۱۵ نکته برای افزایش مهارت در هنگام مصاحبه کردن با داوطلبان

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

مقالات بسیار بسیار زیادی وجود دارد که افراد جویای کار را راهنمایی می‌کنند که چطور در مصاحبه‌ها خوب عمل کنند. مواردی مثل لباس مناسب، انجام تحقیقات درخصوص شرکت، سوالاتی که از مصاحبه‌کننده پرسیده شوند و امثالهم. اما نکته اینجاست که مصاحبه یک گفتگو‌ی دو نفره است. اگر مصاحبه‌کننده بامهارت باشد و کاری کند که به داوطلب احساس راحتی دست بدهد آنوقت می‌تواند اطلاعات ارزشمندی از داوطلب به دست آورده و در عین حال تصویر مثبتی از شرکت نیز ارائه دهد و در نتیجه احتمال استخدام بهترین داوطلب را بالا ببرد.

این فهرست ۱۵ تایی کمک‌تان می‌کند که مهارت هایتان را افزایش بدهید و در مصاحبه‌ی بعدی تجربه‌ی پرثمرتر و مثبت‌تری برای خودتان و داوطلب رقم بخورد.

 • آماده باشید.

می‌توانید با حاضر کردن لیستی از شرایط احراز و مسئولیت‌های کاری برای جایگاه خالی آماده‌ی مصاحبه شوید. آماده باشید که به سوالات مربوط به اهداف شرکت و مزایای کارمندان پاسخ دهید.

 • کاری کنید که داوطلب احساس راحتی کند.

با معرفی داوطلب به کارکنان شرکت یا تعارف یک لیوان آب یا یک فنجان قهوه به او احساس راحتی دهید. این کارها به آرام شدن داوطلب کمک می‌کنند و باعث می‌شوند که کارایی خود را بهتر به نمایش بگذارد. اگر به نظر خجالتی آمد، سعی کنید احساس خاطرجمع بودن به او دست دهد و او را به ادامه‌ی گفتگو تشویق کنید.

 • سوالاتتان یکسان باشد.

از هر داوطلب سوالات یکسانی بپرسید. این باعث پایداری در روند مصاحبه می‌شود و مبنایی برای مقایسه‌ی داوطلبین فراهم می‌کند. سوال‌ها را یکی یکی بپرسید و از سوالات پایان‌باز استفاده کنید تا داوطلب تشویق به مشارکت بیشتر تشویق شود. سوالات جهت‌دار یا پایان‌بسته نپرسید.

 • داوطلب را بشناسید.
این نوشته را هم حتما بخوانید  ۳ راه برای نجات مصاحبه‌ای که دارد بد پیش می‌رود

رزومه و نامه‌ی پوششی داوطلب را پیش از مصاحبه بررسی کنید. با بازدید از حساب‌های وی در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های مجربی چون لینکداین، چیزهایی درموردشان یاد بگیرید.

 • گفتگو کنید.

گفت و گو کنید

مصاحبه یعنی تبادل دوطرفه‌ی اطلاعات. کاری کنید که روند مصاحبه حس و حال یک مکالمه را داشته باشد. از داوطلب در مورد سرگرمی‌ها یا علایقش بپرسید تا یخش آب شود. این کار به داوطلب کمک می‌کند تا آرام شود و به علاوه کمکش می‌کند تا آزادانه درخصوص موفقیت‌ها و کارایی‌هایش صحبت کند.

 • انعطاف‌پذیر باشید.

اگر مکالمه از موضوع اصلی خارج شد بگذارید روندش را طی کند. اما اجازه ندهید که چنین انحرافی جهت کلی مصاحبه را تغییر دهد.

 • مهارت های گوش دادن‌تان را ارتقا دهید.

good-listener

گوش دادن‌تان را بهتر کنید. اگر شنونده‌ی خوبی باشید نشان می‌دهید که به حرف‌های داوطلب علاقه‌مند هستید و او را ترغیب می‌کنید که شایستگی‌های خود را نمایان کند. من خودم مخصوصاً از این مورد زمانی استفاده می‌کنم که بخواهم کارمندان خانگی استخدام کنم چون باعث می‌شود که بهترین شخص موجود را انتخاب کنم و حتی اگر هم به صورت دور از دسترس کار کند او را برای طولانی‌مدت نگه‌دارم.

 • طبیعی رفتار کنید.

با اینکه آماده‌سازی سوال و دیگر اطلاعات مربوط به مصاحبه مهم است، اما نباید آنقدر از روی سوالات بخوانید که در هنگام مصاحبه حالتی روبات‌وار به خود بگیرید. آرام باشید و بگذارید مکالمه روند طبیعی خود را طی کند. حواستان باشد که اکثراً وقتی کسی شروع به وانمود کردن می‌کند طرف مقابل متوجه می‌شود. هرچه فضای مصاحبه صادقانه‌تر باشد قدرت بیانِ داوطلب هم بهتر خواهد بود.

 • اگر سکوت شد نگران نشوید.
این نوشته را هم حتما بخوانید  ۷ سوالی که در مصاحبه سطح هوش هیجانی را مشخص می‌کند

فکر نکنید که الزام است که مصاحبه پر از گپ زدن باشد. از لحظات سکوتِ پیش آمده لذت ببرید و از آن‌ها برای در نظر گرفتن پاسخ داوطلب به سوالات قبلی استفاده کنید. چنین وقفه‌هایی در مکالمه همچنین ممکن است وقت کافی به داوطلب دهند تا درمورد سوالی که شاید بخواهند ازتان بپرسند، فکر کنند.

 • سوالات مناسب بپرسید.

سوالات بخشی از مصاحبه هستند اما شما باید با دقت از پرسیدن سوالات نامناسب یا حتی غیرقانونی دوری کنید. سوال پرسیدن از سن، وضعیت تاهل، نژاد یا دین داوطلب غیرقانونی است و می‌تواند عواقب جدی‌ای برای شرکت‌تان داشته باشد. سوالات مربوط به محل تولد، کشور زادگاه، سوابق کیفری و معلولیت نیز در حین روند مصاحبه غیرقانونی هستند.

 • کاری نکنید که مصاحبه راجع‌به شما شود.

موقع مصاحبه بحث را یک طرفه نکنید. با اینکه داوطلب به اطلاعات شما از شرکت و جایگاه موردنظر نیاز دارد اما به غیر از این لازم است که فرصتی هم برای نشان دادن کارایی خود و ثابت کردن شایستگی خود برای شغل موردنظر داشته باشد.

نسبت صحبت کردن در یک مصاحبه باید ۸۰ درصد از طرف داوطلب و ۲۰ درصد از طرف شما باشد.

 • داوطلب را کنجکاو کنید.

اطلاعاتی به داوطلب دهید که آن‌ها را نسبت به شرکت کنجکاو کند. این کار تاثیر خوبی از شرکت به جای می‌گذارد و این داوطلب خاص را ترغیب می‌کند تا برای پست‌های خالی آینده به دوستان و آشنایانش شرکت شما را سفارش کند.

 • به زبان غیرگفتار توجه کنید.

گوش دادن مهم است اما شما باید قادر به خواندن سرنخ‌های غیرگفتاری هم باشید. چنین علائمی می‌توانند سطح علاقه و صداقت داوطلب را نمایان کنند.

 • به دنبال راه‌حل‌های واقعی باشید.
این نوشته را هم حتما بخوانید  25 سوال دشواری که اپل در هنگام مصاحبه‌ی شغلی خواهد پرسید

«جان سالیوان»، متخصص منابع انسانی، استاد مدیریت در دانشگاه ایالتی سن فرانسیسکو و مولف کتاب هزار راه برای جذب استعدادهای برتر یکی از بهترین توصیه‌های مربوط به مصاحبه را داده است: «چطور یه آشپز استخدام می‌کنید؟ راحته، بهش می‌گین واستون غذا درست کنه.»

در حین مصاحبه باید یک مشکل واقعی را که قبلاً با آن مواجه شدید را به داوطلب بگویید و از او نظرش درخصوص نحوه‌ی حل مشکل را بخواهید، مخصوصاً اگر این مشکل مربوط به شغلی است که داوطلب برای آن استخدام می‌شود.

 • اوضاع داوطلب را پیگیری کنید.

بعد از مصاحبه با داوطلب تماس بگیرید تا نتیجه‌ی درخواستش را به اطلاع برسانید. چه موفق شده باشد چه نه. این کار به متقاضی کمک می‌کند و تاثیر خوبی از شرکت‌تان به جای می‌گذارد. پس از این، احتمال اینکه داوطلب شرکت‌تان را به دیگران هم معرفی کند بالا می‌رود.

منبع:entrepreneur

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *