آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی یکی از موضوعات پرطرفدار و مورد علاقه افراد می‌باشد. بسیاری از افراد تمایل دارند که علاوه بر فروش فیزیکی، محصولات و خدمات خود را به صورت اینترنتی نیز عرضه کنند. در این نوشته می خواهیم پیش نیازها و مراحل ساخت فروشگاه اینترنتی را به شما معرفی کنیم.

چندین سیستم ساخت فروشگاه اینترنتی را به شما معرفی می کنیم و مزایا و معایب هرکدام را نیز بررسی می‌کنیم.

آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی : پیش نیازها

برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی شما باید ۳ گام را بردارید.

 1. خرید دامنه
 2. خرید هاست
 3. درگاه پرداخت اینترنتی

دامنه چیست؟

دامنه، آدرس اینترنتی سایت شماست. برای این که فروشگاه اینترنتی شما در اینترنت قابل دسترس باشد، نیاز به یک اسم خواهید داشت. برای مثال دامنه فروشگاه اینترنتی دیجی کالا، digikala.com و دامنه سایت ما learn-marketing.ir است.

شما باید ابتدا یک نام مناسب برای فروشگاه اینترنتی خود انتخاب کنید و پس از آن، این اسم را به نام خود ثبت کنید. برای خرید دامنه و ثبت دامنه می توانید به سایت nic.ir مراجعه نمایید. نمایی از این سایت در تصویر زیر نشان داده شده است.

سایت نیک - پیش نیاز آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی

توجه داشته باشید برای این که بتوانید دامنه خود را ثبت کنید، باید قبلا کسی آن را ثبت نکرده باشد. همان طور که در تصویر بالا مشاهده می‌فرمایید، یک نوار جستجو در بالای صفحه وجود دارد که می‌توانید نام دامنه مد نظر خود را در آن وارد کنید.

اگر این دامنه قبلا توسط کسی ثبت شده باشد، اطلاعات آن فرد را خواهید دید و در صورتی که دامنه آزاد باشد، می‌توانید آن را به خریداری و به نام خود ثبت کنید.

هاست چیست؟

هاست یک کامپیوتر متصل به اینترنت است که شما برنامه سایت تان را روی آن قرار می دهید. به این صورت تمامی افراد متصل به اینترنت می‌توانند به فروشگاه اینترنتی شما دسترسی داشته باشند.

معمولا هاست ها با توجه به قدرت کامپیوتر پردازشی قیمت های مختلفی دارند که از حدود ۳۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان به صورت سالیانه قیمت دارند. شرکت های زیادی خدمات فروش هاست را انجام می‌دهند و برای خرید هاست کافی است این عبارت را در گوگل جستجو نمایید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  کسب درآمد از طریق اینترنت در خانه

برای آشنایی بیش تر با دامنه و هاست می‌توانید ویدئوی زیر را ببینید.

درگاه پرداخت اینترنتی

قطعا تا به حال بارها از درگاه پرداخت اینترنتی استفاده کرده اید. درگاه پرداخت اینترنتی این امکان را به شما می‌دهد که خیلی ساده و آسان از طریق کارت های بانکی خود، مبلغ را به حساب فروشگاه اینترنتی پرداخت کنید.

سهولتی که درگاه پرداخت اینترنتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد این قدر زیاد است که امروزه نمی توان فروشگاه اینترنتی ای را بدون درگاه پرداخت اینترنتی تصور کرد. شما هم باید برای ساخت فروشگاه اینترنتی خود درگاه پرداخت داشته باشید.

برای گرفتن درگاه پرداخت اینترنتی، باید به بانک ها مراجعه نمایید. البته قبل از مراجعه به بانک لازم است که فروشگاه اینترنتی شما دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشد.

اینماد برای درگاه پرداخت - آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی

نماد اعتماد الکترونیکی نمایانگر آن است که فروشگاه اینترنتی شما شناخته شده است و اطلاعات آن در وب سایت نماد اعتماد ثبت شده است. برای گرفتن نماد اعتماد الکرونیک لازم است که در سایت ENAMAD درخواست دهید. کارشناسان اینماد پس از بررسی سایت شما، مجوز اینماد را برای شما صادر خواهند کرد و پس از آن می‌توانید به بانک مراجعه نمایید.

آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی

حالا که پیش نیازهای راه اندازی فروشگاه اینترنتی را آماده کردیم، نوبت به خود راه اندازی فروشگاه می‌رسد. در قدم اول به نظر می‌رسد که باید این کار توسط یک برنامه نویس انجام شود. اما این راه فقط یکی از راه حل های موجود است.

برای ساخت فروشگاه اینترنتی شما می‌توانید هم با استفاده از یک زبان برنامه نویسی و کمک یک برنامه نویس این کار را انجام دهید و هم از فروشگاه سازهای آماده استفاده کنید.

ساخت فروشگاه اینترنتی با استفاده از برنامه نویسی

به صورت معمول، برای ساخت فروشگاه اینترنتی از زبان برنامه نویسی PHP استفاده می‌شود. برای ساخت فروشگاه اینترنتی شما می‌توانید یک برنامه نویس مسلط به این زبان را استخدام کنید.

مزایای ساخت فروشگاه اینترنتی با استفاده از برنامه نویسی

 1. تمامی بخش ها دقیقا همان طوری خواهند بود که شما می خواهید.
 2. توانایی بیش تری برای تغییرات دارید و می توانید فروشگاه اینترنتی تان را به صورت کاملا شخصی و متناسب با اهداف خود بسازید
این نوشته را هم حتما بخوانید  راهنمای گوگل انالیتیکس

معایب ساخت فروشگاه اینترنتی با استفاده از برنامه نویسی

 1. هزینه بالاتری باید پرداخت کنید. چون این کار به صورت پروژه ای و شخصی برای شما انجام می‌شود.
 2. زمان پیاده سازی و راه اندازی فروشگاه اینترنتی شما نسبت به استفاده از فروشگاه ساز طولانی تر خواهد بود.
 3. مشکلات و خطاهای برنامه نویسی گریبان گیر شما خواهند شد. چرا که برنامه ای که برای اولین بار نوشته می‌شود احتمال خطاها و اشتباه در آن وجود دارد.
 4. اگر در آغاز کار نسبت به فعالیت خود دید کامل ندارید، نمی توانید طراحی مناسبی از فروشگاه اینترنتی و نیازمندی های دقیق خود ارائه دهید. بنابراین برنامه ای که برنامه نویس برای شما خواهد نوشت، قطعا نقص هایی خواهد داشت.
 5. نیازمند همیشگی کمک برنامه نویس هستید تا بتوانید بخش هایی را به فروشگاه اینترنتی خود اضافه کنید.

در حالت کلی اگر فروشگاه اینترنتی خیلی ویژه ای نمی خواهید این روش را به شما توصیه نمی کنیم. زمان و هزینه‌ی اضافی این روش زمانی معقول خواهد بود که یک فروشگاه اینترنتی خیلی خاص بخواهید.

ساخت فروشگاه اینترنتی با استفاده از فروشگاه سازهای داخلی

یک روش ساده تر برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی، استفاده از فروشگاه سازهای داخلی می‌باشد. شرکت هایی هستند که خدمات فروشگاه اینترنتی را به شما ارائه می‌دهند. به این صورت که شما یک فروشگاه اینترنتی را به صورت کامل از آن ها خریداری می‌کنید.

این فروشگاه اینترنتی دارای کلیه امکانات لازم است و شما می‌توانید محصولات و خدمات خود را به آن اضافه کنید. همچنین می‌توانید لوگوی اختصاصی برای خود تعریف کنید و اطلاعات مربوط به کسب و کار خود را روی آن قرار دهید.

مزایای ساخت فروشگاه اینترنتی با استفاده از فروشگاه سازهای داخلی

 1. زمان کمتر راه اندازی نسبت به ساخت فروشگاه اینترنتی توسط برنامه نویس
 2. هزینه کمتر
 3. پشتیبانی مناسب تر نسبت به یک شخص برنامه نویس
 4. امکانات آماده بیش تر و قابلیت های مفید با توجه به تجربه شرکت در حوزه فروشگاه اینترنتی

معایب ساخت فروشگاه اینترنتی با استفاده از فروشگاه سازهای داخلی

 1. به طور معمول قابلیت تغییر چندانی ندارید و فقط از ویژگی های از پیش تعریف شده می‌توانید استفاده کنید.
 2. به صورت معمول هزینه سالیانه برای پشتیبانی باید پرداخت کنید.
 3. ممکن است شرکت پس از چندین سال پشتیبانی خود را از فروشگاه های اینترنتی خود قطع کند.
این نوشته را هم حتما بخوانید  همکاری در فروش محصولات آموزشی

ساخت فروشگاه اینترنتی با فروشگاه سازهای بین المللی

راه دیگر برای ساخت فروشگاه اینترنتی، استفاده از فروشگاه سازهای بین المللی است. این فروشگاه سازها توسط جمعیت زیادی از مردم در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند و شما هم می‌توانید از آن ها استفاده کنید. بهترین فروشگاه ساز اینترنتی، ووکامرس است که روی وردپرس نصب می‌شود.

مزایای ساخت فروشگاه اینترنتی با وردپرس

 1. هیچ هزینه ای لازم نیست بپردازید چون وردپرس رایگان است
 2. زمان راه اندازی در حدود ۱۵ دقیقه است و خیلی سریع می‌توانید فروشگاه اینترتنی خود را راه اندازی کنید.
 3. عمر این سیستم ۱۰ ساله است و هیچ مشکل برنامه نویسی و خطایی در آن وجود ندارد.
 4. نیازی به پرداخت هزینه های پشتیبانی نخواهید داشت
 5. علاوه بر امکانات خود وردپرس، افزونه ها و ماژول های بسیار زیادی برای اضافه کردن امکانات آن پیاده سازی شده اند.

معایب ساخت فروشگاه اینترنتی با وردپرس

 1. به صورت خلاصه هیچی 🙂

آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی با وردپرس

اگر قصد راه اندازی فروشگاه اینترنتی را دارید، پیشنهاد ما به شما استفاده از فروشگاه ساز وردپرس می‌باشد. این انتخاب بهترین انتخاب برای ساخت فروشگاه اینترنتی است.

برای آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی با ودرپرس می‌توانید آموزش زیر را مشاهده کنید. در این آموزش ما کلیه‌ی بخش های لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی را مطرح کرده ایم. آموزش به صورت تصویری و کاملا عملی بوده و شما می‌توانید قدم به قدم کلیه مراحل را با آموزش انجام دهید.

آموزش طراحی سایت و راه اندازی فروشگاه اینترنتی

اگر در حال حاضر وب سایت وردپرسی دارید و می خواهید آن را تبدیل به فروشگاه اینترنتی کنید نیز می‌توانید آموزش زیر را ببینید.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی با ووکامرس

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *