تاریخچه تبلیغات اینترنتی

تاریخچه تبلیغات اینترنتی

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

تاریخچه تبلیغات اینترنتی ، دارای قدمت زیادی نیست و تنها نزدیک به دو دهه از اولین تبلیغات در فضای اینترنتی می‌گذرد.

اغلب ما تبلیغات پاپ آپ و بنر های چشمک‌زن مزاحم و آزاردهنده‌ای را که در طی سالیان گذشته به وفور استفاده می‌شد را به یاد می‌آوریم.

با مقایسه این‌گونه تبلیغات با زمان حال متوجه تغییرات و بلوغ نسبی آن در طول عمر کوتاه تاریخچه تبلیغات اینترنتی می‌شویم.

در ادامه این مقاله قصد داریم به تاریخچه تبلیغات اینترنتی و نقطه آغاز این نوع تبلیغات برای درک بهتر جایگاه فعلی بپردازیم.

تاریخچه تبلیغات اینترنتی

۱۹۹۴- اولین بنرهای تبلیغاتی

در ۲۷ اکتبر ۱۹۹۴، اولین تبلیغات اینترنتی به صورت تبلیغات بنری، کلید خورد!

این بنر تنها شامل یک متن با فونت رنگارنگ با متن زیر بود:

“تا حالا با موست اینجا رو کلیک کردی…؟ الان کلیک میکنی”

خالق اولین بنر در واقع مجله دیجیتالی HotWired بود که در آن زمان به دنبال یک راه مناسب برای کسب درآمد می‌گشت تا بتواند هزینه لازم برای استخدام نویسندگان خود را بپردازد.

در آن زمان سردبیر این مجله تصمیم گرفت تا مانند مجله های چاپی قسمتی از فضای وب‌سایت خود را برای تبلیغات محصولات دیگران اختصاص دهد و به ازای زمانی که تبلیغات آن‌ها نمایش داده می‌شود؛ از کسب و کارها هزینه دریافت شود.

و این آغازی برای تاریخچه تبلیغات اینترنتی شد.

۱۹۹۵- رشد انفجاری تبلیغات نمایشی 

با فراگیر شدن تبلیغات نمایشی و افزایش تقاضا برای اجاره کردن جایگاه بنری و‌ب‌سایت‌های مختلف، اولین شرکت تبلیغاتی تحت عنوان «WebConnect» شروع به فعالیت کرد. این شرکت به مشتریان خود کمک می‌کرد تا بهترین وب‌سایت ممکن را با توجه به ویژگی‌های دموگرافیک مشریان‌شان برای تبلیغات خود پیدا کنند.

در این سال و توسط همین شرکت، اولین ابزار دیجیتال مارکتینگ برای شمارش تعداد بازدیدکنندگان بنرهای تبلیغاتی استفاده شد.

طریقه عملکرد این بنر بدین صورت بود که با شمردن تعداد افرادی که بنر را دیده بودن، آمار دقیقی به صاحبان کسب و کارها می‌داد. دقت این ابزار به گونه ای بود که فقط کسانی را به عنوان بازدید جدید در آمار خود ثبت می‌کرد که برای بار اول بنر را می‌دیدند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  رضایت مشتری و اهمیت آن در بازاریابی

۱۹۹۷ – ظهور ناموفق تبلیغات Pop-up

اغلب وب‌سایت‌ها با این مشکل رو به رو بودند که تبلیغاتی که در وب‌سایت خود قرار می‌دهند با محتوا سایت آن‌ها هم‌خوانی ندارد!

برنامه نویسی بنام اتان زاکرمن برای حل مشکل وب‌سایت‌ها اقدام به خلق نوعی از تبلیغات تحت عنوان پاپ‌-آپ کرد، در این نوع تبلیغ بجای اینکه لازم باشد متن تبلیغ در صفحه مرورگر کاربر قرار بگیرد، با باز شدن پنجره جدید در معرض دید او قرار می‌گرفت.

به هر حال این نوع تبلغ تحت عنوان “تنفر برانگیز ترین نوع تبلیغات” در تمام تاریخچه تبلیغات اینترنتی در همان ابتدای ظهورش، با شکست مواجه و کنار گذاشته شد.

۱۹۹۹-۲۰۰۲ -ظهور تبلیغات موتور جستجو

با فراگیر شدن تبلیغات بنری، کسب و کارها به دنبال روش‌های دقیق‌تری برای پیدا کردن  مشتریان هدف خود می‌گشتند. و چه جایی بهتر از صفحه نتایج جستجو موتورهای جستجو!

اولین موتور جستجو که اقدام به تبلیغات SEM کرد، یاهو بود که در آن زمان با نام GoTo.com شناخته می‌شد.

تبلیغات به این صورت بود که هر کسب و کاری که بیشتر پرداخت می‌کرد، جایگاه بهتری را در نتایج جستجو بدست می‌آورد!

صاحب نظران در آن سال‌ها بر این باور بودند که این شیوه تبلیغات علاوه بر فاسد بودن، موتورهای جستجو را به تباهی خواهد کشاند.

استفاده از این شیوه باعث شده بود که در نتایج موتورهای جستجو، بدون در نظر گرفتن محتوای بهتر، لینک‌هایی که ارتباط کم‌تری با کلیدواژه سرچ شده نیز دارند، بالاتر از سایر وب سایت‌های مرتبط لیست شده قرار بگیرند.

در سال ۲۰۰۰ گوگل، سیستمی هوشمند تحت عنوان adwords را وارد تاریخچه تبلیغات اینترنتی کرد. تفاوت این سیستم با تبلیغات SEM موتورهای جستجو دیگر از جمله یاهو، در این بود که جایگاه یک وب‌سایت در نتایج موتور جستجو، تابعی از مقدار هزینه پرداختی و محتوا مرتبط سایت معرفی شد!

در این سیستم معرفی شده، اندازه گیری محتوا مرتبط وب سایت توسط گوگل با کمک معیاری، تحت عنوان Quality Score سنجیده می‌شود.

امروزه ابزارهای پیشرفته تری با دقت بیشتر برای ردیابی کلیک ها و رصد ورود و خروج کاربران وب‌سایت‌ها طراحی و عرضه شده است.

این نوشته را هم حتما بخوانید  بازاریابی معرف

از جمله ابزارهای آنالیز ورود و خروجی ها می‌توان از دو ابزار پرکاربرد گوگل تحت عنوان گوگل آنالیتیکس و گوگل وب مستر نام برد.

در ادامه لینک دریافت آموزش‌های این دو ابزار برای شما در باکس دانلود قرار گرفته است، با استفاده از این دو آموزش به راحتی و بدون هزینه اضافی می توانید خودتان رفتار کاربران وب‌سایت خود را بررسی و برای کمپین‌های تبلیغاتی بعدی برنامه ریزی کنید

برای دریافت فایل آموزش کامل گوگل آنالیتیکس، کلیک کنید

برای دریافت آموزش تصویری گوگل وبمستر، کلیک کنید.

۲۰۰۶- تبلیغات شبکه های اجتماعی

کسب‌وکارها برای دستیابی به مشتریانی کم سن و سال خود که اغلب وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذراندند شروع به تبلیغات در شبکه‌های مجازی کردند.

درواقع اولین شبکه اجتماعی که شروع به تبلیغات به صورت رسمی کرد، فیس‌بوک بود.

بدنبال این اقدام فیس‌بوک، شبکه‌های مجازی دیگر نیز یکی پس از دیگری وارد عرصه تبلیغات آنلاین شدند.

این اقدام در واقع منجر به ظهور بازاریابی محتوا در تاریخچه تبلیغات اینترنتی شد! 

مارک زاکبرگ خالق فیس بوک در تایید این موضوع در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد، ما در استراتژی فیس بوک تمایل داریم که بیش‌تر از اینکه بخواهیم حجم تبلیغات را افزایش دهیم، با افزایش کیفیت محتوا، افراد را در رسیدن به محتوای مورد نظر خود یاری کنیم.

در عکس فوق تبلیغات فیس بوک در ۴ روش مختلف، نمایش داده شده است.

۲۰۱۰ تا به الان- تبلیغات native

وب‌سایت ها برای افزایش کیفیت تجربه کاربران در مراجعه به وب‌سایت‌شان راه حل جدیدی به کار بردند.

بدین منظور با خلق تبلیغاتی که بیش‌تر شبیه محتوا خود سایت بود تا صرفا یک تبلیغ، مشتریان خود را به صورت غیر مستقیم به خواندن متن مورد نظر تشویق کرد!

این نوشته را هم حتما بخوانید  مشتری کیست و مصرف کننده کیست؟

این نوع تبلیغات به صورت یک ویدئو، عکس و یا محتوای خبری و علمی در بین محتوا‌های یک سایت خبری و یا رسانه‌ای است که کاربر با خواندن آن علاه بر گرفتن اطلاعات خود در مورد موضوع مورد نظر، پیام تبلیغاتی هدف را نیز دریافت کرده است.

نتیجه گیری

در طول تاریخچه تبلیغات اینترنتی انواع تبلیغات اینترنتی به وجود آمد و سپس کنار گذاشته شد.

با مطالعه تاریخچه تبلیغات اینترنتی متوجه این موضوع خواهید شد که این موضوع، صرفا به دلیل پویایی و ظهور تکنولوژی های جدید نیست. در واقع در بازاریابی نوین باید به این توجه داشت که تبلیغاتی موفق عمل می‌کنند که بتوانند نقش خود را در ارائه اطلاعات سودمند به مخاطبان خود به خوبی ایفا کنند.

این امر با مشاهده موفقیت بازاریابی محتوا، Adwords و تبلیغات Native به خوبی قابل مشاهده است.

بنابراین تبلیغاتی که بخواهد با دور زدن مخاطبان و یا ایجاد مزاحمت و گرفتن وقت آن‌ها (به مانند تبلیغات پاپ آپ و یا اسپم مارکتینگ) پیام خود را منتقل کند، محکوم به شکست است.

برای انتقال پیام خود، سعی کنید مانند یک دوست و راهنما به حل مشکلات مخاطبان خود و کمک به آن‌ها در رسیدن به مطالب مورد نظرشان بپردازید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *