جوامعی که بدون پول دوام آوردند ۲

جوامعی که بدون پول دوام آوردند

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

تصور کنید که روزی از خواب بیدار می شوید و می‌بینید که تمامی پس انداز بانکی و پول های نقدتان ناپدید شده است. سر راهتان به مغازه، می بینید که مشتریان در ازای خرید شیر، می رقصند و دیگران در حال درست کردن دستبند هستند تا در عوض آن بتوانند غذای یک هفته‌ی خانواده‌ی خود را تامین کنند.

اگر این داستان برای شما شبیه به یک داستان عصر حجری می‌باشد، لازم است که دو چیز را بدانید:

اول این که داشتن جامعه ای بدون پول نقد یک مساله‌ی حقیقی و امکان پذیر است. به زودی این امکان به وجود می آید که هر پرداختی را بتوان با استفاده از تلفن یا ابزاری شبیه به آن انجام داد و نیاز به پول واقعی و اسکناس ها در عمل از بین می رود. اما مفهوم پول کماکان وجود دارد.

نکته‌ی دوم این که برای تعدادی از جوامع دنیا، مفهوم پیشروی به سمت جامعه ای بدون پول نقد یک مفهوم عجیب و غریب است. چرا که آنها هیچ وقت پول نقد نداشتند. 

این قبیله ها کی هستند که پول برای آنها یک مفهوم غریب است؟

قبیله هایی در Jonbeel Mela

جامعه ای در هند است که در آن سیستم معاوضه و تبادل کالا به کالا وجود دارد. این قبلیه ششصد سال قدمت دارد. مفهوم بازار در آن‌جا شامل افرادی است که از دامنه‌های کوه‌های محیط بر آن‌جا پایین می‌آیند و در محلی برای فروش ظروف و کالاهای خود جمع می‌شوند. این مورد یکی از نمونه‌هایی است که نشان می‌دهد هنوز سیستم مبادله‌ی کالا به کالا وجود دارد

این نوشته را هم حتما بخوانید  شرکتتان چه «شیوه‌ی نگارش»ـی دارد؟ از این راه به آن پی ببرید.بخش-اول

هندی های یانومامی

قبیله ی یانومامی در اعماق جنگل‌های آمازون زندگی می کنند و همچون سایر قبیله‌های آمازون، نسل آن‌ها در معرض خطر انقراض است. پس از پیدا شدن طلا در اطراف محل زندگی آن‌ها، معدن‌چیان به آنجا رفتند و پس از آن آمار مرگ و میر کودکان در آن‌جا بسیار زیاد شد و انواع و اقسام بیماری‌ها در آن‌جا شیوع پیدا کرد.

نحوه‌ی زندگی و تجارت آن‌ها هنوز بر پایه ی تبادل کالا به کالا است و ضرب سکه و استفاده از پول در آن‌جا بی معنی است. البته این وضعیت در حال تغییر است. آن‌ها با استفاده از ماهیگیری و شکار زندگی خود را می گذرانند و به همین دلیل نیازی به پول ندارند.

کولا رینگ

قسمتی از پاپوآ-گینه نو است. جزیره نشینان اغلب صدها مایل را برای دادوستد کالای خود می پیمایند. آن‌ها گردنبندهای صدفی قرمز را با بازوبند مبادله می کنند. اقلام دیگری همچون تبر سنگی و زره نیز مبادله می‌شود.

مردم قبیله آوا (Awa)

قبیله‌ی آوا یک قبیله ی بومی در معرض انقراض در آمازون است که تنها ۳۵۰ نفر از آن‌ها باقی مانده‌اند. آنها از هیچ سیستم مالی‌ای استفاده نمی‌کنند و بدون نیاز به پول نقد در آن سرزمین زندگی می‌کنند.

مردم نیامانگ (Nyimang)

در این سرزمین ثروت و مقام بر اساس تعداد احشام تعیین می‌شود. فردی با تعداد احشام بیشتر ثروتمندتر است و در نتیجه مقام بالاتری نسبت به سایر افراد دارد. آنها احشام را در عوض غلات با قبیله های دیگر تبادل می‌کنند. بنابراین زمین و احشام نقش پول را برای این مردم بازی می‌کند.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

این نوشته را هم حتما بخوانید  بازاریابی گوشی­‌های تلفن همراه
envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *