روش تبلیغات در اینترنت

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

روش تبلیغات در اینترنت در جای جای دنیا با توجه به امکانات و تکنولوژی مورد استفاده متفاوت است. در این مقاله با بررسی و معرفی روش‌های تبلیغات اینترنتی پرکاربرد که در ایران استفاده می‌شود و اراپه آموزش‌های مربوطه، به شما به عنوان صاحبان کسب‌وکار کمک خواهیم کرد تا بهترین تبلیغات ممکن برای کسب‌وکار خود را انتخاب و به کار ببرید.

روش تبلیغات در اینترنت

 اولین روش تبلیغات در اینترنت) تبلیغات موتور جستجو (SEM)

دومین روش پرکاربرد و پر بازده دیجیتال مارکتینگ در بین انواع روش تبلیغات در اینترنت ، بازاریابی موتورهای جستجو است. (اولین روش ایمیل مارکتینگ است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت)

در مقابل SEO که به صورت بدون هزینه و بر مبنای بهینه سازی محتوای سایت صورت می گیرد؛ SEM قرار دارد که به صورت پرداختی است.

به عنوان مثال در سیستم موتور جستجو گوگل (تبلیغاتی که تحت عنوان Adwords شناخته می شوند) لینک وب سایت ها در معرض نمایش قرار داده می شوند و در ازای هر کلیکی که کاربران گوگل بر روی لینک‌ وب‌سایت تبلیغ دهنده می‌کنند، هزینه مشخصی از حساب وب سایت کم می شود.

این سیستم در موتور جستجو گوگل اصطلاحا تحت عنوان کلیکی و یا PPC/CPC است که در ادامه مبحث در مورد آن توضیح خواهیم داد.

دلیل بازده بالا این روش تبلیغات در اینترنت، دقت آن است. این شیوه از تبلیغات نزدیک‌ترین روش تبلیغی به فروش است. درواقع با شناسایی و ادوردز کردن کلیدواژه‌هایی که افراد دقیقا برای خرید کالا و یا خدمات مربوط به یک کسب‌وکار استفاده می‌کنند، آن‌ها را به وب‌سایت خود می‌کشانند.

اگر برای کسب و کار خود نیاز به استفاده از گوگل ادوردز دارید، اینجا را کلیک کنید.

روش تبلیغات در اینترنت

در تصویر بالا که صفحه نتایج جستجو گوگل است، می توانید نتایجی که بر مبنای SEM و SEO هستند را مشاهده کنید.

نتایجی که در کنار آدرس وب‌سایت‌شان کلمه “ad” اضافه شده، در واقع وب‌سایت هایی هستند از تبلیغات موتورجستجوی گوگل که از انواع روش تبلیغات در اینترنت است، برای دیده شدن استفاده کرده‌اند.

البته این موضوع دلیل بر نامرتبط بودن محتوای وب‌سایت با عبارت سرچ نیست. بلکه برای نمایش داده شدن به عنوان تبلیغ نیاز به بالا بودن Quality Score وب سایت است که در مورد آن در بسته آموزشی گوگل ادوردز که در بالا لینک آن را برای‌تان قرار داده‌ام، توضیح می‌دهیم.

دومین روش تبلیغات در اینترنت) ایمیل مارکتینگ

یکی از بهترین انواع روش تبلیغات در اینترنت و بازاریابی اینترنتی است که یک کسب‌وکار می‌تواند برای معرفی خود به مشتریان بالقوه‌اش از آن استفاده کند.

بالغ بر ۵۴ درصد افراد، تمایل به کسب و کارهایی دارند که به آن ها ایمیل می دهند و حدود ۷۱ درصد از این افراد مدعی هستند که اسم شرکت‌هایی که برای آن‌ها به صورت مستمر ایمیل می فرستند، در هنگام خرید کردن به صورت ناخودآگاه در ذهن‌شان یاد آوری می‌شود.

این اعداد به خوبی گواه اهمیت یادگیری این روش‌ و استفاده از آن برای کسب‌وکارهای اینترنتی است.

شاید در نگاه اول این روش را نپسندید، چرا که با آمدن اسم ایمیل مارکتینگ به یاد صندوق دریافت‌تان که پر از ایمیل بی معنی است، می افتید! اگر حدسی که زده شد درست باشد، باید بگویم که در اشتباه هستید!

روش ناخوشایند اسپم مارکتینگ درواقع روشی است که با برداشت غلط از روش ایمیل مارکتینگ ابداع شد! لازم به ذکر است که حتی اگر این ایمیل‌ها وارد صندوق دریافت مشتریان هدف شما بشوند، بدون اینکه خوانده شوند پاک خواهند شد!

مساله حائز اهمیت در انجام یک ایمیل مارکتینگ درست، داشتن لیست ایمیلی مناسب و مخصوص خودتان است.

شاید به عنوان یک کسب‌وکار اینترنتی برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که پیشنهاد خرید یک لیست ایمیلی وسوسه‌تان کرده باشد! فرآیند ایمیل مارکتینگ چیزی فراتر از خریدن یک لیست ایمیلی که مربوط به خودتان نیست و بمباران کردن صندوق دریافت ایمیل های موجود با پیغام‌های بدون استراتژی فکر شده است.

این نوشته را هم حتما بخوانید  درباره‌ی ست گادین

در واقع برای داشتن یک ایمیل مارکتینگ موفق و رسیدن به این اعداد و ارقام، لازم است تا لیست ایمیلی را خودتان، از مشتریان بالقوه کسب و کارتان بسازید.

بسیاری از افراد در جلسات مشاوره تیم لرن مارکتینگ، از ایمیل مارکتینگ به عنوان یک تجربه ناموفق یاد می‌کنند. ولی بعد از بررسی دقیق‌تر متوجه این قضیه می‌شویم که آن‌ها نیز مرتکب این اشتباه رایج در انجام فرآیند ایمیل مارکتینگ شده‌اند.

توجه به این نکته ضروریست که برای تبدیل شدن ایمیل مارکتینگ به یکی از روش‌های فوق‌العاده برای جذب مشتری نیاز به رعایت نکات و ظرافت‌هایی دارد که در بسته آموزشی که در ادامه برای شما قرار داده‌ایم، به شما آموزش خواهیم داد و لازم است که آن‌ها را در حین انجام ایمیل مارکتینگ رعایت کنید.

برای یادگیری یک ایمیل مارکتینگ موفق، وب سایت لرن مارکتینگ اقدام به ارائه بسته آموزش بازاریابی دیجیتال “آموزش ایمیل مارکتینگ با میلرلایت و ۱۶ روش برای ساخت لیست ایمیل” کرده است.

در این بسته به صورت کاملا تخصصی و به زبان ساده به آموزش کامل ساخت لیست ایمیلی و ایمیل مارکتینگ پرداخته شده است و شما را قادر می سازد تا به یک متخصص جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی تان تبدیل شوید.

اگر در کسب‌وکارتان نیاز به ایمیل مارکتینگ دارید برای دریافت بسته آموزشی “ایمیل مارکتینگ با میلرلایت و ۱۶ روش برای ساخت لیست ایمیل” کلیک کنید.

روش تبلیغات در اینترنت

۳ . بهترین روش تبلیغات در اینترنت) تبلیغات کلیکی (CPC / PPC)

در توضیحات فوق و مربوط به ادوردز از این روش تحت عنوان روش تبلیغات در اینترنت که سیستم موتور جستجو گوگل نیز از آن استفاده می‌کند صحبت کردیم.

روش تبلیغات کلیکی در واقع شباهت زیادی به تبلیغات نمایشی دارد با این تفاوت که کسب‌وکار تبلیغ‌دهنده فقط در ازای هر کلیک که کاربران بر روی بنر تبلیغی می‌کنند، هزینه پرداخت می‌کنند.

این مبلغ برای سایت‌های تبلیغاتی داخلی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰۰ تومان در ازای هر کلیک متغییر است. و هزینه آن در هر شرکت تبلیغاتی با کمک شاخص‌های مختلف تعیین می‌شود و با سیستم‌های برنامه نویسی شده بهینه می‌شوند.

این روش تبلیغات در اینترنت ، ممکن است در نگاه اول گران تر از روش‌های بنری معمولی باشد. ولی با توجه به اینکه شما فقط در ازای افرادی که بر روی بنر شما کلیک کرده‌ و وارد وب‌سایت‌تان شده‌اند هزینه پرداخت می‌کنید؛ در واقع این روش بهینه‌تر از روش‌های نمایشی است.

تعداد افرادی که تبلیغ شما را دیده‌اند و تعداد کلیک‌ها و کاربرانی که وارد وب‌سایت شما شده‌اند توسط سرویس‌هایی نظیر گوگل آنالیتیکس و وب مستر قابل اندازه گیری هستند. بدین صورت و با استفاده از این سرویس‌ها می‌توانید بر صحت تعداد کلیک‌ها و ورودی وب‌سایت‌تان نظارت کنید.

البته توجه داشته باشید که استفاده از این دو ابزار دیجیتال مارکتینگ فقط و فقط مربوط به تبلیغات کلیکی نمی‌شود!

بلکه، شما باید به عنوان صاحب یک کسب و کار اینترنتی به صورت روزمره، ورود و خروج کاربران را رصد کنید تا با توجه به این اطلاعات بتوانید برای برنامه‌های آینده وب سایت خود تصمیم بگیرید.

روش تبلیغات در اینترنت

با دریافت فایل آموزش “گوگل وبمستر” وب سایت خود را روزانه رصد کنید.

برای دریافت بسته آموزشی “گوگل آنالیتیکس” به عنوان سرویس آنالیز عملکرد وب سایت، کلیک کنید.

برای آشنایی کامل با گوگل ادوردز و یادگیری ۰ تا ۱۰۰ ساخت اکانت تا مدیریت هزینه کتاب زیر را مطالعه کنید.

یکی از مباحثی که در این کتاب به آن پرداخته‌ایم نحوه ساختن تبلیغ است.

هر تبلیغ از چهار بخش تشکیل شده‌است:

  • Headline
  • Display path
  • Description
  • Final URL
این نوشته را هم حتما بخوانید  کسب و کار در منزل

به عکس زیر توجه کنید. در سمت چپ بخش‌های مربوط به ساختن تبلیغ و در سمت راست آنچه که در نهایت کاربر می‌بیند را مشاهده می‌کنید.

نوشتن تبلیغات در گوگل-روش تبلیغات در اینترنت

 

  • Headline

می‌تواند ۱ الی ۳ قسمت داشته باشد؛ برای هریک حداکثر از ۳۰ کاراکتر استفاده کنید.

هدینگ‌ها باید به گونه‌ای باشند که اطلاعات جامعی درباره محصول شما ارائه دهند و کاربر را برای کلیک کردن وسوسه کنند.

  • Display path

به عکس بالا توجه کنید، Display path در سمت راست کنار عبارت Ad‌ نمایان می‌شود و حکم لینک تبلیغ شما را دارد. در واقع این بخش لینکی است که کاربر می‌بیند و در نهایت وارد لینکی می‌شود که در بخش Final URL وارد می‌کنید.

  • Description

متن تبلیغ شماست و توضیحی درباره محصول ارائه شده‌ی شما می‌دهد. سعی کنید از جملاتی استفاده کنید که نسبت به باقی تبلیغ کنندگان برتر باشید و کاربر شما را انتخاب کند.

  • Final URL

لینک سایت شماست و کاربر در نهایت وارد آن می‌شود.

این توضیحات را به صورت ویدیویی و کاملا کاربردی در نوشتن تبلیغات گوگل ادوردز توضیح داده‌ایم.

دانلود کتاب اموزش گوگل ادوردز را فراموش نکنید.

روش تبلیغات در اینترنت

چهارمین روش تبلیغات در اینترنت) تبلیغات نمایشی

تبلیغات نمایشی و یا بنری یکی از انواع روش تبلیغات در اینترنت است. حتما با این شیوه از روش تبلیغات در اینترنت را دیده‌اید!

استفاده از این روش بسیار ساده است. وب‌سایت تبلیغ دهنده در این روش با طراحی بنر تبلیغاتی خود و اجاره جایگاه بنری یک وب‌سایت پربازدید، اقدام به تبلیغ کالا و یا خدمات خود می‌کند.

نکته کلیدی در این نوع از تبلیغات، انتخاب وب‌سایت مناسب برای اجاره جایگاه بنری است! برای انتخاب وب‌سایت مناسب لازم است تا به بررسی کاربران وب‌سایت مورد نظر پرداخته و مشخص کنید که تا چه حد پرسونا آن‌ها به مشتریان بالقوه شما نزدیک است.

روش پرداخت هزینه این روش تبلیغات در اینترنت می‌تواند به صورت‌های مختلف از قبیل  CPM که مخفف عبارت “cost per mille” و یا CPT که مخفف عبارت “Cost Per Time” است باشد.

در روش پرداخت CPM ، تبلیغ دهنده در ازای هر ۱۰۰۰ بازدید می‌بایست مبلغ مشخصی بنا به قرارداد فی‌مابین به سایت تبلیغ کننده پرداخت کند و بعد از هر ۱۰۰۰ بازدید زمان اجاره جایگاه به پایان خواهد رسید.

در روش CPT ، تبلیغ دهنده در ازای زمان مشخصی نمایش بنر، هزینه مشخصی را به سایت تبلیغ کننده پرداخت کند.

هر دو این روش‌های پرداختی می‌تواند بنا به موقعیت‌ و ماهیت کسب‌وکار تبلیغ دهنده، در تبلیغات مورد استفاده قرار بگیرند و موثر واقع شوند.

نکته‌ای که در هنگام استفاده از یک روش تبلغاتی باید به آن توجه داشت، هدف تبلیغ است. در واقع تبلیغات بنری اغلب با هدف برندسازی و نشستن اسم برند و کسب‌وکارتان در ذهن مخاطب استفاده می‌شود و در طولانی مدت نتیجه می‌دهند.

برای توضیح بیشتر به عکس زیر توجه کنید.

انواع تبلیغات اینترنتی

تصویر فوق، قسمتی از صفحه اول وب‌سایت پربازدید ورزش۳ است. همانطور که مشاهده می‌کنید دو بنر مربوط به روغن موتور و آزمون‌های قلمچی در این صفحه قرار داده شده است.

پر واضح است که فردی که برای دیدن نتایج فوتبال آمده در لحظه قصد خرید روغن موتور و یا ثبت نام در کلاس کنکور ندارد. پس هدف این بنرها چیست؟

در واقع این بنرها با هدف برندینگ و نشستن در ذهن کاربران در این وب‌سایت قرار گرفته است. تا در صورت لزوم استفاده از خدمات‌شان راحت‌تر بتوانند این اسم‌ها را به یاد بیاورند!

بنابراین توجه داشته باشید که تبلیغات بنری را جز روش های با هدف طولانی مدت در نظر بگیرید. و انتظار افزایش فروش آنی از آن نداشته باشید.

این روش در صورت تطابق با هدف می‌تواند یکی از انواع روش تبلیغات در اینترنت مناسب برای وب‌سایت و یا کسب‌وکار شما باشد.

پنجمین روش) تبلیغات اینفلوئنسر

اصطلاح اینفلوئنسر با گسترش شبکه‌های اجتماعی به وجود آمد. اینفلوئنسرها افرادی هستند که تعداد زیادی از افراد پست ها و یا ویدئو های آن‌ها را در فضای مجازی دنبال می‌کنند و به عبارتی افرادی تاثیرگذار بر روی دیگران هستند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  سئو برای روزنامه‌ها وبسایت های خبری

روش اینفلوئنسر مارکتینگ که یک روش تبلیغات در اینترنت است که به تازگی طرفداران زیادی نیز پیدا کرده است. در این روش و در ازای قراردادی، فرد اینفلوئنسر کالا و یا خدمات شما را به صورت یک پست و یا … به دنبال کنندگان خود معرفی می‌کند.

در هنگام انتخاب اینفلوئنسر همانند انتخاب وب‌سایت برای گذاشتن بنر، لازم است تا یک آنالیز کلی از مخاطبان آن‌ها داشته باشید تا به صورت کلی میزان تطابق دنبال کنندگان آن‌ها را با مشتریان هدف‌تان متوجه شوید!

در هنگام به کار بردن این روش به عنوان یک روش تبلیغات در اینترنت توجه داشته باشید که انتخاب اشتباه فرد اینفلوئنسر و یا نحوه معرفی کالا و یا خدمات شما حتی می‌تواند نتیجه معکوس برای کسب‌وکار شما داشته باشد. بنابراین در انتخاب این افراد دقت مضاعفی به کار ببندید.

کلام آخر

این روش‌ها تنها چند روش تبلیغات در اینترنت است و هر روشی می‌تواند با توجه به نحوه درآمد و یا نوع کارکرد یک کسب‌وکار برای آن نتیجه بخش باشد و یا نباشد! و هیچ قانون پیش نوشته‌ای برای اثر بخش بودن و میزان تاثیر یک روش وجود ندارد.

پس جواب سوال شما در مورد تبلیغات فروشگاه اینترنتی چه می‌شود؟!

برای پاسخ به این سوال نیاز می‌بینم تا بعد از معرفی چند روش تبلیغات در اینترنت به معرفی ابزارهای آنالیز ورودی وخروجی سایت‌تان و یا آنطور که من اسمش را می‌گذارم؛ “فوت کوزه گری”  بپردازم تا بتوانید بهترین روش موثر در تبلیغات فروشگاه اینترنتی تان را کشف کنید!

برای بررسی میزان موثر بودن یک روش تبلیغات در اینترنت لازم است تا آن را در مقیاس کوچک‌تر آزمایش و داده کاوی کنید، (مثلا شما تصمیم می‌گیرید ۵۰۰ هزار تومان برای آزمایش تاثیر تبلیغات کلیکی هزینه کنید).

بعد از انجام این تست لازم دارید تا به این سوالات پاسخ دهید: رفتار هر کاربر بعد مشاهده بنر و یا لینک تبلیغاتی شما چگونه بوده است؟ آیا کنجکاو شده و بر روی‌ آن کلیک کرده‌اند؟ چه تعداد بدون توجه به تبلیغ شما از آن گذشته‌اند و به آن توجهی نکرده‌اند؟ کسانی که وارد وب‌سایت شما شده‌اند چه رفتاری داشته‌اند؟ آیا از شما خرید کرده اند؟ آیا دوباره به وب‌سایت شما بازگشته‌اند؟ یا بلافاصله بعد از ورود به وب‌سایت‌تان آن را بسته‌اند و دیگر به آن بازنگشته‌اند؟

با بررسی همه این موارد می‌توانید میزان موثر بودن یک تبلیغ اینترنتی را متوجه شوید! و مشخص کنید که سرمایه و بودجه تبلیغاتی خود را در آینده کجا خرج کنید که موثر تر باشد!

هیچ فرد و یا مشاوری نمی‌تواند بدون بررسی این اطلاعات به شما بگوید که چطور برای فروشگاه خود تبلیغ کنید!

سوالی که در ادامه ممکن است ایجاد شود و می‌خواهم به آن پاسخ بدهم این است؛ “چطور این اطلاعات را بدست بیاورم؟”

به لطف گوگل و سرویس‌های متنوعی که ارائه می‌دهد؛ از قبیل گوگل آنالیتیکس و گوگل وب مستر دسترسی به این اطلاعات کار سختی نیست.

شما به راحتی می‌توانید از این سرویس‌ها استفاده کرده و روزانه به رصد ورودی و خروجی و رفتار کاربران وب‌سایت‌تان بپردازید.

وب‌سایت لرن مارکتینگ با ارائه پکیج‌های آموزشی مخصوص برای هر کدام از این ابزارها به شما کمک خواهد کرد تا به آنالیز کاربران خود بپردازید و موفقیت کمپین‌های خود را بررسی کرده تا بهترین روش تبلیغات فروشگاه اینترنتی تان را کشف کنید!

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *