ایندکس مطالب در گوگل - آموزش گوگل وبمستر تولز

ایندکس مطالب در گوگل : آموزش گوگل وبمستر تولز

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

در این مقاله می‌خواهیم در مورد مفهوم ایندکس شدن و ایندکس مطالب در گوگل صحبت کنیم. ابتدا مشخص می‌کنیم که ایندکس شدن در گوگل چیست و چه طور ایندکس مطالب در گوگل اتفاق می افتد. سپس راهکاری را برای ایندکس کردن مطالب سایت تان در گوگل به شما نشان می‌دهیم.

ایندکس شدن در گوگل چیست ؟

گوگل به صورت شبانه روزی مشغول پیمایش اینترنت و وب سایت هاست. هر زمان که گوگل به سایت جدید یا یک مطلب جدید روی یک سایت می‌رسد، محتویات آن رابررسی می‌کند. این بررسی به معنای آن است که بخش های مهم از صفحه سایت شما را در پایگاه داده خود ذخیره می‌کند. به این فرآیند، فرآیند ایندکس مطالب در گوگل می‌گویند.

زمانی که مطلبی از سایت شما در گوگل ایندکس شد، یعنی اگر کاربری در مورد آن موضوع جستجو کند امکان دارد که گوگل سایت شما را به عنوان نتایج به او نشان دهد (توجه کنید که گفتیم ممکن است. برای این که صفحه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شود باید به خوبی سئو شده باشد. همچنین سایت شما هم باید از لحاظ سئو بهینه باشد).

در صورت ایندکس نشدن مطالب در گوگل حتی اگر مطلب شما دقیقا چیزی باشد که کاربر به دنبال آن است، در لیست نتایج جستجو نمایش داده نمی‌شوید. در حقیقت گوگل اصلا از وجود محتوای جدید سایت شما آگاه نیست و از نظر گوگل اصلا همچین محتوایی وجود ندارد.

بنابراین این موضوع اهمیت ایندکس شدن سریع در گوگل را نشان می‌دهد. برای آشنایی با روش های ایندکس شدن سریع در گوگل ، مقاله افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل را ببینید.

بنابراین اگر به صورت خلاصه و جمع بندی شده بخواهیم بگوییم: ایندکس مطالب در گوگل یعنی بازدید گوگل از آن مطلب و ذخیره محتوای آن مطلب در پایگاه های داده گوگل به منظور نمایش در زمان جستجوی کاربر

این نوشته را هم حتما بخوانید  ایندکس کردن سایت در گوگل

ایندکس مطالب در گوگل

سوال اصلی ای که در این جا مطرح می‌شود این است که چطور بررسی کنیم که ایندکس مطالب در گوگل رخ داده است یا خیر؟ به بیان دیگر چطور می‌توانیم بررسی ایندکس سایت خودمان را انجام دهیم؟ چه طور بفهمیم که چه صفحاتی از سایت ما در گوگل ایندکس شده اند و چه صفحاتی نشده اند؟

برای این منظور می توانید از گوگل وبمستر تولز استفاده کنید. گوگل وبمستر تولز به شما امکان می‌دهد که به سادگی عملیات بررسی ایندکس سایت تان را انجام دهید.

در گوگل وبمستر تولز بخشی وجود دارد تحت عنوان وضعیت ایندکس یا index status. اگر روی این گزینه کلیک کنید تصویری مشابه شکل زیر را می‌بینید.

ایندکس مطالب در گوگل - بخش ایندکس در گوگل وبمستر تولز

وضعیت ایندکس در گوگل وبمستر تولز به شما نشان می‌دهد که گوگل در هر تاریخ چه میزان از صفحات سایت شما را ایندکس کرده است. بررسی این نمودار به شما کمک می‌کند که هر گونه مشکل یکباره ای در سایت تان را به سرعت پیدا کنید.

(برای آشنایی بیشتر و دسترسی به بخش ایندکس استاتوس در گوگل وبمستر، آموزش تصویری گوگل وبمستر را ببینید).

انتظار طبیعی این است که این نمودار به صورت همیشگی صعودی باشد. حتی اگر در مدت زمانی سایت تان غیرفعال بوده است و نوشته جدیدی به آن اضافه نکرده اید، نمودار ایندکس شدن مطالب در گوگل باید تبدیل به یک خط صاف شود.

اگر در این نمودار یک افت شدید رخ بدهد یعنی که سایت شما دچار مشکل شده است. این افت شدید ممکن است به خاطر مشکل هاست باشد (برای مثال بخشی از سایت یا تمامی آن قابل دسترسی نیست). علت دیگر ممکن است به خاطر تنظیمات اشتباه فایل robots.txt باشد (فایل robot.txt فایلی است که به وسیله آن مشخص می‌کنید که گوگل به چه بخش هایی از سایت شما دسترسی داشته باشد و به چه بخش هایی نداشته باشد. برای آشنایی کامل با این موضوع مقاله «آموزش جامع فایل robots.txt و بهینه سازی فایل وردپرس robots.txt» را ببینید).

این نوشته را هم حتما بخوانید  ایندکس شدن سریع در گوگل

هر زمان که افت ناگهانی در این نمودار رخ داد، یعنی در فرآیند ایندکس صفحات در گوگل مشکلی پیش آمده است. بنابراین لازم است که شما سریعا برای حل مشکل اقدام کنید.

در ۹ مارس ۲۰۱۶ گوگل، این نمودار را برای سایت در حالت http و حالت https جدا کرد. بنابراین اگر شما سایت تان را به https منتقل کرده اید، امکان دارد که در این نمودار هیچ عددی نبینید. برای حل این مشکل لازم است که سایت خود را یکبار به صورت https نیز به سرچ کنسول اضافه کنید.

ایندکس شدن سریع در گوگل

طبیعی است که دوست داشته باشید به محض انتشار مطالب تان در سایت، مطالب در گوگل ایندکس شوند. هر چقدر سرعت ایندکس شدن بیش تر باشد، به احتمال بیش تری در صدر نتایج جستجو قرار خواهید گرفت و در نتیجه ترافیک بیش تری را جذب سایت تان خواهید کرد.

در این جا یک روش برای ایندکس شدن سریع در گوگل را به شما نشان می‌دهیم. با استفاده از این روش می‌توانید به محض انتشار مطالب، باعث ایندکس صفحات در گوگل شوید.

برای استفاده از این روش، ابتدا باید وارد گوگل وبمستر تولز (سرچ کنسول) شوید (اگر با گوگل وبمستر تولز آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم آموزش تصویری گوگل وبمستر را ببینید).

پس از ورود به گوگل وبمستر تولز، روی گزینه crawl در منوی سمت چپ کلیک کنید (مشابه شکل زیر):

ایندکس مطالب در گوگل - آموزش ایندکس شدن سریع در گوگل

با این کار زیر منوهای مربوط به گزینه crawl در گوگل وبمستر تولز نمایش داده می‌شوند. از این منوها گزینه fetch as google را انتخاب کنید. با این کار صفحه‌ای مشابه شکل زیر به شما نمایش داده می‌شود.

ایندکس مطالب در گوگل - آموزش ایندکس شدن سریع در گوگل با وبمستر تولز

در این بخش شما می‌توانید آدرس صفحه ای که به تازگی اضافه کرده اید را وارد کنید و روی گزینه fetch کلیک کنید. با این کار شما رسما از گوگل می‌خواهید که محتوای این صفحه را بخواند و به این صفحه از سایت شما سر بزند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل

برای مثال ما آدرس همین صفحه از سایت را در باکس مربوطه وارد کرده ایم و روی دکمه fetch کلیک کرده ایم. نتیجه این کار را در تصویر زیر مشاهده می نمایید:

ایندکس مطالب در گوگل - آموزش ایندکس شدن سریع در گوگل با وبمستر تولز - ۲

در کنار لینک جدید اضافه شده، دکمه ای به نام Request Indexing وجود دارد. اگر روی این دکمه کلیک کنید، گوگل این صفحه از سایت شما را به پایگاه داده خود اضافه می کند. بنابراین این صفحه در گوگل ایندکس می‌شود.

اگر تا به حال از گوگل وبمستر تولز استفاده نکرده اید و می‌خواهید آن را روی سایت تان نصب کنید، پیشنهاد می‌کنیم آموزش تصویری گوگل وبمستر را ببینید. در این آموزش ما به صورت کاملا عملی و تصویری تمامی مراحل نصب و راه اندازی گوگل وبمستر تولز را به شما آموزش می‌دهیم.

این آموزش کاملا عملی بوده و ما تمامی بخش ها را روی وب سایت یکی از مشتریان مان پیاده سازی کرده ایم.

آموزش تصویری گوگل وبمستر

با این روش شما به محض اضافه کردن محتوا به سایت تان می‌توانید در خواست ایندکس شدن مطالب در سایت را به گوگل بدهید.

با این کار باعث ایندکس شدن سریع در گوگل می‌شوید. دیگر نیازی نیست که صبر کنید تا گوگل از سایت شما بازدید کند و سپس محتوای جدید اضافه شده را کشف کند. به محض انتشار مطلب در سایت تان، می توانید درخواست ایندکس صفحات در سایت را به گوگل دهید.

شما از چه روش هایی برای ایندکس شدن سریع در گوگل استفاده می‌کنید؟ آن ها را با ما در میان بگذارید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *