اصول دیجیتال مارکتینگ

اصول دیجیتال مارکتینگ

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و روند رو به رشد استفاده از اینترنت توسط کسب‌و‌کار ها دانستن اصول دیجیتال مارکتینگ و یا به عبارتی بازاریابی اینترنتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شرکت داشتن در فضای آنلاین بدون دانستن اصول دیجیتال مارکتینگ می تواند نتایجی، خلاف آنچه که می خواهید برای شما در بر داشته باشد. در این مقاله ۷ اصل اساسی دیجیتال مارکتینگ را به شما می‌گوییم که به کار بردن آن‌ها باعث می‌شود نسبت به رقبایتان بسیار اثربخش تر و قوی تر در فضای دیجیتال حاضر شوید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

به صورت خلاصه، دیجیتال مارکتینگ به معنی معرفی محصولات و خدمات‌تان به افراد هدف، به وسیله اینترنت و رسانه های دیجیتال است.

این دو ابزار می توانند شامل رسانه های بسیار متنوعی از جمله: تمام اینترنت ، گوشی تلفن همراه ، شبکه های اجتماعی های فیس بوک، اینستاگرام، توئیتر و … باشد. برای آشنایی با ابزارهای مختلف حوزه دیجیتال مارکتینگ، مقاله انواع دیجیتال مارکتینگ را ببینید.

همانطور که متوجه شدید، حوزه های وسیع دیجیتال مارکتینگ به گونه ای است که صرف نظر کردن از آن در واقع صرف نظر کردن از گستره بزرگی از زمینه های تبلیغاتی شما خواهد بود. به شما توصیه می‌کنیم حتما اصول مطرح شده در این مقاله را به دقت مطالعه کنید و آن‌ها را در بازاریابی اینترنتی خود به کار ببرید. به کار نبردن این اصول می‌تواند زحمات شما در دیجیتال مارکتینگ را به شدت دچار آسیب کند.

اصل ۱) داشتن سرمایه‌ای بنام محتوا !

فضای بی پایان اینترنت پر است از نوشته‌ها و یا به عبارتی محتوای بی استفاده!

در بین این حجم کثیر محتوا، داشتن محتوا با کیفیت یک اصل بسیار ضروری برای داشتن یک بازاریابی اینترنتی موفق است.

بازاریابی محتوا چیزی فراتر از تولید محتوا به صورت کمی است. یک محتواپرداز حرفه ای همواره در تلاش است تا با ارائه مطالب به صورت کیفی، کاربران سایت خود را به سوی چیزی که بدنبال آن وارد سایت شده، راهنمایی کند و با ایجاد ارزش افزوده با مطالب درج شده، آن ها را به سایت و یا صفحه مورد نظر پایبند کند.

بنابراین داشتن محتوای مناسب می تواند مانند یک سرمایه برای کسب و کار شما عمل کند

روش پیاده سازی اصل ۱ برای داشتن محتوای خوب

در بخش قبلی درباره اهمیت محتوا در بازاریابی اینترنتی صحبت کرده‌ایم. حالا سوالی که مطرح می‌شود این است که یک محتوای خوب چه ویژگی هایی دارد؟

محتوای خوب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد.

۱) ارائه‌ی ارزش به صورت رایگان

بسیاری از کسب و کارها، اطلاعات ارزشمند خود را مخفی می‌کنند و آن‌ها را فقط در اختیار مشتریانی که پول پرداخت کرده‌اند، قرار می‌دهند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  فیلم آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی

برای تبدیل یک فرد به مشتری، شما ابتدا باید اعتماد این فرد را کسب کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای کسب اعتماد، دادن اطلاعات ارزشمند به صورت رایگان است. با این کار شما خود را متخصص حوزه‌ی کاری خود معرفی می‌کنید.

از طرف دیگر، مخاطب با کسب این اطلاعات از سایت شما ترغیب می‌شود که اطلاعات بیش‌تری کسب کند و ممکن است که با شما تماس بگیرید. این مرحله می‌تواند شروع یک فرآیند فروش باشد.

در بین این حجم کثیر محتوا، داشتن محتوا با کیفیت یک اصل بسیار ضروری برای داشتن یک بازاریابی اینترنتی موفق است

بنابراین داشتن محتوای مناسب می تواند مانند یک سرمایه برای کسب و کار شما عمل کند.

۲) داشتن محتواهای طولانی

محتواهای جامعی که همه نکات موجود در یک حوزه را بیان می‌کنند، هم برای گوگل و هم برای کاربران جذاب تر هستند.

شما با تهیه‌ی یک محتوای جامع و طولانی به طیف وسیعی از مخاطبان دسترسی پیدا می‌کنید. مخاطبان کم‌تر آشنا به موضوع می‌توانند بخش‌های ساده مقاله شما را بخوانند. مخاطبانی که دانش بیش‌تری دارند، به بخش‌های پیشرفته موضوع می‌پردازند.

در این حالت شما با تهیه‌ی یک محتوای جامع، توانسته‌اید هر دو قشر مخاطب را جذب کنید.

اصول دیجیتال مارکتینگ

اصل ۲) اصل رسایی

اگر می‌خواهید که افراد تمام پیام دیجیتال مارکتینگ شما را دریافت کنند. رسا بودن پیغام را فراموش نکنید! رسا بودن پیام یعنی مخاطب شما بدون فکر کردن بتواند مفهوم پیام شما را درک کند. در تمامی انواع تبلیغات، شما زمان کمی برای انتقال پیام در اختیار دارید. برای اثربخش بودن و ماندگاری پیام لازم است که یک پیام ساده و رسا منتقل شود.

زندگی روزمره افراد هدف شما به اندازه کافی دارای پیچیدگی هست که نخواهند خود را درگیر کنکاش مفهوم و پیغام هدف تبلیغات شما کنند.

گاهی ممکن است حتی افراد حرفه ای نیز دچار این اشتباه شوند. این افراد این قدر درگیر بیان کردن بخش های مختلف مزیت خود هستند، که عملا اصل پیام گم می‌شود.

با توجه به مهم بودن اصل میتوان با انجام چندتغییر محتوا را رساتر کرد.از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از آوردن جملات طولانی بپرهیزید. سعی کنید از جملاتی استفاده کنید که دارای مکس های مناسب باشد تا خواننده با خواندن آن دچار خستگی نشود.
 • جملات مهم را هایلایت کنیم.
 • برای تیتر ها از رنگ متفاوت از متن استفاده کنید زیرا ممکن است خواننده به به دنبال یک تیتر خاص باشد .در این صورت به سادگی  و در زمان کمتری می‌تواند تیتر مورد نظر خود را پیدا کند.
 • بهتر است اگر موضوعی در قالب مواردی ذکر می‌شود،موارد در سطر های مجزا ذکر شود. این امر موجب خوانا شدن مطلب می‌شود.
این نوشته را هم حتما بخوانید  آموزش افیلیت مارکتینگ

اصل سادگی و رسا بودن مطلب یکی از مهم ترین اصول دیجیتال مارکتینگ است که لازم است به آن توجه کنید. برای آشنایی بیشتر پیشنهاد می‌کنیم حتما کتاب «ایده عالی مستندام» را بخوانید. تمرکز اصلی این کتاب روی ماندگاری ایده ها و بیان کردن ایده‌ها به گونه‌ای ساده و رسا است. این کتاب توسط انتشارات آریانا قلم منتشر شده است.

اصل ساده بودن

اصل ۳) انتخاب درست جامعه هدف

برای هر محصول می‌توان مشتریان زیادی پیدا کرد اما الزاما تمامی این مشتریان یک جور نیستند. برای مثال فرض کنیم شرکتی در ایران کار طراحی سایت انجام می‌دهد. این شرکت هم می‌تواند کار بازاریابی دیجیتال خود را برای شرکت های دیگر انجام دهد و هم برای مجموعه های درمانی و کلینیکی.

واضح است که اگر این شرکت برای ۴ مجموعه درمانی کار طراحی وب سایت انجام داده باشد، خیلی راحت تر می‌تواند مجموعه‌ی ۵ ام را متقاعد کند. کمااین که ارتباطات خود مجموعه های پیشین می‌تواند منجر به معرفی مشتری جدید از طرف خود آن‌ها شود.

در این مثال، شرکت به جای حضور در دو بازار مختلف، تمرکز خود را روی یک جامعه هدف قرار داده است. این موضوع باعث می‌شود که تمامی تمرکز و انرژی خود را روی این بازار متمرکز کند. انتخاب درست جامعه هدف یکی از اصول اساسی دیجیتال مارکتینگ است و نقشی اساسی را در تدوین استراتژی بازاریابی دیجیتال ایفا می‌کند. برای اطلاع بیش‌تر در این باره، حتما مقاله تدوین استراتژی بازاریابی دیجیتال را ببینید.

شاید این موضوع به نظر ساده باشد ولی پیدا کردن مشتریان هدف با پرسونا مشخص به دقت بالایی نیاز دارد. مشتریان ویژگی های بسیار زیادی دارند که باعث تفاوت زیاد بین آن‌ها می‌شود. برای شروع خوب است که ابتدا مشتریان خود را در گروه هایی دسته بندی کنید و سپس تصمیم بگیرید که جامعه هدف شما کدام دسته است. برای آشنایی با چگونگی دسته بندی و پارامترهای دسته بندی، مقاله دسته بندی مشتریان را ببینید.

این  یکی از مهمترین کارهایی است که در بازاریابی دیجیتال باید انجام دهید! اکثر رقیبان شما در انجام این کار سهل انگاری می‌کنند و شما می‌توانید با تمرکز روی این بخش، یک مزیت رقابتی داشته باشید.

اصول دیجیتال مارکتینگ

اصل ۴) سادگی و تنوع راه های دسترسی به شما

تعداد زیادی از ترافیک سایت شما مربوط به مشتریانی است که بدنبال اطلاعات بسیار پایه ای مثل آدرس، تلفن، ایمیل و یا ساعت کاری هستند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  آموزش کامل بازاریابی اینترنتی

مطمئن شوید که این اطلاعات به سادگی قابل دسترسی بوده و به اصطلاح جلوی چشم کاربران شما به صورت کاملا واضح قرار دارد.

به مثال بالا توجه کنید!
با وجود آیتم تماس با ما در منو اصلی و فوتر سایت، محتواپرداز به صورت هوشمندانه ای، راه ارتباطی با کسب و کار را سمت چپ سایت و در لابه‌لا محتوا نیز قرار داده است.

بعلاوه، راه های ارتباطی ارائه شده در فوتر سایت، شامل فیسبوک، تلگرام و ایمیل نیز هست.

سعی کنید به هیچ ترتیبی مشتری بالقوه تان را از دست ندهید!

۵- اصل همکاری

با کسب‌وکارهایی که می توانند حضور شما را در فضای دیجیتال پر رنگ تر از قبل نمایش دهند؛ همکاری کنید.

یکی از اصول دیجیتال مارکتینگ که برند ها اخیرا به صورت گسترده تمایل به استفاده از آن دارند؛ همکاری کردن با برند های دیگر برای تکمیل توانایی خود است.

اصول بازاریابی دیجیتال

۶- ویدئو

برای انتقال پیام خود از محتوای ویدئویی استفاده کنید.

تحقیقات ثابت کرده است؛ که وقتی افراد یک پیغام را در قالب یک کلیپ می بینند و می شنوند، به یادآوردن آن برایشان بسیار ساده تر خواهد شد.

به وجود آمدن پیج های مختلف اینستاگرامی که ویدیو های تبلیغاتی سفارشی تولید و منتشر می کنند، گواه تاثیر مثبت این نوع تولید محتوا است.

به عنوان مثال می‌توان به این موضوغ اشاره کرد. فرض کنید می‌‌خواهید یک بسته آموزشی را به مشتریان خود معرفی کنید. بری این کار کافی در قالب یک ویدیو به طور خلاصه آن بسته را معرفی کرده و حتی قسمت‌هایی از آموزش را در آن بگنجانید.

برای مثال ویدیوی زیر را که آموزش سئو ۲۰۱۹ را معرفی می‌کند، تماشا کنید

۷- اصل حضور کوبنده

استفاده از رسانه ها برای معرفی برند بسیار ضروری است.

این اصل از اصول دیجیتال مارکتینگ به این قضیه اشاره می کند که باید در همه‌ی رسانه ها به صورت همزمان حضور فعال داشته باشید.

به وجود آمدن بازاریابی اینترنتی و شبکه های اجتماعی دید نباید باعث فراموش کردن رسانه های قدیمی مثل مجله ها، روزنامه ها و تبلغات پرینتی شود.

برای گرفتن سهم بازار و اطلاع رسانی کامل و برند سازی، از همه رسانه ها استفاده کنید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
2 پاسخ
 1. علی طاعتی مرفه
  علی طاعتی مرفه says:

  سلام
  وقتتون بخیر

  در اصل هفتم، اگر کسب و کار ما کاملا اینترنتی باشد، مثلا آموزش زبان انگلیسی بطور آنلاین. و هیچ آموزشگاه فیزیکی هم نداشته باشیم.
  در این صورت آیا استفاده از رسانه های قدیمی مثل مجله ها، روزنامه ها و تبلغات پرینتی لازم هست؟

  با تشکر از مطالب کاربردی شما
  موفق باشید

  پاسخ
  • لرن مارکتینگ
   لرن مارکتینگ says:

   سلام

   در بحث تبلیغات شمامی‌تونید از هر رسانه ای که مخاطبان شما در اون‌جا هستید استفاده کنید. اگر شما یک آموزشگاه انگلیسی آنلاین هستید، می‌تونید در یک مجله‌ی پرمخاطب علاقه مندان به زبان انگلیسی تبلیغ بدید.
   با این کار دارید به اون دسته از مخاطبان که در جریان کلاس های اینترنتی شما نیستند، خودتون رو معرفی می‌کنید و شانس جذب مشتری دارید.
   تبلیغات پرینتی در نزدیکی یک آموزشگاه زبان می تونه باعث بشه که درصدی از مخاطبانی که هزینه‌های آموزش حضوری براشون بالا هست رو بتونید جذب کنید.

   برای خود ما شده که از تبلیغ توی یک مجله تخصصی برای یک سایت اینترنتی بازخورد خیلی خوبی داشته باشیم.

   الزاما به این دلیل که کارتون اینترنتی هست نباید رسانه های سنتی را به طور کامل نادیده بگیرید.

   سلامت و پیروز باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *