دستورالعمل محاسبه پورسانت

دستورالعمل محاسبه پورسانت

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

بسیاری از شاغلین حقوق خود را بصورت ماهیانه یا ساعتی دریافت می‌کنند. اما بازاریابان پورسانتی با توجه به ارزش محصولات یا خدماتی که می‌فروشند، حقوق دریافت می‌کنند. پرداخت بر اساس پورسانت و درصد فروش امری رایج در سیستم فروش می‌باشد. به همین جهت، اگر در این زمینه فعالیت می‌کنید لازم است دستورالعمل محاسبه پورسانت را بدانید (اگر با مفهوم بازاریابی پورسانتی آشنا نیستید، حتما مقاله های بازاریابی پورسانتی و افیلیت مارکتینگ را ببینید).

برای این کار ابتدا باید بدانید که کسب و کار شما از چه سیستمی استفاده می‌کند و در کل چه مواردی روی مبلغ نهایی پورسانت فروش شما تاثیر می‌گذارد.

calculate-commission|درصد فروش

مرحله اول: فهمیدن طرح پورسانت شما

۱- متوجه شوید که پورسانت شما چگونه محاسبه می‌شود.

معمولا پورسانت ها، بر اساس قیمت خرید محصولات یا خدماتی است که شما می‌فروشید. البته شرکت ها از روش های مختلفی برای تعیین پورسانت استفاده می‌کنند. برای مثال برخی شرکت‌ها، پورسانت را بر اساس سود خالص محصول یا هزینه تولید محصول برای شرکت تعریف می‌کنند.

حتما قبل از شروع کار، در مورد این که پورسانت بر چه اساسی محاسبه می‌شود، سوال کنید. در حالتی که پورسانت روی سود خالص فروش محاسبه شود، هزینه های حمل و نقل از محصول نهایی کسر می‌شوند. بنابراین درآمد شما در این مقدار کمتر می‌شود.

۲- متوجه شوید که نرخ پورسانتی که شرکت به شما پرداخت می‌کند چقدر است.

نرخ پرداخت پورسانت می‌تواند بر اساس درصد فروش باشد. به عنوان مثال می‌تواند ۵ درصد از قیمت فروش کل محصولات فروخته شده باشد.

شاید در ابتدا این عدد به نظر شما کم برسد. باید این نکته را در نظر داشته باشید که این نرخ در بازاریابی پورسانتی یک نرخ متعارف است. اگر قیمت محصول زیاد باشد، درآمد نهایی شما هم عدد چشمگیری خواهد بود.

برای آشنایی با نرخ های مختلف پورسانت و مقایسه بین آن‌ها، مقاله جدول پرداخت پورسانت را ببینید. در این مقاله برای شما یک اکسل رایگان قرار داده‌ایم که با استفاده از آن می‌توانید بین چندین طرح مختلف بازاریابی پورسانتی، مناسب ترین طرح را برای خود انتخاب کنید.

۳- هر تفاوت کوچکی در طرح پورسانت خود را تشخیص دهید.

معمولا شرکت ها برای تشویق بازاریابان به فروش بیش تر، از طرح های بازاریابی پورسانتی پلکانی استفاده می‌کنند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  شعار برای کسب و کارها چیست و چه هدفی در افزایش فروش دارد؟

در این طرح‌ها، نرخ پورسانت شما بعد از فروش مقدار مشخصی از یک محصول تغییر می‌کند و افزایش می‌یابد. برای مثال نرخ محاسبه پورسانت تا ۵۰۰ هزار تومان فروش، ۸ درصد است و به ازای فروش های بیش تر به ۱۰ درصد می‌رسد.

لازم است این مرحله از دستورالعمل محاسبه پورسانت را جدی بگیرید. چرا که همین تغییر کوچک ممکن است باعث تغییر قابل توجهی در درآمد نهایی شما شود.

مرحله دوم: دستورالعمل محاسبه پورسانت

۱- دوره پورسانت را تعیین کنید.

پرداخت پورسانت ها معمولا به صورت ماهیانه یا هفتگی صورت می‌گیرد. به عنوان مثال اگر شما هر ۲ هفته یک بار حقوق می‌گیرید، دوره زمانی پورسانت شما مثلا می‌شود از ۱ تیر ماه تا ۱۵ تیر ماه. این به این معناست که شما فقط در ازای فروش‌هایی که در این بازه زمانی انجام شده‌اند، حقوق دریافت می‌کنید.

این عدد نقش مهمی در فرمول محاسبه پورسانت خواهد داشت. همین الان این عدد را برای شغل خود تعیین و روی کاغذ یادداشت کنید. در انتهای مقاله و در فرمول نهایی دستورالعمل محاسبه پورسانت از آن استفاده خواهیم کرد.

۲- پایه پورسانت کل خود در دوره پورسانت را حساب کنید.

پس از تعیین دوره پرداخت پورسانت، شما باید میزان درآمد خود در هر دوره را حساب کنید. درآمد نهایی ماهیانه شما برابر با مجموع درآمد های دوره‌ای شماست. برای مثال اگر دوره پورسانت شما هفته‌ای باشد، حقوق ماهیانه شما متشکل از پورسانت ۴ دوره خواهد بود.

در هر دوره باید ابتدا پایه پورسانت را تعیین کنیم. به عنوان مثال، اگر شما بر اساس قیمت فروش محصولات فروخته شده حقوق می‌گیرید، و شما از تاریخ ۱ تا ۱۵ تیر ماه ۳ میلیون تومان فروخته‌اید، پایه پورسانت کل شما ۳ میلیون تومان خواهد شد.

۳- نرخ پورسانت خود را در پایه پورسانت کل ضرب کنید تا میزان پرداخت پورسانت شما محاسبه شود.

اگر شما از تاریخ ۱ تا ۱۵ تیر ماه ۳ میلیون تومان فروخته باشید و نرخ پورسانت شما ۵ درصد باشد، پورسانت پرداختی شما ۱۵۰ هزار تومان خواهد بود. بدیهی است که این عدد، پرداختی شما در یک دوره پورسانت خواهد بود.

این نوشته را هم حتما بخوانید  کسب درامد بازاریابی اینترنتی

همان طور که در مورد ۱ اشاره کردیم، دوره پورسانت ممکن است با دوره ماهیانه متفاوت باشد. بنابراین حقوق نهایی شما برابر خواهد بود با دوره پورسانت ضربدر پورسانت پرداختی هر دوره. برای مثال در دوره پورسانت دو هفته‌ای و پورسانت پرداختی ۱۵۰ هزار تومان، درآمد نهایی شما ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود.

انجام این محاسبات برای هر فرد در اولین دفعه یک مقدار دشوار است. طبیعی است که شما بخواهید بین چندین شغل با پورسانت های مختلف، شغل با بالاترین درآمد را انتخاب کنید. فهمیدن چگونگی دستورالعمل محاسبه پورسانت به ازای هر شغل ممکن است زمان بر باشد. ما یک فایل اکسل رایگان تهیه کرده ایم که با استفاده از آن می‌توانید خیلی ساده تر اقدام به محاسبه پورسانت کنید.

برای دانلود رایگان این اکسل، ایمیل خود را در بخش زیر وارد کنید:

انتخاب بهترین گزینه در بازاریابی پورسانتی

انتخاب بهترین گزینه در بازاریابی پورسانتی


همین الان به رایگان کتاب ما را به همراه ۲ اکسل محاسباتی دریافت کنید.

بررسی مفاهیم بازاریابی پورسانتی به همراه اکسل محاسبه درآمد طرح‌های مختلف بازاریابی پورسانتی و انتخاب بهترین گزینه با بیش‌ترین درآمد

تغییرات در دستورالعمل محاسبه پورسانت|درصد فروش

مرحله سوم: اعمال تغییرات لازم در دستورالعمل پرداخت پورسانت

تا به این مرحله ما دستورالعمل پرداخت پورسانت را به ازای فروش های ثابت بررسی کردیم. بسیاری از شرکت ها، طرح های تشویقی ای را نیز اعمال می‌کنند. برای مثال بهترین فروشنده یا دریافت سهم از تیم فروش زیرمجموعه.

برای محاسبه دقیق میزان درآمد نهایی تان، باید این اعداد را نیز به عدد مرحله قبل اضافه کنید. در این بخش ۳ نمونه از این پاداش های پورسانتی را بیان می‌کنیم.

۱- پورسانت های سهمی را در حساب خود بیاورید.

پورسانت های سهمی برای زمانی هستند که بیش از یک فروشنده در یک فروش سهیم باشند و پورسانت فروش بین آنها تقسیم شود. به عنوان مثال ممکن است یک مدیر فروش محلی بخشی از پورسانت فروشنده‌های آن محل را بگیرد. با این کار، مدیر فروش تشویق می‌شود که توانمندی فروشنده ها را بالا ببرد تا در نهایت درآمد بیش تری کسب کند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  اصول دیجیتال مارکتینگ

۲- هر روش تشویقی مثل پاداش اضافی را برآورد کنید.

علاوه بر پورسانت مستقیم، پورسانت حاصل از پاداش ها نیز می‌تواند باعث افزایش مبلغ نهایی شما شود که باید آنها را در هم نظر بگیرید. یک نمونه از این پاداش ها می‌تواند پاداش های فروش فصلی باشد.

شرکت ها در فصول کم کار و کم درآمد، نرخ پورسانت خود را افزایش می‌دهند تا بازاریابان تمایل بیش تری به فروش محصولات آن ها داشته باشند. اگر شما یک بازاریاب پورسانتی هستید که با چند مجموعه همکاری می‌کنید، بهتر است که در ابتدای هر فصل وضعیت پورسانت آن‌ها را مجددا بررسی کنید.

شاید در فصل جدید، فروش از یک مجموعه درآمد بیش تری برای شما داشته باشد. بنابراین نیاز باشد که مجموعه بازاریابی پورسانتی خود را تغییر دهید.

۳- به دنبال پاداش بهترین فروشنده نیز باشید.

اگر شما یک فروشنده ماهر هستید و می‌دانید که فروش و پورسانت های شما بالاترین مقدار در یک بخش یا یک تیم است، می‌توانید به خاطر داشتن بهترین عملکرد انتظار دریافت پاداش داشته باشید. در این صورت سعی کنید که حتما با مدیر فروش تان یک جلسه تعیین کنید و پیرامون این موضوع صحبت کنید.

اگر علاقه مند به فعالیت در حوزه بازاریابی پورسانتی و کسب درآمد از بازاریابی پورسانتی هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما آموزش ما به نام آموزش بازاریابی پورسانتی را ببینید. در این آموزش به معرفی و بیان کلیه مفاهیم بازاریابی پورسانتی پرداخته ایم. همچنین یک سیستم بازاریابی پورسانتی داخلی را معرفی کرده ایم که با استفاده از آن می‌توانید درآمد کسب کنید. برای دیدن سرفصل های دوره، لینک آموزش بازاریابی پورسانتی را ببینید.

آموزش بازاریابی پورسانتی

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
8 پاسخ
 1. رضا
  رضا says:

  سلام من با دوستم یک محصولی تولید کردیم و من نمیتونم در بازاریابی و فروش بهش کمک کنم و سر اینکه چقدر پورسانت بهش اختصاص بدیم و قبول زحمت کنه موندیم لطفا راهنمایی کنید .قیمت محصول ۳۵هزارتومان وتعدادش حدودا ۶هزار عدد هستش.البته قبلا ۵هزارتا همفروختیم ومن کمکش کردم.متشکر میشم اگه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • لرن مارکتینگ
   لرن مارکتینگ says:

   سلام

   خیلی بستگی به حوزه‌ی فعالیت هر یک از شما و میزان مسئولیتی که هر فرد متقبل هست، داره. اگر هم فرآیند تولید و هم بازاریابی با هر دو طرف هست، می‌تونید به صورت ۵۰-۵۰ تقسیم سود کنید.
   در حالتی که یک نفر فقط فرآیند بازاریابی و فروش رو انجام میده، بین ۱۰ تا ۳۰ درصد پورسانت برای شخص در نظر گرفته میشه (که البته این مقدار بستگی به هزینه تولید محصول شما و حاشیه سود آن دارد)

   موفق و پیروز باشید

   پاسخ
 2. رضا
  رضا says:

  با سلام و تشکر فراوان از راهنمایی شما .بنده میخواستم ببینم اگر قیمت پایه محصول تولیدی من و شریکم که در تولیدش هر دو کمک کردیم ۳۵هزار تومن باشه (بدون در نظر گرفتن تخفیف فروش که ممکن است تا۲۵ هزار هم فروش شود) و بازاریابی و فروشش کلا بعده شریکم باشه چند درصد پورسانت براش مناسبه؟

  پاسخ
  • لرن مارکتینگ
   لرن مارکتینگ says:

   سلام

   سوال تون یه مقدار کلی هست و بنابراین جواب مشخصی براش وجود نداره. به طور معمول برای بازاریابی و فروش، بین ۱۰ تا ۳۰ درصد پورسانت درنظر گرفته می‌شه. هر چقدر فروش محصول سخت‌تر و بازار محدودتری داشته باشه، طبیعتا درصد بالاتری برای بازاریابی در نظر گرفته میشه.

   توی همکاری به صورت پورسانتی همیشه در نظر داشته باشید که سود فروش باید برای فروشنده‌ي محصولات شما مناسب باشد تا انگیزه‌ی بازاریابی و فروش را داشته باشد.

   موفق و پیروز باشید

   پاسخ
 3. مجید
  مجید says:

  سلام درخصوص فروش محصولی که باآیتم متراژ تولیدوفروش میرود ونهایتاماهانه ۳۰۰۰۰مترتولیدوعرضه میشود
  وکارفرمااصراربه محول کردن مسئولیت انبارداری ونظارت برتخلیه وبارگیری
  وبخشی ازامورحسابداری دارد
  چه فرمولی مناسب است؟
  آیامسئولیتهای جانبی به اصل کارما لطمه واردنمیکند آیاادامه دهیم

  پاسخ
  • لرن مارکتینگ
   لرن مارکتینگ says:

   با عرض سلام

   هرچقدر که مسئولیت‌های شما در کار بازاریابی و فروش بیش‌تر باشد، طبیعتا می‌توانید انتظار درصد بالاتری را برای پورسانت داشته باشید.
   طبیعتا مسئولیت‌های انبارداری و حسابداری نیازمند تخصص‌های خاص خود می‌باشد. شما می‌توایند به صورت مشارکتی با یک مجموعه‌ی دیگر همکاری کنید.
   در این حالت درصدی از فروش نیز به این مجموعه تعلق می‌گیرد.

   موفق و پیروز باشید

   پاسخ
 4. علی افشار
  علی افشار says:

  سلام
  من تازه نمایندگی یک سری محصول گرفتم میخوام بازاریاب بگیرم. ولی هیچ تجربه ای ندارم. چجوری راهنمایی بگیرم که چقدر پورسانت باید بدم و….

  پاسخ
  • لرن مارکتینگ
   لرن مارکتینگ says:

   با عرض سلام

   برای مشاوره با ما می‌توانید با شماره تلفن زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۲۶۳۲۴۴۷۸

   موفق و پیروز باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *