شرکتتان چه «شیوه‌ی نگارش» ای دارد؟ از این راه به آن پی ببرید بخش دوم –

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

بخش قبلی این مقاله را تحت عنوان “شرکتتان چه «شیوه‌ی نگارش»ـی دارد؟ از این راه به آن پی ببرید.بخش-اول” خواندیم. حال به قسمت دوم این مقاله میپردازیم

یادداشت کنید.

یادداشت کنید.

تقریباً می‌خواستم بگویم «یک راهنما برای سبک خاص خود درست کنید» ولی ترسیدم که آن دسته از مخاطبانی که فکر می‌کنند چنین اندیشه‌ای متکلّفانه خواهد بود، مخصوصاً برای کسب و کارهای درحال رشد و درهم‌برهم، را از دست دهم. اما فکر می‌کنم چنین چیزی برای کارآفرینان حائز اهمیت باشد. اغلب اوقات شیوه‌ی نگارشی برند یک سازمان، ریشه در شخصیت و ارزش‌های بنیان‌گذار آن دارد. خیلی هم خوب، ولی هنگامی که شرکت رشد می‌کند و تیم بازاریابی شروع به نوشتن ایمیل‌هایی می‌کند که قبلاً بنیان‌گذار خودش آن‌ها را می‌نوشت چه؟ اینجاست که از یادداشت این مسائل خوشحال خواهید شد.

پس چه چیزی در این راهنما قرار خواهد گرفت؟ با برخی اطلاعات پایه‌ای که در بالا آوردم شروع کنید و بعد خودتان نکاتی را اضافه کنید. یک فایل ساده‌ی Google Doc برای این کار کافی است چرا که دسترسی به آن آسان است و درصورت لزوم می‌توان آن را به‌روزرسانی کرد.

یک سری مسائل مهم دیگر را نیز در پایین آورده‌ام:

ضمیرها:

شرکت‌ها معمولاً از ضمیرها استفاده‌ی متنقاضی دارند. در یک جا از ضمیر اول شخص (ما) استفاده می‌کنند و در جمله‌ای دیگر از ضمیر سوم شخص (شرکت فلان). ضمیر اول شخص معمولاً گرم‌تر است و نوعی حالت خوش‌آمدگویانه به وجود می‌آورد درحالی که ضمیر سوم شخص احساسی بی‌طرفانه و پدرمآبانه‌ای در بر دارد. با توجه به شیوه‌ی نگارشی برندتان یکی از این دو را انتخاب کنید و به آن بچسبید. این مطلب درخصوص مخاطبانتان هم صادق است: همیشه یا بگوئید «شما» یا بگوئید «مشتریان».

این نوشته را هم حتما بخوانید  3 راه سرّی برای ساخت یک برند شخصی به نقل از یک استاد بازاریابی

زبان فنی:

قبلاًها درمورد زبان فنی و زبان داخلی سرسخت بودم. در این حد که استفاده از آن را قدغن می‌کردم. اما اخیراً دوباره به این قانون فکر کردم، چرا که زبان فنی گاهی اوقات شامل عبارت‌های مخصوصی می‌شود که برای نشان دادن یک قالب ذهنی مشترک یا برای انتقال عمق دانش، ضروری هستند. تعیین کنید شرکتتان کدام عبارت‌ها و اصطلاحات حرفه‌ای را می‌پذیرد و کدام‌ها را نه. مهم‌تر از همه، و این درمورد هرچیزی که می‌نویسید صادق است، اطمینان حاصل کنید تنها از عبارت‌هایی استفاده کنید که به جای ابهام، شفافیت در بر داشته باشند.

یکم ریزه‌کاری بد نیست:

از شیوه‌ی نگارشی‌تان فقط در بدیهی‌ترین جاها مثل صفحه اصلی سایت یا صفحه فیسبوک‌تان استفاده نکنید. کلاس کار را بالاتر ببرید. به این فکر کنید که چگونه می‌توانید از شیوه‌ی نگارشی خود در جاهای غیرمنتظره‌ای چون صفحه‌ی ۴۰۴، تاییدیه‌ی ایمیل و یا صفحه‌ی تشکر خود استفاده‌ی سودمند ببرید.

و در عمل اینگونه است…

خب این همه حرف از شیوه‌ی نگارشی زدیم که بگوش معرکه می‌آید، صحیح؟ اما در عمل چطور تاثیرگذار است؟ آیا کلماتی که استفاده می‌کنید واقعاً می‌توانند در برندسازی به شما کمک کنند؟

Freaker USA شرکتی است که در کار ساخت و فروش عایق‌های نوشیدنی همه‌اندازه می‌باشد. عایق نوشیدنی یک بخش نسبتاً مبتذل است. اما Freaker USA از دیگران متمایز شده است که بخشی از این امر به دلیل لحن نگارشی این شرکت و استفاده‌ی فراوانی که از آن می‌شود است.

این شرکت خود را در صفحه‌ی «درباره‌ی ما» اینگونه توصیف می‌کند:

«Freaker USA که در ۲۰۱۱ تاسیس شد و در ویلمینگتون واقع است به سرعت تبدیل به سردمدار جنبش جلوگیری از خیس شدن دست‌ها و عرق کردن نوشیدنی‌ها شد. آن‌ها صرفاً محصولات همه‌اندازه‌ی خود را بهتان نمی‌فروشند، بلکه شما را به ضیافت خود دعوت می‌کنند، شما را وارد یک سبک زندگی جدید می‌کند. Freaker تیری در تاریکی برای ثروتمند شدن نیست، بلکه موسیقی متن یک سفر تمام‌نشدنی است. Freaker زندگی، سبک و کارآمدی را به کالبد یک عایق نوشیدنی می‌دمد.»

این نوشته را هم حتما بخوانید  چرا ویدیو در نتایج جستجو نمایش داده نمیشود

چند ثانیه به این متن فکر کنید. Freaker می‌توانست مانند زیر با نام بردن فوائدش خود را معرفی کند:

«این عایق، نوشیدنی‌های بطری‌شده‌ی شما را سردتر نگه می‌دارد به علاوه با تا کردن می‌توان آن را مسطح کرد تا در هر جیبی جا شود. این عایق مانند یک دستکش بطری یا قوطی شما را می‌پوشاند و از یک کیسه خرید باکلاس‌تر است.»

درواقع این را از وب‌سایت یکی از رقبای Freaker برداشتم. متن جدید به داستان Freaker حتی نزدیک هم نیست، نه؟ اگر Freaker قرار بود مثل متن دوم صحبت کند آنوقت دیگر مشتری، خاص بودن آن‌ها را درک نمی‌کرد.

یادتان است در مورد ریزه‌کاری چه گفتم؟ این متنی است از ایمیل Freaker در تایید اشتراک ایمیلی مشتریان:

اگه فکر می‌کنید این ایمیل رو کارخونه کشمش واستون فرستاده خیلی ساده پاکش کنید بره. تا وقتی که رو لینک تایید بالا کلیک نکرده باشید ما نمی‌تونیم با خبرنامه‌های خفنمون شکارتون کنیم. خبر فروش‌های هفتگی و امتیاز فروش رو دیگه تو صندوق ورودیتون نخواهید داشت. هیچ‌وقت هم طعم عشق رو نمی‌چشید. فقط این ایمیل رو پاک کنید و جوری رفتار کنید انگار هیچ اتفاقی نیفتاده. باشه ما هم دوستتون داریم. دیگه خداحافظ!»

شرکت شما شاید به اندازه‌ی Freaker USA عجیب و غریب نباشد که البته هیچ اشکالی هم ندارد. نکته‌ی اصلی در اینجاست که: شیوه‌ی نگارشی برند شما چگونه است؟ و آیا به وضوح نشان می‌دهد چه چیزی شما را شما می‌کند؟

منبع: entrepreneur

عضویت در خبرنامه

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *