بررسی ایندکس سایت-از کجا بفهمیم سایت ایندکس شده

بررسی ایندکس سایت

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

بررسی ایندکس سایت یکی از موضوعات بسیار مهم در سئو و بهینه سازی سایت برای گوگل است. اگر صفحات سایت شما به درستی ایندکس نشود، عملا از لحاظ گوگل آن‌ها وجود ندارند. بنابراین حتی اگر بهترین محتوا را هم داشته باشید، نمی‌توانید در لیست نتایج جستجوی گوگل حضور داشته باشید.بنابراین دانستن این که از کجا بفهمیم سایت ایندکس شده امری بسیار مهمی است.

در این مقاله قصد داریم برای پاسخ گویی به این سوالت: از کجا بفهمیم سایت ایندکس شده و چگونه سایت را ایندکس کنیم ؟ ابزاری عالی را به شما معرفی می‌کنیم . ۲ ویدئو برای راه اندازی این ابزار برای شما قرار داده‌ایم تا بتوانید خودتان به سادگی آن را روی سایت تان راه اندازی کنید.

پس از بررسی ایندکس سایت ،‌به شما می‌گوییم که چطور می‌توانید مشکلات و خطاهای موجود را شناسایی و آن‌ها را رفع کنید.

بررسی ایندکس سایت چه فرآیندی است؟

هدف ما از فرآیند بررسی ایندکس سایت این است که بفهمیم آیا گوگل می‌تواند به درستی تمامی بخش های سایت ما را بخواند یا خیر. دلایل مختلفی وجود دارند که ممکن است باعث شوند گوگل نتواند بخشی یا تمامی سایت شما را بخواند و بفهمد. هدف بررسی ایندکس سایت این است که وجود این مشکل را شناسایی کنید و آن را برطرف نمایید.

ایندکس شدن در گوگل چیست؟

هر زمان که شما متن جدیدی را روی سایت تان منتشر می‌کنید، مدتی طول می‌کشد تا گوگل از وجود آن باخبر شود. گوگل به صورت روزانه از سایت های مختلف بازدید می‌کند. این بازدید با هدف کشف محتواهای جدید آن‌ها و تغییرات آن‌هاست.

این نوشته را هم حتما بخوانید  ۵ ابزار رایگان برای آنالیز وب سایت و تحلیل وب سایت

زمانی که گوگل از یک صفحه جدید سایت بازدید کند و محتویات آن را بخواند و ذخیره کند،‌ از این به بعد می‌تواند در زمان جستجو آن را به مخاطبان پیشنهاد دهد. به این فرآیند ایندکس شدن در گوگل گفته می‌شود. برای آشنایی بیش تر و دقیق تر با فرآیند ایندکس شدن، مقاله ایندکس شدن در گوگل را ببینید.

در واقع اتفاقی که می‌افتد این است که گوگل ربات‌هایی دارد که به آن‌ها خزشگر‌ گفته می‌شود. این خزشگر‌ها وظیفه دارند به سایت‌ها بروند. سایت‌ها را بخوانند و ذخیره کنند. در واقع ایندکس کنند.

 خزشگر‌ها در بازه‌های زمانی خاصی به سایت‌ها می‌روند و آن‌ها را ایندکس می‌کنند. مثلا یک وب‌سایت خبری هر ساعت ممکن است ایندکس شود. در حالی که یک سایت پزشکی هر دو روز یکبار ایندکس شود.

هر چقدر خزشگر‌ها در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری به سایت شما آیند، سایت شما رتبه بهتری در صفحه نتایج جستحو گوگل کسب خواهد کرد. درنتیجه بازدیدکننده بیشتری خواهد داشت. 

در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد چگونه می‌توانید با ایندکس توسط خزشگر‌ها در بازه زمانی کوتاه‌تر، بازدبدکنده جذب کنید.

بررسی ایندکس سایت با ابزار گوگل وبمستر تولز

برای بررسی ایندکس سایت ، گوگل ابزاری را به نام گوگل وبمستر تولز (یا گوگل سرج کنسول) ارائه کرده است. با استفاده از این ابزار می‌توانید پاسخ این سوال که از کجا بفهمیم سایت ایندکس شده است را دریابید.

همچنین می‌توانید در زمان لازم یک صفحه از سایت تان را خودتان در گوگل ایندکس کنید. این کار باعث می‌شود که زمان ایندکس شدن مقاله در گوگل به شدت کاهش پیدا کند و به ۲ الی ۳ ساعت برسد. برای اطلاعات بیش تر مقاله های افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل  و ایندکس شدن سریع در گوگل را ببینید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  چگونگی اتصال سایت شما به کنسول جستجوی گوگل

شکل زیر نمایی از وضعیت ایندکس سایت یکی از مشتریان ما را نشان می‌دهد. در شکل زیر دیده می‌شود که هیچ خطای ایندکسی روی این سایت وجود ندارد. همچنین در بررسی ایندکس سایت دیده می‌شود که ۴۰۶ لینک به درستی ایندکس شده اند و ۳۸۸ صفحه از ایندکس شدن، حذف شده اند.

شما هم می‌توانید همین امروز این گزارش را برای سایت خود تهیه کنید. کافی است تا انتهای این مقاله را بخوانید و آن را قدم به قدم اجرا کنید.

بررسی ایندکس سایت نیما

نصب و راه اندازی گوگل سرچ کنسول برای بررسی ایندکس سایت

گوگل سرچ کنسول (با نام قدیم گوگل وبمستر تولز) ابزاری است که به سادگی با استفاده از آن می‌توانید وضعیت ایندکس سایت تان را بررسی کنید.

استفاده از گوگل وبمستر تولز رایگان است و نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای نیست. ما یک دستور العمل و راهنمای قدم به قدم برای راه اندازی گوگل وبمستر تولز تهیه کرده‌ایم. شما می‌توانید این دستورالعمل را به رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.

آموزش راه اندازی وب مستر

کتاب راهنمای راه‌اندازی گوگل وبمستر روی سایت


همین الان به رایگان این کتاب دریافت کنید.

گوگل وبمستر ابزاری عالی برای اندازه گیری سئو سایت تان و بررسی ترافیک ورودی سایت تان از گوگل است. 
همین امروز با صرف ۱۰ دقیقه زمان، گوگل وبمستر را روی سایت تان راه‌اندازی کنید.

پاسخ به چند سوال رایج درباره گوگل وبمستر تولز

۱) آیا برای استفاده از گوگل وبمستر تولز باید هزینه پرداخت کرد؟

خیر. استفاده از گوگل وبمستر تولز رایگان است و برای استفاده از آن نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای نیست.

۲) نصب و راه اندازی گوگل وبمستر تولز چه مقدار زمان نیاز دارد؟

به طور معمول با صرف ۱۰ دقیقه زمان می‌توانید گوگل وبمستر تولز را روی سایت تان راه اندازی کنید. مراحل این کار در فایل راهنمای بخش قبل ذکر شده است. شما می‌توانید به رایگان این فایل را برای همیشه در ایمیل خود داشته باشید.

۳) آیا بلافاصله پس از نصب گوگل وبمستر تولز می‌توانم از آن استفاده کنم؟

به طور معمول حدود ۳ الی ۴ روز زمان نیاز است تا گوگل وبمستر تولز شروع به گزارش گیری از سایت شما کند. در ابتدا پس از نصب گوگل وبمستر تولز، هیچ داده ای برای سایت شما موجود نیست. پس از چند روز اطلاعات در آن می‌نشیند و شما می‌توانید بررسی ایندکس سایت تان را انجام دهید.

اگر در نصب و راه اندازی گوگل سرچ کنسول مشکل داشتید می‌توانید از ۲ ویدئوی زیر نیز کمک بگیرید.

این دو ویدئو بخشی از دوره آموزش تصویری گوگل وبمستر هستند. در این دوره به صورت کاملا تصویری و عملی تمامی بخش های این ابزار را به شما معرفی می‌کنیم. در هر بخش ابتدا مفاهیم مربوطه را توضیح می‌دهیم و سپس کاربرد آن‌ها را روی گوگل وبمستر به شما نمایش می‌دهیم.

برای کسب اطلاعات بیش تر و مشاهده سرفصل‌های آموزش، همین الان لینک آموزش تصویری گوگل وبمستر را ببینید.

بررسی ایندکس سایت با گوگل سرچ کنسول

پس از نصب و راه اندازی گوگل سرج کنسول، برای بررسی ایندکس سایت تان، روی منوی سمت چپ روی گزینه Coverage در بخش index کلیک کنید. با این کار صفحه‌ای مطابق شکل زیر به شما نمایش داده می‌شود.

بررسی ایندکس سایت-از کجا بفهمیم سایت ایندکس شده

در بخش زیرین می‌توانید اطلاعات بیش‌تری را درباره ایندکس های سالم و مشکل دار خود مشاهده کنید. برای مثال برای سایت بالا، اطلاعات زیر درج شده است:

بررسی ایندکس سایت با جزییات بیش تر

در این شکل دیده می‌شود که از بین ۴۰۶ لینک ایندکس شده در گوگل، ۳۸۱ لینک submit و ایندکس شده اند. ۲۵ لینک هم وجود دارند که ایندکس شده اند ولی در نقشه سایت وجود نداشته اند. (اگر با نقشه سایت آشنایی ندارید، حتما مقاله ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر را ببینید).

این توضیح نشان می‌دهد که نقشه سایت ما مشکلی دارد. چرا که ۲۵ لینک هستند که در سایت ما وجود دارند اما در نقشه سایت ذکر نشده اند. برای مشاهده این لینک ها، ما روی سطر دوم کلیک می‌کنیم.

صفحه‌ای مشابه شکل زیر نمایش داده می‌شود:

بررسی ایندکس سایت و لینک های ناموجود در نقشه سایت-از کجا بفهمیم سایت ایندکس شده

همان طور که در شکل بالا مشاهده می‌شود، لینک های مربوط به دسته بندی ها و تگ ها در نقشه سایت وجود نداشته اند. بنابراین اقدام عملی ما پس از این بررسی باید به روزرسانی نقشه سایت باشد. به گونه‌ای که این صفحات و این لینک ها نیز در نقشه سایت ما وجود داشته باشند.

افزایش تعداد دفعات ایندکس سایت با معرفی سایت مپ به گوگل

در واقع می‌توان با معرفی سایت مپ به گوگل، سرعت ایندکس کردن سایت توسط خزشگر‌ها را  افزایش داد. در نتیجه آن‌ها در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری به سایت شما می‌آیند. همین خود عامل موثری در داشتن سئو موفق است.

برای این کار کافی است نقشه سایت بسازید و آن را وارد گوگل کنید.

برای آشنایی بیشتر با نقشه سایت و چگونگی ساخت آن، به شما پیشنهاد می‌کنیم، مقاله معرفی سایت مپ به گوگل را مطالعه کنید.

بعد از ساخت نقشه سایت نوبت به معرفی آن به گوگل می‌رسد. برای این کار از ابزار سرچ کنسول استفاده می‌کنیم.

برای نحوه وارد کردن سایت مپ (نقشه سایت) به گوگل می‌توانید از بسته آموزش تصویری گوگل وبمستر (گوگل سرچ کنسول) استفاده کنید.

آموزش تصویری گوگل وبمستر

امیدواریم با خواندن این مقاله به چگونگی بررسی ایندکس سایت تان پی برده باشید. حتما توصیه می‌کنیم که از گوگل وبمستر تولز برای بررسی ایندکس سایت تان استفاده کنید.

علاوه بر بررسی ایندکس سایت ، گوگل وبمستر تولز امکانات متعدد دیگری را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. برای آشنایی با تمامی این امکانات و مسلط شدن کامل بر این ابزار، حتما آموزش تصویری گوگل وبمستر را ببینید. در این آموزش به صورت کامل در مورد تمامی امکانات و بخش‌های گوگل وبمستر تولز صحبت کرده‌ایم.

برای مشاهده سرفصل‌های آموزش و کسب اطلاعات بیش‌تر، لینک آموزش تصویری گوگل وبمستر را ببینید.

آموزش تصویری گوگل وبمستر

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
2 پاسخ
 1. amirhossein
  amirhossein says:

  سلام و خسته نباشید برگه اصلی سایت من وقتی که در گوگل ایندکس میشه بعد از گذشت ۲۴ ساعت از نتایج گوگل میره و زمانی که میرم در serch consolو اون برگه رو بررسی میکنم مینویسه که برگه ایندکس شده و هیچ مشکلی نداره در حالی که باید دوبارهrequest indexingرو بزنم تا سایت در نتایج گوگل بیاد

  پاسخ
  • لرن مارکتینگ
   لرن مارکتینگ says:

   سلام

   ایندکس شدن یک صفحه از سایت به معنای نمایش اش توی صفحه نتایج گوگل نیست. ایندکس شدن یعنی گوگل از وجود صفحه اصلی سایت شما آگاه هست و محتویات اون رو بررسی کرده. در حالی که برای نمایش اون توی صفحه نتایج، باید تشخیص بده که صفحه اصلی سایت شما بهترین نتیجه برای جستجوی کاربر است.

   این تشخیص هم وابسته به پارامترهای مختلفی هست که برای آشنایی کامل با اون ها می‌تونید آموزش جامع سئو ۲۰۱۹ رو ببینید.

   موفق و پیروز باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *