با اعمال یک فیلتر از اسپم های Google Analytics خلاص شوید.

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

هرزنامه ها در Google Analytics به موضوعی جدی تبدیل شده است. به دلیل هجوم اسپم ها ارجاع از دکمه های اجتماعی، سایت های بزرگسالان و بسیاری دیگر از منابع دیگر، اطلاعات بی فایده ای را دریافت می کنیم. خبر خوب این است که نباید ترسید. در این پست، قصد داریم در مورد رایج ترین اشتباهات افراد برای جلوگیری از هرزنامه در GA تمرکز کرده و راهکار موثر برای جلوگیری از آن را توضیح دهیم. اما ابتدا هرزنامه چگونه کار می کند. چند ماه پیش، جارد گاردنر یک مقاله کامل در توضیح اسپم ارجاعی نوشت، و هدف ان را ذکر کرد. او همچنین در این رابطه مثالهایی زد. انواع هرزنامه در Google Analytics به دو دسته تقسیم شود: ارواح و خزنده ها.
ارواح
ارواح نامیده می شوند زیرا هرگز به سایت شما دسترسی ندارند. دانستن این موضوع بسیار مهم است چراکه شما را در مدیریت هرزنامه ها کمک می کند.
این نوع هرزنامه هیچ تعاملی با سایت شما ندارد. ممکن است بپرسید که چگونه ممکن است از آنجایی که یکی از اهداف اصلی GA است پیگیری بازدید از سایت هاست . آنها این کار را با استفاده از پروتکل اندازه گیری انجام می دهند که به افراد اجازه می دهد داده ها را مستقیما به سرورهای Google Analytics ارسال کنند. با استفاده از این روش و احتمالا تولید تصادفی کدهای ردیابی (UA-XXXXX-1) اسپمر ها از خود “بازدیدی” با اطلاعات جعلی به جا می گذارند، حتی بدون انکه بدانند چه کسی را هدف قرار می دهند.

خزنده ها
این نوع هرزنامه، برخلاف مورد قبل، به سایت شما دسترسی پیدا می کند. همانطور که از نامش بر می آید، این ربات ها، از قوانینی، نظیر آنهایی که در robots.txt امده است که اجازه خواندن سایت را نمی دهد سرپیچی می کنند. هنگامی که از سایت شما خارج شوند، در گزارش های شما یک رکورد به جای می گذارند که مشابه یک بازدید طبیعی است.
خزنده ها به دلیل انکه اهداف و داده های مورد نیازشان را می دانند ، بسیار سخت شناسایی می شوند. بنابراین اگر در تجزیه و تحلیل خود موردی مشکوک به نظر رسید، آن را در Google جستجو کنید تا بفهمید که این مورد هشدار است یا خیر.
اشتباهات رایج هنگام برخورد با هرزنامه در GA
من چند ماه گذشته این موضوع را به شدت دنبال کرده ام. با توجه به نظرات مردم در مقالات و گفتگوهایی در انجمنها، مردم به طور عمده سه اشتباه را در هنگام برخورد با هرزنامه در Google Analytics مرتکب می شوند.
اشتباه شماره ۱: مسدود کردن اسپم روح از طریق فایل htaccess.
یکی از بزرگترین اشتباهات در تلاش برای جلوگیری از هرزنامه Ghost از فایل .htaccess می باشد.
برای کسانی که با این فایل آشنا نیستند، یکی از وظایف اصلی آن دسترسی یا قفل کردن دسترسی به سایت شما است. حالا ما می دانیم که ارواح هرگز به سایت شما دسترسی ندارند، بنابراین استفاده از این فایل در اینجا تاثیری نخواهد داشت.
هرزنامه Ghost معمولا چند روز یکبار نمایان می شود و سپس ناپدید می شود. به عنوان نتیجه، گاهی اوقات مردم فکر می کنند که با موفقیت آن را مسدود کردند، در حالیکه واقعا اینگونه نیست.

این نوشته را هم حتما بخوانید  کسب درامد از بازاریابی اینترنتی

depositphotos_73607339_s-2015

سپس پس از آن که اسپم ها دوباره به سمت آنها بازمی گردند، آنها نگران می شوند، زیرا راه حلشان دیگر کار نمی کند، و آنها فکر می کنند که هرزنامه از موانعی که انها ایجاد کرده اند عبور کرده است .
اشتباه شماره ۲: استفاده از لیست حذف مجدد ارجاع برای جلوگیری از هرزنامه
این نام ممکن است شما را سر در گم کند، اما این لیست انطور که ما فکر می کنیم در نظر گرفته نشده تا بتوانیم از طریق ان راه اسپم را ببندیم.
برای مثال، هنگامی که مشتری جنسی را خریداری می کند، گاهی اوقات آنها برای پرداخت به یک صفحه ثالث هدایت می شوند و بعد از پرداخت، آنها به وب سایت شما هدایت می شوند و GA این بازگشت را به عنوان رجوعی جدید ثبت می کند. برای جلوگیری از این اتفاق، استفاده از لیست حذف ارجاع مناسب است.
اگر سعی می کنید از فهرست حذف مجدد ارجاع برای مدیریت هرزنامه ها استفاده کنید، از انجا که بخش ارجاع به دلیل عدم وجود پیشینه قبلی وجود ندارد. در نتیجه، یک بازدید مستقیم ضبط ثبت شد و شما یک مشکل بزرگتر پیدا خواهید کرد. هم هرزنامه دارید هم پیگیری های جدید سخت تر می شود.
اشتباه سوم :نگرانی از تاثیر تغییرات نرخ بازدهی بر رتبه بندی
این اشتباه دیگری است که افراد معمولا مرتکب می شود. گوگل آنالیت وجود یا عدم وجود هرزنامه را ، عامل رتبه بندی در نظر نمی گیرد. در اینجا توضیحی در این مورد از مت کاتز، رئیس سابق تیم اسپم وب گوگل می خوانیم .
و اگر فکر کنید، می بینید که توضیح کرتز منطقی است؛ چون گرچه بسیاری از مردم GA را دارند، اما همه از آن استفاده نمی کنند.
فرض کنید سایت شما هک شده باشد
یکی دیگر از نگرانی های رایج افراد زمانی است که با انبوهی از صفحات عجیب و در گزارش هایشان روبرو می شوند و فکر می کنند هک شده اند.
صفحه ای که هرزنامه در گزارش ها نشان می دهد وجود خارجی ندارد و اگر سعی کنید آن را باز کنید، با صفحه ۴۰۴ روبرو خواهید شد. سایت شما به خطر نیفتاده است.
اما باید مطمئن شوید که صفحه ای وجود ندارد. زیرابعضی مواقع برخی سایت ها دچار نقص امنیتی می شوند و به صفحاتی پر از کلمات کلیدی نامناسب تبدیل می شوند. شما باید نگران کدام موضوع باشید؟

اکنون که مسائل امنیتی و تأثیرات آنها در رتبه بندی را رد کردیم، تنها نکته ای نگران کننده درباره اطلاعات شماست. ردپای جعلی که هرزنامه ها پشت سر می گذارند گزارش های شما را آلوده می کند.
بسته به ترافیک سایت شما ممکن است تأثیر بیشتری داشته باشد یا کمتر، اما هر کس به این هرزنامه حساس است.
بسته به ترافیک سایت شما این امر ممکن است تأثیر کم یا زیادی داشته باشد اما همه در معرض این هرزنامه ها قرار دارند. سایت های کوچک و متوسط آسان تر تحت تاثیر قرار می گیرند – نه تنها به این خاطر که بخش بزرگی از ترافیک آنها را می تواند هرزنامه تشکیل دهد ، بلکه به این دلیل که معمولا این سایت ها توسط صاحبان ان مدیریت می شوند و اغلب پشتیبانی تحلیلگران را ندارند.
سایت های بزرگ با ترافیک بالا نیز می توانند تحت تأثیر هرزنامه قرار گیرند و اگر چه تاثیر آن می تواند ناچیز باشد، ترافیک نامناسب به معنی کاهش دقت و گزارش های نادرست بدون توجه به اندازه وب سایت است. به عنوان یک تحلیلگر، باید بتوانید توضیح دهید که چه اتفاقی افتاده است.
برای مقابله با هرزنامه ها تنه به یک ، فیلتر نیاز دارید. معمولا توصیه می شود که ارجاع مشخص شده با یک فیلتر محرمانه اضافه شود. اگر چه کار برای اقدام سریع علیه هرزنامه ها سودمند است، اما دارای سه معضل بزرگ است.

این نوشته را هم حتما بخوانید  انواع روش های فروش اینترنتی

• ایجاد فیلترهای جدید برای هر سری از هرزنامه های جدید شناسایی شده خسته کننده و وقت گیر است، به خصوص اگر سایت ها زیادی را مدیریت کنید. به علاوه، در زمانی که فیلتر را اعمال میکنید و شروع به کار میکنید، اطلاعات آسیب دیده هم خواهید داشت
• بعضی از اسپمر ها از مراجعه مستقیم استفاده می کنند
• این بازدید مستقیم توسط فیلتر متوقف نخواهد شد، بنابراین حتی اگر ارجاعات را محدود کنید، ترافیک نامناسبی دریافت خواهید کرد، که توضیح می دهد چرا برخی افراد شاهد حرکت غیر معمول در ترافیک سایت هستند.
خوشبختانه راه خوبی برای جلوگیری از این مشکلات وجود دارد. بیشتر اسپم ها (شبح) سراغ شناسه های ردیابی تصادفی GA می روند، به این معنی که مجرم واقعا نمی داند چه کسی را هدف قرار داده است و به همین دلیل نام میزبان تنظیم نشده یا از یک نام جعلی استفاده می کند. (گزارش زیر را ببینید)
می توانید ببینید که آنها از نام های عجیب و غریب استفاده می کنند و یا حتی از اسمی استفاده نمی کنند. اگر چه برخی از نام های شناخته شده در لیست به چشم می خورند که می توانند به راحتی توسط هرزنامه ها اضافه شوند. از سوی دیگر، ترافیک واقعی همیشه از نام میزبان واقعی استفاده می کند. در بیشتر موارد، این نام دامنه خواهد بود. اما همچنین می توان از خدمات پرداخت، خدمات ترجمه یا موارد دیگر که در آن کد ردیابی GA را وارد کرده باشید.
بر این اساس می توانیم فیلتری ایجاد کنیم که تنها بازدید هایی را نشان دهد که از نام میزبان واقعی استفاده می کنند. این کار به طور خودکار تمامی بازدیدکنندگان اسپم را حذف می کند، هرچند که به عنوان ارجاع، کلید واژه یا نمایش صفحه نمایش نشان داده می شود یا حتی به عنوان یک بازدید . برای ایجاد این فیلتر، باید گزارش دامنه ها را پیدا کنید. به این شکل :
۱. به برگه گزارشدهی GA بروید
۲. در پانل سمت چپ بر روی مخاطب کلیک کنید
۳.تکنولوژی را باز کنید و Network را انتخاب کنید
۴. در بالای گزارش، روی نام میزبان کلیک کنید
لیستی از تمام نام های میزبان، از جمله مواردی که هرزنامه از انها استفاده می کند، خواهید دید. فهرستی از تمام نام های میزبان معتبر خود را با شرح زیر ÷یدا کنید:
yourmaindomain.com • blog.yourmaindomain.com •
es.yourmaindomain.com • payingservice.com • translatetool.com • anotheruseddomain.com
برای سایت های کوچک تا متوسط، این لیست نام های میزبان به احتمال زیاد شامل نام دامنه اصلی و چند زیر دامنه خواهد بود. پس از اینکه مطمئن شدید که همه آنها را دارید، یک عبارت منظم مشابه این را ایجاد کنید: yourmaindomain \ .com | otheruseddomain \ .com | payingservice | .com | translatetool \ .com
شما لازم نیست همه زیر دامنه خود را در عبارت منظم قرار دهید. دامنه اصلی خود را با همه آنها مطابقت می دهد. اگر فایلی را بدون فیلتر تنظیم کرده اید، اکنون آن را ایجاد کنید
سپس یک فیلتر سفارشی ایجاد کنید
اطمینان حاصل کنید که INCLUDE را انتخاب کنید، سپس نام “Hostname” را در فیلد فیلتر انتخاب کنید و نوشته خود را در کادر Filter Pattern کپی کنید.هنگامی که آماده شدید ان را ذخیره کنید تا این تغییر اعمال شود.
این فیلتر شما را از شر هرزنامه های ارواح که از نام های میزبان نامعتبر استفاده می کند خلاص می کند و نیازی به تعمیر و نگهداری زیاد ندارد. اما مهم است که هر بار که کد ردیابی خود را به هر سرویس اضافه می کنید، آن را به انتهای فیلتر نیز اضافه کنید.اکنون فقط باید مراقب اسپم خزنده باشید. از آنجا که خزنده ها به سایت شما دسترسی دارند، می توانید آنها را با افزودن محدودیت هایی به فایل .htaccess مسدود کنید:
## STOP REFERRER SPAM
RewriteCond %{HTTP_REFERER} semalt\.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} buttons-for-website\.com [NC]
RewriteRule .* – [F]

این نوشته را هم حتما بخوانید  آموزش کسب درآمد در منزل

توجه داشته باشید که این فایل بسیار حساس است و تنها جا به جایی یک کاراکتر از ان می تواند کل سایت شما را بهم بریزد . بنابراین، اطمینان حاصل کنید که یک نسخه پشتیبان از فایل .htaccess خود را قبل از ویرایش ایجاد کرده اید. اگر نمی خواهید در فایل .htaccess خودتان دست ببرید می توانید ان را استفاده از Source Campaign اضافه کنید. راه حل های ترکیبی را اجرا کنید تا درباره اسپم های آلوده و اطلاعات تجزیه و تحلیل خود نگران باشید .این مزیت زمانتان را ازاد می کند تا تحلیل داده هایتان بهتر صورت گیرد. پس از متوقف كردن هرزنامه، می توانید گزارش های خالص از داده های گذشته خود را با استفاده از عبارات مشابه در بخش پیشرو برای حذف همه ی هرزنامه ها استفاده نمایید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *