شناخت انواع مدل های بازاریابی الکترونیکی

شناخت انواع مدل های بازاریابی الکترونیکی

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

برای شناخت انواع مدل های بازاریابی الکترونیکی  لازم است ابتدا با مفهوم بازاریابی الکترونیکی و تفاوت آن با بازاریابی سنتی آشنا شوید. در این مقاله ابتدا مفاهیم بازاریابی الکترونیکی، بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی را بیان می کنیم. سپس ۵ مدل رایج از بازاریابی الکترونیکی که می توانید برای گسترش کسب و کارتان از آن استفاده کنید، را به شما معرفی می‌کنیم. علاوه بر آن می‌توانید ۱۰ مقاله در حوزه بازاریابی اینترنتی را به رایگان از سایت ما دانلود کنید.

همچنین در این مقاله ۳ آموزش تکمیلی در حوزه بهینه سازی سایت برای گوگل، ایمیل مارکتینگ و بازاریابی محتوایی به شما معرفی کرده ایم که می توانید با استفاده از آن ها همین امروز روش های بازاریابی الکترونیکی را برای خودتان پیاده سازی و اجرا کنید. در این مقاله به صورت کامل در مورد شناخت انواع مدل های بازاریابی الکترونیکی صحبت کرده‌ایم.

بازاریابی الکترونیکی چیست؟

بازاریابی الکترونیکی به معنی استفاده از اینترنت و اعمال ابزار دیجیتالی به منظور معرفی محصولات و خدمات یک شرکت، مدیریت سیستم ارتباط با مشتریان و گرفتن اطلاعات از آن ها است.

با توسعه تکنولوژی و به وجود آمدن اینترنت و به تبع آن رسانه های ارتباط جمعی، کسب و کارها به جایگاهی رسیده اند که علاوه بر اینکه می توانند با یک کلیک به راحتی کالا و خدمات خود را پروموت کرده و هزاران نفر را از وجود آن آگاه سازند، ایجاد و حفظ ارتباط با مشتریان را نیز بسیار تسهیل شده است.

بازاریابی الکترونیک همان اهداف بازاریابی سنتی را دنبال می کند با این تفاوت که ابزار و روش های مورد استفاده آن فناوری های نوین و تکنولوژی های روز است.

شناخت انواع مدل های بازاریابی الکترونیکی و بازاریابی اینترنتی

تفاوت بازاریابی اینترنتی و بازاریابی الکترونیکی

«بازاریابی الکترونیکی یک عملکردی خاص که تنها با فروش محصولات و خدمات در ارتباط باشد نیست. بلکه فرآیندی مدیریتی است برای اداره کردن ارتباط ایجاد شده میان سازمان و مشتری.»

در مقابل بازاریابی اینترنتی، بیشتر متمرکز بر اینترنت و روش های استفاده از اینترنت برای فروش و تبلیغ محصولات است. بنابراین  بازاریابی اینترنتی را می توان به عنوان یکی از زیر شاخه های بازاریابی الکترونیک نام برد.

به سبب وسیع بودن کاربرد اینترنت در دنیای امروز و دخیل بودن این تکنولوژی در فناوری های روز، بازاریابی اینترنتی بخش وسیعی از بازاریابی الکترونیکی را شامل می شود. ولی توجه به این نکته که این دو مفهوم از هم جدا هستند امری ضروری است.

بخش های بازاریابی الکترونیکی

بعد از تعریف مفهوم بازاریابی اینترنتی و تمایز آن با بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی برای نزدیک تر شدن به شناخت انواع مدل های بازاریابی الکترونیکی ، به بخش های مختلف بازاریابی الکترونیکی می پردازیم.

این نوشته را هم حتما بخوانید  مفهوم مشتری بالقوه

بازاریابی دیجیتالی (Digital Marketing) و بازاریابی تعاملی (Interactive Marketing) ، انواعی از بازاریابی الکترونیکی هستند که در آن‌ها استفاده از برخی از پرکاربرد‌ترین واسطه‌ های الکترونیکی برای بازاریابی محوریت دارد.

همانطور که پیش تر اشاره شد. بازاریابی الکترونیکی علاوه بر بحث های مربوط به فروش، شامل بحث های مدیریت ارتباط با مشتری و تعامل با آن ها می شود.

بازاریابی تعاملی (Interactive Marketing)

این بخش از بازاریابی الکترونیکی وجه تمایز اصلی آن با بازاریابی سنتی است. جایگاه بازاریابی سنتی، بعد از تولید محصولی است که بدون پرسش مشتریان تولید می شود.

درحالی که در بازاریابی نوین الکترونیکی، بحث بازاریابی تعاملی مطرح است؛ به گونه ای که با ایجاد ارتباط موثر با مشتریان و شنیدن نظرات و نیازهای آن ها، کالا و خدمات مورد تغییر قرار گرفته و بدین صورت مسیر بازاریابی و فروش نسبت به حالت سنتی معکوس می شود.

لازم به ذکر است که تاثیر این روش بازاریابی تا ۲ تا ۱۲ برابر موثر تر از بازاریابی سنتی است.

بازاریابی دیجیتالی (Digital Marketing)

در ادامه شناخت انواع مدل های بازاریابی الکترونیکی لازم است مفهوم بازاریابی دیجیتال را نیز بیان کنیم. بازاریابی دیجیتال شامل انواع روش های بازاریابی مبتنی بر فضای آنلاین و دیجیتال از جمله اینترنت، موبایل، تلوزیون، رادیو، فضاهای مربوط به اپلیکیشن ها، ویدیو گیم، و .. می‌باشد.

عبارت های بازاریابی اینترنتی و بازاریابی دیجیتال اکثرا به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. اگر بخواهیم به صورت دقیق این اصطلاحات را تعریف کنیم،‌ باید بگوییم که بازاریابی دیجیتال گسترده تر از بازاریابی اینترنتی است. برای مثال رادیو می‌تواند به عنوان یک ابزار بازاریابی دیجیتال به شمار آید.

شناخت انواع مدل های بازاریابی الکترونیکی

برای بخش های مختلف بازاریابی الکترونیکی، روش های متفاوتی وجود دارد. البته با توجه به این قضیه که بخش اصلی بازاریابی الکترونیکی، مربوط به بازاریابی دیجیتال و به تبع آن بازاریابی اینترنتی است؛ بیش تر روش هایی که خواهید خواهد، همان انواع روش های بازاریابی اینترنتی است.

این روش ها شامل:

۱- بهینه سازی موتور جستجو (SEO):

یکی از پر کاربردترین انواع بازاریابی الکترونیکی و بازاریابی اینترنتی است.

امروزه مشتریان، خدمات مورد نیاز خود را در گوگل جستجو می‌کنند. بنابراین هر چه در موتورهای جستجو (به عنوان مثال: گوگل) در دسترس‌تر باشید، شانس بیش تری برای جذب مشتری بالقوه خواهید داشت. پس یک رقابت شدید برای قرار گرفتن در بین لینک های اول نتایج موتور جستجو وجود دارد!

این نوشته را هم حتما بخوانید  ۵ توصیه برای استخدام یک بازاریاب رسانه‌ی اجتماعی

حالا چطور می‌توانیم در نتایج جستجو، جایگاه مناسبی داشته باشیم؟

گوگل و سایر موتورهای جستجو از الگوریتم های خاصی برای رتبه بندی سایت ها استفاده می‌کنند. آشنایی با این روش ها و الگوریتم ها به شما کمک می‌کند که بتوانید سایت تان را در نتایج اولیه گوگل داشته باشید. اصطلاح SEO به معنی بهینه سازی مناسب محتوا سایت است که به وب سایت ها کمک می کند تا در موتور های جستجو نظیر گوگل توسط مشتریان بالقوه شناسایی شوند.

موتور های جستجو با توجه به کلید واژه های مورد استفاده در عبارات سرچ شده و تعداد لینک هایی که به سایت های مختلف داده شده تصمیم می گیرند که جایگاه هر وب سایت در صفحه جستجو کجا باشد.

پس علاوه بر داشتن محتوا مناسب و رعایت اصول SEO نیاز به لینک سازی برای وب سایت خود دارید.

برای بهینه سازی وب سایت قوانین متعددی وجود دارد که هر موتور جستجو بعضی از این قوانین را در اولویت خود قرار می دهند؛ این مطلب به این معناست که جستجو در موتور های جستجوی مختلف ( برای مثال گوگل و بینگ ) می تواند نتایج متفاوتی برای شما داشته باشد.

برای دریافت آموزش تصویری سئو، اینجا را کلیک کنید.

۲- بازاریابی موتور های جستجو (SEM)

در مقابل SEO که به صورت بدون هزینه و بر مبنای بهینه سازی محتوای سایت صورت می گیرد؛ SEM قرار دارد که به صورت پرداختی است.

به عنوان مثال در سیستم موتور جستجو گوگل (تبلیغاتی که تحت عنوان Adwords شناخته می شوند) لینک وب سایت ها در معرض نمایش قرار داده می شوند و در ازای هر کلیک هزینه مشخصی از حساب وب سایت کم می شود.

۳- بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا یک استراتژی از پیش تعیین شده برای ایجاد محتوای جذاب، پیوسته، مرتبط و با ارزش افزوده است تا توجه مخاطبان هدف را به سمت یک کسب و کار جذب کرده و در نهایت با ایجاد حس اعتماد منجر به فروش می شود

Content Marketing و یا بازاریابی محتوا یکی از انواع دیجیتال مارکتینگ است که استفاد هوشمندانه از این روش در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از کسب و کارهای کوچک و بزرگ بوده است؛ و روند رو به رشد این استفاده از این روش گواه موثر بودن آن است.

۵- ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین روش های بازاریابی اینترنتی از نظر نرخ تبدیل است. اولین قدم برای ایمیل مارکتینگ، تهیه یک لیست مناسب از ایمیل های مشتریان شماست.

این نوشته را هم حتما بخوانید  نصب گوگل آنالیتیکس

برای ساخت لیست ایمیل مخصوص به خودتان، روش های مختلفی وجود دارد. وب سایت لرن مارکتینگ به شما آموزش  ۱۶ روش برای ساخت لیست ایمیل را پیشنهاد می‌کند. در این آموزش به صورت تصویری و عملی در مورد ۱۶ روش مختلف برای جمع آوری لیست ایمیل صحبت کرده ایم. شما می‌توانید همزمان با دیدن این آموزش، خودتان این روش ها را پیاده سازی کنید و سایت تان را تبدیل به ماشین جذب ایمیل کنید.

توجه داشته باشید که ایمیل مارکتینگ چیزی فراتر از این است که بخواهید، یک لیست ایمیل خریداری کنید و به صورت روزانه صندوق دریافت آن ها را با ایمیل های تکراری خود پر کنید. اکثر این ایمیل ها اسپم می‌شوند و اصلا به دست مخاطب نمی‌رسند. شما باید خودتان اقدام به جمع آوری لیست ایمیل کنید. برای آشنایی با روش های مختلف این کار، حتما همین الان آموزش ما به نام ۱۶ روش برای ساخت لیست ایمیل را ببینید.

با فرستادن منظم آپدیت ها و اطلاع رسانی از محصولات ویژه خود، می توانید با مشتریان خود ارتباط موثر برقرار کنید. و تعداد زیادی از افراد را به مشتریان ثابت خود تبدیل کنید.

برای دریافت کتاب الکترونیکی آموزش ایمیل مارکتینگ، اینجا را کلیک کنید.

دیجیتال مارکتینگ دارای انواع بسیار متفاوتی است و به مرور زمان و به وجود آمدن تکنولوژی های جدید این عرصه رو به گسترش است.

صاحبان کسب و کار های مختلف با توجه به نوع خدمات و کالاهای قابل ارائه خود و بخش بندی مشتریان خود باید به انتخاب روش مناسب برای بازاریابی دیجیتال بیزنس خود بپردازند.

انتخاب نوع مناسب از بین انواع دیجیتال مارکتینگ مهم ترین قدم برای شروع فعالیت در این زمینه است.

پیشنهاد ما به صاحبان کسب و کار استفاده از خدمات مشاوره ای برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در روش های نامناسب است. شما می‌توانید همین امروز با ما تماس بگیرید و مسیر بازاریابی اینترنتی خود را مطمئن تر و با تجربه‌ی ما طی کنید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *