آموزش بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

با گسترش تکنولوژی و ورود کسب و کار ها به فضای آنلاین، و به وجود آمدن فروشگاه های اینترنتی، جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی به یکی از دغدغه های صاحبان کسب و کارها تبدیل شده است.

اهمیت جذب مشتری از طریق اینترنت در سال‌های اخیر به گونه ای است که از دست دادن بازارهای آنلاین و مشتریان اینترنتی مساوی با از دست دادن قسمت عمده ای مشتریان کسب و کارها است.

وب سایت لرن مارکتینگ در تلاش است تا در این مقاله با ارائه ۵ نکته ضروری در جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی به شما در گرفتن سهم بازار خود کمک کند.

نکات ضروری در جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی

با توجه به این‌که در فروشگاه‌های اینترنتی، افراد به صورت مستقیم با یکدیگر در تماس نیستند، نحوه عملکرد این نوع کسب و کارها با همتایان غیر آنلاین خود بسیار متفاوت است.

وب سایت لرن مارکتینگ برای شما صاحبان کسب و کار های اینترنتی اقدام به ارائه نکات لازم در جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی کرده است.

۱- ظاهر فروشگاه

مهم ترین نکته در داشتن یک وب سایت موفق در جذب مشتری، ظاهر مناسب آن است.

خود را در جایگاه مشتریان‌تان قرار دهید؛ وقتی وارد وب سایت خود می‌شوید، در نگاه اول آیا علاقه دارید که از آن خرید کنید؟

واقعیت امر اینجاست که بازدید کنندگان وب سایت ها، در طی ۳ ثانیه اول ورودشان به یک وب سایت در ضمیر ناخودآگاه خود تصمیم گرفته اند که از می خواهند خرید کنند یا نه!

پس شما برای تاثیر گذاشتن بر روی مشتریان بالقوه خود فقط ۳ ثانیه فرصت دارید! بنابراین داشتن وب سایتی با ظاهر زیبا یکی از نکات حیاتی در طراحی وب سایت شماست که باید آن را رعایت کنید.

ظاهر ناشکیل یک وب سایت، با ایجاد حس نامناسب در کاربران، در همان ابتدای ورود به سایت آن ها را به بستن وب سایت شما راهنمایی می کند.

بنابراین بدون طراحی مناسب ظاهر وب سایت، جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی تان به سختی ممکن خواهد بود.

شاید فکر می‌کنید که طراحی ظاهر سایت می‌تواند بسیار هزینه بر باشد! ولی به لطف وردپرس به راحتی و بدون نیاز به استخدام یک طراح سایت، می‌توانید به طراحی و دیزاین وب سایت خود بپردازید!

حضور شما در فضای اینترنت و کسب و کار آنلاین موضوع بسیار مهم و پیچیده‌ای است و بنابراین این تفکر که کل آن را به بیرون برون سپاری کنید، تفکر اشتباهی است (البته قاعدتاً می‌توان بخش‌هایی را برون سپاری کرد ولی نه همه‌ی آن را).

این نوشته را هم حتما بخوانید  بهره وری در سازمان

بنابراین انتظار نداشته باشید که کسی یا مجموعه‌ای به طور معجزه‌آسایی یک سایت عالی با بهترین درآمد و فروش را برای شما راه اندازی کند.

برای “آموزش راه اندازی سایت با وردپرس و حل تمامی مشکلات سرعت وردپرس” به صورت جامع و به زبان ساده می‌توانید از وب‌سایت لرن مارکتینگ کمک بگیرید.

۲- نوع رفتار با مشتری

با مشتریان خود به درستی رفتار کنید!

شاید با خود می گویید، در جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی، چیزی تحت عنوان رفتار تعریف شده نیست، چون همه چیز به صورت الکترونیکی و غیر حضوری انجام می شود!

ولی این اشتباه رایجی است که اغلب کسب و کار ها مرتکب می شوند.

تحقیقات نشان داده است که تا ۷۰ درصد از تجربه خرید مربوط به حسی است که افراد در هنگام خرید از فروشگاه دریافت می‌کنند. و فروشگاه‌های اینترنتی از این حقیقت مستثنی نبوده و حتی موثر تر نیز هست.

به دلیل نبود تماس مستقیم با کالا و خدمات مد نظر در حین خرید اینترنتی، رفتار و نوع پاسخ‌دهی شما، نماینده‌ای از کالا و خدمات مورد ارائه شما خواهد بود. پس در نظر داشته باشید که کامنت ها و نظرات کاربران و هم چنین سوالاتی که به صورت آنلاین از شما پرسیده می شود را به دقت، با جزئیات و با خوش‌رویی بدهید.

توجه داشته باشید که این مشتریان نیستند که به شما نیاز دارند، بلکه شما هستید که به آن‌ها احتیاج دارید!

۳- ایمیل مارکتینگ

به عنوان نکته آخر و البته موثرترین روشی که یک کسب و کار با استفاده از آن می تواند به جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی خود بپردازد، ایمیل مارکتینگ است!

بالغ بر ۵۴ درصد افراد، تمایل به کسب و کارهایی دارند که به آن ها ایمیل می زنند و حدود ۷۱ درصد از این افراد مدعی هستند که اسم شرکت‌هایی که برای آن‌ها به صورت مستمر ایمیل می فرستند، در هنگام خرید کردن به صورت ناخودآگاه در ذهن‌شان یاد آوری می‌شود.

این اعداد به خوبی نشان دهنده اهمیت ایمیل مارکتینگ در جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی است.

مساله حائز اهمیت در انجام یک ایمیل مارکتینگ درست، داشتن لیست ایمیلی مناسب و مخصوص خودتان است.

فرآیند ایمیل مارکتینگ چیزی فراتر از خریدن یک لیست ایمیلی و بمباران کردن صندوق دریافت ایمیل های موجود با پیغام های بدون استراتژی فکر شده است.

این نوشته را هم حتما بخوانید  چگونه برند خود را به نحو صحیح بسازید

در واقع برای داشتن یک ایمیل مارکتینگ موفق و رسیدن به این اعداد و ارقام، لازم است تا لیست ایمیلی خودتان را، از مشتریان بالقوه کسب و کار خودتان بسازید.

بسیاری از افراد در جلسات مشاوره تیم لرن مارکتینگ، از ایمیل مارکتینگ به عنوان یک تجربه ناموفق یاد می‌کنند. ولی بعد از بررسی دقیق‌تر متوجه این قضیه می‌شویم که آن‌ها نیز مرتکب این اشتباه رایج در انجام فرآیند ایمیل مارکتینگ شده‌اند.

هرگز فراموش نکنید که ایمیل مارکتینگ به عنوان پر بازده ترین روش در جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی ، دارای نکات و ظرافت‌هایی است که لازم به رعایت هستند.

برای یادگیری یک ایمیل مارکتینگ موفق، وب سایت لرن مارکتینگ اقدام به ارائه بسته آموزشی “آموزش ایمیل مارکتینگ با میلرلایت و ۱۶ روش برای ساخت لیست ایمیل” کرده است.

در این بسته به صورت کاملا تخصصی و به زبان ساده به آموزش کامل ساخت لیست ایمیلی و ایمیل مارکتینگ پرداخته شده است. و شما را قادر می سازد تا به یک متخصص جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی تان تبدیل شوید.

برای دریافت آموزش “ایمیل مارکتینگ با میلرلایت و ۱۶ روش برای ساخت لیست ایمیل” روی عکس بالا کلیک کنید.

۴- مشارکت در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی یکی از فضاهایی هستند که می توانند به شما در معرفی کالا و خدماتی که ارائه می دهید بدون نیاز به پرداخت هزینه، کمک کنند.

برای جذب مشتریان بالقوه حاضر در شبکه های اجتماعی لازم است تا به صورتی جذاب و جالب توجه اقدام به فعالیت کنید؛ بدین صورت حساب کاربری شبکه مجازی شما (اینستاگرام، تلگرام، لینکداین و …) تبدیل به یک کانال فوق العاده تبلیغاتی رایگان در جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی کسب و کار شما خواهد شد.

برای حضور در شبکه های اجتماعی همواره به نکات زیر توجه داشته باشید:

اول) به صورت منظم پست بگذارید!

داشتن پست های منظم و دارای زمان بندی به دنبال کنندگان شما وجود شما را یادآوری می کند و مانع از فراموش کردن شما می شود.

توجه داشته باشید که به صورت روزانه پست بگذارید ولی گذاشتن پست های روزمره بدین معنا نیست که صرفا یک پست بی هدف بگذارید تا دیده شوید.

پست های بی هدف می تواند حتی نتیجه معکوس برای شما به بار بیاورد.

 

دوم) دنبال کنندگان خود را به مشارکت دعوت کنید

با سوال مطرح کردن در پست ها، طرح معما و … دنبال کنندگان خود را به مشارکت و گذاشتن کامنت و نظردهی تشویق کنید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  3 راه برای خودمانی شدن و ایجاد کسب و کارهای بیشتر از طریق ویدئو

برای درگیر شدن بیشتر دنبال کنندگان خود، به سوالات و نظرات آن ها به درستی و با حوصله و رعایت ادب پاسخ دهید.

این کار به ماندگار شدن شما در ذهن آن ها و جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی شما کمک شایانی خواهد کرد.

 

سوم) فضای مجازی مناسب کسب و کار خود را انتخاب کنید

هر شبکه اجتماعی، کاربران خاصی را به خود جذب می کند و کاربران حاضر در آن به دنبال مطالب خاصی هستند.

با توجه به حوزه کسب و کار خود، شبکه اجتماعی مورد نظرتان را انتخاب کنید!

برای مثال یک سایت علمی که بدنبال فروش کتاب و دوره آموزشی است، در فضای مجازی مثل لینکداین بهتر می تواند توجه مخاطبان را به خود جلب کند درحالی که یک فروشگاه اینترنتی، می تواند در اینستاگرام به جایگاه ویژه ای برسد.

 

چهارم) از تصویر استفاده کنید

پست‌هایی که دارای عکس و یا طرح های گرافیکی هستند تا ۵۰ درصد بیش‌تر از سایر پست ها می توانند توجه کاربران را برای مشارکت در نظردهی به خود جلب کنند.

استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی

۵- ثبت نام در سایت

در طراحی سایت خود به این نکته توجه داشته باشید، که هیچکس، فقط برای خواندن مطالب سایت، علاقه ای به ثبت نام در آن سایت ندارد؛ و مجبور کردن آن‌ها برای ثبت نام و دادن مشخصات تنها نتیجه‌ای که برای شما در پی خواهد داشت از دست دادن مشتریان بالقوه‌تان است!

بنابراین اگر همچین استراتژی برای سایت خود دارید، حتما همین الان آن را غیر فعال کنید.

شاید برای‌تان سوال ایجاد شده که، “پس چطور لیست ایمیلی خود را درست کنم؟”

گرفتن اطلاعات تماس از جمله ایمیل برای شما به عنوان صاحب یک کسب و کار اینترنتی به منظور جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی تان لازم است.

ولی در قدم اول نیاز به اعتماد سازی دارید، در این مرحله بازاریابی محتوا به شما کمک خواهد کرد! تنها کاری که لازم دارید انجام دهید این است که اجازه دهید مشتریان بالقوه‌تان به راحتی به محتوای شما دسترسی داشته باشند.

برای ساخت لیست ایمیلی‌تان روش های بهتری وجود دارد که وب سایت لرن مارکتینگ در همین مقاله به توضیح آن پرداخته است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *