اصول فروش موفق از زبان آلبرت انیشتین

اصول فروش موفق از زبان آلبرت انیشتین

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

انیشتین چهره مطرح قرن ۲۰ ام است که به خاطر کارهایش در فیزیک نظری و به خاطر کشف قانون فتوالکتریک، جایزه نوبل را از آن خود کرد.

حتما شما فکر می‌کنید که انیشتین یک نابغه فیزیک است و بیان او و اصول فروش موفق چه ارتباطی وجود دارد. در این مقاله می‌خواهیم ۵ اصول فروش موفق را از زبان انیشتین بیان کنیم. با ما همراه باشید

۱.بگذارید کنجکاوی، کارتان را به جنب و جوش درآورد

انیشتین یکی از باهوش‌ترین افرادی است که بر روی زمین زندگی کرده‌است. اما او همیشه فروتنانه اذعان می‌داشت که “من هوش و استعداد ویژه‌ای ندارم، تنها عاشقانه کنجکاوم”.

با این حال خیلی از فروشندگان به غلط باور دارند که فروشندگان حرفه‌ای به صورت مادرزادی و ذاتی توانایی فروش دارند. اما حقیقت این است که «توانایی ذاتی برای فروش» نسبت به «تمایل فروشنده برای سخت کار کردن و یادگیری مستمر در این راه» اهمیت خیلی کمتری دارد. اولین اصل از اصول فروش موفق این است: کنجکاوی

بهترین فروشندگان به صورتی جسورانه و مشتاقانه کنجکاوند. آن‌ها می‌دانند که چگونه سوال کنند، چگونه تحقیق کنند و در نهایت چگونه به مکالمه‌ای با مشتری برسند که طی آن از نیاز اساسی مشتری که ممکن است در نگاه اول آشکار نباشد، پرده بردارند.

به عنوان یک فروشنده به شما می‌گوییم که کنجکاوی شما بهترین ابزار فروش برای شماست.

۲. سخت کوشی

انیشتین به خاطر تلاش‌های مداومش بر روی مسائل تا زمانی که راه حلی برای آن‌ها پیدا کند، شناخته و معروف شد. دومین اصل از اصول فروش موفق ، سخت کوشی است.

این نوشته را هم حتما بخوانید  بازاریابی برند چیست؟ چه کسی از آن استفاده می‌کند و بر روی چه گروه مشتریانی موثر است؟

همانطور که انیشتین برای گرفتن جواب بارها و بارها تلاش کرد و شکست خورد، فروشندگان نیز باید همواره در تلاش باشند و راه‌کارهای متفاوت فروش را آزمایش کنند. تماس‌های خود را برقرار کنند و پیگیری‌های خود را انجام دهند. خصوصا زمانی که این کار برایشان سخت است!

۳. از اشتباه کردن نترسید

حتی آلبرت انیشتین نیز همیشه درست و بی نقص نبود. اما تفاوت در این است که او از اشتباه کردن نمی‌ترسید، چرا که می‌دانست بهترین روش برای یادگیری و پیشرفت همین است.

بهترین فروشندگان همیشه در حال ایجاد تغییر در فرآیند فروش خود هستند. آنها از هر تماس سرد و ناموفق و از هر تماس موفق چیزهای جدیدی یاد می‌گیرند.

گر می‌بینید که در فرآیند فروش خود به نتیجه‌ی مطلوب نمی‌رسید از خود بپرسید که چه چیزی را باید تغییر دهم؟ چه چیزی را می‌توانم به طور متفاوتی انجام دهم؟ چگونه می‌توانم تجربیات موفق و ناموفق خودم را با هم مخلوط کنم و به یک روش و رویکرد جدید برسم؟

اشتباهات و شکست همیشه اتفاق می‌افتند چرا که آن‌ها بخشی از زندگی هستند. خصوصا برای فروشندگان که روزانه ممکن است با طردشدن و شکست‌های متعددی مواجه شوند. چالش اصلی این است: چطور می توانم از اشتباهاتم درس بگیرم؟

۴. ارزشی پایدار و ماندگار ایجاد کنید

انیشتین یکی از مشهورترین افراد جهان است اما او از تعریف عامیانه‌ای که ما از موفقیت داریم، به هیجان نمی‌آمد. او خیلی فروتنانه زندگی می‌کرد و همواره با خضوع صحبت می‌کرد. او فقط به فکر به دست آوردن دارایی و ثروت برای خود نبود بلکه به دنبال یافتن پاسخ سوالاتی بود که بر کل زندگی بشر تاثیر می‌گذاشت.

این نوشته را هم حتما بخوانید  همه چیز در مورد تبلیغات - قسمت اول

به عنوان یک فروشنده ما قطعا باید کالا و خدمات خود را بفروشیم، قرارداد ببندیم و کسب درآمد کنیم. اما توجه کنید که بهترین روش برای این کار این است که سود خود و اعداد و ارقام را فراموش کنید و به این نکته توجه کنید که ارزش اساسی و ارزش واقعی‌ای که محصول و یا خدمت شما به مشتریان احتمالی می‌دهد، چیست؟ (مقاله زنجیره ارزش پورتر را ببینید).

از خود سوال کنید که این ارزش چیست؟ مطمئن شوید که این حس ارزشمندی را به مخاطبان خود انتقال می‌دهید و مطمئن شوید که در درون خود به آن ایمان دارید.

۵. اگر کاری جواب نمی‌دهد، آن را تغییر دهید

انیشتین معتقد بود که “جنون، تکرار دوباره‌ی یک کار و انتظار گرفتن نتیجه‌ای متفاوت است“.

اگر در فرآیند فروش شما چیزی هست که جواب نمی‌دهد شما باید تغییراتی ایجاد کنید. اگر شما مخاطبان تجاری جدید کافی‌ای ندارید یا قرار ملاقات‌های کمی دارید و یا قراردادهای فروش کمی می‌بندید، پس چرا روش و فرآیند خود را تغییر نمی‌دهید؟

چرا همان کارهای گذشته را انجام می‌دهید و توقع گرفتن نتیجه‌ای متفاوت را دارید؟ اگر شما دست به آزمایش نمی‌زنید و خلاقیت و نوآوری در کارتان ایجاد نمی‌کنید پس فرصت جدیدی هم نخواهید داشت. هیچ رمز جادویی و اصول فروش موفق ای وجود ندارد که یکباره به کار ببرید و یک شبه موفق شوید. باید خلاقیت داشته باشید و روش های جدید را امتحان کنید.

حرفه‌ی فروش بیش‌تر یک هنر است تا علم. اما فروشندگان می‌توانند از تاریخ زندگی و تجربیات یکی از بزرگترین نوابغِ تاریخ در این زمینه الهام بگیرند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  چگونه برند خود را به نحو صحیح بسازید

اگر ما هر روز با حس کنجکاوی، سخت‌کوشی و خلاقیت کار خود را دنبال کنیم، می توانیم به یک نابغه‌ی فروش تبدیل شویم و نوابغ فروش هستند که ارزش‌های پایدار و ماندگار را هم برای مشتریان، هم برای سازمان و هم برای خودشان خلق می‌کنند.

نظر شما چیست؟ اگر اصلی را به عنوان یکی از اصول فروش موفق می‌دانید، آن را با ما در میان بگذارید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *