۸ درسی که مک‌دونالد می‌تواند به شما بیاموزد

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

هنگامی که ری کراک در سال ۱۹۵۵ نماینده‌ی فرنچایز ریچارد و موریس مک‌دونالد شد، کسی انتظارش را نداشت که این شرکت تبدیل به یک غول همبرگر در دنیا شود و در ۱۱۹ کشور مختلف دارای بیش از ۳۵۰۰۰ شعبه باشد. می‌توان ادعا کرد که مک‌دونالد یکی از بزرگترین مدل‌های کسب و کار را به وجود آورده است.

این ۸ چیز منجر به سیطره‌ی جهانی شرکت مک دونالد شده و ارزش آن را دارند که مورد بررسی قرار گیرند:

۱) ثباتتان را حفظ کنید

هرکجای دنیا هم که باشید می‌توانید خاطرجمع باشید که وقتی وارد شعبه‌ای از مک دونالد می‌شوید در خصوص منو، بسته‌بندی غذا و طراحی ساختمان با تجربه‌ای آشنا روبرو خواهید شد. (مقاله‌ی بازاریابی خدمات را ببینید)

در سال ۱۹۶۱ ری کراک اقدام به تاسیس دانشگاه همبرگر به عنوان آموزشگاهی با هدف حفظ «ثبات فرایند‌ها، خدمات، کیفیت و نظافت عملیات‌های رستورانی» کرد. امروزه، فرنچایزها برای یادگیری و اجرای بینش ری کراک در این برنامه شرکت می‌کنند. تحقیقات ثابت کرده‌اند که چنین برنامه‌هایی نه تنها به ثبات بیشتر می‌انجامند، بلکه باعث افزایش بازدهی نیز می‌شوند.

۲) حضور برند خود را پایه‌ریزی کنید

مک دونالد در پایه‌ریزی یک حضور برندی کار ممتازی انجام داده است. ورای «قوس‌های طلایی» و شعار «عاشقشم»، مک‌دونالد یک تجربه‌ی احساسی خلق کرده است که ما را به دوران کودکی مان بازمی‌گرداند. بیش‌تر ما حتی با اینکه می‌دانیم که محصولات بهتری در بازار وجود دارند، ولی پیوندی با مک‌دونالد داریم که تقریباً ناگسستنی است.

دقیقا به همین دلیل است که از بسیاری از افراد می‌شنویم که چقدر عاشق سیب‌زمینی سرخ‌کرده‌های مک‌دونالد هستند. سیب‌زمینی‌های مک دونالد ظاهر و مزه‌ای دارند که در همه‌‌جای دنیا یکسان است.

ساختن یک برند قوی باعث اعتبار دائمی به کسب و کار شما می‌شود. برند خوب برای مشتری خاطراتی بسیار خوش را رقم می‌زند که او را به یک حامی ابدی و مشتری دائمی تبدیل می‌کند (مقاله‌ی «چه کنید تا مشتریان تان راجع به برند شما جار و جنجال به راه بیندازند؟» را ببینید. هم‌چنین می‌توانید مقاله‌ی «بازاریابی برند» را نیز ببینید).

این نوشته را هم حتما بخوانید  سه نکته مهم در مورد بهبود ارتباط با مشتری به کمک ساخت فیلم

۳) ریسک کنید

با اینکه مک دونالد ثبات را سرلوحه‌ی کار خود قرار داده است ولی با این حال از خطر کردن و تغییر منوهایش هراسی ندارد. منوی ابتدایی مک‌دونالد تنها شامل همبرگر، چیزبرگر، سیب‌زمینی و انواع شیک‌ها و نوشیدنی‌ها می‌شد.

در طول سال‌ها، مواردی چون آیتم‌های صبحانه، Happy Meal، McNuggets، McRibs به این زنجیره اضافه شده اند. (و بسیاری از چیزهای دیگر با پیشوند Mc در ابتدایشان…. آیا این شما را به یاد حرف i ای نمی‌اندازد که همه‌جا از اپل دیده ایم؟ iMac,iPhone,iTunes,…)

با اینکه شکست‌هایی چون McLobster و McPizza وجود داشته‌اند، ولی بدون این خطرکردن‌ها، مک‌دونالد احتمالاً به غولی که امروزه می‌شناسیم تبدیل نمی‌شد.

۴) خود را با ذائقه‌ی متغیر مشتری وفق دهید

دلیل این که مک‌دونالد حاضر به ریسک کردن است، این است که می‌داند وفق‌پذیری با نیاز ها و خواسته های مشتریان امری حیاتی است. برای مثال، این شرکت گزینه‌ی Super Size خود را حذف کرد و به ارائه‌ی گزینه‌های سالم‌تری پرداخت چرا که افراد بیشتری نسبت به سلامتی خود حساس شده‌اند. به علاوه، مک دونالد براساس علاقه‌ی افراد محلّی و بومی، دست به عرضه‌ی آیتم‌های منطقه‌ای زده است.

بزرگترین وفق‌پذیری شرکت در سال ۱۹۷۵ اتفاق افتاد. یک شعبه‌ی مک‌دونالد که نزدیک یک پایگاه نظامی در آریزونا بود، برای اولین بار شعبه‌ی پارکینگی خود را تاسیس کرد تا به سربازانی که اجازه نداشتند با لباس نظامی وسیله‌ی نقلیه‌ی خود را ترک کنند، خدمت رسانی کند.

۵) هنر فروش جانبی

فروش جانبی آن است که علاوه بر محصولی که قرار است بفروشید، دیگر محصولات را نیز به همراه آن تبلیغ می‌کنید و آن‌ها را نیز به فروش می‌رسانید. این ایده برای شما آشنا نیست؟ البته که باید باشد. می‌توان گفت که مک دونالد مشهورترین فروش جانبی تمام تاریخ را دارد: «همراهش سیب‌زمینی هم میل دارین؟»

این نوشته را هم حتما بخوانید  جذب مشتری از طریق اینترنت

این روش، یک راه عالی برای بالا بردن فروش است. البته مطمئن شوید که با این کار فروشنده های خود را در تنگنا قرار نمی‌دهید.

یک مثال قابل توجه دیگر در این حوزه، پیشنهادهایی است که وب سایت آمازون به ما می‌دهد (تحت عنوان «معمولاً باهم خریداری شده»). در این وب سایت پس از خرید یک آیتم، لیستی از چیزهای دیگری که دیگران همراه با آن خریده‌اند به شما پیشنهاد می‌شود.

۶) یاد بگیرید که با مردم کنار بیایید

کارمندان مک دونالد نه تنها باید با عامه‌ی مردم برخورد مناسبی داشته باشند بلکه باید بدانند چگونه با همکاران خود نیز کنار بیایند.

نماینده‌ی مجلس اوهایو، مارسیا فاج، به این نکته پی برد که دوران حضورش در مک ‌دونالد به او توانایی درک نگرانی مردم، راهنمایی آن‌ها در طول مسیر، عذرخواهی در صورت بروز مشکل و البته عدم عقب‌نشینی در صورت معقول نبودن کسی را داده است.

به عنوان یک نمونه‌ی داخلی از عذرخواهی مناسب، می توان ریحون و کمپین تخفیف ۸۰ درصدی آن را مثال زد. وب سایت ریحون در ۸ خرداد ۹۵ اعلام کرد که همه می‌توانند با ۸۰ درصد تخفیف هر غذایی را از هر رستورانی سفارش دهند. نتیجه‌ی این کمپین حجم فوق العاده زیادی از سفارش بود و با توجه به عدم ظرفیت مناسب برای پاسخ گویی به این حجم سفارش، تعدادی از سفارش ها لغو شد. این وب سایت در وبلاگ خود متنی را بابت مشکل پیش آمده منتشر کرد که به صورت خیلی خودمانی راجع به مشکلات پیش آمده و اتفاقاتی که افتاده بود صحبت کرده بود و از مشتریان خواسته بود که حمایت خودشون را از ریحون دریغ نکنند  (متن را می‌تواتید در این لینک مشاهده بفرمایید)

مک‌دونالد به مدیران خود این فرصت را می‌دهد که به افراد تیمشان برای موفقیت کمک کنند. اندرو کارد، رئیس ستاد جورج بوش، هنگامی که یکی از مدیران مک دونالد بود، می‌‌گفت: «شغل من این بود که مشخص کنم چطور می‌تونم به هر جوانی برای موفق شدن کمک کنم.»

این نوشته را هم حتما بخوانید  بازاریابی رابطه مند

اگر یکی از کارکنان در بخش پخت و پز راضی نبود و یا استعداد کافی نداشت، مدیر می‌توانست او را به بخش صندوق بفرستد. به این ترتیب مدیران تلاش می‌کردند تا از توانایی ها و ترجیحات کارمندان به صورت درست استفاده کنند.

۷) استعدادهای جدید را شناسایی کرده و پرورش دهید

آیا می‌دانید که ۴۰ درصد مدیران اجرایی مک دونالد در ابتدا کار خود را به عنوان یک کارمند ساعتی شروع کردند؟ این موضوع به این خاطر است که شرکت می‌داند چطور استعدادها را شناسایی کرده و «استعدادهای نهان» کارمندان را به کار گیرد.

مک دونالد به این کارمندان اجازه می‌دهد پله‌های ترّقی را طی کرده و از این طریق به آن‌ها پاداش می‌دهد. این امر نه تنها میزان جایگزینی افراد را کاهش می‌دهد، بلکه باعث می‌شود شرکتی ایجاد شود که کارکنانش چم و خم کار را می‌دانند و به شدت وفادار هستند. ولی مهم‌تر از آن این است که این کار شرکتی را می‌سازد که به یک بینش مشترک پایبند است.

۸) اهمیت نیکوکاری را دریابید

مک دونالد معروف است به کمک به جامعه از طریق موسسه‌ی خیریه‌ی رونالد مک دونالد،

کمک هزینه‌ی دانشجویی، جمع‌آوری اعانه و برنامه‌های مشاوره. مک دونالد همانند بسیاری از کسب و کارهای نیکوکار دیگر متوجه شده است که پس دادن چیزهایی که به دست می‌آورد بسیار برای کسب و کار سودمند است. با اشتراک گذاری ارزش های یکسان با مشتری، کسب و کار می‌تواند حامیان وفادار به دست آورد و بازده خود را افزایش دهد.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *