مارکتینگ یا بازاریابی چیست

مارکتینگ یا بازاریابی چیست؟ شغل بازاریابی چیست و بازاریاب چه مسئولیت هایی دارد؟

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
 تعاریف بسیاری از بازاریابی در دوره‌ها و زمان‌های مختلف ارائه‌شده‌است. بهترین تعاریف ارائه‌شده مترکز بر مشتری و ارضای نیازهای مشتری هستند. در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که بازاریابی چیست و یک بازاریاب چه وظایفی را برعهده دارد. همچنین خواهیم گفت که اصول بازاریابی چیست و یک بازاریاب خوب به چه اصولی پایبند است.

در این جا تعریفی را برای پاسخ به سوال بازاریابی چیست ارائه می‌کنیم.

بازاریابی فعالیت مجموعه‌ای از نهادها و فرآیندها به منظور ایجاد ارتباط، تحویل و تبادل پیشنهادهایی است که برای مشتری و به طور کلی جامعه ارزش و بها ْداشته باشد.

تعریف دیگری که از بازاریابی ارائه شده است این است که بازاریابی فرآیندی است که در آن شرکت ها ارزش را برای مشتریان ایجاد کرده و سپس روابط قوی‌ای را با مشتری ها برقرار می‌کنند تا در عوض ارزشی را به صورت متقابل از آن‌ها دریافت کنند. ارزش ارائه شده اساس کسب مزیت رقابتی برای شرکت است (برای آشنایی بیش تر مقاله زنجیره ارزش پورتر را ببینید).

این ارزش متقابل معمولا به صورت دریافت پول از مشتری می‌باشد و شرکت انتظار دارد که در ازای ارائه خدمات و کالاها وجهی را از مشتری دریافت کنید. در پاسخ به این سوال که اصول بازاریابی چیست باید بگوییم که یک اصل اساسی در بازاریابی، فرآیند مبادله است. در بازاریابی یک مبادله اتفاق می‌افتد و مشتری در قبال پرداخت پول، کالایی را دریافت می کند.

در فارسی این کلمه از دو بخش «بازار» و »«یاب» تشکیل شده است. در معنای لغوی شاید بتوان این کلمه را به معنای یافتن بازار برای خدمات و محصولات شرکت تعریف کرد.

این نوشته را هم حتما بخوانید  طراحی و توسعه‌ی موتور جستجو پسند

البته در دنیای امروز با توجه به رقابتی شدن بازارها و حضور شرکت های متعدد فعال در بازار، دیگر امر بازاریابی صرفا وابسته به یافتن بازار نیست و بخش مهمی از فعالیت بازاریابی وابسته به ارتباط با مشتری و راضی نگه داشتن مشتری برای خرید مجدد وی می‌باشد.

در تعاریف جدید بازاریابی به اهمیت روابط بلند مدت با مشتری بسیار تاکید شده است. در حقیقت پاسخ دوم به سوال اصول بازاریابی چیست این است که یک اصل مهم، برقراری رابطه بلندمدت با مشتری است. مشتریانی که در دراز مدت از شرکت خرید می‌کنند سودی اساسی را برای شرکت خواهند داشت.

بنابراین وظیفه بازاریاب این است که علاوه بر شناسایی مشتری و یافتن بازار، ارتباطی همیشگی و مستمر را با مشتری برقرار کند تا مشتری نیازهای آینده خود را نیز از طریق شرکت برطرف کند. پاسخ سوم به سوال اصول بازاریابی چیست این است که برندسازی!

اصول بازاریابی چیست ؟

اصول بازاریابی را می‌توان به صورت خلاصه در لیست زیر مشاهده کرد

  1. رضایت مشتری. یکی از اساسی ترین اصول بازاریابی، رضایت مشتری است.
  2. مشخص کردن بازار هدف: هیچ کالایی برای همه افراد مناسب نیست. هر کالا یا خدمت ویژه بخشی از مشتریان و گروهی خاص است. یکی از اصول اساسی بازاریابی، تعریف دقیق بازار هدف است.
  3. شناخت رقبا: به طور قطع شما تنها کسی نیستید که این کالا یا خدمت را ارائه می‌دهد. برای بازاریابی موفق باید رقیبان خود را شناسایی کنید و راه هایی برای تمایز یافتن نسبت به آن‌ها پیدا کنید.
  4. برند سازی: یکی از اصول اساسی بازاریابی، برندسازی است. برندسازی منجر می‌شود که شرکت فرآیند انتخاب را برای مخاطبان ساده کند. مخاطبان با شنیدن نام برند، تجربیات قبلی مثبت خود را به خاطر خواهند آورد و این موضوع باعث انتخاب مجدد آن‌ها خواهد شد.
این نوشته را هم حتما بخوانید  مدیریت و حفظ منابع انسانی

شغل بازاریابی چیست و کسی که در این حوزه کار می‌کند چه مسئولیت هایی دارد؟

فرد بازاریاب موظف است که برنامه هایی را برای فروش محصولات و خدمات شرکت اجرا کند. به طور کلی هر شرکتی دو دسته مشتری دارد:

۱. مشتری فعلی

مشتری ای که تا به حال حداقل یک بار از خدمات و یا محصولات شرکت استفاده کرده است. تلاش بازاریاب و تیم بازاریابی در مورد این دسته از مشتریان، این است که با داشتن ارتباطی موثر و متداوم با آن‌ها، خریدهای بعدی این مشتریان را نیز از آن خود کنند.

به علاوه با ارتباط بامشتریان و دسته بندی مشتریان و طبقه بندی آن‌ها به سایر نیازهای آن‌ها پی می برند تا مجموعه‌ی دیگری از محصولات و یا خدمات را به آن‌ها پیشنهاد کنند.

مشتریان فعلی می توانند منبع درآمد بسیار خوبی برای شرکت باشند. چرا که یک بار از شرکت خرید کرده اند و در صورتی که کیفیت ارائه شده به آن‌ها مناسب باشند، این پتانسیل وجود دارد که  این افراد به مشتریان وفادار تبدیل شوند و به صورت خودکار و همیشگی از شرکت خرید کنند.

۲. مشتریان بالقوه

دسته دوم مشتریان بالقوه هستند. یعنی کسانی که می‌توانند مشتری خدمات و محصولات شرکت باشند. برای مثال فرض کنید شرکتی در حوزه ساخت پمپ صنعتی فعالیت می‌کند. شرکت آب و فاضلاب می‌تواند یک مشتری بالقوه برای این شرکت باشد و نیاز است که بازاریابان و تیم بازاریابی تلاش کند تا ارتباطی را با شرکت آب و فاضلاب برقرار نماید و طی جلسات و صحبت های آتی توانمندی های شرکت خود را در حوزه طراحی و ساخت پمپ صنعتی به شرکت آب و فاضلاب اثبات نماید

این نوشته را هم حتما بخوانید  رضایت مشتری و اهمیت آن در بازاریابی

شناسایی مشتریان بالقوه و پیدا کردن راه هایی برای ارتباط با آن‌ها یکی از وظایف مهم بازاریابان و تیم بازاریابی می‌باشد

اگر علاقه مند هستید که در حوزه بازاریابی فعالیت کنید و یا می‌خواهید که در جریان استخدامی های شرکت ها در حوزه بازاریابی و فروش قرار بگیرید، می‌توانید ایمیل خود را در فرم زیر ثبت کنید تا به صورت هفتگی استخدامی های حوزه بازاریابی برای شما ارسال شود

تصویر موبایل از سیستم استخدامی بازکار - بانک استخدامی تخصصی در حوزه بازاریابی و فروش

بازکار: بانک استخدامی تخصصی در حوزه بازاریابی و فروش

با حضور ۹۰۲ شرکت و ۱۱۶۲ موقعیت شغلی در حوزه‌ی فروش و بازاریابی

همین الان به رایگان در بازکار ثبت نام کنید

envelope-o
phone-square

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *