ایندکس شدن در گوگل

ایندکس شدن در گوگل

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

ایندکس شدن در گوگل به فرآیندی گفته می‌شود که در آن گوگل از یک صفحه سایت شما بازدید کرده و محتویات آن را ذخیره سازی می‌کند. این امر باعث می‌شود که گوگل از وجود محتوای جدید در سایت شما آگاه شود. بنابراین در زمانی که کسی در جستجوی این اطلاعات است گوگل می‌تواند سایت شما را به او پیشنهاد دهد.

در این مقاله در مورد نحوه کار گوگل و فرآیند ایندکس شدن در گوگل صحبت خواهیم کرد. همجنین در مورد اهمیت ایندکس شدن در گوگل صحبت می‌کنیم. در نهایت نیز ۳ راهکار برای افزایش سرعت ایندکس شدن مطالب در گوگل به شما نشان می‌دهیم.

اگر فرصت خواندن این مقاله را ندارید، می‌توانید پادکست آن را گوش کنید:

این یک نمونه از پادکست های ما بود، برای داشتن تمام پادکست ها کافی‌ست فقط آدرس ایمیل خود را وارد کنید:

همه پادکست ها را در ایمیل خود داشته باشید

تمامی پادکست های ما را به رایگان در ایمیل خود دریافت کنید و اولین نفری باشید که پادکست های جدید ما را می‌شنود 🙂

گوگل چطور کار می‌کند؟

گوگل به صورت روزانه در حال بازدید از سایت ها و صفحات مختلف است. هر زمان که گوگل به یک صفحه از سایتی می‌رسد، بررسی می‌کند که آیا این صفحه نسبت به آخرین بازدید او تغییری داشته است یا خیر. در صورتی که تغییراتی در این صفحه رخ داده باشد، گوگل نسخه جدید را ذخیره سازی خواهد کرد.

در این فرآیند ۲ بخش اصلی وجود دارند. بخش خزش گر و بخش ایندکسر.

ایندکس شدن در گوگل - لیست پیمایش خزشگر گوگل

وظیفه اصلی بخش خزش گر پیدا کردن آدرس ها و لینک های جدید است. زمانی که خزش گر به یک صفحه سایت می‌رسد، تمامی لینک های موجود در آن را شناسایی می‌کند. این لینک ها به خزش گر می‌گوید که در دور بعدی باید از چه صفحاتی بازدید کند.

خزش گر گوگل این لینک ها را به فهرست لینک خود اضافه کرده و پس از بازدید از صفحه فعلی، به بازدید از صفحه بعدی خواهد پرداخت. به صورت مشابه،‌در بازدید از صفحه دوم، لینک های موجود در آن را شناسایی و به انتهای لیست لینک خود اضافه خواهد کرد.

این نوشته را هم حتما بخوانید  چه اتفاقی برای رتبه گوگل من افتاده است؟

برای اطلاعات بیش تر و آشنایی بیش تر با خزش گر گوگل، بخش خزش را در آموزش تصویری گوگل وبمستر مشاهده نمایید.

بخش دوم که در این مقاله قصد صحبت درباره آن را داریم، بخش ایندکسر است. وظیفه اصلی ایندکسر، ذخیره محتویات صفحه سایت شماست تا در آینده زمانی که کاربری در مورد آن جستجو کرد، گوگل بتواند سایت شما را به او نمایش دهد.

ایندکس شدن در گوگل

ایندکس شدن در گوگل به چه مفهومی است؟ زمانی که گوگل محتوای یک صفحه از سایت شما را در پایگاه های داده خود ذخیره کرد، می‌گوییم فرآیند ایندکس شدن در گوگل رخ داده است.

دقت داشته باشید که در این تعریف ما از کلمه «صفحه سایت» استفاده کردیم. بنابراین مفهوم ایندکس شدن در گوگل به ازای صفحه سایت معنا دارد و نه به ازای کل سایت. با این تعریف ممکن است ۵ صفحه از سایت شما در گوگل ایندکس شده باشند ولی ۱۰ صفحه دیگر در گوگل ایندکس نشده باشند.

برای بررسی تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل ، می‌توانید از گوگل وبمستر تولز استفاده کنید (برای آشنایی با آن مقاله گوگل وبمستر چیست و آموزش تصویری گوگل وبمستر را ببینید).

با استفاده از گوگل ومستر تولز می‌توانید دقیقا بفهمید که گوگل چند تا از صفحات سایت شما را شناسایی کرده است. همچنین می‌توانید بفهمید که از این تعداد، چند تا از آن‌ها ایندکس شده اند. برای آگاهی درباره فرآیند دقیق این کار، مقاله تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل را ببینید.

برای ایندکس شدن در گوگل دو اتفاق باید رخ دهد.

۱)‌ گوگل باید لینکی از صفحه جدید سایت شما داشته باشد. یعنی گوگل بفهمد که شما صفحه جدیدی در سایت تان ایجاد کرده اید.

۲) گوگل باید از لینک صفحه جدید شما بازدید کند و محتویان آن را در پایگاه داده خود ذخیره سازی کند.

چرا ایندکس شدن در گوگل مهم است؟

تا زمانی که فرآیند ایندکس شدن در گوگل اتفاق نیفتاده باشد،‌ از نظر گوگل صفحه جدید شما وجود ندارد. در حقیقت گوگل اصلا از وجود صفحه جدید در سایت شما آگاه نیست.

بنابراین فرض کنید که شما صفحه جدیدی در سایت تان ایجاد کرده اید و در آن در مورد موضوع «ایندکس شدن در گوگل» صحبت کرده اید. تا زمانی که گوگل این صفحه را ایندکس نکرده باشد، از وجود آن آگاهی ندارد.

این نوشته را هم حتما بخوانید  تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل

بنابراین اگر کسی در گوگل عبارت «ایندکس شدن در گوگل» را جستجو کند، گوگل اصلا از وجود صفحه ای با این موضوع در سایت شما آگاه نیست. بنابراین نمی‌تواند سایت شما را به عنوان یک نتیجه جستجو به کاربر نمایش دهد.

اینجاست که اهمیت ایندکس شدن در گوگل مشخص می‌شود. تا زمانی که صفحه سایت شما در گوگل ایندکس نشده باشد، نمی‌توانید در لیست نتایج جستجوی گوگل ظاهر شوید. بنابراین به ازای کلمات مرتبط با آن حوزه نمی‌توانید ورودی ای از گوگل داشته باشید.

زمان ایندکس شدن مطالب در گوگل چقدر است؟

طبیعی است که پس از این توضیحات از خود بپرسید که زمان ایندکس شدن مطالب در گوگل چقدر است. چه مدت طول می‌کشد تا پس از انتشار یک صفحه جدید در سایت تان، گوگل از حضور این صفحه آگاه شود؟

پاسخ کلی این است که بستگی دارد 🙂 زمان ایندکس شدن در گوگل وابسته به پارامترهای متعددی است. در این باره ما یک مقاله کامل تهیه کرده‌ایم. برای اطلاعات بیش تر مقاله زمان ایندکس شدن مطالب در گوگل را ببینید.

دلیل ایندکس نشدن مطالب در گوگل چیست؟

به طور معمول پس از گذشت مدت زمانی پس از انتشار یک صفحه جدید در سایت تان، گوگل محتوای آن صفحه را ایندکس می‌کند. این زمان وابسته به پارمترهای مختلفی است. اما به هر حال دیر یا زود، محتوای جدید سایت شما ایندکس خواهد شد.

در موارد ممکن است که مشکل ایندکس نشدن مطالب در گوگل برای سایت شما رخ دهد. برای مثال گوگل نمی تواند به زیر بخشی از سایت شما دسترسی پیدا کند (مثلا یک دلیل می‌تواند تنظیم اشتباه فایل robots.txt باشد. برای اطلاعات بیش تر درباره این فایل، مقاله آموزش جامع فایل robots.txt و بهینه سازی فایل وردپرس robots.txt را ببینید).

ایندکس نشدن مطالب در گوگل می‌تواند تاثیری فوق العاده منفی روی سئو سایت شما ایجاد کند. بنابراین اگر مشکل ایندکس نشدن مطالب در گوگل برای سایت شما رخ داد، باید خیلی سریع نسبت به رفع آن اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیش تر مقاله ایندکس نشدن مطالب در گوگل را ببینید.

جه طور وضعیت ایندکس سایتم را بررسی کنم؟

سوال مهم دیگری که احتمالا برای شما پیش آمده است، این است که چه طور می‌توانم وضعیت ایندکس سایتم را بررسی کنم؟ چه طور می‌توانم بفهمم که گوگل چه صفحاتی از سایت من را ایندکس کرده است و چه بخش هایی را ایندکس نکرده است؟

این نوشته را هم حتما بخوانید  آموزش کامل گوگل وبمستر تولز

چه طور می‌توانم در صورت بروز مشکل در فرآیند ایندکس شدن در گوگل ، از مشکل آگاه شوم؟

چه طور می‌توانم مشکل ایندکس نشدن مطالب در گوگل را حل کنم؟ و ….

خبر بسیار خوبی که وجود دارد این است که گوگل برای این کار ابزاری عالی را در اختیار شما قرار می‌دهد. نام این ابزار گوگل وبمستر تولز یا گوگل سرج کنسول می‌باشد. با استفاده از گوگل وبمستر تولز می‌توانید به سادگی وضعیت ایندکس سایت خود را بررسی کنید.

استفاده از گوگل وبمستر تولز رایگان است و شما می‌توانید در ۱۵ دقیقه سایت تان را به گوگل وبمستر تولز وصل کنید. برای آموزش کامل گوگل وبمستر تولز شامل چگونگی اتصال سایت به گوگل وبمستر، نحوه بررسی وضعیت ایندکس مطالب در گوگل، مشکلات ایندکس شدن در گوگل و …. آموزش تصویری گوگل وبمستر را ببینید.

آموزش تصویری گوگل وبمستر

۵ راه برای افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل

افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل باعث جذب ترافیک بیش تر از گوگل برای سایت شما می‌شود. هر چقدر که گوگل سریع تر محتوای صفحات سایت شما را ایندکس کند، یعنی زودتر در مسابقه سئو شرکت داده می‌شوید.

در مقاله افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل درباره ۵ راه حل برای افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل صحبت کرده ایم. با استفاده از این روش ها می‌توانید زمان ایندکس مطالب در گوگل را کاهش دهید.

علاوه بر آن راهی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن زمان ایندکس شدن مطالب در گوگل را به ۰ برسانید. به این معنا که به محض انتشار مقاله در سایت تان، گوگل از محتوا و حضور آن آگاه خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیش تر در این باره، مقاله افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل را ببینید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *