تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل

تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل
۱۸ تیر ۱۳۹۷
|
3 نظرات
|
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل یکی از عوامل مهم تاثیر گذار در سئو سایت می باشد. هر چقدر تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل بیش تر باشد، گوگل محتوای بیش تری از سایت را در اختیار دارد. بنابراین در گزینه های بیش تری می‌تواند سایت شما را به کاربران نمایش دهد.

علاوه بر بیش تر بودن محتواهای سایت شما در گوگل، سایتی که تعداد صفحات زیادی دارد یعنی سایتی غنی تر و پر بار تر است. حجم اطلاعات بیش تری در اختیار دارد و بهتر می‌تواند به کاربران در حل مشکلشان کمک کند. بنابراین ترجیح گوگل به نمایش این سایت بیش تر است.

در مقابل تعداد کم صفحات یک سایت نشان می‌دهد که سایت تازه راه اندازی شده است. و یا اگر مدت زمان طولانی از راه اندازی آن گذشته باشد، احتمالا مدت هاست که به روز رسانی نشده است و بنابراین اطلاعات آن قدیمی است.

در این مقاله می‌خواهیم روشی را به شما معرفی کنیم تا با استفاده از آن بتوانید تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل برای سایت تان را شناساسی کنید.

به علاوه مشکلاتی را در خصوص ایندکس شدن در گوگل با شما مطرح خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که چرا بعضی اوقات، بعضی صفحات سایت در گوگل ایندکس نمی‌شوند.

در پایان نیز یک آموزش کامل و جامع را به شما معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن می‌توانید وضعیت ایندکس صفحات سایت تان در گوگل را بهینه کنید.

مفهم ایندکس شدن در گوگل چیست؟

زمانی که شما مقاله‌ی جدیدی را در سایت تان منتشر می‌کنید، مدت زمانی طول می‌کشد تا گوگل از وجود این صفحه جدید آگاه شود. گوگل به صورت روزانه از سایت ها بازدید می‌کند. هر زمان که مطلب جدیدی در آن‌ها منتشر شود، این مطلب جدید را می‌خواند و آن را ذخیره می‌کند. به فرآیند خواندن مطلب در سایت و ذخیره آن در گوگل، ایندکس شدن در گوگل می‌گویند (برای آشنایی بیش تر مقاله ایندکس شدن در گوگل را ببینید).

این کار به گوگل امکان می‌دهد که از تغییرات اخیر سایت‌ها آگاه شود و مطالب جدیدی که در آن‌ها منتشر شده است را شناسایی کند.

یک سوالی که همیشه از ما پرسیده می‌شود این است که زمان ایندکس شدن مطالب در گوگل چقدر است؟ چقدر طول می‌کشد تا وقتی من مطلب جدیدی در سایتم منتشر می‌کنم، گوگل از وجود آن آگاه شود؟

پاسخ کلی این است که بستگی دارد. زمان ایندکس شدن مطالب در گوگل به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. به طور کلی، هر چقدر نرخ به روز رسانی سایت شما بیش تر باشد، گوگل سریع تر و بیش تر به سایت شما سر می‌زند.

برای این که با پارامترهای تاثیر گذار بر سرعت ایندکس شدن مطالب در گوگل آشنا شوید و سرعت ایندکس سایت تان را چندین برابر کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله زمان ایندکس شدن مطالب در گوگل و مقاله افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل را ببینید.

تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل برای سایت من چقدر است؟

طبیعی است که بخواهید بدانید تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل برای سایت تان چقدر است. شما باید بدانید گوگل چه تعداد از صفحات سایت شما را خوانده و ذخیره کرده است. در بعضی از مواقع پایین بودن بیش از حد این عدد، نشان دهنده وجود یک مشکل در سایت است.

برای محاسبه تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل می‌توانید از ابزار گوگل وبمستر تولز استفاده کنید. این ابزار یک ابزار رایگان است که توسط گوگل معرفی شده است. اگر با ابزار گوگل وبمستر آشنایی ندارید، مقاله گوگل وبمستر چیست را ببینید.

در صورتی که تا به حال از این ابزار استفاده نکرده اید، باید ابتدا آن را روی سایت تان راه اندازی کنید. برای این کار مقاله چگونگی اتصال سایت شما به کنسول جستجوی گوگل را ببینید. در این مقاله به صورت قدم به قدم فرآیند اتصال سایت به گوگل وبمستر تولز را شرح داده ایم.

همچنین برای آشنایی کامل با امکانات این ابزار می‌توانید آموزش تصویری گوگل وبمستر را ببینید. در این آموزش که بالغ بر ۳ ساعت ویدئو است به صورت تصویری و گام به گام، تمامی بخش‌های گوگل وبمستر تولز را آموزش داده ایم.

پس از نصب و راه اندازی گوگل وبمستر تولز، می‌توانید تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل را برای سایت خود شناسایی کنید. برای این کار کافی است که در منوی گوگل وبمستر تولز وارد بخش Google Index شوید و گزینه اول یعنی Index Status را انتخاب کنید. با این کار تصویری مشابه شکل زیر را مشاهده می‌کنید.

بخش گوگل ایندکس برای شمارش تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل

در این بخش عدد نوشته شده در بالای صفحه، نمایش دهنده تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل است. در این تصویر ۱۸۳ صفحه از این سایت در گوگل ایندکس شده است.

نمودار زیرین وضعیت ایندکس سایت در بازه زمانی را نشان می‌دهد. همان گونه که از شکل مشخص است، تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل در حال افزایش بوده است و یکباره در یک تاریخ افت شدید داشته ایم. این افت شدید نشان دهنده وقوع یک خرابی در سایت بوده است.

در حقیقت در این بازه گوگل نمی توانسته است به بخش زیادی از محتویات سایت دسترسی پیدا کند. پس از حل این مشکل، نمودار تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل مجددا به صورت صعودی رشد کرده است.

در انتهای نمودار یک رشد سریع را می‌بینیم که نشان دهنده نرخ سریع تر به روز رسانی سایت بوده است. در این بازه احتمالا این سایت روی سئو و انتشار مطالب جدید در سایت تمرکز بیش تری داشته است.

بسیار مهم است که به صورت منظم این بخش را تحت نظر داشته باشید. با این کار به محض وقوع خرابی در سایت، می‌توانید آن را شناسایی کنید و نسبت به حل آن اقدام نمایید.

در آموزش تصویری گوگل وبمستر به صورت مفصل در مورد این نمودار و بخش های دیگر گوگل وبمستر تولز صحبت کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم حتما این آموزش را ببینید و نکات مطرح شده در آن را روی سایت خود پیاده سازی کنید.

آموزش تصویری گوگل وبمستر

دلیل ایندکس نشدن مطالب در گوگل چیست؟

بارها شده است که مشتریان ما با دیدن عدد مربوط به تعداد صفحات ایندکس شده در سایت شوکه شده اند. در حالی که فکر می‌کرده اند که باید این عدد مقدار بالایی باشد، متوجه می‌شوند که گوگل بخش زیادی از صفحات سایت آن‌ها را ایندکس نکرده است.

یکی از رایج ترین دلایل ایندکس نشدن مطالب در گوگل ، محتوای تکراری و کپی شده از دیگر سایت ها می‌باشد. زمانی که شما محتوایی را از سایت دیگری در سایت خود درج می‌کنید، گوگل قبلا محتوای اصلی را ایندکس کرده است. بنابراین می‌فهمد که محتوای منتشر شده توسط سایت شما یک محتوای تکراری است. بنابراین نیازی به ایندکس کردن آن نیست.

البته این موضوع فقط یکی از دلایل موجود است. برای آشنایی با دلایل بیش تر مقاله ایندکس نشدن مطالب در گوگل را ببینید.

عضویت در خبرنامه آکادمی

با عضویت در خبرنامه هر شنبه به صورت صد در صد رایگان آخرین و داغ‌ترین مباحث روز بازاریابی را در ایمیل خود دریافت کنید.

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

کتاب رایگان ۷ اصل اساسی برای برندسازی

۷ اصل اساسی در برند سازی و برندینگ

برندسازی تنها راه افزایش قطعی فروش و درآمد شماست. داشتن چهره‌ای متفاوت از سایر رقباست که باعث می‌شود نسبت به دیگران ترجیح داده شوید.

همین الان این کتاب را به رایگان در ایمیل خود دریافت کنید

x