بازاریابی برند - برند چیست

بازاریابی برند چیست؟ چه کسی از آن استفاده می‌کند و بر روی چه گروه مشتریانی موثر است؟

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

مقایسه در خرید یک محصول مستلزم چیزی بیش‌تر از صِرف بررسی قیمت‌ هاست. بیشتر خریداران نگران کیفیت محصول و قابلیت اعتماد یک شرکت نیز هستند.

آیا این شرکت محصولی منحصر به فرد عرضه می‌کند؟ آیا آن‌ها از محصولات خود پشتیبانی می‌کنند؟ آیا محصولات‌شان نظر مثبت سایر مصرف کنندگان را جلب کرده است؟ بسته به اینکه خرید چقدر مهم است، مشتری ممکن است از هر شرکتی که محصول مورد نظر را عرضه می کند، تمامی این سوالات و حتی سوالات بیشتری بپرسد (مقاله‌ی فرآیند تصمیم گیری خرید مصرف کننده را ببیند).

البته بررسی کامل و دقیق هر شرکت و هر عرضه کننده زمان بر است و حتی باهوش ترین و زرنگ ترین مشتریان هم آنقدر زمان ندارد. مشتریان اگر پاسخی جامع و سریع برای سؤالات خود بیایند، ادامه‌ی بررسی و جستجوی بیشتر در مورد سایر شرکت ها را نادیده می‌گیرند.

این پاسخ سریع چیزی نیست جز «برند». یک برند فوراً مشتری را از اعتبار شرکت آگاه می‌سازد و به او امکان آن را می‌دهد که به کیفیت هر محصول یا خدمات عرضه شده‌ی آن شرکت اعتماد کند.

صِرف اشاره به نام برند (یا دیدن لوگوی برند) تمام تجربیات و ادراک های مشتری از یک شرکت را پیش چشمش می آورد؛ خوب و بد.

چه شرکت هایی از بازاریابی برند استفاده می کنند؟

برند گذاری مفهومی فراتر از بازاریابی و فروش جین‌های طراحی‌شده‌ی «فلان برند» و محصولات دیگر را در بر می‌گیرد.

برند یک شرکت معرفِ هویت بازار آن‌ها است؛ آنها چه کسانی هستند، چه کار می‌کنند، چه نوع کیفیتی را عرضه می‌نمایند، آوازه‌ی اعتبارشان چه قدر است و غیره. در نتیجه، بازاریابی برند تقریباً برای هر شرکتی مهم است. از شرکت هایی که غلات می فروشند تا شرکت هایی که تکنولوژی های جدید عرضه می‌کنند.

حتی زمانی که یک شرکت محصولی را به عنوان یک محصول عام، کلّی و بدون برند می‌فروشد (مثل پودر لباسشویی)، آن محصول عام و عمومی باز هم نام آن شرکت را بر خود دارد و بر اعتبار آن شرکت تاثیر می‌گذارد. بعد از تجربه‌ی نخست، اگر شما از این پودر لباسشویی خوشتان نیاید، قبل از خرید هر محصول «عام» دیگری از همان شرکت تردید خواهید داشت و دوباره فکر خواهید کرد.

این نوشته را هم حتما بخوانید  اصول مشتری مداری - ارتباط با مشتری و حفظ و نگهداری آن

کتاب رایگان ۷ اصل اساسی برای برندسازی

برندسازی تنها راه افزایش قطعی فروش و درآمد شماست. داشتن چهره‌ای متفاوت از سایر رقباست که باعث می‌شود نسبت به دیگران ترجیح داده شوید.

اگر می‌خواهید برند باشید. اگر می‌خواهید متمایز باشید. اگر می خواهید در بازار رقابت پایدار باشید.

همین الان این کتاب را به رایگان دانلود کنید و آن را بخوانید و به آن عمل کنید


۷ اصل اساسی در برند سازی و برندینگ
envelope-o

بازاریابی برند بر روی چه گروهی از مشتریانی موثر است؟

بازاریابی برند - بازاریابی در برابر برند سازی

بازاریابی برند بر تصمیمات دامنه‌ی وسیعی از مشتریان تأثیر می‌گذارد. از جمله مصرف کنندگان نهایی و شرکت ها. این بازاریابی بیش از همه برای تجارت های مکرر رو به رشد مفید است زیرا درک و فهمِ هر مشتری از یک برند تا حد زیادی بر اساس تجربه های قبلی‌اش از همان برند شکل می‌گیرد.

برند شرکت برای مشتریان ارائه دهنده‌ی آگاهی و دانش فوری از آن شرکت است. مثلاً:

 • والدینی که به دیدن فیلم می‌روند، می دانند که فیلم های دیزنی بیشتر خانوادگی هستنند
 • یک شرکت رو به رشد که پردازنده‌ی مرکزی و سیستم خود را از IBM می‌خرد، مطمئن است که سخت افزار و نرم افزار جدید کارآمد و قابل اطمینان هستند زیرا در بسیاری از شرکت های دیگر امتحان شده‌اند. به علاوه، پشتیبانی مداوم IBM بر تجربه‌ی آن در سال ها اجرا و راه‌اندازی سیستم‌ها برای مجموعه‌ها دلالت دارد؛ سیستم هایی که در صدها هزار شرکت مختلف با مقیاس های متفاوت به آزمون گرفته شده.
 • مشتری که قهوه می خواهد می‌داند پیشنهاد جدید استارباکز چندین مرحله آزمون و کنترل کیفیت را رد کرده و اینکه، پیشنهاد مذکور از مزارع قهوه به عمل آمده و در راستای حفظ کشاورزی پایدار است. (مقاله‌ی چه کنید تا مشتریان تان راجع به برند شما جار و جنجال راه بیندازند؟ را ببینید)
این نوشته را هم حتما بخوانید  نحوه استفاده از گوگل: اپراتورهای جستجو

در هر مثال، آگاهی مشتری از برند شرکت سبب می شود که در زمان و انرژی صرفه‌جویی کنند و تصمیم‌گیری دربارۀ خرید محصولات و یا خدمات آن شرکت راحت‌تر شود.

یک کمپین بازاریابی برند موفق چگونه تهیه و توسعه داده می‌شود؟

شرکت ها با انجام کمپین های برندسازی به دنبال آن هستند که آگاهی مشتریان را نسبت به اعتبار و آوازۀ خود بالا ببرند. این امر مستلزم ارتباط و انتقال کاری است که شرکت انجام می دهد و اینکه چقدر شرکت در کارش خوب است؛

شرکت باید راهی بیاید که به مدد آن، بتواند در یک لحظه اطلاعات را در ذهن مشتری فراخواند. این بُعد فوری و لحظه ای را شاید بتوان از طریق یک لوگو انتقال داد؛ لوگویی که روی تمام بسته‌بندی های محصولات شرکت، وبسایت شرکت، کارت ها و نوشت‌افزارهای شرکت، آدرس ایمیل‌ها و در سیستم پاسخگویی تلفنی شرکت حَک می شود.

این نام برند / لوگو باید در همه جا حاضر باشد به نحوی که مشتریان، شرکت و اعتبارش را با هر محصول و خدماتی که (شرکت مذکور) فراهم می کند، همراه و همبسته بدانند.

بازاریابی برند - برند چیست - نمونه لوگوها و برند ها

بازاریابی برند، علاوه بر ارتباطات، به همان اندازه به کیفیت محصول نیز مربوط می شود؛ کیفیت پایین محصول اثری بیشتر و فراتر از کیفیت خوب محصول بر ادراکِ مشتریان از یک برند می گذارد. این توجه به کیفیت باید به تمام ابعاد تعامل شرکت با مشتریان بسط یابد، از جمله وبسایت شرکت و فعالیت در رسانه های اجتماعی.

بازاریابی اینترنتی یک برند را نباید با سرمایۀ کم و به حیث طرح بعدی انجام داد؛ هر نقص و عیبی بر اعتبار شرکت و تمام محصولات و خدماتش خدشه وارد خواهد کرد.
تعیین اهداف برای بازاریابی برند مستلزم تعیین و تشخیص این نکته است که شرکت می خواهد به خاطر چه چیزی مشهور شود و سپس پیامی ثابت در سرتاسر کانال های متعدد تبلیغاتی ایجاد شود. آیا شرکت نوآور و ابتکاری است؟ پرتکاپو و کاری است؟ تنومند و زمخت؟ خلاق؟ پیچیده؟ شخصیت یا کاراکترِ برند شرکت باید یادآورِ ارزش های اصلیِ مشتری هدف باشد.

این نوشته را هم حتما بخوانید  ۶ نکته برای بهتر نوشتن عنوان ایمیل

کمپاین های برند باید اهداف مشخص و قابل سنجش داشته باشند. مثلاً شاید یک شرکت مایل باشد که برندش معرفِ رهبری / نوآوری صنعت باشد. برای برآوردن این هدف، بازاریابان می توانند آگهی های تبلیغاتی و مقاله منتشر کنند و از رسانه های اجتماعی استفاده نمایند تا تلاش های تحقیقاتی و توسعه ای شرکت را برجسته نمایند.

از سوی دیگر، شرکتی که تجهیزات ورزشی می فروشد ممکن است بخواهد برندش معرفِ «پیروزی و ظفرمندی» باشد. آنها می توانند از رسانه های اجتماعی مثل توییتر و فیس بوک استفاده کنند و جوایز به دست آمدۀ خود را اعلام کنند یا پیشرفت ها و قهرمانی های ورزشکارانی که از محصولات شان استفاده می کنند را دنبال نمایند. طرفدارانی که خبرهای این ورزشکاران را دنبال می کنند، موفقیت های آنها را با نام همان برند به خاطر می سپارند.


منبع: وب سایت مارکتینگ اسکولز

متن ترجمه شده خلاصه و ویرایش شده است تا برای خواننده رساتر و قابل فهم تر باشد.


عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
5 پاسخ
  • لرن مارکتینگ
   لرن مارکتینگ says:

   ممنون از توجهتون.
   مقاله‌هایی که بدون منبع باشند تالیفی هستند ولی مقاله‌هایی که ترجمه شده باشند حتما در انتهای متن به منبع‌شون اشاره شده است. این مقاله هم از سایت مارکتینگ اسکولز ترجمه شده است.

   پاسخ
 1. مریم
  مریم says:

  برند باید آگاهی فوری در ذهن مشتری ایجاد نماید و در یک لحظه اطلاعات را در ذهن مخاطب فراخوانی کند ،این دو جمله رو برای تعریف برند دوست داشتم ،مرسی از ترجمه

  پاسخ
  • لرن مارکتینگ
   لرن مارکتینگ says:

   سلام
   ممنونیم از ثبت نظرتون 🙂

   ما یک کتاب رایگان در حوزه برند تهیه کرده‌ایم که چون دیدم به این مقاله، علاقه مند بودید از طریق ایمیل براتون ارسال کردم.

   موفق و پیروز باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *