انواع روش های تبلیغات اینترنتی

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

امروزه انواع روش های تبلیغات اینترنتی برای معرفی و آگاهی رساندن در مورد کالا و یا خدمات اینرنتی به وجود آمده و این روش‌ها به شیوه‌های مختلف و خلاقانه‌ای در کسب‌وکارهای مختلف به کار می‌روند.

در این مقاله با معرفی ۱۰ روش پرکاربرد از انواع روش های تبلیغات اینترنتی پرداخته شده و نکات، کاربرد و آموزش‌های مربوط به هرکدام در انتهای هر بخش پیوست شده‌است .

انواع روش های تبلیغات اینترنتی

۱- تبلیغات بنری

یکی از انواع روش های تبلیغات اینترنتی است که به وفور در وب‌سایت‌های پر بازدید مشاهده می‌شود. اگر سری به وب‌سایت‌هایی نظیر ورزش۳ بزنید با هجوم بنرهای تبلیغاتی کسب‌وکار های متنوع رو‌ به رو خواهید شد.

در نگاه اول شاید اینگونه برسد که با وجود بنرهای تبلیغاتی فراوان، گذاشتن بنر در وب‌سایت‌ها بی‌معنی و بدون بازگشت سرمایه‌تان همراه خواهد بود. ولی باید بگویم که در این مورد در اشتباه هستید!

هر نوع از انواع روش های تبلیغات اینترنتی هدف و استراتژی خاصی را دنبال می‌کند و به ثمر می‌رساند! در واقع هدف از تبلیغات بنری در وب‌سایت‌های پربازدید نوعی آگاهی رساندن از برند در ذهن کاربران آن وب سایت است!

به تصویر زیر که توجه کنید

انواع تبلیغات اینترنتی

تصویر فوق قسمتی از صفحه اصلی وب سایت پربازدید ورزش۳ است. منطقی است که کسانی که برای دیدن نتایج فوتبال و یا خواندن اخبار ورزشی وارد این وب سایت شده‌اند در آن واحد قصد خرید روغن موتور و شرکت در آزمون‌های قلمچی را ندارند!

پس هدف از این تبلیغات پر هزینه چیست؟

در واقع هدف تبلیغات بنری نوعی برند سازی و نشستن اسم محصول در ذهن کاربران وب‌سایت است؛ به گونه ای که اگر در آینده به خدمات و یا کالای مشابه نیاز پیدا کردند، راحت تر بتوانند اسم برند را به یاد بیاورند!

بنابراین با توجه به توضیحات گفته شده در واقع این روش از انواع روش های تبلیغات اینترنتی ، یک روش با هدف طولانی مدت است و نباید انتظار داشت به سرعت بتواند موجب افزایش فروش چشمگیر برای شما شود.

۲- پاپ آپ

تبلیغات پاپ آپ (pop up) نوعی از تبلیغات نمایشی هستند.

در این نوع از تبلیغات صفحه و یا بنری بر روی صفحه مرورگر کاربر باز می‌شود و کاربر را به یکی از صفحات وب‌سایت تبلیغ دهنده (لندینگ پیج) وارد می‌کند. این نوع از تبلیغات اغلب نتایج مطلوبی برای وب‌سایت تبلیغ دهنده ندارند و با بالا بردن نرخ بازگشت (Bonus Rate) وب سایت، به سئو آن آسیب می‌زند!

اگر قصد استفاده از این روش تبلیغاتی را دارید پیشنهاد ما به شما این است که پیش از شروع کار با یک مشاوره تبلیغاتی مناسب صحبت کنید.

انواع روش های تبلیغات اینترنتی - پاپ آپ

۳- تبلیغات کلیکی

این روش، یکی از انواع پیشرفته تبلیغات بنری است به این گونه که تبلیغات شما در وب‌سایت‌های مختلف به صورت بنر قرار می‌گیرد.

تفاوت این روش با روش بنری معمولی در این نکته است که وب‌سایت تبلیغ دهنده فقط و فقط در ازای تعداد کلیک‌هایی که بر روی بنر و یا لینک‌های تبلیغاتی‌اش می‌شود هزینه پرداخت می‌کند!

این ویژگی در تبلیغات کلیکی به عنوان یکی از انواع روش های تبلیغات اینترنتی علاوه بر تزریق ترافیک کاربران به وب‌سایت تبلیغ دهنده، با هزینه بسیار کم‌تر به برند سازی وب‌سایت نیز کمک خواهد کرد.

این نوشته را هم حتما بخوانید  انواع تبلیغات اینترنتی

۴- رپورتاژ آگهی

از جمله تبلیغات هوشمندانه‌ای است که از دنیای مجلات چاپی وارد دنیای دیجیتال شده و به یکی از انواع روش های تبلیغات اینترنتی  موفق تبدیل شده است.

رپورتاژ خبری اغلب به صورت مقاله، مصاحبه و … در سایت‌های پربازدید و مجلات آنلاین قرار داده می‌شود و هدف از آن شناساندن کسب‌وکار و یا صاحب کسب‌وکار به کاربران و ایجاد حس اعتماد در آن‌ها است!

در این نوع از تبلیغات، اغلب کاربر از اهداف تبلیغی با خبر نمی‌شود و این قضیه به خوبی می‌تواند در ایجاد حس اعتماد در او به نویسنده کمک کند.

در انتهای مطلب لینک وب‌سایت، شماره تماس و یا هر پل ارتباطی دیگری برای ارتباط کاربر با کسب‌وکار مربوطه قرار داده می‌شود.

این نوع از انواع روش های تبلیغات اینترنتی بیشتر مورد توجه بخش سلامت و زیبایی قرار گرفته است ولی برای هر کسب‌وکاری قابل اجراست.

۵- تبلیغات همسان

یک نوع دیگر از تبلیغات موفق و پربازده از انواع روش های تبلیغات اینترنتی تبلیغات همسان و یا Native است.

این نوع از تبلیغات به صورت باکس‌های کوچک تحت عنوان مطالب مرتبط در ادامه مطالب یک وب‌سایت قرار می‌گیرند و میزان موفقیت آن‌ها بستگی به عوامل مختلفی از جمله عدم شباهت‌ آن‌ها به تبلیغات و مرتبط بودن با مطالب و مقاله قبلی است.

طراحی این نوع از تبلیغات نیاز به مهارت‌ و خلاقیت دارد بنابراین در انتخاب آژانس‌های تبلیغاتی که قرار است این کار را برای شما انجام بدهند دقت لازم را به خرج بدهید!

در تصویر زیر نمونه ای از تبلیغات همسان را مشاهده می‌کنید.

native - تبلیغات همسان - لرن مارکتینگ

در تصویر بالا در واقع همه باکس‌ها تبلیغ همسان هستند و بعد از کلیک کردن بر روی هر کدام از باکس‌ها وارد وب‌سایت یک کسب‌وکار و یا مطب پزشک می‌شوید و با خواندن یک مطلب مرتبط با متن لینکی که از طریق آن وارد وب‌سایت شده‌اید، با آن کسب‌وکار آشنا می‌شوید.

۶- تبلیغات موتور جستجو

دومین روش پرکاربرد و پر بازده دیجیتال مارکتینگ در بین انواع روش های تبلیغات اینترنتی ، بازاریابی موتورهای جستجو است.

در مقابل SEO که به صورت بدون هزینه و بر مبنای بهینه سازی محتوای سایت صورت می گیرد؛ SEM قرار دارد که به صورت پرداختی است.

به عنوان مثال در سیستم موتور جستجو گوگل (تبلیغاتی که تحت عنوان Adwords شناخته می شوند) لینک وب سایت ها در معرض نمایش قرار داده می شوند و در ازای هر کلیکی که کاربران گوگل بر روی لینک‌ وب‌سایت تبلیغ دهنده می‌کنند، هزینه مشخصی از حساب وب سایت کم می شود.

این سیستم در موتور جستجو گوگل اصطلاحا تحت عنوان کلیکی و یا PPC/CPC است که قبلا به توضیح آن پرداخته‌ایم.

دلیل بازده بالا این روش تبلیغات در اینترنت، دقت آن است. این شیوه از تبلیغات نزدیک‌ترین روش تبلیغی به فروش است. درواقع با شناسایی و ادوردز کردن کلیدواژه‌هایی که افراد دقیقا برای خرید کالا و یا خدمات مربوط به یک کسب‌وکار استفاده می‌کنند، آن‌ها را به وب‌سایت خود می‌کشانند.

روش تبلیغات در اینترنت

در تصویر بالا که صفحه نتایج جستجو گوگل است، می توانید نتایجی که بر مبنای SEM و SEO هستند را مشاهده کنید.

نتایجی که در کنار آدرس وب‌سایت‌شان کلمه “ad” اضافه شده، در واقع وب‌سایت هایی هستند از تبلیغات موتورجستجوی گوگل که از انواع روش های تبلیغات اینترنتی است، برای دیده شدن استفاده کرده‌اند.

البته این موضوع دلیل بر نامرتبط بودن محتوای وب‌سایت با عبارت سرچ نیست. بلکه برای نمایش داده شدن به عنوان تبلیغ نیاز به بالا بودن Quality Score وب سایت است که در مورد آن در بسته آموزشی گوگل ادوردز که در بالا لینک آن را برای‌تان قرار داده‌ام، توضیح می‌دهیم.

۷- ایمیل مارکتینگ

یکی از بهترین نوع در بین انواع روش های تبلیغات اینترنتی در اینترنت و بازاریابی اینترنتی است که یک کسب‌وکار می‌تواند برای معرفی خود به مشتریان بالقوه‌اش از آن استفاده کند.

بالغ بر ۵۴ درصد افراد، تمایل به کسب و کارهایی دارند که به آن ها ایمیل می دهند و حدود ۷۱ درصد از این افراد مدعی هستند که اسم شرکت‌هایی که برای آن‌ها به صورت مستمر ایمیل می فرستند، در هنگام خرید کردن به صورت ناخودآگاه در ذهن‌شان یاد آوری می‌شود.

این اعداد به خوبی گواه اهمیت یادگیری این روش‌ و استفاده از آن برای تبلیغات کسب‌وکارهای اینترنتی است.

شاید در نگاه اول این روش را نپسندید، چرا که با آمدن اسم ایمیل مارکتینگ به یاد صندوق دریافت‌تان که پر از ایمیل بی معنی است، می افتید! اگر حدسی که زده شد درست باشد، باید بگویم که در اشتباه هستید!

روش ناخوشایند اسپم مارکتینگ درواقع روشی است که با برداشت غلط از روش ایمیل مارکتینگ ابداع شد! لازم به ذکر است که حتی اگر این ایمیل‌ها وارد صندوق دریافت مشتریان هدف شما بشوند، بدون اینکه خوانده شوند پاک خواهند شد!

مساله حائز اهمیت در انجام یک ایمیل مارکتینگ درست، داشتن لیست ایمیلی مناسب و مخصوص خودتان است.

شاید به عنوان یک کسب‌وکار اینترنتی برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که پیشنهاد خرید یک لیست ایمیلی وسوسه‌تان کرده باشد! فرآیند ایمیل مارکتینگ چیزی فراتر از خریدن یک لیست ایمیلی و بمباران کردن صندوق دریافت ایمیل های موجود با پیغام‌های بدون استراتژی فکر شده است.

در واقع برای داشتن یک ایمیل مارکتینگ موفق و رسیدن به این اعداد و ارقام، لازم است تا لیست ایمیلی را خودتان، از مشتریان بالقوه کسب و کارتان بسازید.

بسیاری از افراد در جلسات مشاوره تیم لرن مارکتینگ، از ایمیل مارکتینگ به عنوان یک تجربه ناموفق یاد می‌کنند. ولی بعد از بررسی دقیق‌تر متوجه این قضیه می‌شویم که آن‌ها نیز مرتکب این اشتباه رایج در انجام فرآیند ایمیل مارکتینگ شده‌اند.

توجه به این نکته ضروریست که برای تبدیل شدن ایمیل مارکتینگ به یکی از انواع روش های تبلیغات اینترنتی و روش‌های فوق‌العاده برای جذب مشتری نیاز به رعایت نکات و ظرافت‌هایی دارد که در بسته آموزشی که در ادامه برای شما قرار داده‌ایم، به شما آموزش خواهیم داد و لازم است که آن‌ها را در حین انجام ایمیل مارکتینگ رعایت کنید.

برای یادگیری یک ایمیل مارکتینگ موفق، وب سایت لرن مارکتینگ اقدام به ارائه بسته آموزش بازاریابی دیجیتال “آموزش ایمیل مارکتینگ با میلرلایت و ۱۶ روش برای ساخت لیست ایمیل” کرده است.

این نوشته را هم حتما بخوانید  عوامل موفقیت یک فروشگاه اینترنتی

در این بسته به صورت کاملا تخصصی و به زبان ساده به آموزش کامل ساخت لیست ایمیلی و ایمیل مارکتینگ پرداخته شده است و شما را قادر می سازد تا به یک متخصص جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی تان تبدیل شوید.

اگر در کسب‌وکارتان نیاز به ایمیل مارکتینگ دارید برای دریافت بسته آموزشی “ایمیل مارکتینگ با میلرلایت و ۱۶ روش برای ساخت لیست ایمیل” کلیک کنید.

انواع روش های تبلیغات اینترنتی

۸- تبلیغات اپلیکیشنی

فضای اپلیکیشن‌ها یکی از مناسب ترین فضاها برای نمایش تبلیغات کسب‌وکارها است.

این نوع از تبلیغات به صورت بنری یا ویدئویی در حین استفاده از اپلیکیشن نمایش داده می‌شود و برای افزایش بازدهی آن می‌توان از روش‌های خلاقانه و متنوعی استفاده است.

در تصویر زیر نمونه‌ای از تبلیغات اپلیکیشنی را مشاهده می‌کنید.

تبلیغات اپلیکیشنی - انواع تبلیغات اینترنتی

۹- تبلیغات شبکه‌های اجتماعی

بستر شبکه‌های اجتماعی یکی از فوق‌العاده‌ترین فضاها برای تبلیغات اینترنتی و یافتن مشتریان هدف است.

تبلیغات شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده از فیس بوک شروع شد و امروزه اغلب شبکه‌های اجتماعی دارای سرویس هوشمند تبلیغاتی هستند.

مزیت استفاده از تبلیغات شبکه‌های اجتماعی در این نکته است که اکثر افرادی که وارد شبکه اجتماعی شده اند اطلاعات خود را از قبیل سن، جنسیت، شهر سکونت مشخص کرده‌اند و علایق‌شان نیز به وسیله پیج‌ها و یا افرادی که دنبال می‌کنند مشخص می‌شود!

بنابراین این روش در بین انواع روش های تبلیغات اینترنتی می‌تواند یکی از دقیق‌ترین روش‌ها باشد.

در تصاویر زیر نمونه هایی از تبلیغات اینستاگرامی و فیس‌بوکی را مشاهده می‌کنید.

تبلیغات شبکه‌های اجتماعی - تبلیغات اینستاگرامی - لرن مارکتینگ

تبلیغات فروشگاه اینترنتی - تبلیغات اینترنتی چیست

۱۰- تبلیغات معرف

وبسایت آمازون اولین سایتی بود که سیستم افیلیت مارکتینگ را ارائه داد. این سیستم در اوایل دهه ۱۹ میلادی هنگامی که شرکت‌ها به ازای هر فروش آنلاین، پورسانت به فرد آگهی‌کننده می‌دادند، تاسیس شد.

جف بزوس مدیر عامل و موسس آمازون در یک مهمانی با خانمی آشنا شد که می‌خواست کتاب جدیدش را در سایت به فروش برساند، بدون اینکه به عنوان فروشنده آن شناخته شود. بزوس در آن لحظه به این ایده رسید که وی را به سایت خود یعنی آمازون متصل کند و از فروش هر کتاب پورسانت دریافت نماید. او با این کار موفق شد هزاران هزار تبلیغ کننده برای محصولاتش پیدا کند و در ازای پرداخت پورسانت‌های کم، فروش خود را چندین برابر کند.

بعدها محبوبیت افیلیت مارکتینگ به سایر صنف‌ها مثل شرکت‌های مسافرتی، کارگزاران بیمه و شرکت‌های ارتباطات از راه دور نیز سرایت نمود.

برای خواندن بیشتر در مورد افیلیت مارکتینگ به عنوان یکی از انواع روش های تبلیغات اینترنتی ، اینجا را کلیک کنید.

افیلیت - بازاریابی معرف

همه این روش‌ها می‌توانند با توجه به زمان و نوع محصول و یا خدماتی که کسب‌وکار تبلیغ دهنده اراپه می‌دهند نتایج متفاوتی داشته باشد. لذا پیشنهاد وب‌سایت لرن مارکتینگ کمک گرفتن از یک مشاوره کسب‌وکار و یا امتحان کردن روش انتخابی در مقیاس کوچک‌تر و امتحانی است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *