استفاده از الگوی چراغ­ راهنمایی‌ و‌ رانندگی در بازاریابی

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

یکی از راه‌های آسان‌کننده‌ی تصمیم‌گیری در مورد ادامه یا تغییر در استراتژی بازاریابی، اعلام وضعیت موضوع مورد بررسی به کمک رنگ‌هاست:‌ تا هم ‌یاد‌آوری تصمیمات قبلی و هم کار انتقال مطلب به همکاران و کارمندان، راحت‌تر شود.

استفاده از رنگ‌ها و مفاهیم به کار‌رفته در چراغ‌های راهنمایی‌و‌رانندگی-یعنی قرمز برای توقف،زرد برای احتیاط در ادامه حرکت و سبز برای ادامه حرکت- کمک می‌کند که ره صد ساله را یک شبه طی کنید: چرا که استفاده از این رنگ‌ها به دلیل شدت متمایز بودن، راحت بوده و از طرفی یادگیری کار با آن‌ها آسان است. از طرفی هم چون رنگ‌های آن به صورت استاندارد در بیش‌تر کشور‌های دنیا به صورت مشابه استفاده می‌شوند، انتقال مطلب به افراد مختلف بسیار راحت‌تر می‌شود.

بررسی نمونه‌ای- کاربرد رنگ‌ها در یک شرکت تولیدی پوشاک و وسایل اسکی

فرض کنید که در شرکتی خیالی به اسم سرندیپیتی- که توزیع‌کننده‌ی پوشاک و ملزومات اسکی است- تمرینی با تکنیک چراغ‌های راهنمایی‌و‌رانندگی برای تصمیم‌گیری در مورد هسته­ی اصلی فعالیت­های بازاریابی، انجام می‌شود. در جلسه‌ای با حضور مدیران بازاریابی و فروش، امور مالی و واحد تحقیق و توسعه و مشتریان نمونه، افراد دیدگاه­های خود را در مورد استراتژی بازاریابی شرکت در قالب سه رنگ قرمز، زرد و قرمز، اعلام می‌کنند. نتایج جلسه به شرح زیر است:

قرمز-توقف

  • قطع همکاری با فروشندگانی که بیش از محصولات سرندیپیتی، طرفدار برندهای رقیب هستند.
  • توقف کار خطوط تولیدی زیان­ده
  • حذف برند شرکت از هر نوع لباس ورزشی غیر از لباس اسکی
  • توقف حمایت از اسکی­بازان مبتدی و متوسط و بالا بردن انحصار برند

 زرد – احتیاط در ادامه حرکت

  • کاهش تعداد نمایندگان فروش و تمرکز ویژه بر فروشندگان موفقی که توجه ویژه به محصولات این شرکت دارند.
  • اولویت‌دی به عرضه محصولاتی که خوب فروش رفته‌اند.

سبز- ادامه حرکت

  • تقدیر از فروشندگان برتر و برنامه‌ریزی برای تعامل طولانی‌مدت با آن‌ها
  •  توسعه و بهبود محصولاتی که بسیار سودآور بوده‌اند.
  • ادامه­ی حمایت  مالی از اسکی‌­بازان رده‌بالایی که موجب معروف شدن برند شرکت شده‌اند.

به عنوان نکته پایانی، تأکید بر این نکته خالی از لطف نیست که از این روش تقریبأ برای هر نوع تصمیم مدیریتی در بازاریابی می‌توان استفاده کرد. مثلأ اگر دغدغه‌تان این است که، چگونه برنامه­ریزی بازاریابی را بهبود دهید؟ چگونه فعالیت­های ارتباطی بازاریابی را تأثیر‌گذارتر کنید؟ چطور کارایی بازاریابی اینترنتی را بیش‌تر کنید؟ چگونه می­توانید به یک مدیر بازاریابی بهتر تبدیل شوید؟ یا این که چگونه می­توانید رتبه‌ی خود را در وب سایت‌های رتبه‌دهی بهتر کنید؟… برای تعیین وضعیت هر یک از گزینه‌های محتمل، می توانید از تکنیک چراغ راهنمایی‌و‌رانندگی استفاده کنید.

 

مرجع: وب سایت معلم بازاریابی

 

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *