سئو برای روزنامه‌ها وبسایت های خبری

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

سئو برای روزنامه‌ها وبسایت های خبری

ایده های موجود در این مقاله تا حدود زیادی برای سئو و بهینه سازی سایت های بزرگ هم به کار می‌آیند، به طور کلی سئوی وب سایت های خبری در چهار دسته طبقه بندی می شود:

  • قالب و بهینه سازی لینک ها

۲-بهینه سازی محتوا

۳- بهبود ساختار لینک های درونی

۴- بهینه سازی برای سرویس Google News

 قالب و بهینه سازی لینک ها

 این کار ممکن است بسیار ساده و حتی تا حدودی احمقانه به نظر برسد، اما مزایای بسیاری دارد به عنوان مثال زمانی که ما قالب ها و لینک ها را برای سایت خبری  Wegener’s 7 بهینه سازی کردیم، در عرض ۶ هفته ترافیک موتورهای جستجو تا ۴۰ درصد برای آن افزایش یافت! بسیار خوب!

 حال با قالب سایت خود چه باید کرد؟

  • مطمئن شوید که عنوان مقاله و دسته‌بندی آن در تگ <title> قرار دارد مطابق تجربه شخصی من  <title> – <category> – <newspaper name> بهترین نتیجه را دارد.
  • تمام کدهای جاوا اسکریپت و CSS را به فایل های جداگانه انتقال دهید، این کار برای کاربران هم بهتر است چرا که مرورگر این فایلها را کش خواهد کرد و با هر بار رفرش کردن صفحه نیاز به دریافت مجدد آنها نیست، که در زمان و پهنای باند صرفه جویی می کند
  • تا آنجا که ممکن است از شر محتوای اضافه خلاص شوید و بعضا اگر نمی توانید قسمتی را حذف کنید حداقل لینک های آن را به حالت nofollow درآورید
  • اطمینان حاصل کنید که عنوان مقاله به صورت h1  است، همچنین سیستم مدیریت محتوای شما باید  h2’ و  h3’ را رای زیر عنوان ها استفاده کند
  • محتوا را تا حد امکان در قالب خود بالا ببرید و  navigation را نیز تا حد امکان پایین ببرید.

برای لینک ها هم:

۱-کلید واژه ها را در لینک ها اعمال کنید، برای مثال عنوان مقاله و دسته بندی.

مطمئن باشید این کار کمک زیادی خواهد کرد

  • مهم: تعدادی رقم نیز در لینک باقی بگذارید، برای استفاده از سرویس گوگل نیوز باید لینک شما حداقل یک عدد سه رقمی نیز داشته باشد.

بهینه سازی محتوا

هنگامی که روی سایت‌های بزرگ خبری کار می کنید معمولا اولین چیزی که نسبت به آن اصلا نگران نیستید کلید واژه ها هستند: در بقیه پروژه های بهینه‌سازی، من همیشه کسی را مسئول بازبینی و مرور کلید واژه ها می کنم. اما واقعیت این است که در سایت های خبری چنین کاری فایده چندانی ندارد چرا که در چنین حالتی، نام های مشخصی با پیشینه وکاربرد زیاد برای هر دسته بندی وجود دارد، شما نیز دلیلی ندارد که سعی در تغییر آنها کنید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  4 اشتباهی که شرکت‌ها درهنگام استخدام بازاریاب محتوا مرتکب می‌شوند

شما هم فقط آنها را استفاده کنید.

پس بطور کلی در بیشتر مواقع نیازی به بازبینی کلید واژه ها نداریم، شما به هیچ وجه نمی توانید مقاله های خبری فردا صبح پیش بینی کنید( اگر می توانید همین حالا دست از خواندن بکشید و بروید به نجان دنیا بپردازید)

پس نگران کلید واژه ها نباشید : در عین حال اگر از نویسنده ها بخواهید که در حین نوشتن مطالب، کلید واژه های مناسب را هم برای آنها پیدا کنند و آنها را در عنوان مقاله بگنجانند بسیار خوب خواهد بود.

 بیشتر وبسایت های خبری بزرگ، جزوه بزرگترین گروه ها در وب هستند. اگر شما مطالب منحصر به فرد بنویسید، از کلید واژه ها به خوبی استفاده کنید و از یک قالب بهینه شده بهره ببرید، به سادگی به رنکینگ بسیار خوبی می رسید. پس از کار روی ساختار سایت خود غافل نشوید

 بهبود و ساختار لینک های درونی

ایندکس شدن مطالب صفحه اول سایت به هیچ وجه دشوار نیست! قسمت دشوار اینجاست که سایت های خبری گاها آرشیو های بسیار بزرگ (مثلاً یک میلیون مقاله) دارند، ایندکس کردن همه این مقالات است که کار بسیار دشواری است.

 بگذارید ساده بگویم:  اگر ماهانه هر مقاله از آرشیو شما را فقط دو نفر بیشتر از ماه قبل بخوانند، ترافیک شما به طرز چشمگیری افزایش می یابد، البته متقاعد کردن بازدیدکنندگان به مشاهده مطالب قدیمی‌تر سایت کار آسانی نیست ولی روش هایی نیز برای آن وجود دارد که با برخی از آنها آشنا می شویم: ( بیش از یک مورد را استفاده کنید)

  • استفاده از تگ: کافیست هر مقاله جدید شما با ۳ الی ۵ تگ به مقالات قدیمی‌تر مرتبط شود اگر نویسنده های شما بدانند که با این کار ترافیک سایتتان بالا می‌رود خودشان هم به این کار تشویق خواهند شد
  • پرونده ها: روش دیگر ساخت پرونده درباره مردم، شرکت ها و یا هر موضوع دیگری است. مثلاً اگر شما را در یک مقاله خبری KLM را پوشش دهید، اولین باری که نام کمپانی را درج می کنید، این نام باید صفحه ی اطلاعات کلی KLM در سایت شما لینک داده شده باشد. همچنین هر مقاله دیگری که در سایتتان درباره KLM وجود دارد باید به این مقاله جدید لینک شود. اگر این کار را انجام دهید نه تنها موتورهای جستجو، بلکه محققانی که از سایت شما برای تحقیقات خود استفاده می‌کنند نیز عاشقتان خواهند شد!
  • طبقه بندی: بیشتر سایت های خبری سالهاست که مشغول به کارند، باید با در نظر گرفتن سئو به طبقه بندی مطالب سایت تان بپردازید: گاهی اوقات طبقه بندی ها بسیار سطحی هستند و هر زیر دست بسیار نزدیک به دسته اصلی خود قرار می گیرد، گاهی نیز دسته بندی ها بیش از حد عمیق اند.از نظر من بیشتر سایت های خبری نباید دسته بندی هایی عمیق تر از سه الی چهار سطح داشته باشند و باید از تگ ها برای تشکیل آرشیو بهتر و جامع تر بهره گیرند.
این نوشته را هم حتما بخوانید  دور کاری و آینده‌ی آن

 تمامی مواردی که در بالا ذکر شد، به شما اجازه می دهد که فهرستی از همه مقالات موجود در یک زمینه خاص را سرهم کنید، انجام این کار برای وب سایت خبری شما ضروری است

پرهیز از محتوای تکراری

 یک مسئله مهم در سایت‌های خبری حذف محتوای تکراری است.

 من درک می‌کنم، بسیاری از مردم می‌خواهند بدانند که چند نفر از فید خبر خوانشان آمده اند، اما باور کنید به جای استفاده از  ?source=rss در لینک ها راه های بهتری هم وجود دارند!

 یک مثال دیگر برای محتوای تکراری که من زیاد آن را در سایت ها می میبینم، این است که یک مقاله در چندین دسته بندی قرار داده شده و در هر دسته بندی یک لینک جداگانه دارد. شما باید یک دسته بندی را به‌عنوان دسته بندی اصلی برای آن مقاله انتخاب کنید و تمام ورودی های دیگر به مقاله را با این لینک اصلی جایگزین کنید

 نتایج جستجو های درونی سایت را بلاک کنید چراکه این صفحه شباهت فوق العاده زیادی به صفحهات tag pages دارند

همچنین تنظیمات مربوط به ترتیب چیدمان را نیز به بلاک کنید یا حداقل اطمینان حاصل کنید که لینک صفحه را،صرفا برای تغییر در وضعیت چیدمان مطالب صفحه، تغییر نمی‌دهید.

sessions ها وcookies  ها برای اینکار اختراع شده اند و نه لینک ها

 چند صفحه ای کردن مقالات کار اشتباهی است

بله، من هم می‌دانم که بیشتر سایت های خبری بر اساس تعداد بازدید درآمد کسب می‌کنند و بله، من درک می‌کنم که چند صفحه ای کردن مقالات راه بسیار خوبی برای افزایش تعداد نمایش هاست، اما مشکل اینجاست که اغلب مقاله ها برای چند صفحه ای شدن نوشته نشده اند اگر می‌دانید که مقاله ای طولانی ست و تصمیم به چند صفحه ای کردن آن دارید کافیست آن را به چند قسمت مختلف تقسیم کنید و به صورت چند مقاله ای جداگانه با کلید واژه های مناسب و متفاوت که به یکدیگر مرتبط هستند روی سایت خود بارگذاری کنید.

نکته ای درباره اجبار سایت ها برای ثبت نام:

 هنوز تعداد کمی سایت های خبری وجود دارند که برای دسترسی به آرشیو، کاربر را وادار به ثبت نام و ساخت اکانت در سایت می کنند ، به طور کلی این، حالت خیلی ایده آلی نیست، با این وجود، شما می‌توانید یکی دو پاراگراف اول مقاله را باز بگذارید تا توسط موتورهای جستجو اسپایدر شوند. مطمئن باشید با این کار ترافیک سایتتان افزایش خواهد یافت.

این نوشته را هم حتما بخوانید  مقاله جذب مشتری

 سرویس گوگل نیوز

در سئو و بهینه سازی سایت های خبری چند نکته وجود دارد که آنها را با سئو های عادی متفاوت می‌کند:

 خود من به شخصه اینکه چقدر طول میکشد تا مطالب یک سایت عادب ایندکس شوند را در مقیاس “روز” اندازه می‌گیرند اما برای ایندکس شدن مطالب در سایتهای خبری مقیاس من به “دقیقه” تغییر می کند، چرا؟ چون اول بودند نزد Google News حائز اهمیت فراوان است.

 از طریق برخی دوستانم در آمریکا دریافتم که گوگل نیوز (news.google.com)ترافیک و استفاده بسیار زیادی دارد، اما اینجا در محل زندگی من، یعنی هلند به این صورت نیست اما سرچ عادی گوگل چرا.

 با توجه به اینکه کمپانی گوگل شروع به استفاده از نتایج گوگل نیوز در نتایج سرچ معمولی کرده است، می توان حدس زد که استفاده صحیح از گوگل نیوز می‌تواند در بهبود ترافیک وب سایت ما نقش موثری را ایفا کند.

 به طور خلاصه مطالب شما باید در کوتاه ترین زمان ممکن ایندکس شود

 به منظور انجام این کار شما باید یک نقشه  Google News XML sitemap از وبسایت خود تهیه نموده و پیوسته نسبت به بروز رسانی آن اقدام کنید

Google News & Images

نتیجه ی جستجوی گوگل نیوز معمولا چیزی شبیه به این است:

 حالا فکر می کنید مردم  بیشتر کجا کلیک را خواهند کرد؟

 من هیچ اطلاعات علمی راجع به این قضیه ندارم اما حدس من این است که کاربران بر روی تصاویر بیش از هر قسمت دیگری کلیک می کنند، پس هنگام کار بر روی این دست مقاله ها باید توجه ویژه‌ای به بهینه‌سازی تصاویرتان داشته باشید.

 نتیجه گیری

 سئو و بهینه سازی سایت های خبری قطعه کار زیادی می طلبد، اما مزایای فراوانی نیز دارد و کار لذت بخش و سرگرم کننده ای نیز هست ، اگر در حال کار بر روی پروژه های مشابه هستید لطفاً نظرات خودتان را در قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *