بازار و رقیبان خود را بشناسید – ۳ گام ساده برای تحلیل رقبا در بازاریابی

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

شناسایی رقبا و تحلیل رقبا در بازاریابی یک فعالیت کلیدی و اساسی است. بدون شناسایی رقبا و تحلیل رقبا نمی‌توان در بازار امروزی پیروز بود و بنابراین شرکت ها بخشی از زمان خود را به بررسی و آنالیز رقبا می‌پردازند. در این مقاله می‌خواهیم ۳ روش برای تحلیل رقبا در بازاریابی را معرفی کنیم.

گام ۱) بررسی و تحلیل بازار فروش

احتمالا تا به حال اصطلاح تحقیقات بازار و تحقیقات بازاریابی را شنیده باشید. تحقیقات بازاریابی شامل جمع آوری و تحلیل اطلاعات درباره ی بازار فروشتان است که هم شامل مشتری ها و هم شامل رقیبانتان می‌باشد.

خیلی از افراد و خیلی از شرکت ها، در گام تحقیقات بازار صرفا به دنبال مشتری، شناخت ویژگی های او، تعریف پرسونای مشتری و … هستند و تحقیق در مورد رقبا را به کلی فراموش می‌کنند. این در حالی است که تحلیل رقبا در بازاریابی یک فعالیت اساسی است و در زمان تحقیقات بازار نیز باید به آن توجه کرد.

بسیار ضروری است که قبل از ورود به هر بازاری در مورد آن تحقیق کنید تا از اتلاف زمان و پول در جلوگیری کنید. بازارهایی که رقابت خیلی زیادی در آن‌ها وجود دارند، قابل تصرف نیستند و حتی اگر شرکتی بتواند در آن فضای رقابتی حضور پیدا کند، سهم بازار خیلی کمی را خواهد داشت.

سه راه اصلی برای تحقیقات بازار فروش وجود دارد:

 1. تحقیقات پشت میزی (تحقیق مبتنی بر اطلاعات ثانویه): استفاده از اطلاعات موجود در اینترنت و انتشارات مرتبط با صنعت برای رصد کردن محیط بازار و شناسایی عوامل تاثیرگذار در بازار فروش
 2. تحقیقات میدانی: جمع آوری اطلاعات با استفاده از بررسی‌های میدانی، پرسشنامه و دیگر ابزارهای تحقیق.
  این روش یکی از اساسی ترین روش های تحلیل بازار فروش می‌باشد و شرکت ها می‌کوشند با طرح پرسشنامه‌ها اطلاعات بیش تری را درباره مشتریان و بازار فروش خود کسب کنند.
 3. آژانس های تحقیقات بازار: در این روش شرکت از یک آژانس خارجی درخواست می‌کند که تحقیقات بازار را انجام دهد. موسساتی که برای این کار به آن‌ها مراجعه می‌شوند، اطلاعات زیادی درباره مصرف کنندگان و رفتارهای آن‌ها در اختیار دارند و با استناد به آن اطلاعات و تخصص تیم خود، تلاش می‌کنند تا دورنمایی از شرایط بازار را برای شرکت ترسیم کنند.
این نوشته را هم حتما بخوانید  استفاده از الگوی چراغ­ راهنمایی‌ و‌ رانندگی در بازاریابی

گام ۲) بررسی کنید که رقیبان شما چه چیزهایی به مشتری ارائه می‌دهند

تحلیل رقبا در بازاریابی یک فعالیت خیلی سخت و غیر ممکن نیست. باور کنید که این کار بسیار ساده تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

شما به راحتی می‌توانید بروشورهای آن ها را از روی وب سایت شان دریافت کنید و لیست محصولات و خدمات آن‌ها و قیمت هریک را نیز مشاهده کنید. همچنین می‌توانید مواد تشکیل دهنده‌ی محصولات و همچنین سایر خدماتی که به مشتریان ارائه می‌دهند را به دست آورید.

گام ۲ یک گام اساسی برای موفقیت شماست. در تحلیل رقبا در بازاریابی شما باید محصولات و خدمات رقبایتان را با محصولات و خدمات خودتان مقایسه کنید و ببینید که رقبایتان در چه مواردی عملکرد بهتری نسبت به شما دارند. به عنوان نمونه می‌توانید سولات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا قیمت محصول رقب ا پایین‌تر است؟
 • آیا کیفیت محصول رقبا بالاتر است؟
 • سرویس دهی قابل توجهی به مشتری دارند؟ آیا فعالیت خارج از عرفی را برای مشتریان شان انجام می‌ددهند؟
  این موضوع بسیار بسیار مهم است. رضایت مندی مشتری نقشی اساسی در بازاریابی دارد و باید به آن توجه اساسی داشته باشید (مقاله «رضایت مندی مشتری و اهمیت آن در بازاریابی» را ببینید.
 • آیا تبلیغات جذاب‌تر و چالش برانگیزتری دارند؟ (برای کسب اطلاعات بیش‌تر همین الان مقاله «بازاریابی غیر سنتی و ۸ نمونه موفق از آن» را ببینید).

این سوالات را از خود بپرسید تا متوجه شوید که در چه مواردی نیاز به بهبود و اصلاح دارید.

به محصول خود نگاهی منتقدانه داشته باشید و از رقیبان خود ایده بگیرید. در این صورت می توانید در بازار مزیت رقابتی بیش‌تری داشته باشید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  روشهای بازاریابی موفق

مدل SWOT برای تحلیل رقبا در بازاریابی

گام ۳) مدل SWOT برای تحلیل رقبا در بازاریابی

شاید فکر کنید که گام ۲ کلید اساسی موفقیت شما در بازاریابی و کسب درآمد بیش تر است اما این موضوع صحیح نیست. درست است که در تحلیل رقبا در بازاریابی، گام ۲ فعالیتی کلیدی و اساسی است اما اگر نتوانید برنامه درستی برای غلبه بر نقاط ضعف رقبا نداشته باشید، نمی توانید از آن‌ها جلو بزنید.

اجرای گام ۲ از این جهت که به شما کمک می کند تا درک درستی از شرایط بازار، شرایط رقبا و خدمات آن‌ها داشته باشید، لازم و ضروری است. حالا شما با دانستن این نکات باید یک برنامه اجرایی تهیه کنید.

در بعضی از موارد ممکن است که شما بدانید یکی از رقیبان تان نقطه ضعفی دارد ولی شاید خودتان هم، همان نقطه ضعف را داشته باشید. برای این که بدانید در کدام جایگاه ها می‌توانید از رقبا پیشی بگیرید، باید از تحلیل SWOT استفاده کنید.

تحلیل SWOT یک روش مفید برای یافتن جایگاه کنونی خودتان در مقایسه با رقبا می‌باشد. این ابزار، یک ابزار تحلیلی ساده و رایج در محیط‌های کسب و کار است که می‌تواند به شما کمک کند.

تحلیل SWOT مخفف چهار عبارت زیر است:

۱) Strength – به معنای نقاط قوت سازمان شماست. این نقاط قوت می‌تواند منابع انسانی خوب، منبع مالی بازار، رهبر بازار بودن، اولین ورود کننده به بازار و … باشد. در این گام شما باید تمامی نقاط قوت سازمان خود را شناسایی کنید تا با آگاهی از آن‌ها، استراتژی شرکت خود را تعیین کنید.

۲) Weakness – به نقاط ضعف سازمان شماست. باید تلاش کنید که این نقاط ضعف را حذف کنید و یا آن‌ها را کمتر کنید. نقاط ضعف مشخص کننده عدم توانایی سازمان شما با یک شرایط جدید هستند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  استراتژی بازاریابی دیجیتال

۳) Opportunity – به معنای فرصت هاست. در این گام شما فرصت های پیش روی سازمان تان را شناسایی می‌کنید. این فرصت ها ممکن است به خاطر پیش آمدن یک فصل خاص و یا یک اتفاق مهم باشند. شما فرصت ین را دارید که در این زمان‌ها اوضاع را به نفع کسب و کار خودتان تغییر دهید. بنابراین لازم است که این فرصت ها را بشناسید تا قبل از پیش آمدنشان، برای استفاده بیشینه از آن‌ها برنامه ریزی کنید.

۴) Threat – که به معنای تهدید هایی است که ممکن است برای سازمان شما اتفاق بیفتد. در بررسی تهدید ها باید آن‌ها را به دو بخش تقسیم کنید. تهدیدهایی که می‌توانید به صورت کامل آن‌ها را برطرف کنید (برای مثال استفاده از سرور بک آپ، استفاده از نیروی بازاریابی مازاد، مستندسازی دانش سازمانی و …) و تهدیدهایی که می‌توانید شدت اثر مخرب آن را کمتر کنید (برای مثال بیمه کردن تجهیزات).

تحلیل SWOT به شما دوباره این فرصت را می‌دهد که سازمان تان را بشناسید و سپس بر اساس نقاط قوت و ضعف خود،‌ برنامه ای استراتژیک برای استفاده از فرصت ها و رفع تهدید ها بچینید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *