۵ نکته برای ساخت یک دعوت به اقدام (Call to Action) عالی در ایمیل

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

یکی از مباحث مهم در ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی فراخوان به عمل یا Call to Action است. هر ایمیل ارسالی به دنبال یک هدف خاص و مشخص است و شما می‌خواهید که افراد پس از بازکردن ایمیل و خواندن آن عمل مشخصی را انجام دهند.

این عمل می‌تواند بازدید از یک صفحه‌ی خاص، اقدام برای خرید یک محصول، ثبت نام در یک فرم برای یک وبینار، فرستادن ایمیل برای دوستان و یا هر چیز دیگری باشد. بخشی از محتوای ایمیل که خواننده را تشویق به انجام این عمل می‌کند را فراخوان به عمل یا فراخوان به اقدام می‌گویند.

فراخوان به عمل ، مهم ترین بخش از هر خبرنامه است. در اینجا راهکارهایی را برای آماده سازی و بهینه سازی اقدام به عمل به شما معرفی می کنیم.

اگر فرصت خواندن این مقاله را ندارید، می‌توانید پادکست آن را گوش کنید:

این یک نمونه از پادکست های ما بود، برای داشتن تمام پادکست ها کافی‌ست فقط آدرس ایمیل خود را وارد کنید:

همه پادکست ها را در ایمیل خود داشته باشید

تمامی پادکست های ما را به رایگان در ایمیل خود دریافت کنید و اولین نفری باشید که پادکست های جدید ما را می‌شنود 🙂

 

۱. هر خبرنامه یک Call-to-Action

اولین نکته در آموزش ایمیل مارکتینگ ، تعیین هدف برای ارسال ایمیل است. شما در هر ایمیل باید از یک یا حداکثر دو CTA استفاده کنید. ایمیل هایی که در آن‌ها لینک های زیاد و دکمه های زیادی وجود دارند، اصلا ایمیل های مناسبی نیستند.

در اولین نگاه به نظر می رسد که فرد یا شرکت ارسال کننده ایمیل خواسته است که هر تعداد پیشنهادی که می‌تواند را ارائه دهد شاید که فردی علاقه مند شود و روی یکی از لینک ها کلیک کند. این طرز فکر و این نوع ارسال ایمیل اشتباه است و شما باید در هر ایمیل دقیقا در مورد یک موضوع مشخص صحبت کنید و از خوانندگانتان بخواهید که یک اقدام مشخص را انجام دهند.

در صورتی که شما به طیف وسیعی از مشتریان خدمات می دهید و پیشنهادهای زیادی دارید، به جای ارسال یک ایمیل و گنجاندن همه پیشنهادها در آن، باید لیست ایمیل خود را دسته بندی و تقسیم بندی کنید (مقاله دسته بندی مشتریان و طبقه بندی مشتریان برای هدف گذاری هر گروه را ببینید) و بعد بر اساس نیازها و ویژگی های هر دسته، پیشنهاد های خاصی را به آن دسته بدهید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  کسب درآمد از فروشگاه اینترنتی

در ویدئوی ساخت فرم ما به چگونگی دسته بندی مشتریان در یک سیستم ایمیل مارکتینگ پرداخته ایم. این ویدئو در در این لینک می‌توانید ببینید.

نمونه‌ی زیر یک ایمیل ارسالی از طرف تیم ماست. همان طور که در شکل زیر می‌بینید ما در این ایمیل به صورت مشخص راجع به فقط و فقط یک موضوع صحبت کرده ایم و تمامی افرادی که روی محتوای این ایمیل کلیک کرده اند، فقط روی یک لینک کلیک کرده اند و این دقیقا همان چیزی بوده است که ما می‌خواسته ایم.

نمونه ای از یک CTA مناسب در ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی - لرن مارکتینگ

۲. ساده نگه داشتن موضوع و متن های ایمیل

در مورد چیزی که انتظار دارید مشتری انجام دهد، صریح و ساده باشید. با یک متن ساده و عبارات ساده کلیک های بسیار بیش تری را دریافت خواهید کرد.

از زبان عملی و دعوت به عمل از کاربران استفاده کنید. مثل خواندن، خرید، دانلود کردن، مشترک شدن، یاد گرفتن و ….، هرچه کلمات کمتری استفاده کنید و ساده تر و کوتاه تر باشید، بهتر است.

به عنوان مثالی عملی از این موضوع، یک دکمه Call-to-Action را از عبارت «اطلاعات بیشتری کسب کنید.» به «همین حالا بخرید.» تغییر دادیم و میزان کلیک به طور چشمگیری کاهش یافت.

نکته‌ی اصلی در این مثال این است که شما باید عبارات و کلمات مختلف برای Call-to-Action خود را تست کنید. بدانید که مشتریان به متن های مختلف واکنش های مختلفی می‌دهند و شما باید بهترین متن برای مخاطبان خود را پیدا کنید.

در بخش نهایی آموزش ایمیل مارکتینگ با میلرلایت و در بخش تست A/B به صورت مفصل در مورد تکنیک آزمون و چگونگی اجرای تست و اندازه گیری نتایج صحبت کرده‌ایم. شما می‌توانید همین الان این آموزش را ببینید و Call-to-Action های بسیار بهتری طراحی کنید.

۳. طراحی و Design

یک CTA ممکن است یک لینک، یک تصویر و یا یک دکمه باشد. مطمئن شوید که جایگاه آن در محتوای ایمیل شاخص و برجسته است و مخاطب به راحتی می‌تواند آن را پیدا کند.

از رنگ‌های متضاد استفاده کنید تا دکمه CTA خیلی خوب دیده شود. برخی از کارشناسان بازاریابی دیجیتال معتقدند که رنگ سرخ باعث افزایش کلیک می‌شود.

به یاد داشته باشید که CTA باید برای گوشی‌های موبایل هم مناسب باشد. امروزه بسیاری از افراد ایمیل ها را روی تلفن همراه خود باز می کنند و بنابراین CTA باید برای انگشت و نه برای موس طراحی شود.

این نوشته را هم حتما بخوانید  افزونه دانلود به ازای دریافت ایمیل

قبل از آن که ایمیل خود را به خوانندگان ارسال کنید، حتما یک نسخه از آن را برای خود بفرستید و موقعیت CTA را روی یک تلفن همراه بررسی کنید.

۴. محل، محل، محل

به طور متوسط زمانی که برای خواندن ایمیل صرف می‌شود، در حد ۷ ثانیه است. بنابراین لازم است که دکمه دعوت به اقدام شما بسیار مشخص و قابل دسترس باشد.

توجه داشته باشید که اگر مخاطب ایمیل شما را در تلفن همراه باز کند، باید در نگاه اول و بدون نیاز به اسکرول، دعوت به اقدام شما در دسترس باشد. بنابراین دعوت به اقدام را در بخش های ابتدایی خبرنامه قرار دهید و آن را در انتهای خبرنامه نیز تکرار کنید.

در تصویر زیر همان ایمیل را در تلفن همراه باز کرده‌ایم. همان طور که می‌بینید با کوچکترین اسکرول و یه مقدار اندک پایین آمدن در صفحه دکمه‌ی دعوت به اقدام به صورت مشخص و واضح دیده می‌شود.

تصویر ایمیل فروش آموزش جامع ایمیل مارکتینگ با میلرلایت در موبایل

تصویر ایمیل فروش آموزش جامع ایمیل مارکتینگ با میلرلایت در موبایل

برای هدایت خواننده و جلب توجه او از فلش و سایر عناصر گرافیکی استفاده کنید. برخی از موفق‌ترین CTA ها فلش‌هایی دارند که به آن‌ها اشاره کنند.این امر به خواننده احساس شناسایی مسیر داده و بیننده را به عناصر مهم موجود در صفحه هدایت می‌کند. این روش یک راه عالی برای اولویت بندی اطلاعات و شناساندن بخش های مهم خبرنامه به مخاطب است.

۵. لینکی که Call-to-Action به آن اشاره می‌کند

مطمئن شوید که لینک موجود در CT، مخاطب را دقیقاً به همان جایی که می‌خواهد برود، هدایت می‌کند. خواننده را به صفحه‌ی اصلی سایت نبرید و سپس انتظار نداشته باشید که در بین اطلاعات موجود جست و جو کند.

در اینجا می‌خواهیم تجربه‌ای را برای شما نقل کنیم تا به اهیمت فوق العاده مورد ۵ پی ببرید. در حدود ۲ ماه قبل از انتشار این مطلب، ما تصویر زیر را برای پیش خرید «آموزش جامع ایمیل مارکتینگ در میلرلایت» در اینستاگرام و تلگرام مان منتشر کردیم.

تصویر اینستاگرام از محصول آموزش ایمیل مارکتینگ با میلرلایت

در کپشن تصویر نوشته بودیم که این آموزش را با نصف قیمت می‌توانید پیش خرید و در بیو اینستاگرام به صفحه‌ی زیر لینک داده بودیم:

صفحه پرداخت لرن مارکتینگ برای محصول آموزش جامع ایمیل مارکتینگ با میلرلایت

در این صفحه اطلاعات خیلی کمی دریافت می‌شود (اسم و ایمیل و شماره تماس) و سپس قدم بعدی درگاه پرداخت است.

پس از انتشار این تصویر و بررسی نتایج آن به چند نفری رسیدیم که اطلاعات خود را وارد کرده بودند ولی پرداخت را انجام نداده بودند. با توجه به این که اطلاعات تماس این افراد را داشتیم با آن‌ها تماس گرفتیم و از آن‌ها سوال کردیم که چرا خرید خود را نیمه تمام رها کرده اند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  بازاریابی خدمات مالی

یک نفر پاسخ خیلی جالبی داد و گفت که توی اون لحظه مهمان اومد و من بعدش فراموش کردم و سوال کردیم که آیا الان تمایل به خرید دارید که ایشون گفتند بله و انجام میدم.

ببینید که چقدر ساده می‌توان یک مشتری را از دست داد. با توجه به این که لینک منتشر شده در اینستاگرام و تلگرام مستقیما کاربر را به این صفحه می‌آورد و پر کردن این فرم حداکثر ۱ دقیقه زمان نیاز دارید و بخش پرداخت هم حداکثر ۲ دقیقه، کل فرآیند بیش تر از ۳ دقیقه طول نمی کشد و در همین لحظه‌ی کوتاه اتفاقی افتاده است که یک مشتری خرید خود را نیمه رها کرده است.

حالا فرض کنید که شما در ایمیل خود فرد را به صفحه اصلی سایت خود ببرید و سپس انتظار داشته باشید که او دنبال موضوع اشاره شده در ایمیل بگردد! مطمئن باشید که با سردرگم کردن مخاطب و اتلاف وقت زیاد، احتمال خرید را کاهش می‌دهید.

بعضی از افراد با این هدف در ایمیل مخاطب را به صفحه اصلی ارجاع می‌دهند تا شاید موارد دیگری را نیز ببینید و خرید بیش تری انجام دهد. در مورد این موضوع باز هم نکته‌ی ۱ را متذکر می‌شویم و به شما می‌گوییم که از هر ایمیل یک و فقط یک انتظار مشخص داشته باشید.

۲ آموزش جانبی در کنار این مقاله

امیدواریم خواندن این مقاله به شما کمک کرده باشد تا دعوت به اقدام های بهتری را طراحی و پیاده سازی کنید. اگر علاقه مند به حوزه بازاریابی ایمیلی هستید پیشنهاد می‌کنیم که آموزش جامع ایمیل مارکتینگ با میلرلایت را ببینید.

آموزش جامع ایمیل مارکتینگ با میلرلایت

و اگر علاقه مند به این حوزه هستید و هنوز لیست ایمیل ندارید و می‌خواهید شروع به جمع آوری لیست ایمیل و ایمیل مارکتینگ کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که آموزش «۱۶ استراتژی تضمینی برای ساخت لیست ایمیل حرفه ای» را ببینید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *