشده ولی الان نمیشه، احتمالا به خاطر تنظیمات اشتباه در فایل روبوتز است. (مورد ۴ این مقاله)
   همچنین می‌تونید مقاله آموزش جامع فایل robots.txt ر اببینید.

   اگر خطایی توی ایندکس این صفحه باشه، هم می‌تونید از طریق گوگل سرچ کنسول (وبمستر تولز سابق) بررسی اش کنید. کافی است که آدرس صفحه اصلی رو بهش بدید و بخواید که براتون ایندکس کنه. اگر با گوگل وبمستر تولز آشنایی ندارید، آموزش گوگل را ببینید.

   موفق و پیروز باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *