۳ راهنمایی برای نام‌گذاری کسب و کارتان در دنیای مدرن موبایل

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

«این شرکت توئه؟ «مخلوقات عنان‌گسیخته» (Wild Creations) دیگه؟ چقدر اسمش افتضاحه!»

اولین روز من در دنیای جدید اینگونه شروع شد. اولین سالی بود که به نمایشگاه اسباب‌بازی سالانه‌ی نیویورک، یعنی انجمن صنعت اسباب‌بازی، می‌رفتیم. این بزرگترین نمایشگاه از نوع خودش در نیم‌کره‌ی غربی زمین است. ما شرکتی بودیم که برای اسم در کردن به اینجا آمده بودیم پس لازم به گفتن نیست که دلهره داشتم و دلهره‌ام همزمان ناشی از هیجان خوشبینانه و تزلزل مبتدیان بود.

وقتی متوجه نگاه خیره‌ی یک آقای بسیار مسن‌تر با کت و شلواری فاخر به نشان «مخلوقات عنان‌گسیخته» ما که بر بالای غرفه‌ی محقرمان قرار داشت، شدم، دیدم که با دقت حواسش به آن است و مشخص بود که به چیزی فکر می‌کند. به او نزدیک شدم و خودم را معرفی کردم.

چقدر هم خوب از آب درآمد!

معلوم شد که او یک وکیل حقوق انحصاری و کپی رایت اهل بروکلین است و باافتخار تمام کلیشه‌هایی که عنوان‌مان داشت را به رخم کشید. از اسم‌مان انتقاد کرد که زیادی طولانی و دشوار است و در خاطر نمی‌ماند. کاملاً با او مخالف بودم، مخصوصاً این که تازه از دوران کارآموزی ارشد مدیریت بازرگانی مناسب (هرچند تازه) خودم برای ساخت یک استراتژی برندسازی پرجزئیات به همراه دوست موسسم استفاده کرده بودم. فکر می‌کردیم که اسم معرکه‌ای داریم بنابراین حرف‌های نیش‌دار او غرور جوانی‌مان را جریحه‌دار کرد.

پس از همه‌ی این سال‌ها من هنوز هم آن مکالمه را فراموش نکرده‌ام و امروزه در فضای کسب و کاری که شرکت‌ها را مجبور به اتخاذ استراتژی‌های برندسازی جدید و بی‌سابقه‌ای کرده است که استفاده از رسانه‌ی اجتماعی و محتوای موبایلی را در نظر دارد، توصیه‌ی او حتی برجسته‌تر از قبل هم شده است. این روزها وقتی به استارت‌آپ‌ها و دیگر کارآفرینان آرزومند مشاوره می‌دهم، توصیه‌ی او را به برخی از نظراتی که در این همه سال از طریق تجربه کسب کرده‌ام می‌چسبانم.

این نوشته را هم حتما بخوانید  هنر برند‌ سازی در بازاریابی

با اینکه منابع خوب بسیاری وجود دارند که می‌توانند در انتخاب نام شرکت یا محصول به خوبی کمکتان کنند، اما من در اینجا سه راهنمایی برایتان آورده‌ام تا قبل از شروع کار به آن‌ها فکر کنید.

۱-قانون ۵ تا ۱۰

دوست وکیلم مدافعم توضیح داد که شرکت‌های بزرگ تاریخ در نامشان بین ۵ تا ۱۰ حرف داشته‌اند. حداقل یک صامت سخت در اسمشان بوده و بسیاری هم حروف تکراری داشته‌اند.

به طرز جالبی بعد از اینکه این را فهمیدم دیگر همه‌جا این حقیقت را می‌دیدیم: Mattel, Hasbro, Google, Yahoo, CitiBank, Starbucks, Ford, Honda, Apple, Exxon, Mobil, Cisco, Verizon و فهرست همینطور ادامه دارد. طبیعتاً استثنائاتی نیز وجود دارد اما لوب کلام این است که نام‌های کوتاه، ساده و شناختنی کلید موفقیت هستند.

این روزها باید در نظر داشته باشید که نام‌تان به راحتی در قسمت موضوع ایمیل شناسایی شده یا در یک توئیت ۱۴۴ حرفی جا شود.

۲-قانون آیکون

امروزه بیش از هر زمان دیگری، مشتریان از طریق دستگاه‌های گوشی هوشمند مطالب را می‌خوانند و تصمیمات مربوط به خرید را می‌گیرند. از طریق همین صفحات کوچک است که برندسازی کسب و کار رخ می‌دهد بنابراین نام و لوگوی شرکت شما باید در این محیط تطابق داشته باشد.

ممکن است هیچ‌وقت اپ موبایلی نداشته باشید که نیازمند یک آیکون کوچک مربع باشد اما با این حال باید در نظر داشته باشید که نام و لوگوی شرکتتان در این حالت چه شکلی به خود می‌گیرد. ما همینطوری هم به دیدن آیکون‌ها عادت کرده‌ایم پس هنگام ساخت لوگوی‌تان شاید بد نباشد از همینجا شروع کنید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  ردیابی لینک ها و کمپین ها در شبکه های اجتماعی

۳-قانون رسانه‌ی اجتماعی

در گذشته مهم‌ترین مانع برای انتخاب اسم این بود که آیا از قبل حق انحصاری چنین اسمی خریده شده یا اصلاً کسب و کاری با چنین نامی در ایالت شما وجود دارد یا نه. امروزه کسب و کارتان باید از سایت‌هایی چون فیسبوک، اینستاگرام، StumbleUpon، Reddit و غیره (صدها سایت اینچنینی وجود دارد) حساب کاربری و دامنه بگیرد.

این کار نه تنها به طرز قابل توجهی بهینه‌سازی موتور جستجویتان (SEO) را بهبود می‌بخشد بلکه کمک می‌کند که از شهرت آنلاین کسب و کار خود محافظت کنید. ممکن است از بیشتر این حساب‌ها استفاده‌ای نبرید اما حداقلش این است که قبل از کس دیگری صاحب حسابی با این نام خواهید بود. اگر نام کسب و کارتان رایج است و از قبل در بقیه‌ی سایت‌ها ثبت شده در آن صورت استفاده از نام مستعار در این وب‌سایت‌های ثانویه را در نظر داشته باشید.

برای نمونه، اگر نام کسب و کارتان Wild Creations است، استراتژی‌تان این باشد که از نام‌هایی چون WildCreationsGifts یا TheWildCreations یا WCGifts به عنوان نام حساب استفاده کنید. شیوه‌ی نام‌گذاری منسجم در سایت‌ها به مشتریان‌تان اجازه می‌دهد که راحت‌تر شما را پیدا کنند.

نام‌گذاری شرکت به راستی نیازمند تفکر و برنامه‌ریزی زیادی است. منابعی که به صورت آنلاین در دسترس هستند را مزه مزه کنید اما این سه راهنمایی‌ای که برایتان گذاشته‌ام را به خاطر داشته باشید تا یک چارچوب محکم برای شروع نصیبتان شود.

ما خودمان هنوز همان نام «مخلوقات عنان‌گسیخته» Wild Creations را نگه داشتیم، هرچند دوباره برندسازی کردیم و یک لوگوی تازه ساختیم که بیشتر روی «عنان‌گسیخته» تمرکز دارد و نمادین‌تر است. در اعماق وجودم، باز هم دوست دارم با آن دوست وکیل مدافعم دیداری خوش‌اقبالانه داشته باشم و نظر مثبتش را جلب کنم.

این نوشته را هم حتما بخوانید  سئو تصاویر

حداقلش این است که شاید دیگر به نظرش اسم‌مان افتضاح نیاید.

منبع:entrepreneur

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *