بازاریابی پورسانتی - چرا و چگونه از بازاریابی پورسانتی استفاده کنیم؟

بازاریابی پورسانتی
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵
|
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

خودتان را در حال ایجاد یک کسب و کار کوچک فرض کنید و فکر کنید که به فکر پخش محصولات و خدماتتان هستید. در چه مکانی تبلیغ می‌کنید؟ چه کسانی برای رساندن پیام تان به مشتریان به شما کمک می‌کنند؟ آیا قصد استفاده از بازاریابی پورسانتی را دارید؟

ابزارهایی مانند اینترنت، فرصت های بیشتری را برای کسب و کارها فراهم کرده‌اند. اینترنت یک فضای بسیار شلوغ است. فضایی که در آن مشتریان با تبلیغات اینترنتی بسیار زیادی مواجه می‌شوند.

برای حل این مشکل، بسیاری از کسب و کارها به بازاریابی پورسانتی و یا بازاریابی مشارکتی‌ روی می‌آورند. در این مقاله قصد داریم در مورد این که بازاریابی پورسانتی چیست صحبت کنیم.

بازاریابی پورسانتی چیست؟

بازاریابی پورسانتی یکی از روش های بازاریابی است که در آن، یک فرد محصول شما را به فروش می‌رساند و بابت فروش آن، درصدی از مبلغ فروش را دریافت می‌کند. در حقیقت این فرد با استفاده از روابط و ارتباطات خود، اقدام به فروش محصول شما می‌کند. پس از آن به ازای این کار، درصدی مشخص از میزان فروش را به عنوان حق الزحمه دریافت می کند.

با گسترش اینترنت و بازاریابی اینترنتی ، روش های بازاریابی پورسانتی نیز گسترده تر شده اند. در روش های بازاریابی پورسانتی آنلاین، دیگر نیاز نیست که شما مستقیما بازاریاب خود را بشناسید. کافی است شما محصولات و خدمات تان را روی سایت تان قرار دهید. در شکل جدید بازاریابی پورسانتی، یک وب سایت در ازای فروش محصولات شما، از سایت شما کسب درآمد می کند.

این روش به شرکت ها و کسب و کارهای نوپا اجازه می‌دهد تا با وب سایت های قابل اعتماد و مطرح شروع به همکاری کنند. به جای پرداخت مبلغ مشخصی برای یک تبلیغ با مدت زمان نمایش معلوم، در بازاریابی پورسانتی به ازای هر فروش از محصول و یا خدمت، هزینه پرداخت می‌شود که این روش هزینه‌ی بسیار کمتری نسبت به سایر روش‌های بازاریابی سنتی (و حتی دیجیتال) دارد.

چه کسانی از بازاریابی پورسانتی استفاده می‌کنند؟

روش‌های بازاریابی پورسانتی غالبا توسط خرده فروش های آنلاین استفاده می‌شود. وب سایت آمازون یکی از بزرگ‌ترین نام‌ها در این عرصه است. برنامه‌ی ارائه شده توسط آمازون، یکی از اولین برنامه‌های بازاریابی پورسانتی بود و به عنوان مدل و الگویی برای کمپین های سایر شرکت ها نیز تبدیل شد (برای اطلاعات بیش تر در مورد روش های پیاده سازی، مقاله های آموزش افیلیت مارکتینگ و سیستم افیلیت را ببینید).

با ظهور شرکت های دیگری نظیر Google و LinkShare، بازاریابی پورسانتی توانست تنوع بالاتری داشته باشد و در خدمت هر نوع سایتی با هر میزان ترافیکی قرار بگیرد. به طوری که یک وبلاگ نویس می‌تواند برای یک شرکت چندین میلیاردی، بازاریابی پورسانتی کند.

به خاطر حق الزحمه‌ای که به سایت های بازاریابی کننده داده می‌شود، سود حاصله از فروش محصولات کمتر می‌شود. اما حجم فروش به شدت افزایش میابد.

محصولاتی که دارای پخش قابل توجهی هستند، (مانند کتاب و موسیقی) کاندیدهای خوبی برای استراتژی های بازاریابی پورسانتی به شمار می‌روند. در صنعت سرگرمی (مخصوصا بازی‌های رایانه‌ای)، شاهد رشد چشمگیری در استفاده از بازاریابی پورسانتی هستیم. دیگر بخش های تجاری که از طریق بازاریابی پورسانتی رشد کرده اند عبارتند از: امور مالی، گردشگری،تفن‌های همراه هوشمند و ….

چرا از بازاریابی پورسانتی استفاده کنیم؟

 • به راحتی به تعداد زیادی از مخاطبان و مشتریان بالقوه دسترسی پیدا می‌کنیم.
 • ریسک پایینی دارد: حتی اگر با استفاده از این روش به نتیجه‌ی خیلی شگفت آوری هم نرسیم، هزینه‌ی زیادی را از دست نداده ایم
 • دراین موارد بسیاری از ناشران و مدیران وب سایت ها به جای از نو شروع کردن، ترجیح می‌دهند که در پروژه‌های موجود با شما همکاری کنند (برای آشنایی با روش های مختلف پرداخت مقاله آموزش افیلیت مارکتینگ را ببینید)

بازاریابی پورسانتی بر روی چه دسته از مشتریانی مفید است؟

اگر می خواهید افراد واکنش مثبتی نسبت به بازاریابی پورسانتی داشته باشند، می بایست فضای راحتی را برای آن‌ها ایجاد کنید تا بتوانند به صورت آنلاین خریداری کنند. برای نسل های جوان‌تر شاید این مساله فراگیر باشد و همگی آنها با این روش خرید کنند، اما بزرگسالان ترجیح می‌دهند که کالا و خدمات را به صورت حضوری خریداری کنند.

خوشبختانه، نوع رفتار خریداران آنلاین، مسئولان وب سایت ها را ملزم می‌کند که به دنبال خلق طراحی ساختاری و طراحی بهتری در سایت ها باشند. نمونه هایی از وب سایت های فعال در این حوزه عبارت اند از:

 • وب سایت های مقایسه‌ی اجناس و راهنمایی‌هایی دراین مورد
 • سایت های تخفیفی مانند نت برگ، تخفیفان و …
 • بلاگ ها و وبلاگ هایی که درباره‌ی محصولات مختلف توضیح می‌دهند

مشتریانی که آنلاین خریدار می‌‌کنند، روش‌های راحت‌تر و سریع تری را برای یافتن محصولات مشابه و مقایسه‌ی قیمت های آن‌ها دارند. در تمامی استراتژی های بازاریابی پورسانتی باید به این نکته توجه کنید که مشتری شما در چند ثانیه می‌تواند به اطلاعات محصولات رقبای شما دسترسی پیدا کند.

چگونه یک کمپین بازاریابی پورسانتی گسترش می‌یابد؟

قبل از راه اندازی یک کمپین بازاریابی پورسانتی، باید از این موضوع که می‌توانید در بازار رقابت کنید، اطمینان حاصل پیدا کنید.

خیلی از وابسته‌ها، اطلاعاتی را درباره‌ی محصولات مشابه موجود در بازار را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهند. همان گونه که شما این سایت ها را پیدا کرده اید و می‌خواهید که محصول خود را در آن‌ها به فروش برسانید، رقبایتان نیز آن‌ها را پیدا کرده اند و در آن‌جا حضور دارند. بنابراین قبل از  حضور در چنین فضایی مطمئن شوید که مزیت رقابتی دارید (هم‌چنین می‌توانید مقاله‌ی «۴ راه ساده ولی نادیده‌گرفته شده برای تمایز یافتن از رقبایتان» را ببینید).

علاوه بر این توجه کنید که استفاده از این وابسته‌ها به گونه‌ای نباشد که به اعتبار شما لطمه‌ای بزند. برای مثال ممکن است این واسطه ها به خاطر کسب درآمد بیش‌تر از پورسانت تعیین شده، مدام ایمیل های تبلیغاتی ای را به مخاطبان ارسال کنند که این امر منجر به بدنام شدن برند شما می‌شود

طراحی وب سایت موثر برای همه‌ی کمپین های بازاریابی اینترنتی ضروری است. استفاده از هزاران وابسته ممکن است که ترافیک زیادی را به سایت شما بیاورد، اما در صورت نداشتن صفحات فرود (Landing Pages) جذاب، این بازدیدکنندگان به مشتری تبدیل نمی شوند. خریداران اینترنتی تنها در چند ثانیه قادرند تحقیق و مقایسه ی محصولات را با هم انجام دهند (برای آشنایی با مفهوم صفحه فرود، مقاله بازاریابی اینترنتی را ببینید).

در نهایت در خاطر داشته باشید که یک کمپین موثر بازاریابی پورسانتی، به توجه و نگهداری نیاز دارد. این امر، شامل جمع آوری اطلاعات از وابسته ها و پاسخگویی به مشکلات می‌باشد (مثلا رفتار نامناسب وابسته‌ها و …) که باید بررسی و رفع شوند تا به برند شرکت لطمه‌ای وارد نکنند.

عناصر اصلی بازاریابی پورسانتی

 • آگاهی از فضای رقابتی در بازار
 • به دست آوردن وابسته‌های مناسب
 • جمع آوری اطلاعات از وب سایت های وابسته و تحلیل آن‌ها
 • توجه و نگهداری کمپین و اصلاح و رفع مشکلات آن

چه افرادی روی تهیه استراتژی های بازاریابی پورسانتی فعالیت می‌کنند؟

مدیر بازاریابی اینترنتی

آن‌ها چه می‌کنند؟

 • مدیریت و هماهنگی کمپین های بازاریابی اینترنتی یک شرکت اعم از کمپین بازاریابی پورسانتی، کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی
 • شناسایی فرصت های موجود در کمپین های بازاریابی اینترنتی شرکت. مواردی مانند تعیین این که در چه مکانی تبلیغ کنند و در این فرآیند از چه شرکایی استفاده کنند
 • وضع استانداردهایی برای گسترش تجارت آنلاین شرکت (برای مثال حداقل درصد پورسانت، عدم استفاده از روش هایی نظیر کوکی اسپوفینگ و …)
 • بررسی کارهای روزانه کارکنان تیم بازاریابی
 • کار کردن با تیم توسعه دهنده‌ی وب سایت شرکت

مدیران بازاریابی اینترنتی می‌بایست حداقل مدرک کارشناسی را در زمینه‌های بازاریابی، تبلیغات و یا مدیریت تجاری داشته باشند. آن‌ها باید نحوه‌ی برقراری تعادل بین استراتژی های شبکه های اجتماعی، بازاریابی ویروسی و بازاریابی پورسانتی را بدانند تا به موفقیت دست یابند

مدیر بازاریابی پورسانتی

آنها چه می‌کنند؟

 • پیدا کردن سایت ها و منابع آنلاینی که به وسیله‌ی آن ها بتوانند محصول شرکت خود را عرضه کنند.
 • همکاری با شرکت ها برای ایجاد توافق نامه های سودمند دوجانبه
 • تولید محتوا برای بازاریابی اینترنتی اعم از کاتالوگ های فروش و بنرهای تبلیغاتی
 • مدیریت مشتری ها و وابسته ها (برای رسیدگی به این موضوع که وابسته ها، کیفیت و ارزش های اخلاقی هستند مقاله سیستم افیلیت را ببینید)

یک مدیر بازاریابی پورسانتی باید حداقل مدرک کارشناسی را در زمینه بازاریابی داشته باشد. آن‌ها همچنین می‌بایست تجربه‌ی تجارت آنلاین (شامل فروش، تبلیغات و بازاریابی پورسانتی) را داشته باشند. دوره هایی که آن‌ها را برای این حرفه آماده می‌کند، شامل کلاس‌هایی در حوزه‌های بازاریابی، تحقیقات تجاری، آمار، اقتصاد خرد، رفتار شناسی مشتری و قوانین اینترنت است.

متصدی رسیدگی به حساب مشتری ها

آن‌ها چه می‌کنند؟

 • فروش تبلیغات پرداخت به ازای کلیک
 • بازبینی و آنالیز ماهانه‌ی میزان فروش با تبلیغ کنندگان و واسطه ها
 • تعیین فرصت های جدید درآمدی برای شرکت به کمک بازاریاب ها و در صورت امکان، افزایش فروش
 • ملاقات با مشتریان به صورت حضوری، تلفنی یا از طریق وبینارها (کنفرانسهای تحت وب)

این افراد می‌بایست حداقل مدرک لیسانس را در زمینه‌ی بازاریابی و یک تجربه‌ی پنج ساله کار با تجارت اینترنتی (به خصوص فروش و تبلیغات) داشته باشند. دوره‌هایی که آن‌ها را برای این حرفه آماده می‌کند شامل کلاس‌هایی در حوزه‌ی بازاریابی، تحقیقات تجارت و علم کامپیوتر می‌باشد.

عضویت در خبرنامه آکادمی

با عضویت در خبرنامه هر شنبه به صورت صد در صد رایگان آخرین و داغ‌ترین مباحث روز بازاریابی را در ایمیل خود دریافت کنید.

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

دریافت رایگان کتاب ۷ مزیت میلرلایت
 بر سایر سیستم های ایمیل مارکتینگ

کتاب رایگان ۷ اصل اساسی برای برندسازی

۷ اصل اساسی در برند سازی و برندینگ

برندسازی تنها راه افزایش قطعی فروش و درآمد شماست. داشتن چهره‌ای متفاوت از سایر رقباست که باعث می‌شود نسبت به دیگران ترجیح داده شوید.

همین الان این کتاب را به رایگان در ایمیل خود دریافت کنید

x