مشتری کیست|مشتری اصلی کیست|تفاوت مشتری و مصرف کننده

مشتری کیست و مصرف کننده کیست؟

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

اولین و ساده ترین پاسخی که به سوال مشتری کیست می‌توان داد این است؛ مشتری کسی است که با دادن پول از خدمات و کالاهای شرکت شما استفاده می‌کند. اما مسئله مهم این است که شرکت شما بداند مشتری اصلی کیست ، تفاوت مشتری و مصرف کننده چیست تا بتواند بر اساس آن برنامه‌ریزی کند و درآمد خود را افزایش دهد.

مشتری کیست

 

به صورت کلی  مشتریان یک شرکت را به دو دسته می‌توان تقسیم کرد.

  • مشتریان بالفعل
  • مشتریان بالقوه

می‌خواهیم این دو مفهوم را بررسی کنیم. مشتری بالقوه کیست ؟مشتری بالفعل کیست ؟

مشتری بالفعل کیست ؟

مشتریان بالفعل شرکت، مشتریانی هستند که حداقل یک بار از خدمات و کالاهای شرکت استفاده کرده اند.

مشتری بالقوه کیست ؟

مشتریان بالقوه افرادی هستند که می‌توانند مشتری محصولات و خدمات شرکت باشند. بخش مهمی از بازاریابی، شناسایی این مشتریان می‌باشد. این دسته از افراد مشتری اصلی شرکت شما می‌توانند باشند.

این تعاریف و تعاریفی که در ادامه مطرح می‌کنیم می‌تواند به شناخت هر چه بیشتر این که مشتری اصلی کیست کمک کند.

تقسیم بندی کلی مشتری‌ها و فرایند خرید

مشتری ها و کلا فرآیند خرید را می‌توان به صورت زیر تقسیم‌بندی کرد:

  • فروش شرکت به مصرف کننده (B2C): مثلا زمانی که شما از یک فروشگاه شیرینی می­خرید
  • فروش بنگاه با بنگاه (B2B)‌: زمانی که یک مغازه­‌دار از خدمات یک حسابدار برای نوشتن اظهارنامه مالیاتی خود استفاده می­کند
  • فروش مشتری به شرکت (C2B): مثلا جایی که شخصی ساعت طلای خود را به یک فروشگاه جواهرات می‌فروشد.
  • فروش مشتری به مشتری (C2C): در موقعیتی که مشتری ها کالاهایشان را به یکدیگر می‌­فروشند. بزرگترین مثال برای فروش مشتری به مشتری، خرید و فروش اینترنتی در eBay است. جایی که مشتری ها کالاهای خود را به دیگران می‌فروشند و خود مشتری کالاهای دیگر افراد هستند.
این نوشته را هم حتما بخوانید  اصول دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

چرا فعالیت های بازاریابی متمرکز بر مشتری است؟

در بازاریابی تمرکز اساسی بر مشتری و مصرف کننده و نیاز ها و خواسته های اوست.

نتیجه‌­ی فعالیت تمام افراد داخل کسب و کار ما (از مدیر عامل گرفته تا منشی) در جهت راضی ساختن مشتری و ارضای نیازها و خواسته های اوست.

دلیل اصلی جمع‌شدن کارمندان سازمان در کنار یکدیگر و تشکیل آن شرکت یا سازمان نیز همین موضوع می‌باشد.

اگر شرکتی چندین نوع محصول و خدمت داشته باشد مشتریان گوناگونی خواهد داشت. در نتیجه برای پاسخ گویی به نیاز ها و خواسته های آن‌ها لازم است که به دسته بندی مشتریان و طبقه بندی مشتریان بپردازد.

هر چقدر که شرکت در برآورده کردن نیازها و خواسته های مشتریان قوی تر عمل کند، رضایت مشتریان بیشتر می‌شود. در نتیجه  باعث می‌شود که آن ها سفارش ها و خریدهای بعدی خود را نیز از همین شرکت خریداری کنند. همین امر موجب درآمدزایی بیش تر و کسب سود بیش تر برای شرکت می‌شود.

به همین دلیل است که کلیه فعالیت های بازاریابی متمرکز  بر مشتری و نیازها و خواسته های او می‌باشد

تفاوت مشتری و مصرف کننده ، مصرف کننده کیست و مشتری کیست ؟

در بسیاری از متون و نوشته ها این دو عبارت به جای یکدیگر به کار برده می‌شوند. مشتری به جای مصرف کننده و مصرف کننده به جای مشتری. در حالی که در ادبیات دقیق بازاریابی این دو کلمه با یکدیگر تفاوت دارند

مصرف کننده کیست ؟

ما مصرف کننده را به عنوان فردی که محصول یا خدمتی را استفاده می کند، تعریف کنیم.

در نتیجه یک مصرف کننده می­‌تواند یک مشتری باشد. مثلا کسی که برای خرید شیرینی به فروشگاه می‌­رود. با این حال مصرف کننده نهایی ممکن است، همیشه مشتری نباشد.

به عنوان مثال، پدر و مادری به داخل فروشگاه شیرینی فروشی رفته و برای کودک خود شیرینی می­‌خرند. از آن‌جایی که آن‌ها این شیرینی‌­ها را نمی‌­خورند، پس مصرف کننده نیستند. فرزند آنها کسی است که می‌­خواهد شیرینی­ها را بخورد. بنابراین مصرف کننده اوست. هرچند که این کودک شیرینی‌­ها را نخریده و مشتری فروشگاه نمی‌­باشد.

این نوشته را هم حتما بخوانید  جذب مشتری برای فروشگاه اینترنتی

نیازی که به دانستن تفاوت بین یک مصرف کننده و یک مشتری داریم، این است که ما می­‌خواهیم ارتباطاتی را طراحی و پایه‌­ریزی کنیم. سپس بر اساس این ارتباطات رفتار مصرف کننده و مشتری را تحلیل و درک کنیم؛ تا هم مشتری و هم مصرف کننده نهایی را به تصمیم‌­گیری در مورد خرید دعوت و ترغیب کنیم.

به عنوان مثال یک کودک می‌­تواند روی تصمیم مادرش در مورد نوع شیرینی‌ای که می­‌خرد، تاثیر بگذارد. به عنوان مثالی دیگر یک زن می‌­تواند روی انتخاب نوع پوشش شوهرش تاثیرگذار باشد و یا یک کودک می‌­تواند روی تصمیم خانواده­‌اش برای انتخاب مقصد تعطیلات تاثیر بگذارد.

نیازها و خواسته های مشتری و نیازها و خواسته های مصرف کننده

اصطلاحات مشتری و مصرف کننده اغلب به جای هم به کار می‌روند.

هدف بازاریابی پیش­بینی صحیحی از نیازها و خواسته های مصرف کننده ها و مشتری ها می‌باشد چرا که نیازها و خواسته های آن‌ها می­‌توانند متفاوت باشند.

بیایید به مثال مادر و کودک برگردیم. با وجود این که مادر خواهان آن است که کودکش از غذاهای مغذی و حاوی مواد مقوی تغذیه کند، اما‌ کودک ممکن است مایل به خوردن مواد غذایی شیرین باشد. درحالی که این مواد از لحاظ سلامتی کم ارزش­ تر هستند.

مادر، مشتری است و بر پایه‌ی نیازهایش خرید می‌­کند. در حالی که کودک مصرف کننده نهایی بوده و روی خرید کالاهایی تمرکز می‌کند که خواهان آنهاست. بنابراین نیازها و خواسته ها ممکن است بین مشتری ها و مصرف کنندگان متفاوت باشند.

بنابراین هر شرکت و سازمانی نیاز است تا شناسایی کند که مشتریان و مصرف کنندگان محصولات و خدمات او کیستند. بعد بر اساس این تشخیص و نیاز ها و خواسته های هریک برنامه بازاریابی خود را تدوین کند

این نوشته را هم حتما بخوانید  حقوق ویزیتور چگونه محاسبه میشود ؟
بازاریابی اینترنتی

انواع مشتری در بازاریابی اینترنتی

یکی از انواع بازاریابی، بازاریابی اینترنتی است. با توجه به نقش اساسی این نوع بازاریابی در کسب و کار امروز مردم، قصد داریم انواع مشتری را از دید این نوع بازاریابی بررسی کنیم.

دسته‌بندی مشتریان در بازاریابی اینترنتی، مانند دسته‌بندی که ذکر شد می‌باشد. تفاوت در این است که مشتری قرار است در فضای اینترنت و از یک فروشگاه اینترنتی خرید کند.

در نتیجه برای تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل لازم است از روش‌های بازاریابی اینترنتی در این فضا استفاده کنیم.

ایمیل مارکتینگ، روش مؤثر در تبدیل مشتری بالقوه به بالفعل

یکی از روش‌های مؤثر در بازاریابی اینترنتی، ایمیل مارکتینگ است. شما می‌توانید با استفاده از این روش، مشتریان بالفعل خود را به مشتریان وفادار و مشتریان بالقوه خود را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید.

برای پیاده‌سازی این روش، استفاده از نرم‌افزار میلرلایت را پیشنهاد می‌کنیم.

میلرلایت یک ابزار کاربردی در زمینه ایمیل مارکتینگ است. شما می‌توانید با استفاده از این ابزار، به طور انبوه و رایگان ایمیل ارسال کنید.

شما می‌توانید با استفاده از این ایمیل‌ها خبرنامه ارسال کنید و مشتریان خود را از جدیدترین خدمات و محصولات خود مطلع کنید.

در نتیجه با این روش مشتری بالفعل شما با شما همراه می‌مانند و به مشتری وفادار تبدیل می‌شود. همچنین مشتری بالقوه شما تبدیل به مشتری بالفعل تبدیل خواهد شد.

برای انجام این روش آموزش ایمیل مارکتینگ با میلرلایت را معرفی می‌کنیم. شما می‌توانید با استفاده از این محصول آموزشی، خود بازاریابی کنید و مشتریان خود را افزایش دهید.

آموزش جامع ایمیل مارکتینگ با میلرلایت

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *