استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی

استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

چرا نیاز به استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی داریم

اگر چند سال به عقب باز گردیم، نداشتن استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی و کنار گذاشتن بازار موجود در فضای مجازی سخت به نظر نمی رسید.

ولی از آنجایی که در دهه اخیر، رشد تکنولوژی به گونه‌ایی بوده است که موجب گسترش روز افزون شبکه های اینترنتی و استفاده از آن شده است؛ کنار گذاشتن شبکه ها اجتماعی و نداشتن استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی می تواند منجر به از دست دادن سهم عظیمی از بازار کسب و کارتان شود.

با توجه به این حقیقت که حدود نیمی از افراد به صورت حداقل ماهانه با برند هایی که از آن خرید می کنند به صورت آنلاین در ارتباط هستند، در واقع داشتن استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی به صورت یک سرمایه گذاری مجازی برای کسب و کار شما عمل می کند.

۱- هدفی برای استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی تعیین کنید که حداقل یکی از مشکلات شما را حل کند

اولین قدم برای تدوین هر گونه استراتژی این است که مشخص کنید دقیقا برای رسیدن به چه هدفی آن را طراحی کرده اید.

نوشتن هدف علاوه بر تعیین کردن جایی که قرار است به آن برسید، جایگاه فعلی شما و مشکلات‌تان را به صورت دقیق مشخص می کند.

نکته قابل توجه در هدف گذاری این است که افراد و یا کسب و کارهایی که هدف گذاری می کنند می توانند تا ۳۰ درصد موفق‌تر از سایر کسب و کار ها در رسیدن به اهداف‌شان باشند.

این حقیقت که هدف گذاری در هنگام تدوین استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی دشوارتر از سایر هدف گذاری هاست قابل انکار نیست.

وب سایت لرن مارکتینگ برای کمک به شما در هدف گذاری، چند نمونه از شیوه های هدف گذاری مرسوم را برای شما در ادامه بحث، دسته بندی کرده است.

 

یک) افزایش آگاهی از برند

ممکن است هدف یک کمپین صرفا افزایش آگاهی و آشنایی افراد با کالا و یا خدمات شما باشد. در این کمپین ها باید سعی شود تا با انتقال یک پیام قدرتمند به صورت تبلیغ‌های خارج از صفحه شخصی‌تان، اقدام به جلب نظر مشتریان بالقوه کرد.

در این روش انتخاب بهترین محتوا ها حیاتی است، چرا که مشتریان فقط با دیدن یک تبلیغ و یا پست به ا‌شتراک گذاشته شده از مطالب شما تصمیم به دنبال کردن و یا دنبال نکردن تان در شبکه‌های اجتماعی خواهند کرد.

 

دو ) بدست آوردن جایگاه بیش تر در صنعت

برای محقق کردن این هدف نیاز دارید تا جایگاه رقیبان خود را بررسی کنید، به دنبال این باشید که بفهمید رقیبان‌تان از چه تکنیک‌هایی برای بدست آوردن جایگاه‌شان در بازار استفاده کرده اند و شما برای رسیدن به آن‌ها چه کارهایی باید انجام بدهید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  آموزش بازاریابی دیجیتال

 

سه) افزایش وفاداری دنبال کنندگان

آیا محتوا های تولید شده از جانب برند شما، برای مشتریان‌تان جذاب هست؟ دانستن این موضوع با کمک اندازه‌گیری میزان مشارکت آن‌ها در نظر دهی و لایک کردن پست‌های شما ممکن است.

برای داشتن محتوا مناسب شما نیاز به بررسی دقیق پرسونا مشتریان و دنبال کنندگان صفحه مجازی کسب و کارتان دارید. سپس با علم به این که اغلب مشتریان شما دارای چه پرسونایی هستند، باید اقدام به ایجاد مطالب مناسب کنید.

برای خواندن بیشتر در مورد پرسونا و دسته بندی مشتریان، اینجا را کلیک کنید

 

چهار) افزایش نرخ بازگشت سرمایه

هیچ کسب و کاری را نمی توان مثال زد که نخواهد نرخ بازگشت سرمایه‌اش افزایش یابد!

در فضای مجازی، برای افزایش نرخ بازگشت سرمایه لازم است تا همه‌ی کانال های موجود بررسی شود و تبلیغات و خرج هایی که برای برند می‌شود بهینه شوند. به صورتی که هزینه‌های موجود فقط در جهت رشد هر چه بیش‌تر یک برند باشد.

 

پنج) افزایش فروش شخصی

فروشنده‌های شخصی که به صورت خرده فروشی اقدام به فروش محصولات برندهای مختلف می کنند نیز در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند.

در این بین و با هدف بالا بردن میزان فروش و آگاهی دادن به مشتریان از محصولات موجود در فروشگاه و یا مغازه‌هایشان اقدام به معرفی محصولات خود در فضای مجازی می‌کنند.


۷ روش بازاریابی اینترنتی و استراتژی پیاده سازی آن‌ها


همین الان به رایگان این کتاب را دانلود نمایید.

۱) بازاریابی اینترنتی چیست؟
۲) چرا از بازاریابی اینترنتی استفاده کنیم؟
۳) معرفی ۷ روش بازاریابی اینترنتی
۴) استراتژی پیاده‌سازی این ۷ روش

۲- مشتریان خود را در شبکه‌های اجتماعی پیدا کنید

بیش از ۷۹ درصد از کاربران فیس بوک را افراد بزرگسال تشکیل داده اند، ولی آیا این عدد نشان دهنده این است که شما می توانید مشتریان خود را آن‌جا پیدا کنید؟

بهتر است جواب این سوال را اینطور بدهم: “شاید!”

این پاسخ برای ترتیب دادن یک استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی کافی نیست.

برای انتخاب شبکه اجتماعی مناسب، بعد از بخش بندی مشتریان‌تان، نیاز است تا به بررسی دموگرافی افرادی که به صورت میانگین از یک شبکه اجتماعی خاص استفاده می کنند بپردازید و مشخص کنید کدام یک از آن‌ها به پرسونا مشتریان شما نزدیک تر است.

این نوشته را هم حتما بخوانید  بازاریابی ویروسی چیست؟ (بخش اول - راه ها و کانال های ارتباطی آن)

برای مثال در ادامه دو شبکه اجتماعی توئیتر و اینستاگرام را مقایسه می‌کنیم:

تعداد خانم هایی که از توئیتر استفاده می کنند و خانم های فعال در اینستاگرام، ۲۵ به ۳۶ درصد است.

تعداد کاربران ۱۸ تا ۲۹ سال توئیتر نسبت به کاربران با همین رنج سن در اینستاگرام، ۳۶ به ۵۹ درصد است.

تعداد کاربران با تحصیلات دانشگاهی توئیتر نسبت به کاربران دارای تحصیلات دانشگاهی اینستاگرام ۲۹ به ۳۷ درصد است.

پس اگر پرسونا هدف شما، خانم هایی با رنج سنی ۱۸ تا ۳۰ سال است که تحصیلات دانشگاهی دارند، بهترین گزینه فعالیت از بین این دو، اینستاگرام می تواند باشد.

۲- یک مقیاس ارزیابی عملکرد مناسب انتخاب کنید

برای ارزیابی موثر بودن استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی، نیاز به ابزار و مقیاس‌هایی برای سنجش عملکرد کمپین داریم.

همواره تعداد لایک‌ها و افزایش تعداد فالور می‌تواند یک سنجه گویا برای ارزیابی عملکرد باشد، بدین صورت که افزایش لایک و فالور نشان از موفق بودن کمپین اجرا شده دارد؛ اما با توجه به ماهیت یک شبکه اجتماعی این سنجه و مقیاس می‌تواند متفاوت باشد.

در ادامه تعدادی از مقیاس‌های مناسب برای ارزیابی استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی را توضیح خواهیم داد.

 

یک) تعداد بازدید (Reach)

تعداد بازدید های یک پست. در واقع کلمه Reach به معنی یک بازدیدکننده یکتا است، در واقع برای رسیدن این عدد، تعداد افرادی که یک پست را بازدید کرده‌اند شمارش می‌شود، نه تعداد بازدید.

این عدد نشان دهنده میزان گسترش تبلیغ شماست و اینکه در هدف رساندن محتوا بدست مشتریان هدف‌تان چقدر موفق بوده‌اید.

 

دو) تعداد کلیک

تعداد کلیکی که بر روی بنرها و یا لینک‌های شما در سایت‌های دیگر گذاشته اید (و به وسیله گوگل آنالیتیکس متوجه تعداد کلیک های آن می‌شوید) می تواند مقیاس خوبی برای بررسی یک کمپین و میزان موفقیت آن باشد.

این کلیک‌ها به شما نشان می‌دهند که چه چیزی می‌تواند کنجکاوی مشتریان شما را جلب کرده و تشویق به کلیک کردن بر روی بنر شما بکند.

 

سه) نرخ مشارکت

این عدد که حاصل تقسیم تعداد واکنش ها (اعم از لایک و کامنت گذاری و…) به تعداد بازدید است که با توجه به نوع تبلیغ و شبکه اجتماعی می تواند متفاوت باشد.

با بدست آمدن این نرخ، می‌توانید میزان جالب توجه بودن و اهمیت افراد مورد هدف خود را بررسی کرده و میزان موفقیت استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی خود را تخمین بزنید.

همین الان به رایگان این کتاب را دانلود نمایید.

۱) بازاریابی اینترنتی چیست؟
۲) چرا از بازاریابی اینترنتی استفاده کنیم؟
۳) معرفی ۷ روش بازاریابی اینترنتی
۴) استراتژی پیاده‌سازی این ۷ روش

۴- بررسی چشم‌اندازهای رقابتی خود

قبل از اینکه اقدام به تولید محتوا مورد نظر کنید ابتدا لازم است تا رقیبان خود را بررسی کنید تا دلیل موفقیت آن‌ها را بدانید.

جمله بالا به این معنا نیست که از رقیبان خود تقلید کنید؛ بلکه با دانستن دلیل موفقیت آن‌ها و بهتر کردن روش آن‌ها می‌توانید حتی از آن‌ها پیشی بگیرید.

برای دانستن دلیل موفقیت رقیبان‌تان اول باید آن‌ها را پیدا کنید که در این مورد بهترین راه سرچ کردن در گوگل است. با سرچ کردن مهم‌ترین کلیدواژه‌های خود کسانی که در نتایج جستجو بالاتر از شما نشان داده می‌شوند را به عنوان رقیب خود بشناسید.

برای بررسی رقیبانتان، آن‌هایی که حضور فعالی در شبکه اجتماعی دارند را انتخاب کنید تا امکان مقایسه آن‌ها با شما باشد.

۵- به تولید محتوا مناسب بپردازید

مهم ترین قسمت اجرای استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی تولید محتوا مناسب است.

در انجام این مرحله باید به ویژگی های دموگرافیک پرسونا مورد هدف خود توجه داشته باشید و چیزی خارج از چهارچوب جالب توجه آن‌ها انجام ندهید.

پست گذاشتن برای پرسونا هایی متفاوت باید با برنامه و تدوین استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی جدید باشد. پس فقط و فقط تمرکز خود را بر روی جامعه هدف‌تان قرار دهید.

در هنگام تولید محتوا مناسب توجه به این نکته ضروری است که تعادل مناسب بین محتوا آموزشی و یا جالب توجه و محتوا تبلیغی برند شما باشد.

بیش از ۴۶ درصد از دنبال‌کنندگان برندها مدعی شده‌اند که در صورت پست بیش از حد مطالب تبلیغی، پیج برند مورد نظر را آنفالو خواهند کرد.

همچنین ۴۱ درصد از آن‌ها ذکر کرده اند که در صورت گذاشتن محتواهای غیر مرتبط با برند، دیگر علاقه‌ای به دنبال کردن آن برند ها ندارند.


۷ روش بازاریابی اینترنتی و استراتژی پیاده سازی آن‌ها


همین الان به رایگان این کتاب را دانلود نمایید.

۱) بازاریابی اینترنتی چیست؟
۲) چرا از بازاریابی اینترنتی استفاده کنیم؟
۳) معرفی ۷ روش بازاریابی اینترنتی
۴) استراتژی پیاده‌سازی این ۷ روش

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *