بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی یکی از بهترین و ارزان ترین روش ها برای دستیابی به مشتریان و مخاطبان بالقوه است که در سال های اخیر به شدت محبوب شده است.

تکنیک ها و روش های مختلف بازاریابی اینترنتی تولید شده اند که هر کسب و کاری بنابر شرایط و ویژگی های خاص خود از مجموعه ای از آن‌ها استفاده می‌کند. تنوع این تکنیک ها و روش ها به گونه‌ای است که هر کسب و کاری با هر میزان بودجه ای می‌تواند از بازاریابی اینترنتی استفاده کند.

در این صفحه، به صورت کاملا مفصل در مورد بازاریابی اینترنتی و تمامی بخش های آن صحبت کرده‌ایم. ویدئوها و دستورالعمل های این صفحه به شما برای فهم بهتر مفاهیم بازاریابی اینترنتی کمک خواهند کرد.

در هر بخش علاوه بر معرفی و تعریف مفاهیم، آموزش های تکمیلی را نیز به شما معرفی کرده ایم.

بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ یا آنلاین مارکتینگ به مجموعه ای از فعالیت ها گفته می‌شود که طی آن یک شرکت به معرفی محصولات و خدمات خود در اینترنت می‌پردازد و از این طریق اقدام به جذب مخاطب و مشتری می‌کند.

طبق تعریف ویکیپدیا عبارت Digital Marketing عبارت است از فروش محصولات و خدمات به وسیله ابزارهای دیجیتال  که مترکز بر اینترنت باشند.

ویژگی اصلی بازاریابی اینترنتی، استفاده از اینترنت برای انتقال پیام و شناسایی مخاطبان بالقوه و بالفعل می‌باشد.

با توجه به گسترده بودن اینترنت، بازاریابی اینترنتی شامل مجموعه ای از روش ها اعم از سایت، اپلیکیشن های موبایل، ایمیل، شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و توییتر، شبکه های اجتماعی موبایل محور مثل تلگرام و اینستاگرام، تبلیغات کلیکی، تبلیغات بنری و … می‌باشد.

اگر شما یک متخصص بازاریابی هستید، می‌توانید نمونه مشاغل بازاریابی را در بانک مشاغل تخصصی بازکار مشاهده کنید.

بهترین راه برای آموزش بازاریابی اینترنتی چیست؟

با توجه به گسترده بودن بازاریابی اینترنتی و تکنیک ها و روش‌های بسیار متنوع آن، سوالی که همیشه از ما می‌شده است این بوده که چطور می‌توانم آموزش بازاریابی اینترنتی را شروع کنم؟ از کجا باید شروع کنم و چه سیر مطالعاتی ای باید داشته باشم؟

در این مقاله می‌خواهیم مهمترین بخش های لازم برای آموزش بازاریابی اینترنتی را به شما معرفی کنیم. در هر بخش یک کتاب راهنما وجود دارد که برای کسب اطلاعات بیش تر در مورد آن موضوع خاص، می‌توانید آن کتاب را به رایگان دانلود کنید.

گام ۰ در بازاریابی اینترنتی = سایت

آموزش تصویری راه اندازی سایت توسط خودتان

داشتن وب سایت اولین گام برای شروع بازاریابی اینترنتی است. وب سایت درگاه آشنایی کاربران اینترنتی با شما و مجموعه خدمات شماست.

بدون داشتن وب سایت عملا بازاریابی اینترنتی تعریفی نخواهد داشت. چرا که بسیاری از روش های بازاریابی اینترنتی اعم از سئو، بازاریابی محتوایی، تبلیغات گوگل و … روی سایت تعریف می‌شوند.

ممکن است افرادی را دیده باشید که از طریق بازاریابی پورسانتی در شبکه های اجتماعی کسب درآمد می‌کنند و فکر کنید که این افراد خودشان وب سایتی ندارند. باید توجه داشته باشید که در شبکه های اجتماعی، حس اعتماد خیلی کمتر است و بنابراین افراد تمایل کمتری به خرید دارند.

در خیلی از موارد این افراد خودشان کالا یا خدماتی ندارند. بلکه مبلغ شرکتی دیگر هستند و تنها هدف آنها جذب بازدیدکننده برای سایت آن شرکت می‌باشد و شرکت برنامه های بازاریابی اینترنتی را روی سایت خود پیاده سازی کرده است.

بنابراین اگر تا به حال در حوزه بازاریابی اینترنتی فعالیت نداشته اید، قدم اول این است که یک وب سایت تهیه کنید.

چطور یک وب سایت مناسب برای بازاریابی اینترنتی داشته باشید؟

داشتن وب سایت خوب شرط اولیه برای بازاریابی اینترنتی است. وب سایت خوب وب سایتی است که اطلاعات آن به گونه ای مناسب دسته بندی شده باشد تا مخاطب به راحتی بتواند بخش های اصلی سایت را درک کند.

طراحی گرافیکی مناسب سایت و داشتن تجربه کاربری مناسب نیز یکی از اجزای اساسی یک وب سایت خوب است. در این وب سایت مجموعه مربوطه، محصولات و خدمات آن‌ها به گونه ای واضح و قابل درک بیان شده اند و مخاطبان با مراجعه به بخش های مختلف می‌توانند در مورد مجموعه و محصولات و خدمات آن اطلاع حاصل کنند.

همچنین راه های تماس با مجموعه به صورت کاملا مشخص در سایت بیان شده اند تا مخاطبان مطمئن باشند که در صورت سفارش و خرید اینترنتی از این مجموعه، می توانند با آن‌ها تماس بگیرند.

عامل اعتماد یک موضوع اساسی در وب سایت است و سایت باید اعتماد مخاطبان را جلب کند و آن‌ها را راغب به استفاده از محصولات و خدمات خود کند.

آموزش تصویری راه اندازی سایت

خودتان یک سایت عالی راه اندازی کنید

اولین تصوری که در افراد پس از شنیدن این که باید سایت داشته باشید، شکل می گیرد این است که من برنامه نویسی بلد نیستم و بنابراین چطور می‌توانم یک سایت مناسب داشته باشم.

خبر خوب این است که نیازی نیست که برنامه نویسی بلد باشید. روش ها و متدهایی وجود دارند که شما بدون نیاز به داشتن دانش برنامه نویسی می‌توانید یک سایت عالی داشته باشید. سایت خود ما یعنی «لرن مارکتینگ» با استفاده از این روش های پیاده سازی شده است و ما خودمان به صورت عملی همه آن ها را انجام داده ایم.

به غیر از این تیم ما تجربه ۱۰ ساله در حوزه برنامه نویسی و طراحی سایت دارد و تمامی تجربیات خود را در دو آموزش «آموزش تصویری راه اندازی سایت» جمع آوری کرده است.

با استفاده از این آموزش شما می‌توانید خودتان یک وب سایت عالی برای خودتان طراحی و پیاده سازی کنید. برای اطلاعات بیش تر درباره این دوره روی تصویر کلیک کنید.

همین الان اولین گام در طراحی سایت را بردارید

برای داشتن یک وب سایت باید ابتدا یک اسم برای آن انتخاب کنید و آن اسم را در سایت nic.ir ثبت کنید. اسم سایت شما مشخص کننده آدرسی است که برای دسترسی به سایت شما استفاده می‌شود و تحت عنوان «نام دامنه» شناخته می‌شود.

برای مثال نام دامنه سایت ما “learn-marketing.org” می باشد.

پس از ثبت دامنه باید یک هاست نیز خریداری کنید که کامپیوتری است که برنامه سایت شما روی آن قرار می‌گیرد.

این دو گام به صورت کامل در ویدئوی زیر توضیح داده شده اند و شما می‌توانید همین الان اولین گام در طراحی سایت خود را بردارید.

قبل از سفارش طراحی سایت این کتاب رایگان را بخوانید

در قسمت قبل گفتیم که خودتان می‌توانید سایت تان را راه اندازی کنید و سپس فعالیت بازاریابی اینترنتی خود را شروع کنید.

با این حال ممکن است که افرادی بخواهند سایت خود را به شخص یا شرکتی برون سپاری کنند و بخواهند که آن‌ها کار سایت شان را انجام دهند. انتخاب یک شخص مناسب و یک شرکت مناسب برای طراحی سایت بسیار مهم است و بنابراین باید وقت و دقت زیادی برای انتخاب صرف کنید.

قبل از برون سپاری پیشنهاد می‌کنیم که حتما کتاب رایگان زیر را بخوانید. نکاتی هست که قبل از سفارش طراحی سایت باید آن‌ها را بدانید و ما در این کتاب آن‌ها را برای شما توضیح داده ایم.

دانلود رایگان کتاب
«۸ نکته که طراحان سایت از شما مخفی می‌کنند»

کتاب جدید ۸ نکته که طراحان وب سایت از شما مخفی می کنند


همین الان این کتاب را به رایگان در ایمیل خود دریافت نمایید.

کسب درآمد از بازاریابی اینترنتی

کسب درآمد از بازاریابی اینترنتی

حالا که در مورد سایت و اهمیت آن در بازاریابی اینترنتی صحبت کردیم، می‌خواهیم در مورد روش های کسب درآمد از بازاریابی اینترنتی صحبت کنیم. اگر شما یک متخصص بازاریابی هستید، می‌توانید نمونه مشاغل بازاریابی را در بانک مشاغل تخصصی بازکار مشاهده کنید. در اینجا فرض می‌کنیم که شما سایت دارید و می‌خواهید از سایت خود کسب درآمد کنید. چندین راه کسب درآمد عبارت اند از:

۱. کسب درآمد از طریق تبلیغات

یکی از روش های کسب درآمد از بازاریابی اینترنتی، تبلیغات در سایت تان است.

قطعا تا به حال تبلیغات بنری را در سایت ها مشاهده کرده اید. اگر سایت شما ترافیک قابل توجهی داشته باشد و بتواند بازدیدکنندگان زیادی را به سمت خود جلب کند، می‌توانید از طریق تبلیغات کسب درآمد کنید.

به این صورت که بخشی را برای دریافت تبلیغ در سایت خود قرار دهید تا متقاضیان بتوانند از طریق آن با شما تماس بگیرند و اطلاعات مربوط به تبلیغ خود را در اختیار شما قرار دهند.

معمولا قیمت تبلیغات برحسب ماهانه است و شما به ازای یک ماه یا دو ماه یا چند ماه نمایش تبلیغ در سایت تان از تبلیغ دهنده پول دریافت می‌کنید. میزان این پول وابسته است با تعداد بازدیدکنندگان سایت شما. هر چقدر سایت شما بازدیدکننده بیشتری داشته باشد، می‌توانید هزینه بیش تری را مطالبه کنید.

البته توجه داشته باشید که این تبلیغات باید برای تبلیغ دهنده نیز به صرفه باشد و منجر به افزایش درآمد او شود. در غیر این صورت پس از نتیجه نگرفتن این مجموعه دیگر تمایلی به تبلیغ در سایت شما نخواهد داشت.

۲. کسب درآمد از بازاریابی اینترنتی پورسانتی

در این حالت شما از سایت تان برای همکاری در فروش با یک یا چندین مجموعه استفاده می‌کنید. به این صورت که شما محصولات و خدمات آن‌ها را در سایت تان معرفی می‌کنید و مخاطبان سایت خود را با خدمات و محصولات این شرکت ها آشنا می‌کنید. شیوه کسب درآمد شما در این روش به چندین صورت می‌تواند انجام پذیرد.

در حالت اول، شما به ازای هر بازدیدکننده که به سایت مجموعه مورد نظر ارجاع می‌دهید، مبلغی را می‌گیرید. در حالت دیگر شما به صورت مستقیم خودتان محصولات و خدمات شرکت ها را می‌فروشید و شرکت وظیفه ارسال آن به دست مشتری را برعهده می‌گیرد. در این حالت شما درصدی از میزان فروش را به عنوان هزینه بازاریابی برای خود برمی‌دارید.

۳. کسب درآمد از طریق مشاوره

اگر در حوزه خاصی تخصص دارید و می‌توانید در آن حوزه مشاوره دهید، می‌توانید از این شیوه برای کسب درامد استفاده کنید.

در این حالت شما سایت خود را مرتبط با آن موضوع تخصصی راه اندازی می‌کنید و مقالاتی را درباره‌ی این حوزه منتشر می‌کنید. هدف اصلی شما در این روش باید برندسازی شخصی باشد و شما باید نشان دهید که در این حوزه متخصص هستید.

در این حالت حتما باید بخشی برای درخواست مشاوره با شما وجود داشته باشد که علاقه مندان از طریق سایت درخواست خود را ثبت کنند. وکلا، مشاوران حقوقی، پزشکان و روانپزشکان به صورت عمده از این روش برای جذب مشتری استفاده می‌کنند

۴. کسب درآمد از فروشگاه اینترنتی

یکی از راه های بسیار جذاب برای کسب درآمد از بازاریابی اینترنتی، داشتن یک فروشگاه اینترنتی است. در فروشگاه اینترنتی شما می‌توانید هم محصولات و هم خدمات خود را به فروش برسانید. امروزه فروشگاه های اینترنتی یکی از راه های اصلی کسب درآمد در فضای اینترنت برای اشخاص هستند. اگر شما محصول یا خدمتی دارید می‌توانید آن را از طریق فروشگاه اینترنتی عرضه کنید. مزایایی که یک فروشگاه اینترنتی نسبت به یک فروشگاه فیزیکی یا یک مغازه دارد، عبارتند از:

  1. عدم نیاز به مکان فیزیکی ثابت: بر خلاف فروشگاه ها و مغازه ها که حتما باید دارای یک مکان فیزیکی با هزینه اجاره بالا باشند، یک فروشگاه اینترنتی نیاز به مکان فیزیکی خاصی ندارد و بنابراین نیازی به هزینه های سنگین برای اجاره یا خرید مغازه نخواهید بود.
  2. تنوع مشتریان از تمامی ایران: یک فروشگاه فیزیکی در بهترین شرایط مشتریان محلی و یا حداکثر شهر خود را خواهد داشت. این در حالی است که در یک فروشگاه اینترنتی شما می‌توانید به تمامی ایران سرویس دهی داشته باشید. البته بدیهی است که برای فروش محصولات و ارسال آن‌ها باید تمهیدات خاصی داشته باشید. اما در صورتی که فروشگاه اینترنتی شما خدمت یا کالای مجازی بفروشد، به راحتی می‌توانید به تمامی ایران سرویس دهی داشته باشید.
  3. عدم نیاز به حضور همیشگی در فروشگاه اینترنتی: بر خلاف فروشگاه های فیزیکی که همیشه باید یک نفر در محل فروشگاه حضور داشته باشد، فروشگاه های اینترنتی نیازی به فرد ثابت ندارند. کلیه فرآیند خرید مشتری به صورت خودکار انجام می‌شود و بنابراین نیازی به حضور یک شخص همیشگی در محل نیست.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی

یک فروشگاه اینترنتی باید اجزا و بخش های زیر را داشته باشد:

 1. توانایی تعریف محصول
 2. توانایی تعریف مشخصات محصول
 3. قراردادن تصاویر محصول
 4. قیمت محصول
 5. موجودی انبار در صورت فیزیکی بودن کالا
 6. طبقه بندی و دسته بندی محصولات
 7. ثبت نام کاربر با اطلاعات تماس، سبد خرید
 8. پرداخت اینترنتی و سایر روش های پرداخی
 9. مدیریت سفارش ها و پردازش سفارش ها
 10. گزارش گیری در خصوص میزان فروش و درآمد فروشگاه اینترنتی

در ابتدا شاید فکر کنید که انجام کلیه این مراحل بسیار سخت است و نمی توانید که از عهده آن برآیید. ما در اینجا روشی را به شما معرفی می‌کنیم که بدون نیاز به برنامه نویسی و درگیر شدن با پیچیدگی های فنی می‌توانید خودتان فروشگاه اینترنتی تان را راه اندازی کنید.

آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی

ما آموزشی کامل را برای ساخت فروشگاه اینترنتی تهیه کرده ایم و شما با دیدن آن و قدم به قدم انجام دادن مراحل آن در ۸ ساعت قادر خواهید بود که فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی کنید.   در آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی ما به شما نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید تمامی نیازمندی های بالا را روی سایت خودتان پیاده سازی کنید تا یک فروشگاه اینترنتی کامل داشته باشید.   این آموزش به صورت تصویری و کاملا عملی بوده و شما می‌توانید تمامی مراحل را قدم به قدم با ما طی کنید و در نهایت یک فروشگاه اینترنتی کامل داشته باشید.

خودتان مجری ساخت فروشگاه اینترنتی تان باشید

با دیدن آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی به راحتی می‌توانید در ۸ ساعت یک فروشگاه اینترنتی کامل را برای خود راه اندازی کنید.   شما می‌توانید همزمان با دیدن آموزش کلیه‌ی مراحل را خودتان قدم به قدم اجرا کنید. آموزش در حدود ۲ ساعت ویدئو است که زمان اجرای آن برای شما بین ۴ تا ۸ ساعت ممکن است طول بکشد.   بنابراین در یک روز تعطیل آخر هفته به سادگی می‌توانید فروشگاه اینترنتی خودتان را راه اندازی کنید.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی با ووکامرس

یک خبر خوب برای شما

روشی که ما در این آموزش به شما معرفی می‌کنیم یک روش اصولی و مطرح در تمامی دنیاست. فروشگاه اینترنتی شما با استفاده از ووکامرس پیاده سازی خواهد شد که بهترین افزونه ساخت فروشگاه اینترنتی است. استفاده از این آموزش به شما این امکان را می‌دهد که هر زمان که مایل بودید برنامه‌های توسعه ای را روی فروشگاه اینترنتی تان اجرا کنید، گزینه های زیادی روی میز داشته باشید. نمونه‌هایی از افزونه هایی که پس از اتمام ساخت فروشگاه اینترنتی می‌توانید آن‌ها را به فروشگاه تان اضافه کنید.

 • افزونه اتصال فروشگاه اینترنتی به پنل پیامکی و ارسال پیامک در زمان خرید و ارسال سفارش به مشتری
 • سیستم مدیریت ارتباط با مشتری
 • اتصال فروشگاه اینترنتی به سیستم‌های ایمیل مارکتینگ و ارسال ایمیل در زمان های مختلف برای مخاطبان و مشتریان
 • چند زبانه کردن فروشگاه اینترنتی
 • تخفیف ویژه به مشتریان وفادار و برنامه‌های وفاداری مشتری
 • تهیه فاکتور و صدور فاکتور برای مشتریان در هنگام خرید

همین الان به رایگان بخشی از این آموزش را ببینید

درگاه پرداخت اینترنتی یک بخش اساسی از ساخت فروشگاه اینترنتی است. با استفاده از درگاه پرداخت اینترنتی کاربران به ارحتی و به صورت آنلاین می‌توانند خرید خود را انجام دهند. در ویدئوی زیر چگونگی راه اندازی درگاه پرداخت اینترنتی روی فروشگاه اینترنتی را آموزش داده ایم.

بازاریابی اینترنتی و بازاریابی محتوایی

مفاهیم بازاریابی اینترنتی و بازاریابی محتوایی به یکدیگر گره خورده اند. بسیاری از استراتژی های بازاریابی اینترنتی مبتنی بر محتوای خوب و بازاریابی محتوایی هستند.

در قسمت قبل در مورد راه اندازی سایت و فروشگاه اینترنتی صحبت کردیم. حالا فرض کنیم که شما وب سایت و فروشگاه اینترنتی دارید. چطور می‌خواهید مردم را با آن آشنا کنید؟ فرآیند معرفی فروشگاه اینترنتی تان چگونه است؟

یک روش استفاده از تبلیغات می‌باشد. شما با انتشار تبلیغ در دیگر سایت ها (قراردادن بنر خود در سایت های دیگر یا مقاله های ریپورتاژ)، سعی می‌کنید که مخاطبان آن سایت را با فروشگاه اینترنتی خود آشنا کنید.

در تبلیغات شما همواره باید هزینه کنید و به محض این که هزینه تبلیغاتی خود را قطع کنید، سایت تبلیغ کننده دیگر برای سایت شما ورودی و ترافیک نخواهد داشت.

یک روش پایدارتر برای جذب مخاطبان استفاده از بازاریابی محتوایی است.

اگر شما یک متخصص بازاریابی هستید، می‌توانید نمونه مشاغل بازاریابی را در بانک مشاغل تخصصی بازکار مشاهده کنید.

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی یک رویکرد و استراتژی بازاریابی اینترنتی است که بر تولید و توزیع محتوای مناسب و مرتبط بنا شده است. هدف این محتوا جذب توجه مخاطب و نگهداری توجه اوست تا در نهایت منجر به تبدیل شدن او به مشتری شود.

در بازاریابی محتوایی شما محتوایی تولید می‌کنید که مشکل مخاطبان بالقوه شما را حل می‌کند.

برای مثال ما مقاله‌ای روی سایت مان قرارداده ایم تحت عنوان «آموزش کار با mailerlite (میلرلایت)». میلرلایت یک سیستم ایمیل مارکتینگ (بازاریابی ایمیلی) است که با استفاده از آن شرکت ها می‌توانند برای مخاطبان خود ایمیل ارسال کنند. در این مقاله ما نحوه نصب و راه اندازی میلرلایت را به صورت کامل با تصویر و ویدئو توضیح داده ایم.

این مقاله نمونه ای از یک محتواست که مشکل مخاطبانی را که در راه اندازی سیستم ایمیل مارکتینگ خود مشکل دارند، برطرف می‌کند و به آن‌ها کمک می‌کند که سیستم ایمیل مارکتینگ خود را راه اندازی کنند.

تفاوت بازاریابی محتوایی و تبلیغات سنتی

در تبلیغات سنتی هدف این است که پیغامی به مخاطب فرستاده شود تا محرک و مشوق او برای خرید باشد. این نوع تبلیغات معمولا به صورت سرزنده هستند و وقفه آور هستند.

یکی از رایج ترین نوع تبلیغات، تبلیغات تلویزیونی است. در تبلیغات تلویزیونی در حین پخش یک فیلم یا برنامه، به صورت سرزده و یک دفعه، به مخاطب وقفه وارد می‌شود و تبلیغات پخش می‌شود.

تبلیغات از گذشته دور با ما بوده اند و قدمتی طولانی دارند. شکل جدید تبلیغات نیز در اینترنت به وفور دیده می‌شود. مثل بنرهای چشمک زن در اطراف سایت ها، پاپ آپ ها، لینک هایی که با کلیک روی آن‌ها چندین صفحه به صورت همزمان باز می‌شوند و …

بر خلاف تبلیغات سنتی که مخاطب مجبور به دیدن تبلیغات و توجه کردن به آن‌ها بود، در تبلیغات اینترنتی مخاطب به راحتی می‌تواند پاپ آپ ها یا لینک های اضافی را ببندد (مقایسه کنید با تبلیغات تلویزیونی که شما نمی‌توانستید تا انتهای تبلیغات ادامه‌ی فیلم را ببینید).

برخلاف تبلیغات، شرکت ها و برندها در بازاریابی محتوایی سعی می‌کنند که محتوایی آموزنده و گره گشا را تولید و روی وب سایت خود آن را منتشر کنند. مخاطبان برای حل مشکل خود به این محتواها مراجعه می‌کنند.

اگر این محتواها مفید و گره گشا باشند کاربران باز هم به وب سایت شرکت تولید کننده محتوا بر می گردند. این بازگشت به مرور زمان باعث آشنایی بیش تر آن‌ها با شرکت و برند شده و در نهایت منجر به ایجاد یک رابطه بین آن‌ها می‌شود.

تمامی این اتفاقات با تمرکز بر ارائه ارزش به مشتری انجام می‌پذیرد. شما به مخاطبان خود کمک می‌کنید و آن‌ها به شما پاسخ می‌دهند.

انواع مختلف محتوا در بازاریابی محتوایی و بازاریابی اینترنتی

حالا که با مفهوم بازاریابی محتوایی آشنا شدید احتمالا بخواهید که خودتان هم آن را انجام دهید. برای انجام بازاریابی محتوایی باید محتوایی مناسب و هدفمند را تهیه و آن را روی وب سایت خود منتشر کنید.

در ادامه در مورد انواع مختلف محتوایی که می‌توانید تهیه کنید صحبت می‌کنیم.

۱) محتوای متنی نظیر مقالات و پست ها

یکی از رایج ترین انواع محتوا، پست های وبلاگی و مقالات هستند. در مقالات شما در مورد یک موضوع خاص روی سایت تان صحبت می‌کنید و آموزش هایی را پیرامون آن می‌دهید. در نتیجه‌ی آن جامعه هدف شما با شما و سایت شما آشنا می‌شوند و طرفداران شما در فضای اینترنت افزایش میابد.

برای مثال یکی از مقالات سایت ما، مقاله ای است با عنوان «آموزش کار با میلرلایت». در این مقاله ما یک سیستم ایمیل مارکتینگ به نام میلرلایت را معرفی کرده ایم و نحوه کار با آن را آموزش داده ایم. نتیجه این کار این است که افراد علاقه مند به ایمیل مارکتینگ با سایت ما آشنا می‌شوند.

اگر این مقاله نیاز آن‌ها را پاسخ دهد و آن‌ها را جذب کند، احتمالا مقالات دیگر سایت ما را نیز خواهند دید و یکی از مشتریان دوره ها و آموزش های ما خواهند شد.

۲) پادکست ها

پادکست ها، یک نوع دیگر از محتوا هستند که به صورت فایل صوتی عرضه می‌شوند. پادکست ها مشابه برنامه های رادیویی هستند با این تفاوت که کاربران می‌توانند آن‌ها را دانلود کرده و هر زمان که مایل بودند آن‌ها را گوش دهند.

با توجه به این که بعضی از افراد شنوایی هستند و ترجیح بیش تری به گوش کردن مطالب دارند، داشتن این نوع محتوا بسیار مناسب است.

۳) اینفوگرافیک ها

اینفوگرافیک ها تصاویری در سایز بزرگ هستند که حجم زیادی اطلاعات مفید را در یک نگاه ارائه می‌دهند. در اینفوگرافیک ها، از نمودارها، گراف ها و تصاویر استفاده می‌شود تا آمارها به صورت خیلی واضح به مخاطب منتقل شوند.

اینفوگرافیک ها قابلیت به اشتراک گذاری بالایی دارند و خیلی سریع در شبکه های اجتماعی بین کاربران به اشتراک گذاشته می‌شوند.

۴) ویدئو

ویدئو یکی از داغ ترین نوع محتوا در زمان اکنون است. ویدئو نوع بسیار محبوب محتواست چرا که حجم اطلاعات بالایی را خیلی ساده و سریع به ما منتقل می‌کند.

استفاده از ویدئو و توضیح محتوا از طریق ویدئو یک بخش مهم بازاریابی محتوایی است که حتما باید آن را در دستور کار خود قرار داده باشید.

این مقاله ادامه خواهد داشت و باز هم در مورد بازاریابی اینترنتی با شما صحبت خواهیم کرد