هدینگ در سئو - آموزش سئو

هدینگ در سئو و اینکه چرا شما باید از آنها استفاده کنید

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

هدینگ‌ها در اینترنت و وب سایت برای مشخص کردن عناوین و سرفصل ها استفاده می‌شوند. علاوه بر این هدینگ در سئو سایت مؤثر است. زیرا باعث می‌شود گوگل محتوای شما را بهتر درک کند.

استفاده از هدینگ نیازمند توجه به نکاتی است. در ادامه نحوه استفاده از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

همچنین با توجه به اهمیت سئو سایت آموزش جامع سئو ۲۰۱۹ را  معرفی می‌کنیم. این محصول، شامل هر آن چیزی است که شما برای سئو سایت به آن نیاز‌مند هستید.

 

نحوه استفاده از هدینگ

نحوه استفاده از آن‌ها به این صورت است که شما متن مورد نظر خود را درون هدینگ قرار می‌دهید. برای مثال به صورت زیر

<h1>متن عنوان</h1>

پس از دیدن تگ h1، مرورگر این متن را با اندازه ای بزرگ تر و به گونه ای متفاوت و به صورت عنوان نمایش می دهد (دقیقا مشابه عنوان ها در یک فایل ورد).  مهمترین هدینگ یا عنوان، هدینگ <h1> است که معمولا برای عنوان مقاله یا پست شما در نظر گرفته می‌شود.

هر متنی دارای سلسه مراتبی است.هر متن یک عنوان اصلی دارد. سپس زیر عنوان ها، مراتب بعدی را تشکیل می‌دهند.

هدینگ‌ها هم دارای سلسله مراتب هستند. آن‌ها از h1 شروع می‌شوند و به h6 ختم می شوند. h1 برای عنوان اصلی است. h2 برای زیر عنوان های عنوان اصلی. برای زیر عنوان هر یک از بخش های h2 از تگ h3 استفاده می‌کنیم و ….

در این مقاله در مورد هدینگ در سئو و تاثیر هدینگ در سئو صحبت می‌کنیم (برای آشنایی با مفهوم سئو مقاله سئو یا بازاریابی موتور های جستجو چیست را ببینید). همچنین نحوه استفاده درست از هدینگ ها برای بهبود سئو را به شما آموزش می‌دهیم.

چگونگی استفاده از هدینگ ها

شما به دو روش می‌توانید از هدینگ ها در سایت تان استفاده کنید. هدینگ ها می‌توانند محتوای وب سایت شما را سازماندهی کنند.

هدینگ در نسخه کلاسیک HTML

در نسخه کلاسیک HTML، هر صفحه از سایت فقط دارای یک هدینگ اصلی است. یعنی h1. پس از آن در هر صفحه می‌توان دو یا چند هدینگ ۲ (یعنی h2) داشت. مجدد در زیر عنوان ها می‌توان چندین هدینگ ۳ (یعنی h3) داشت و ….

در شکل زیر ساختار درست استفاده از هدینگ ها نمایش داده شده است.

این نوشته را هم حتما بخوانید  کار بازاریابی اینترنتی در منزل

هدینگ-در-سئو-نمونه-ای-از-ساختار-بندی-صفحه-با-هدینگ-ها

هدینگ در نسخه جدیدHTML

در نسخه جدید HTMLکه به نام HTML5 شناخته می‌شود، هر بخش از صفحه سایت شما می‌تواند دارای هدینگ ۱ مخصوص به خود باشد. در نسخه جدید HTML می‌توان یک صفحه سایت را به بخش های مختلفی تقسیم کرد. برای مثال یک بخش برای خود مقاله که با تگ <article> مشخص می‌شود. یک بخش برای نوار جانبی صفحه که با تگ <seciton> مشخص می‌شود و ….

بنابراین با این توضیح شما می‌توانید در بخش <article> یک h1 مخصوص به آن بخش را داشته باشید و در بخش <section> یک h1 دیگر. درست است که HTML5 این امکان را در اختیار ما قرار داده است ولی استفاده از آن باعث دشواری و سردرگمی مخاطب می‌شود. بنابراین ما استفاده از این نوع را توصیه نمی‌کنیم.

استفاده از هدینگ ها برای ساختار بندی صفحات سایت

در نسخه HTML4، شما باید از یک H1 در هر صفحه استفاده کنید که به طور معمول عنوان اصلی صفحه است. در صفحه اصلی سایت شما این عنوان نام وب سایت شماست.

برای مثال h1 در صفحه اصلی سایت ما عبارت است از «لرن مارکتینگ – آموزش بازاریابی و بازاریابی اینترنتی».

در یک صفحه داخلی سایت، عنوان h1 برابر است با عنوان آن مقاله یا پست. برای مثال هدینگ h1 در این صفحه برابر است با «هدینگ در سئو و اینکه چرا شما باید از آنها استفاده کنید»

به ازای یک دسته یا category که لیستی از مقالات وب سایت شماست که در یک دسته خاص وجود دارند، هدینگ h1 برابر است با اسم دسته بندی. برای مثال در لینک زیر، عنوان h1 برابر است با «مقالات بازاریابی اینترنتی».

در یک صفحه محصول، هدینگ h1 برابر است با نام محصول. برای مثال در صفحه محصول «آموزش ایمیل مارکتینگ با میلرلایت»، هدینگ h1 برابر است با آموزش ایمیل مارکتینگ با میلرلایت.

استفاده از هدینگ h1 به این صورت، هم برای مخاطب و هم برای گوگل بسیار واضح و مشخص است. بنابراین ما توصیه می‌کنیم که از این روش برای مشخص کردن هدینگ ها استفاده کنید.

در هر صفحه، هدینگ H2 نشان دهنده زیر عنوان های هدینگ H1 است. از هدینگ h2 برای تقسیم بندی محتوا به بلوک های مختلف استفاده می‌کنیم تا کاربر به سادگی بتواند بخش های مختلف متن را مشاهده کنید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  بازاریابی غیر سنتی و ۸ نمونه موفق از آن

برای مثال در این صفحه ما هدینگ های h2 زیر را داریم:

۱) چگونگی استفاده از هدینگ ها

۲) استفاده از هدینگ ها برای ساختار بندی صفحات سایت

۳) یک اشتباه رایج در استفاده از هدینگ ها

۴) تگ های مرده h5 و h6

۵) تاثیر هدینگ در سئو

مشخص کردن هدینگ h2 در صفحه به مخاطب کمک می‌کند که سریعا بخش مورد علاقه خود را پیدا کند. برای مثال اگر کسی با مفهوم تگ های هدینگ آشنا هست و به هدینگ در سئو علاقه دارد، خیلی ساده می‌تواند از بخش های ۱ و ۲ عبور کند و سریعا سراغ بخش های ۳ و ۴ برود.

استفاده از هدینگ h2 باعث می‌شود که سایت شما هم برای گوگل و هم برای بازدید کننده قابل درک تر باشد.

به صورت مشابه از هدینگ H3 برای زیر عنوان های هدینگ H2 استفاده می‌کنیم. در بعضی صفحات که خیلی طولانی نیستند شاید استفاده از هدینگ h3 اصلا نیاز نباشد. برای مثال در همین مقاله و همین صفحه ما از هدینگ h3 استفاده نکرده ایم.

به طور خلاصه می‌توان این توضیحات را در شکل زیر خلاصه کرد.

هدینگ در سئو - ساختار بندی صفحه با هدینگ ها

یک اشتباه رایج در استفاده از هدینگ ها

خیلی از اوقات افرادی که خیلی به سئو مسلط نیستند از هدینگ ها به منظور بزرگ تر کردن متن ها استفاده می‌کنند. آن ها متوجه شده اند که اگر بخشی از متن را روی h1 بگذارند، بزرگ تر و بولد تر نمایش داده می‌شود. بنابراین بخش هایی مثل شماره تلفن تماس را با هدینگ h1 تعریف می‌کنند.

همان طور که در بخش قبل توضیح دادیم هر صفحه فقط یک هدینگ h1 باید داشته باشد. به علاوه هدف هدینگ ها ساختار بندی صفحه است و نه صرفا بزرگ کردن متن. برای بزرگ کردن بخش هایی از متن تان، می توانید سایز فونت را بزرگ تر کنید. یا می توانید آن را بولد کنید. ولی هدف هدینگ ها بزرگ تر کردن متن نیست و نباید از آن‌ها به این منظور استفاده کنید.

تگ های مرده h5 و h6

آیا شما اخیرا از هدینگ های h4 یا h5 یا h6 استفاده کرده اید؟ احتمالا جواب تان منفی است. شاید از h4 استفاده کرده باشید ولی قطعا از h5 و h6 استفاده نکرده اید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  ثبت سایت در گوگل وبمستر - آموزش ثبت سایت در گوگل

اگر متن صفحه شما خیلی طولانی است (بیش تر از ۱۰۰۰ کلمه) و بخش های مختلفی را شامل می‌شود، می توان از h4 برای ساختار بندی بهتر استفاده کرد. مورد دیگر استفاده از h4، استفاده از آن در نوارهای جانبی و فوتر است. به غیر از این دو مورد تگ h4 خیلی کاربردی ندارد.

اکثر صفحات شما می‌توانند با تگ های h1 تا h3 به خوبی سازمان دهی شوند. آن ها نیازی به h4 ندارند. تگ های h5 و h6 که دیگر رسما استفاده نمی‌شوند و عملا کاربردی ندارند.

تاثیر هدینگ در سئو

اما تاثیر هدینگ در سئو چیست؟ تا به این جا در مورد مفهوم هدینگ و چگونگی استفاده از هدینگ ها صحبت کردیم. حالا طبیعی است که بخواهیم بدانیم تاثیر هدینگ در سئو چیست؟

هدینگ‌ها به گوگل کمک می‌کنند تا موضوعات اصلی پست شما و صفحه سایت شما را بهتر درک کند. با استفاده از هدینگ ها شما به گوگل می‌گویید که عنوان اصلی مقاله شما درباره چیست. زیر بخش های آن چیستند و ….

مهم است که کلمه کلیدی شما در پستی که نوشته اید حتما در تگ h1 وجود داشته باشد. همچنین ترجیحا در ابتدای تگ نیز ظاهر شوند. چرا که ارزش مکانی کلمات نیز برای گوگل مهم هستند.

استفاده درست از عنوان و زیر عنوان‌ها تاثیر بسزایی در سئو سایت دارد. سئو سایت نیز دارای اهمیت فراوان در بهره‌بری سایت شما دارد.

باتوجه به اهیمت سئو سایت و سئو محتوا، آموزش جامع سئو ۲۰۱۹ را معرفی می‌کنیم. شما می‌توانید با استفاده از این دوره آموزشی، به طور کامل با اصول و تکنیک‌های سئو آشنا شوید. محتوای سایت خود را سئو کنید و جایگاه خود را در نایج جستجوی گوگل بهبود ببخشید.

پس همین الان یادگیری سئو را فراگیرید تا بازدیدکنندگان سایت خود را افزایش دهید.

برای آشنایی بیشتر با این دوره آموزشی ویدئوی زیر را تماشا کنید.

دوره آموزش جامع سئو ۲۰۱۹

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *