تأثیرات بیرونی؛ فرهنگ مصرف‌کننده

۲۹ آذر ۱۳۹۵
|
0 نظرات
|
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

الف. فرهنگ شامل دانش، باور، هنر، قانون، اخلاقیات، رسوم و هر گونه توانایی‌ها و ظرفیت‌ها و عادات دیگری می‌شود که توسط افراد بشری به مثابۀ اعضای جامعه کسب می‌شوند.

ب. عواملی که یک فرهنگ را تعریف و معین می‌کنند.

ـ فردی / جمعی: فرهنگ در ایالات متحده یک جامعۀ فردگرا است، جایی که افراد عموماً مواظب خودشان هستند و به خود اهمیت می‌دهند؛ فرهنگ ژاپنی بر امر جمعی تمرکز دارد و مردم آن کار می‌کنند تا جامعه ای بهتر به مثابۀ یک کل بسازند.

ـ خانوادۀ بسیط / محدود: در ایالات متحده، خانواده‌ها از یکدیگر فاصله می‌گیرند و عموماً با هم در یک خانه زندگی نمی‌کنند؛ در بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی، والدین، کودکان و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و حتی عمه‌ها و خاله‌ها و عموها و دایی‌ها در یک خانه و زیر یک سقف زندگی می‌کنند.

ـ بالغ / کودک: فرهنگ‌های مختلف زمان بلوغ فرد را تعیین می‌کنند. در ایالات متحده، سن بلوغ ۱۸ سالگی است اما در برخی کشورهای امریکای جنوبی این سن معادل ۱۴ یا ۱۵ است. در فرهنگ یهودی، یک پسر در سن ۱۳ و در طول جشنی که به همین منظور برگزار می‌شود (معروف به bar mitzvah) به یک مرد بدل می‌شود. در فرهنگ اسپانیایی‌ها، یک دختر در جشن تولد ۱۵ سالگی‌اش بالغ می‌شود.

ـ مردانگی / زنانگی: فرهنگ‌ها نقش‌های مردانه و زنان را به نحو متفاوتی مشخص می‌سازند، به شمول منزلت و پرستیژشان در جامعه.

ـ جوان / سالخورده: ارزش داده‌شده به سالخوردگان به فرهنگ بستگی دارد.

ـ پاکیزه بودن: در ایالات متحده، پاکیزگی بسیار مهم است، در واقع بیشتر محصولات تبلیغ‌شده در تلویزیون‌های امریکایی مدعی بهبود پاکیزگی هستند؛ در دیگر فرهنگ‌ها، دوش گرفتن هر روزه ضروری نیست و امری لازم به شمار نمی‌رود.

ـ سنت / تغییر: برخی جوامع سنت‌ها را بر آوردن تغییرات ترجیح می‌دهند.

ـ سختکوشی / فراغبالی: در برخی فرهنگ‌ها کار سخت بر فراغ‌بالی و اوقات فراغت برتری دارد.

ـ خشنودی فوری / خشنودی به تعویق افتاده: فرهنگ آمریکایی بر خشنودی و رضایت فوری استوار است: «من همین الآن آن چیز را می‌خواهم!»

ـ خشنودی نفسانی / ریاضت: هلند جامعه ای است که در مورد مسائل جنسی به راحتی صحبت می‌شود و دربارۀ آن تبلیغ می‌شود؛ در جوامع مسلمان این موضوعات تابو هستند و از زنانی که قبل از ازدواج باردار می‌گردند، اغلب اوقات اجتناب می‌شود.

ب. فرهنگ چگونه بر رفتار مصرف‌کننده تأثیر می‌گذارد؟ هر چه یک فرد مصرف می‌کند، سطوح پذیرش او را در جامعه مشخص خواهد ساخت. اگر کسی مطابق با انتظارات فرهنگی جامعه رفتار نکند، خطر آن می‌رود که از سوی جامعه مورد پذیرش قرار نگیرد.

ج. وقتی شرکتی فرهنگ را نادیده می‌گیرد، چه اتفاقی می‌افتد؟ مک دونالد یکی از محبوب‌ترین رستوران‌ها در دنیاست. آنها در رستوران‌های خود در امریکا همبرگرهای بیف سرو می‌کنند، اما وقتی بخواهند در مورد افتتاح رستوران در هند تصمیم بگیرند، از گوشت بره برای همبرگرهای شان استفاده خواهند کرد، زیرا مردم هند گوشت گاو نمی‌خورند؛ اگر مک دونالد این تفاوت فرهنگی را نادیده می‌گرفت، در هند چندان موفق نمی‌شدند! وقتی شرکت والت دیزنی اقدام به افتتاح یورو دیزنی در بیرون پاریس کرد، تفاوت فرهنگی سبب بروز مشکل شد؛ این مشکل دقیقاً به خاطر نادیده گرفتن فرهنگ از سوی دیزنی رخ داد. مردم فرانسه از اوایل سنین جوانی شراب سرخ می‌نوشند و ترجیح می‌دهند که روی پاپ کورن شان شکر ریخته شود نه نمک. دیزنی این موضوع را متوجه نشد تا اینکه پی بردند در واقع، فرانسوی‌ها بازار هدف شان در یورو دیزنی هستند؛ بنابراین نام پارک را به دیزنی لند پاریس تغییر دادند و در منوهای غذایی و نیز صفوف انتظار در پارک اصلاحاتی آوردند.

رفتارمعنا در ایالات متحدهمعنا در دیگر فرهنگ ها
مصرف شراب سرخ و آبجوآنانی که زیر سن ۲۱ هستند حق ندارند نوشیدنی‌های الکلی بنوشنددر کشورهای اروپایی، معمول است که کودکان نیز در سر وعده‌های غذایی به همراه دیگر اعضای خانواده شراب سرخ / آبجو بنوشند؛ وقتی در یک بار در کره، شما برای دوستان و خانواده تان نوشیدنی می‌ریزید، باید منتظر شوید تا آنها هم برای شما نوشیدنی بریزند.
نوشیدن قهوهعموماً افراد بالغ در صبح‌ها قهوه می‌نوشند آن هم به خاطر کافئین، و دادن قهوه به یک کودک امری پذیرفته نیست.در ترکیه، قهوه یک نوشیدنی مخصوص است که شما به مهمانان تان می‌دهید؛ در ایتالیا، پس از غذای خانوادگی، قهوه می‌نوشند؛ در چین، چای نوشیدنی معمول است.
پخت گوشت خوکدر مهمانی‌های خارج از خارج معمولاَ سرو می‌شودمسلمانان و یهودیان گوشت خوک نمی‌خورند
بوسیدنبرای نمایش احساس عاشقانه نسبت به کسیدر بسیاری از فرهنگ‌ها، بوسه در هنگام احوالپرسی با یک دوست امری معمول است
استفاده از رقم ۷رقم خوش شانسیرقم بدشگون در کنیا، سنگاپور و غنا

منبع: وب‌سایتmarketingteacher
متن ترجمه‌شده، ویرایش و خلاصه شده‌است تا برای خواننده رساتر باشد.


عضویت در خبرنامه آکادمی

با عضویت در خبرنامه هر شنبه به صورت صد در صد رایگان آخرین و داغ‌ترین مباحث روز بازاریابی را در ایمیل خود دریافت کنید.

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

کتاب رایگان ۷ اصل اساسی برای برندسازی

۷ اصل اساسی در برند سازی و برندینگ

برندسازی تنها راه افزایش قطعی فروش و درآمد شماست. داشتن چهره‌ای متفاوت از سایر رقباست که باعث می‌شود نسبت به دیگران ترجیح داده شوید.

همین الان این کتاب را به رایگان در ایمیل خود دریافت کنید

x