CTR به چه معناست ؟ چگونگی محاسبه و دلایل اهمیت آن در گوگل ادوردز

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

CTR به چه معناست ؟ در بازاریابی اینترنتی به کرات از مفهوم CTR استفاده می‌شود و بسیاری از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ از این مفهوم استفاده می‌کنند. در این مقاله به صورت کامل در مورد مفاهیم زیر با شما صحبت خواهیم کرد:

۱) مفهوم CTR به چه معناست ؟

۲) پارامتر CTR چگونه محاسبه می‌شود؟

۳) پارامتر CTR و تعریف آن در گوگل ادوردز

۴) دلایل اهمیت CTR در گوگل ادوردز

۵)‌ مقدار CTR خوب چه قدر است؟

۶) گاهی اوقات CTR بالا می‌تواند بد باشد!!!

۷) چگونگی کسب CTR بالا توسط خودتان

علاوه بر بیان مفاهیم بالا یک آموزش عالی و کامل را نیز به شما معرفی خواهیم کرد که می‌توانید برای یادگیری بیش تر و بهینه کردن CTR خود از آن استفاده کنید.

مفهوم CTR به چه معناست ؟

CTR به معنای نرخ کلیک است. کلمه CTR مخفف مفهوم Click Through Rate است که معادل فارسی آن، نرخ کلیک می‌شود. بیایید با مثالی آن را برای شما توضیح دهیم.

فرض کنیم که شما یک تبلیغ بنری در یک سایت داده اید. روز اول ۱۰۰ نفر این تبلیغ را مشاهده می‌کنند. از این ۱۰۰ نفر، ۵ نفر روی آن کلیک می‌کنند. در این حالت ۵ نفر از ۱۰۰ نفری که بنر را دیده اند، روی آن کلیک کرده اند. بنابرین نرخ کلیک در این مثال ۵ درصد است.

حالا فرض کنیم که روز دوم سایت ۲۰۰ بازدید کننده دارد و از این ۲۰۰ بازدیدکننده این بار، ۲۴ نفر روی بنر کلیک کرده اند. در این حالت نرخ کلیک برابر است با ۲۴ تقسیم بر ۲۰۰ که می‌شود ۱۲ درصد.

مفهوم CTR در اکثر ابزارهای بازاریابی اینترنتی مثل گوگل سرچ کنسول (گوگل وبمستر)، گوگل آنالیتیکس، گوگل ادوردز و … استفاده می‌شود. برای مثال در گوگل وبمستر، به درصد افرادی که موضوعی را در گوگل جستجو می‌کنند و در صفحه نتایج سایت شما را می‌بینند و روی آن کلیک می‌کنند، گفته می‌شود. برای آشنایی بیش تر با مفهوم CTR در گوگل وبمستر، حتما آموزش تصویری گوگل وبمستر را ببینید.

نرخ کلیک (CTR) و گوگل ادوردز

در ادامه می‌خواهیم به این سوال که CTR به چه معناست در محیط گوگل ادورز پاسخ بدهیم. همچنین می‌خواهیم به شما بگوییم که چرا پارامتر CTR در گوگل ادوردز مهم است و چرا باید آن را مدنظر داشته باشید. اگر با گوگل ادوردز و تبلیغات در گوگل آشنا نیستید، همین الان آموزش گوگل ادوردز را ببینید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  پرداخت به ازای کلیک

در سرویس تبلیغاتی گوگل به نام گوگل ادرودز (و با نام جدید گوگل ادز)، تعداد دفعاتی که روی تبلیغ شما کلیک می‌شود تقسیم بر تعداد دفعاتی که تبلیغ شما در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می‌شود، مفهوم CTR را شکل می‌دهد. نرخ کلیک یا CTR در گوگل ادوردز، به تعداد کاربرانی گفته می‌شود که بر روی تبلیغات شما در گوگل کلیک می‌کنند.

دستیابی به CTR بالا برای رسیدن به نتیجه مطلوب در تبلیغات کلیکی ضروری است. زیرا CTR بالاتر به طور مستقیم بر بالارفتن امتیاز تبلیغ شما تاثیر دارد. هر چه قدر امتیاز تبلیغ شما بالاتر باشد، میزان پرداخت تان به ازای هر کلیک کاهش می‌یابد. در نتیجه می‌توانید با هزینه تبلیغاتی کمتری، تبلیغ کنید.

در این مقاله می‌خواهیم موضوعات زیر را به شما آموزش دهیم. پیشنهاد می‌کنیم حتما برای یادگیری عمیق این مطالب و مطالب بسیار بیشتری درباره گوگل ادرودز، آموزش گوگل ادوردز را ببینید.

۱) CTR در گوگل ادوردز به چه معناست؟

۲) چرا CTR برای محاسبه قیمت پرداخت بابت هر کلیک (PPC) شما بر روی تبلیغات مهم است؟

۳) چه عواملی باعث ایجاد یک نرخ CTR خوب می‌شوند و ما چطور می‌توانیم آن‌ها را پیاده سازی و اجرا کنیم؟

مفهوم CTR در گوگل ادوردز به چه معناست؟

نرخ کلیک در گوگل ادوردز، نرخی است که تبلیغات PPC شما کلیک می‌شود. یعنی درصدی از افرادی است که آگهی شما را [در صفحه ی جستجوی گوگل] مشاهده می کنند (impression) و سپس بر روی تبلیغ شما کلیک می‌کنند.

فرمول CTR به صورت زیر است:

نرخ کلیک = تعداد کلیک های انجام شده روی آگهی تقسیم بر تعداد کل بازدیدکنندگان (impression)

CTR به چه معناست؟ مفهوم CTR در گوگل ادوردز.png

به طور کلی، شما می توانید نرخ کلیک (CTR) خود را در داشبورد حساب کاربری ادوردز خود مشاهده کنید. CTR بالا به این معنی است که درصد بالائی از افرادی که آگهی شما را می‌بینند، روی آن کلیک می کنند.

چرا نرخ کلیک اهمیت دارد؟

گوگل به صورت مرتب، نرخ کلیک را برای اکانت ادوردز شما محاسبه می‌کند. (به ازای تبلیغ های مختلف و کلیدواژه‌های مختلف. اگر با مفاهیم کمپین، اد گروپ و کلیدواژه ها در ادوردز آشنایی ندارید، همین الان آموزش گوگل ادوردز را ببینید).

این نوشته را هم حتما بخوانید  هزینه گوگل ادوردز

آموزش گوگل ادوردز

نرخ کلیک به طور مستقیم بر میزان هزینه پرداختی شما به گوگل تاثیر می‌گذارد. گوگل دوست دارد که تبلیغات مرتبط را به کاربران نمایش دهد. هر چقدر نرخ کلیک شما بالاتر باشد، یعنی زمانی که تبلیغ شما نمایش داده می‌شود، افراد زیادی روی آن کلیک کنند، یعنی آگهی شما مرتبط و متناسب با نیاز کاربر است.

بنابراین گوگل آگهی شما را بیش تر نمایش می‌دهد. علاوه بر آن از هزینه تبلیغاتی شما نیز کم می‌کند.

نرخ کلیک بالا منجر به بالارفتن میزان کیفیت و امتیاز اکانت گوگل ادوردز شما می‌شود. امتیاز بالای اکانت به شما این امکان را می‌دهد که موقعیت تبلیغ خود را با همان هزینه، بهتر کنید. همجنین برای سایر تبلیغات که در جایگاه ۱ هستید، هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد.

نرخ کلیک “خوب” چه قدر است؟

این موضوع یک سوالی است که اکثرا از ما پرسیده می‌شود. نرخ کلیک خوب چه قدر است؟ خیلی از اوقات هم افراد تصویری از داشبورد ادوردز خود برای ما ارسال می‌کنند و از ما سوال می‌کنند که آیا این نرخ کلیک خوب است یا خیر؟

از منظر آماری نرخ کلیک خوب به عوامل مختلفی بستگی دارد. پاسخ صادقانه به این سوال این است: “بستگی دارد.”

نرخ کلیک به طور طبیعی از هر کمپینی به کمپینی دیگر و حتی از هر کلیدواژه ای به کلیدواژه‌ی دیگر متفاوت است. همه چیز از متن آگهی شما گرفته تا رتبه بندی آگهی تان در صفحه‌ی نتایج، در ارتباط با نرخ کلیک آن تاثیر گذار هستند.

در آموزش گوگل ادوردز در مورد راه های بهبود CTR صحبت کرده ایم. در این دوره به صورت عملی و تصویری روی یک اکانت ادوردز، مفاهیم مربوط به CTR را بیان کرده ایم و راه هایی برای بهبود CTR ارائه کرده‌ایم. برای آشنایی بیش تر همین الان آموزش گوگل ادوردز را ببینید.

گاهی اوقات نرخ کلیک بالا برای شما بد است!!!

اگر یک کلمه کلیدی به کسب و کار شما مربوط نیست یا باعث فروش و منجر به کسب سود نمی شود، از آن به عنوان کلمه کلیدی استفاده نکنید. بالا بودن نرخ کلیک در این کلمات برای کسب و کار شما بسیار بد خواهد بود. دلیل این قضیه کاملا روشن است:

شما برای هر کلیک هزینه پرداخت می‌کنید و کلیک های نامربوط  باعث افزایش هزینه‌ی تبلیغاتی شما می‌شوند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  علامت ad در گوگل

اصطلاحات و کلیک های غیر مرتبط صرفا پول را بدون ایجاد فروش و سود اضافی، مصرف می‌کنند. بنابراین شما همیشه بالاترین CTR را لازم ندارید! آنچه که لازم دارید CTR های بالایی است که بر روی کلیدواژه های سودآور و مرتبط کسب و کار شما وجود دارد.

کلیدواژه هایی که می‌خواهید نرخ CTR آن‌ها را افزایش دهید، باید دو ویژگی داشته باشند:

۱) مرتبط باشند. یعنی وابسته باشند به مربوط به متن تبلیغ شما، صفحه فرود شما و پیشنهاد شما.
۲) مقرون به صرفه – کلماتی باشند که برای شما فروش و درآمد ایجاد می‌کنند.

برای شناسایی و به دست آوردن این کلیدواژه ها نیاز است که شما کمپین ها و ادگروپ های مختلف روی گوگل ادوردز داشته باشید. همچنین باید اکانت ادوردز و گوگل آنالیتیکس خود را به یکدیگر لینک کرده باشید تا بتوانید نرخ بازگشت سرمایه‌ی خود را محاسبه کنید. این موضوع می‌تواند باعث شود که هزینه های تبلیغاتی شما به شدت کاهش یابد در حالی که اثربخشی آن افزایش می‌یابد. برای رسیدن به این هدف، همین الان بسته آموزشی گوگل ادوردز و گوگل آنالیتیکس را ببینید.

به دست آوردن نرخ کلیک خوب برای تبلیغات تان

دستیابی به نرخ کلیک خوب در تبلیغات گوگل ادوردز به عوامل زیر بستگی دارد:

۱) کلمات کلیدی هدف قرار داده شده

۲) کلمات کلیدی مقرون به صرفه

۳) شناخت ابزار و روش های یکپارچه سازی کلمات کلیدی با متن آگهی تبلیغاتی تان و صفحات فرودتان

۴) استفاده از ادگروپ ها و کمپین ها برای دسته بندی سریع و گزارش گیری از عملکرد کلیدواژه ها

به یاد داشته باشید که هر چقدر نرخ کلیک شما بیش تر شود، عدد Quality Score شما بالاتر خواهد رفت. هر چه قدر این عدد بالاتر باشد، شما هزینه کمتری بابت تبلیغات خواهید پرداخت. برای آشنایی با پارامتر Quality Score و عوامل موثر بر آن، همین الان آموزش گوگل ادوردز را ببینید.

اگر در مورد این مقاله سوال یا ابهامی دارید، می‌توانید سوالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید. ما طی حداکثر ۱ روز کاری به سوالات شما پاسخ خواهیم دادو

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *