باشگاه مشتریان چیست

باشگاه مشتریان چیست

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

احتمالا کلمه باشگاه مشتریان بارها به گوش شما خورده باشد و برای‌تان این سوال پیش آمده باشد که، باشگاه مشتریان چیست ؟ و یا ضرورت ایجاد باشگاه مشتریان چه می‌باشد.

با توجه به بازار پر رقابت موجود، استفاده از روش‌های متفاوت و خلاقانه برای جذب مشتریان ضروری است. یکی از این روش‌ها که بسیار نیز موثر واقع می‌شود، استفاده از باشگاه مشتریان است.

این مقاله ابتدا به سوال ” باشگاه مشتریان چیست ” پرداخته و بعد از آن ۵ روش جذب مشتری در باشگاه مشتریان  را به شما آموزش خواهیم داد.

باشگاه مشتریان چیست

برای پاسخ به سوال ” باشگاه مشتریان چیست ” ابتدا لازم است تا با مفاهیم مشتری بالقوه و بالفعل و صد البته مشتری وفادار آشنا شوید.

برای خواندن بیش تر در مورد این مفاهیم می‌توانید مقالت زیر را مطالعه بفرمایید.

برای خواندن تعریف مشتری بالفعل کلیک کنید.

برای خواندن مقاله “مشتری بالقوه کیست” کلیک کنید.

با دانستن مفاهیم مشتری بالفعل و مشتری وفادار، زمان خوبی برای پاسخ به سوال ” باشگاه مشتریان چیست ” است!

طبق تعاریف موجود، باشگاه مشتریان درواقع یک جامعه از افراد و یا سازمان‌ها با راه ارتباطی که یک سازمان ثالث آن را به منظور ایجاد ارتباط موثر و تماس سریع با مشتریان ثابت خود برای ارائه تخفیف‌ها و پکیج‌هایی با مزایای ویژه راه اندازی و مدیریت می‌کند.

در واقع هدف ایجاد باشگاه مشتریان، ایجاد وفاداری مشتریان و تشویق آن‌ها به خرید بیش‌تر با ایجاد احساس متفاوت بودن با دیگران و صمیمیت با سازمان و یا فروشگاه شماست.

هر کسب و کاری یک سری مشتری بالفعل و وفادار دارد و لازم دارد که این مشتریان را به روش‌های مختلف برای خود حفظ کند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  مارکتینگ یا بازاریابی چیست؟ شغل بازاریابی چیست و بازاریاب چه مسئولیت هایی دارد؟

در این روش کسب و کارها با ارائه امکانات و خدمات ویژه برای مشتریان بخصوص خود به گونه‌ای که سایر افراد به آن دسترسی ندارند، آن‌ها را به خرید مجدد تشویق می‌کنند.

لازم به یادآوری است که طبق تحقیقات بعمل آمده ۸۰ درصد از درآمد یک شرکت می تواند مربوط به ۲۰ درصد از مشتریان آن باشد.

بعد از پاسخ‌دهی به این سوال که ” باشگاه مشتریان چیست ” می‌خواهیم به بررسی چند روش مختلف طرح‌های باشگاه مشتریان بپردازیم.

دسته بندی مشتریان وفادار

قبل از هر چیز، لازم است تا مشتریان خود را دسته بندی کنید!

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، این سازمان، مشتریان خود را با دادن سه نوع کارت طلایی، نقره‌ای و برنز به سه دسته تقسیم کرده و در هنگام پیاده سازی برنامه‌های مختلف برای باشگاه مشتریانش برای هر سه دسته از مشتری خود برنامه‌های متفاوتی دارد.

از لحاظ روانشناختی، انسان‌ها عاشق حس تمایز هستند و برای متمایز بودن تلاش می‌کنند. پس هر چه بتوانید این حس تمایز را برای آن‌ها پر رنگ‌تر جلوه بدهید، آن‌ها را بیش‌تر به سمت خود خواهید کشاند.

۵ طرح پر بازده باشگاه مشتریان

برای باشگاه مشتریان خود باید طرح‌های مختلفی داشته باشید.

این طرح‌ها می‌توانند با توجه به زمان و یا میزان وفاداری ( تعداد خرید مشتریان ) آن‌ها باشد.

۱- طرح تخفیفی

ساده ترین تفاوتی که می‌توانید برای مشتریان ثابت خود با دیگران قائل شوید، دادن تخفیف ویژه باشگاه مشتریان است.

مشتریان وفادار خود را به سه دسته برنزی، نقره‌ای و طلایی تقسیم بندی کنید و با توجه به دسته‌ای که دارند به آن‌ها تخفیف دهید.

برای مثال ۳۰ درصد برای مشتریان طلایی و ۲۰ درصد مشتریان نقره‌ای و ۱۵ درصد برنزی‌ها!

این نوشته را هم حتما بخوانید  بازاریابی از طریق تبلیغات دهان به دهان

با این نوع دسته بندی و تخفیف دهی به آن‌ها حس متمایز بودن با سایرین را هدیه دهید.

در این نوع تخفیف دائمی بدون اینکه نیازی به درج تخفیف بر روی قیمت کالا و یا خدمات باشد. بعد از خرید و با ارائه کارت باشگاه مشتریان تخفیف مورد نظر بر روی همه خرید های مشتری اعمال می‌گردد.

۲- اعلام طرح های تخفیفی

در زمان اعلام طرح‌های تخفیفی سراسری و حراجی‌های پایان فصل، مزیت باشگاه مشتریان چیست ؟

اکثر برندهای معتبر و یا سازمان‌هایی که باشگاه مشتریان دارند. پیش از اعلام عمومی حراجی‌ها به اعضای باشگاه مشتریان خود خبر حراجی را می دهند و به آن‌ها یک زمان مشخصی را فرصت می‌دهند تا از حراجی موجود خرید کنند و سپس نوبت حراج عمومی می‌شود.

برای مثال اگر قرار است از اول پاییز برند «الف» حراج آخر فصل داشته باشد، به اعضای باشگاه مشتریان از ۲۵ شهریور به صورت پیامکی اطلاع داده می‌شود تا قبل از دیگران بتوانند با خیال راحت خرید‌های خود را از برند مورد نظر انجام دهند. و سپس نوبت مردم عادی می‌شود!

۳- اعلام طرح های تخفیفاتی برندهای دیگر

در جواب این سوال که مزیت باشگاه مشتریان چیست ، باید بگوییم این ایجاد ارزش و مزیت متفاوت می‌تواند فراتر از چهارچوب یک سازمان برود. در این روش برندها طی قرار دادی تصمیم به سهیم کردن مشتریان یکدیگر برای مدت معین در طرح‌های تخفیفاتی می‌کنند.

برای مثال برند «الف» به اعضای باشگاه مشتریان برند «ب» اجازه می‌دهد تا از مزایای باشگاه مشتریان‌ش استفاده کند و بالعکس!

برای مثال دقیق تر، فرض کنید یک فروشگاه اینترنتی لباس، برای مشتریان خود طرح تخفیفی برای یک کلینیک کاشت مو ارائه می‌دهد و کلینیک مورد نظر نیز کد تخفیف برای خرید اینترنتی به مشتریان خود می‌دهد.

این روش علاوه بر اینکه می‌تواند یک استراتژی مناسب برای ارتقای وفاداری مشتریان یک شرکت باشد، یک روش تبلیغ برای هر دو برند نیز هست. چرا که مشتریان از خدمات برندهای دیگر مطلع می‌شوند.

باشگاه مشتریان چیست

۴- امکانات و مزایای متفاوت

همانطور که در توضیح مورد اول اشاره شد. انسان‌ها از لحاظ روانشناسی عاشق احساس متمایز بودن هستند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  برای انجام مصاحبه به بهترین شکل، اینگونه ارائه‌دادن را یاد بگیرید.

برای مشتریان خود امکاناتی فراهم کنید که دیگران نتوانند از آن استفاده کنند.

برای مثال رستورانی را در نظر بگیرید که در قسمتی از سالن خود که متفاوت با طراحی سایر قسمت‌های سالن سرو غذا است میزهایی قرار داده که مختص میهمانان به اصطلاح خودشان V.I.P است و هر کسی اجازه نشستن بر سر آن میزها را ندارد. و یا جای پارک هایی که هر کسی نمی‌تواند در آن پارک کند.

باشگاه مشتریان چیست

۵- میهمانی‌ و همایش‌های مختص باشگاه مشتریان

یکی از استراتژی‌های فوق‌العاده باشگاه مشتریان برگزاری میهمانی‌ها و همایش‌های مخصوص اعضا است.

در این نوع همایش‌ها و یا دورهمی‌ها، اعضا به صرف صبحانه و یا عصرانه و یا حتی دیدن فیلم و پخش زنده فوتبال توسط سازمان مورد نظر دعوت می‌شوند.

این نوع همایش‌ها به ایجاد حس صمیمیت و دوستی با برند کمک بزرگی می‌کند و افراد به خوبی خود را با متمایز با دیگران و دوست سازمان می‌بینند.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *