پرداخت به ازای کلیک چیست؟

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

اگر اسم بازاریابی به روش PPC برایتان آشناست و مشتاقید که بیش‌تر در مورد آن بدانید یا آن‌که به خوبی با آن آشنایی دارید و در فکر پیاده‌سازی آن هستید، این مقاله پاسخ‌گوی بخش اعظم سوالاتی است که به احتمال زیاد در ذهن دارید. همراه ما باشید در ادامه متن.

PPC‌ چیست؟

در بازاریابی اینترنتی پرداخت به ازای کلیک که میانبری برای افزایش تعداد مراجعین به سایت است، تبلیغ‌کنندگان به ازای هر بار کلیک بر تبلیغ آن‌ها، هزینه‌ای پرداخت می‌کنند.

برای مثال در موتورهای جستجویی مانند گوگل، قسمتی به لینک‌هایی تبلیغاتی حامیان مالی، اختصاص داده‌شده‌ که در صورت جست‌و‌جو برای کلید‌واژه‌های مرتبط با کار آن‌ها، در صفحه نمایش داده‌می‌شوند. در شکل زیر، نتیجه جست‌و‌جو برای کلیدواژه‌ی “PPC Software” در بخش تبلیغات صفحه گوگل نشان داده‌شده‌است.

what is ppc ppc software ads 1

با هر بار کلیک بر تبلیغ، می بایست هزینه‌ای کم به موتور جستجو پرداخت شود. توجه به این نکته ضروری است که به‌کار‌گیری کلمات مناسب برای Adgroup هایمرتبط در تبلیغاتPPC ، هزینه‌های پرداختی در برابر سود حاصل از خرید احتمالی مراجعه‌کننده از وب سایت را بسیار ناچیز خواهد کرد.

اهمیت یادگیری روش کارکرد صحیح تبلیغات PPC در آن است که موتورهای جستجو به شرکت‌هایی که لینک‌های صفحه خود را هوشمندانه انتخاب می‌کنند، با کم کردن هزینه‌های تبلیغاتی، پاداش می‌دهند. مثلأ گوگل از شرکت‌هایی که تبلیغاتی کاربردی و مناسب برای مراجعان دارند، هزینه‌های کمتری دریافت می‌کند.

Google AdWords چیست؟

Google Adwords که تنها روش تبلیغاتی پرداخت به ازای کلیک در سراسر دنیای اینترنت است، فضایی برای خلق و نمایش تبلیغات کسب‌و‌کارها بر موتور جست‌و‌جوی گوگل و دیگر سرویس‌های آن، فراهم می‌کند.

در مدل پرداخت به ازای کلیکAdWords ، انتخاب کلید‌واژه‌ها به مزایده گذاشته‌می‌شود. در هر بار جست‌و‌جوی گوگل، تبلیغات نفرات برنده برای نمایش در بخش‌های مخلف سایت براساس رتبه‌ی آناز بین همه شرکت‌کنندگان در مزایدهانتخاب می‌شوند، نمایش‌ داده‌می‌شود. پارامتر “رتبه‌ی تبلیغ” خود به دو عامل بستگی دارد: اول، بالاترین مبلغ پیشنهادی برای پرداخت از جانب آگهی‌دهنده و دوم، امتیاز کیفی تبلیغ که خود تابع تعداد کلیک‌ها، مناسب بودن متن آگهی و کیفیت صفحه‌ی پایه.

میزان نمایش تبلیغات PPC  هر شرکت، تابع نوع کلید‌واژه‌های انتخاب شده و نحوه استفاده از آن‌ها در کنار یکدیگر است (دانلود دستورالعمل به‌کار‌گیری مناسب کلید‌واژه‌ها از این آدرس). 

پیدا کردن کلید‌واژه‌های مناسب

نباید پیدا‌کردن کلید‌واژه‌ی مناسب را تلاشی یک‌باره دانست: لازم است که با وجود وقت‌گیر بودن این کار، مرتبأ دنبال کلید‌واژه‌ی مناسب گشت و لیست کلید‌واژه‌ها را بهبود داد. در انتخاب کلید‌واژه‌ها، توجه به ارتباط مناسب آن‌ها با موضوع کاری شرکت، ضروری است. هم‌چنین علاوه بر کلید‌واژه‌های با ارجاع بالا در گوگل، ترکیب‌هایی از چند کلیدواژه در کنار هم می‌تواند در عین ارزان‌ بودن، بسیار کمک‌حال باشند.   


مدیریت کمپین‌ها

رسیدگی به کمپین تبلیغاتی تنها به لحظه‌ی ایجاد آن محدود نشده و بهره‌برداری صحیح از آن، مستلزم توجهمداوم به آن است. چند راهکار برای بهینه‌سازی کمپین تبلیغاتی:
۱- افزایش تعداد کلید‌واژه‌ها: با گسترش دامنه‌ی کلید‌واژه‌ها، می‌توانید منطقه‌ی تحت نفوذ کمپین را افزایش دهید.

۲- استفاده از کلید‌واژه‌های منفی: به‌کار‌بردن کلید‌واژه‌های منفی که ارزان هستند، به بهبود نحوه کار کمپین کمک می‌کند.

۳- کوچک کردن Adgroup ها: شکستن گروه‌های تبلیغاتی به اجزای کوچک‌تر، امکان بهبود امتیاز کیفی کمپین را فراهم کرده و تدوین آگهی‌های تبلیغاتی هدفمندتر را آسان‌تر می‌کند.
۴- بررسی کارایی کلید‌واژه‌هایگران قیمت: لازم است که هر چند وقت یک‌بار، میزان عملکردکلید‌واژه‌های گران‌قیمت تجدید‌نظر شده و در مورد حفظ یا حذف آن‌ها از مجموعه‌ی کلید‌واژه‌ها، تصمیم‌گیری ‌شود.

۵- اصلاح صفحه‌های هدف: بازبینی و اصلاح احتمالی محتوا و جملات در تعامل با مخاطب در صفحات هدف ضروری است. هم‌چنین لازم است که تمام انرژی خود را محدود به یک صفحه نکنید و بر بیش از یک صفحه سرمایه‌گذاری کنید.

 

این نوشته را هم حتما بخوانید  تأثیرات بیرونی؛ فرهنگ مصرف‌کننده

مرجع: وب سایت Wordstream

 

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *