لینک سازی و استراتژی لینک سازی برای رشد

لینک سازی به عنوان بخشی از استراتژی رشد شما

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

لینک سازی و داشتن لینک از وب سایت های مختلف یک عامل مهم در سئو سایت است. به همین دلیل آموزش لینک سازی یا لینک بیلدینگ یکی از مواردی است که اکثر مالکان کسب و کارهای اینترنتی به دنبال ان هستند.

اگر لینک سازی به شیوه غلطی انجام شود، باعث جریمه گوگل خواهد شد. بنابراین آموزش شیوه درست لینک سازی یک امر مهم در بازاریابی اینترنتی است.

لینک سازی یک امر خیلی پیچیده یا دشوار نیست. مفاهیم ساده هستند ولی کار زیادی را می‌طلبند. در این نوشته می‌خواهیم در مورد راه های لینک سازی برای رشد سایت تان با شما صحبت کنیم.

لینک سازی چیست ؟

قبل از پرداختن به استراتژی لینک سازی، ابتدا بیایید بررسی کنیم که لینک سازی چیست. همچنین می‌خواهیم بگوییم چرا لینک سازی مهم است.

هر زمان که در اینترنت لینکی از یک سایت به سایتی داده شود، می‌گوییم عمل لینک کردن اتفاق افتاده است. لینک سازی استفاده از عمل لینک کردن به صورت هوشمندانه برای بهبود سئو سایت و تجربه کاربری است.

در فرآیند لینک کردن، سایت مبدا و مقصد می‌توانند دو سایت یکسان باشند. در این حالت به لینک ایجاد شده، لینک داخلی می‌گوییم. همچنین می‌توانند مختلف باشند. یعنی از یک سایت به سایت دیگر لینکی داده شود. در این حالت، به این لینک، لینک خارجی گفته می‌شود.

لینک خارجی خودش به دو مفهوم تقسیم می‌شود. لینک خارجی و بک لینک. لینک خارجی زمانی است که شما از سایت خودتان به سایت دیگری لینک می‌دهید. در عوض بک لینک، لینکی است که از سایت دیگری به سایت شما وارد می‌شود.

با توجه به مفاهیم لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی، استراتژی های لینک سازی نیز به ۲ دسته تقسیم می‌شوند. استراتژی لینک سازی داخلی و استراتژی لینک سازی خارجی

چرا لینک سازی مهم است؟

داشتن بک لینک کمک می‌کند که سایت شما در صفحه نتایج جستجوی گوگل در رتبه بالاتری قرار بگیرد. به طور خلاصه بک لینک به سئو سایت شما کمک فراوانی می‌کند. بنابراین با داشتن بک لینک و لینک سازی می‌توانید ترافیک بیش تری از سمت گوگل داشته باشید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  طراحی و توسعه‌ی موتور جستجو پسند

علاوه بر آن، داشتن لینک در یک سایت دیگر کمک می‌کند که مخاطبان آن سایت با سایت شما نیز آشنا شوند. اگر در مورد موضوعی در سایتی اطلاعاتی نوشته شده است و آن سایت برای اطلاعات بیش تر به سایت شما لینک داده باشد، احتمال دارد که بعضی از مخاطبان وارد سایت شما شوند.

این افراد علاقه مند به کسب اطلاعات بیش تر درباره‌ی آن موضوع هستند. بنابراین از طریق لینک درج شده وارد سایت شما می‌شوند تا اطلاعات بیش تری کسب کنند. هر چقدر تعداد بک لینک های شما بیش تر باشد، یعنی طیف بیش تری از مخاطبان را وارد سایت خود می‌کنید.

در زمان تهیه استراتژی لینک سازی باید همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید. هدف شما از لینک سازی باید دادن اطلاعات بیش تر به مخاطبان بالقوه باشد. بنابراین درج لینک در سایت های غیر مرتبط با سایت تان، یک استراتژی لینک سازی درست نیست.

بک لینک های خراب و اصلاح آن ها

یکی از کارهای مهم در لینک سازی، کشف بک لینک های خراب و اصلاح آن‌هاست. فرض کنید سایتی به مقاله ای از سایت شما لینک داده است. پس از مدتی، شما این مقاله را ویرایش می‌کنید. یا آن را با مقاله‌ی دیگری ادغام می‌کنید و یا کلا آن را حذف می‌کنید.

در این حالت دیگر این آدرس در سایت شما وجود ندارد. بنابراین بک لینکی که در سایت هدف داشته اید، دیگر کار نخواهد کرد.

به عنوان بخشی از استراتژی لینک سازی شما باید همیشه بک لینک های خراب را کشف و اصلاح کنید. برای اطلاعات بیش تر در مورد چگونگی این کار، آموزش تصویری گوگل وبمستر را ببینید.

۶ استراتژی لینک سازی برای رشد کسب و کار شما

گام ۱): مخاطبان خود را بشناسید

اگر می‌خواهید مخاطبان سایت خود را افزایش دهید، باید آن‌ها را بشناسید. باید بدانید که آن‌ها کجا هستند و چه کاری انجام می‌دهند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  افزایش سرعت فروشگاه اینترنتی مجنتو

بنابراین برای گسترش مخاطبان سایت تان باید ۲ سوال اساسی را بدانید:

۱) مخاطبان فعلی سایت من چه کسانی هستند؟

۲)‌ مخاطبان ایده آل من چه ویژگی هایی دارند؟

target-audience

ممکن است شما بخواهید گروه ها و مخاطب های جدیدی را هدف قرار دهید (مقاله دسته بندی مشتریان و تقسیم بندی مشتریان برای هدف گذاری هر گروه را ببینید). در این حالت باید محتوای جدیدی برای این دسته از مخاطبان جدید تهیه کنید.

با توجه به این که محتواهای جدید در حوزه‌ی جدید، ضعیف تر هستند، نیاز به بک لینک از سایت هایی در این حوزه خواهید داشت.

بنابراین گام اول شناخت درست مخاطبان است. پس از شناخت مخاطبان، استراتژی لینک سازی برایتان مشخص تر خواهد شد.

مرحله ۲: لیستی از وب سایت هایی را که مخاطب مورد نظر شما به آنها علاقه مند است را ایجاد کنید

اگر تصویری شفاف از مخاطب فعلی و مورد نظر خود داشته باشید، می توانید یک لیست از وب سایت های مورد علاقه او درست کنید. این لیست به شما می‌گوید که مخاطب فعلی شما بازدید کننده چه سایت هایی است.

وبسایت هایی را پیدا کنید که قبلا مخاطب مورد نظر شما به آن علاقه دارد. داشتن بک لینک در این سایت ها می‌تواند به شما برای رسیدن به مخاطبان جدید کمک کند.

مرحله ۳: محتوای شگفت انگیز بنویسید

به منظور گرفتن بک لینک از سایت های دیگر باید محتوای شگفت انگیز داشته باشید تا سایر سایت ها تمایل به قراردادن آن داشته باشند. علاوه بر آن این محتوا باید مناسب مخاطب هدف شما باشد.

مطمئن شوید که مقاله شما، ساختار یافته، مناسب و دقیق و معتبر است.

مرحله ۴: تطابق محتوا را به وب سایت ها متصل کنید

پس از نوشتن محتوایتان برگردید به گام ۲ و سایت هایی که نوشتید را نگاه کنید. با توجه به محتوایی که نوشته اید، سایت هایی را انتخاب کنید که احتمال می‌دهید به محتوای شما لینک دهند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  بازاریابی داده محور : ۱۵ معیاری که هر بازاریاب باید آنها را بداند

در این مرحله باید سایت هایی را پیدا کنید که حوزه کاری و فعالیت آن‌ها دقیقا منطبق با محتوای شماست. احتمالا این سایت ها، سایت هایی هستند که علاقه مند به دادن بک لینک به شما باشند.

مرحله ۵: تماس با آن‌ها

حالا نوبت آن است که با این سایت ها تماس بگیرید. در مورد مقاله‌ای که نوشته‌اید با آن‌ها صحبت کنید و ببینید که آیا مایل هستند که در مورد آن در سایت شان بنویسند یا خیر؟

اگر محتوایی که نوشته اید، یک محصول است می‌توانید در قبال نوشتن فرد در سایتش، یک عدد از محصول خود را به رایگان به او بدهید. معمولا این کار جواب می‌دهد و شما می‌توانید یک بک لینک بگیرید.

بهتر است که از تماس تلفنی (به جای ایمیل) برای صحبت با مالکان این سایت‌ها، استفاده کنید.

مرحله ۶: استفاده از شبکه های اجتماعی

 

139508191223287129152844

اگر محتوای شما عالی و شگفت انگیز باشد، می‌توانید برای رسیدن به مخاطبان جدید و لینک سازی از شبکه های اجتماعی استفاده کنید.

در شبکه های اجتماعی همیشه این امکان وجود دارد که پست شما توسط افرادی دیگر به اشتراک گذاشته شود. به این صورت شما می‌توانید مخاطبان جدیدی برای سایت خود پیدا کنید.

جمع بندی: لینک سازی یک استراتژی رشد است

یک استراتژی درست لینک سازی باید همواره با هدف جذب مخاطبان جدید و رشد کسب و کار همراه باشد. به عنوان یک نتیجه جانبی، این امر باعث بهبود رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل می‌شود.

همواره در لینک سازی از خود سوال کنید که آیا به دنبال جذب مخاطب جدید هستید؟ آیا می‌خواهید سایت های دیگری را با سایت تان لینک کنید؟ اگر پاسخ به این سوال‌ها بله باشد یعنی شما در مسیر درست لینک سازی هستید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *