اتوماسیون بازاریابی: چگونه آن را شخصی نگه داریم؟

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

بازاریابی از طریق ایمیل (ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی) یک بخش مهم از محیط بازاریابی اینترنتی است، با ایمیل های تبلیغاتی، خبرنامه ها و موارد دیگر می توان مخاطبان را به سمت خرید هدایت کرد. به علاوه باعث افزایش وفاداری مشتریان شد.

بهترین ایمیل ها، شخصی سازی شده‌ترین آن ها هستند. زیرا آن‌ها به مخاطب اطمینان می‌دهند که شما روی محتوای مناسب‌تر برای یک مخاطب هدف کار کرده‌اید.

ایمیل‌های هدفمند بسیار ارزشمند هستند. به خصوص در پاسخ به مشکلاتی مانند رها کردن سبد خرید! و یا برای آوردن مخاطبان بالقوه به پای میز فروش.

مشکل مقیاس

به طور متوسط ایمیل های هدفمند و مرتبط، ۱۸ برابر درآمد بیشتری را نسبت به سایر ایمیل ها ایجاد می‌کنند،

احتمالا الان از خود می‌پرسید: اگر شخصی سازی این قدر خوب است چرا همه از آن استفاده نمی‌کنند؟

 مشکل این است که هر مشتری نیازهای متفاوتی دارد. مشتریان در سطوح مختلف قیف فروش شناور هستند. همه آن‌ها یک نیاز ندارند. کمپین ایمیلی شما باید کمک کند تا آنها یک قدم پیش روند. این قدم برای هر کس متفاوت است (برای آشنایی با مفهوم قیف در بازاریابی و قیف فروش، آموزش قدم به قدم با مشتری در خرید اینترنتی را ببینید).

بعضی از کسب و کارهای کوچک و استارتاپ ها، برای ارسال به مشتریان به صورت شخصی اقدام می‌کنند. آنها برای مشتریان خاص خود ایمیل های خاصی ارسال می‌کنند. این روش اگرچه خوب است ولی برای یک شرکت بزرگ با هزاران مخاطب اصلا کارآمد نیست.

پس چه کار باید کرد؟ پاسخ این است: اتوماسیون.

قدرت اتوماسیون در بازاریابی اینترنتی

marketingautomation1

برای حل مشکل مقیاس که در بالا به آن اشاره کردیم، بهترین راه اتوماسیون است.

می توان ادعا کرد که اتوماسیون  پتانسیل تقریبا بی نهایتی برای معرفی خودتان و درگیر شدن با مشتریان است. به صورت کلی تر اتوماسیون یکی از ابزارهای قدرتمند در بازاریابی اینترنتی است.

ساده ترین نوع اتوماسیون یا خودکاری سازی که همه ما آن را دیده ایم، ایمیل فعال سازی است. در زمان ثبت نام در یک وب سایت یا اپلیکیشن، ایمیلی برای ما ارسال می‌شود که باید روی لینک آن کلیک کنیم (برای آشنایی کامل با اتوماسیون و پیاده سازی اتوماسیون در سیستم ایمیل مارکتینگ میلرلایت «آموزش ایمیل مارکتینگ با میلرلایت» را ببینید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  کمپین تبلیغاتی چیست؟ ۴ توصیه برای مدیریت بهتر یک کمپین تبلیغاتی

پس همه چیز را خودکار سازی کنیم!

خود کارسازی خوب است ولی به شرط این که خطایی در آن انجام ندهید. فرض کنید در ایمیل های خودکار اشتباه می‌کنید و نام یکی از گیرندگان تان را تایپ می‌کنید.

با این کار، به جای آن که هر ایمیل دربردارنده نام فرد باشد دارای این نام است. همین اشتباه کوچک می‌تواند به شدت مشتریان را نسبت به شما بیگانه کند.

اگر دسته بندی و طبقه بندی لیست خبرنامه شما به درستی انجام نشده باشد، ممکن است که ایمیل هایی کاملا نامتناسب برای اعضای خبرنامه ارسال کنید.

برای مثال زمانی که ما در یک مجتمع ناباروری فعالیت می‌کردیم مخاطبان را به ۳ گروه تقسیم کرده بودیم

  1. گروه اول کسانی که قصد باروری دارند
  2. کسانی که با مشکل ناباروری مواجه هستند
  3. کسانی که باردار هستند

به ازای هر گروه ایمیل هایی خاص برای آن گروه ارسال می‌شد. برای مثال به کسانی که قصد باروری را داشتند نکاتی در مورد اثربخشی ارتباط و باروری ارسال میشد (برای آشنایی با دسته بندی و طبقه بندی مشتریان مقاله «دسته بندی مشتریان و طبقه بندی مشتریان برای هدف گذاری هر گروه» را ببینید.

حالا فرض کنید که همین ایمیل برای کسانی ارسال شود که با مشکل ناباروری مواجه هستند. قطعا ارسال این ایمیل منجر به یادآوری حس ناکامی در آن‌ها خواهد شد.

همین موضوع به سادگی می‌تواند منجر به لغو عضویت آن‌ها از لیست ایمیل شما شود.

چگونه اتوماسیون را شخصی نگه داریم؟

نمی توانید انتظار داشته باشید که مشتریان دقیقا قدم به قدم قیف های فروشی که تعریف کرده اید را طی کنند (برای آشنایی با مفهوم قیف فروش، آموزش «قدم به قدم با مشتری در خرید اینترنتی» را ببینید).

نمی توانید فرض کنید که در اتوماسیون همه منتظر نشسته اند تا ایمیل شما را دریافت کنند و بلافاصله آن را باز کنند. رفتار مصرف کنندگان متفاوت است و هر یک از آن ها به گونه‌ای خاص رفتار می‌کنند.

اگر آن‌ها بخواهند بیش تر در مورد برند شما و مجموعه شما بدانند، اسم شما را در گوگل جستجو می‌کنند. به علاوه ممکن است سری به شبکه های اجتماعی شما بزنند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  اصول ارسال اولین ایمیل در بازاریابی ایمیلی

بنابراین همه چیز اتوماسیون ایمیل مارکتینگ و اتوماسیون بازاریابی نیست. مهم ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که اتوماسیون یک روش عالی است که با استفاده از آن می‌توانید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. ارتباط متداوم و مستمر یکی از اصول اساسی برای موفقیت در بازاریابی اینترنتی است.

استفاده از اتوماسیون بازاریابی برای رساندن محتوای عالی

زمانی که بحث اتوماسیون بازاریابی مطرح می‌شود افراد فکر می‌کنند که باید فقط یک سری تنظیمات را انجام دهند و بعد همه چیز به صورت خودکار انجام می‌شود.

درست است که همه چیز به صورت خودکار انجام می‌شود و اتوماسیون بازاریابی یک ابزار کارآمد و عالی است. اما عالی بودن به این معنا نیست که این کار ساده و بدون زحمت است.

اگر در اتوماسیون ایمیل مارکتینگ، پیام های ضعیفی ارسال کنید نتیجه ای نخواهید گرفت. مشکل از پیام و محتوای پیام شماست. چه آن را دستی ارسال کنید چه به صورت خودکار ارسال شود.

بنابراین این فکر که اتوماسیون می‌تواند نقاط ضعف کمپین بازاریابی شما را پوشش دهد، فکر درستی نیست.

اتوماسیون بازاریابی وسیله ای برای رساندن محتوای ارزشمند و خوب است. با استفاده از آن می توانید محتوای عالی را به کاربران برسانید.

فقط به فکر فروش نباشید

اتوماسیون به معنای ارسال اسپم یا هرزنامه نیست! در مباحث آموزش ایمیل مارکتینگ همیشه گفته ایم که ایمیل مارکتینگ به معنای ارسال اسپم نیست!

از اتوماسیون برای ارسال انبوهی ایمیل پشت سر هم استفاده نکنید. همه اعضای لیست ایمیل شما به یک موضوع علاقه مند نیستند.

یک گام اساسی در اتوماسیون گذاشتن زمان کافی برای تقسیم بندی و دسته بندی لیست ایمیل تان است (برای آشنایی با طبقه بندی و گروه بندی لیست ایمیل، «آموزش ایمیل مارکتینگ با میلرلایت» را ببینید.

شما باید از طریق اتوماسیون، ارزش های پیشنهادی شرکت خود را ارائه دهید. سپس به مخاطبان تان اجازه دهید که از بین آن‌ها انتخاب کنند.

به مرور زمان اعضای خبرنامه ای که علاقه مند به خدمات شما هستند سطح بالاتری از تعامل را از خود نشان می‌دهند. برای مثال ایمیل های شما را بیش تر باز می‌کنند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  ۵ نکته برای ساخت یک دعوت به اقدام (Call to Action) عالی در ایمیل

پس از آن از سایت شما بازدید می‌کنند و پست ها و مقالات شما را می‌خوانند. در این جا شما می‌توانید آن‌ها را به سراغ محتواهای خاص مربوط به محصولات هدایت کنید.

با بازخورد گرفتن به ارزش پیشنهادی خود بیافزایید

بازخورد یعنی نحوه ای که مشتریان شما با عوامل بازاریابی شما ارتباط برقرار می‌کنند.

هر کنش ای که از طرف شما و عوامل بازاریابی شما شکل می‌گیرد با یک واکنش از طرف مشتری همراه است.

ممکن است این واکنش همیشه یک واکنش مثبت نباشد اما از همین واکنش های منفی هم می‌توان چیزهای خیلی زیادی فرا گرفت.

برای مثال اگر تعداد زیادی از افراد از لیست ایمیل شما خارج می‌شوند یعنی که شما با حالتی تهاجمی ایمیل ارسال می کنید و خیلی مصر هستید که حتما بفروشید. شاید بهتر باشد که نرخ ارسال ایمیل خود را کاهش دهید.

اگر نرخ افرادی که گزارش اسپم می کنند بالاست یعنی که شما به درستی لیست ایمیل جمع آوری نمی کنید (برای آشنایی با روش های اصولی آموزش ۱۶ استراتژی تضمینی برای ساخت لیست ایمیل حرفه ای را ببینید).

۱۶ استراتژی تضمینی برای ساخت لیست ایمیل حرفه‌ای

اگر جمع آوری لیست ایمیل خود را به شرکتی خارج از موسسه خود واگذار کرده اید، حتما باید نحوه جمع آوری لیست ایمیل را از آن‌ها جویا شوید. در ایران احتمال خیلی زیادی وجود دارد که آن‌ها به جای جمع آوری لیست ایمیل، آن را خریده باشند.

سخن پایانی

حفظ روابط انسانی و عواطف انسانی، قلب بازاریابی است. در کتاب نسل سوم بازاریابی، فیلیپ کاتلر مهم ترین عامل در موفقیت شرکت ها را ارتباط با روح انسانی مشتری می‌داند.

بنابراین در استفاده از اتوماسیون بازاریابی به این نکته توجه کنید که استراتژی خود را با محتوای با کیفیت بالا و اصول ارتباطی درست تنظیم کنید. هدف از اتوماسیون در ایمیل مارکتینگ ارسال فقط ایمیل نیست! بلکه ایمیلی که با روح و قلب مشتری ارتباط برقرار می‌کند.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *