حقوق بازاریاب چقدر است

حقوق بازاریاب چقدر است ؟

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

حقوق بسیاری از شغل ها به صورت ثابت است، یعنی آخر هر ماه مقدار مشخصی دریافت می‌کنند. اما حقوق برخی شغل ها متغیر است، به این معنا که با توجه به بعضی عوامل حقوق می‌تواند بیشتر و یا کمتر شود. یکی شغل های دارای حقوق متغیر بازاریابی می‌باشد. اما این مبلغ برای بازاریابان بر اساس چه عواملی تغییر می‌کند و معمولا حقوق بازاریاب چقدر است ؟ با ما همراه باشید تا در ادامه توضیح دهیم.

percentage-of-commission

حقوق بازاریاب چقدر است ؟

حقوق بازاریاب یک مقدار مشخص نیست و برای تمام بازاریابان نیز یکسان نمی‌باشد که بتوان برای سوال «حقوق بازاریاب چقدر است» پاسخ به خصوصی ارائه داد. میزان حقوق یک بازاریاب به عوامل مختلفی بستگی دارد. در زیر به معرفی و بررسی این عوامل می‌پردازیم:

نرخ پورسانت:

نرخ پورسانت به این معناست که پس از فروش محصولات و خدمات چند درصد از آن مبلغ به شما تعلق می‌گیرد. این نرخ می‌تواند برای هر شرکت متفاوت باشد و برای دانستن اینکه مقدار حقوق بازاریاب چقدر است، ابتدا باید نرخ پورسانت او را دانست.

حقوق ثابت:

بعضی شرکت ها علاوه بر پورسانت فروش حقوق ثابت نیز به بازاریاب می‌دهند.

این حقوق ثابت معمولا به بازاریابانی تعلق می‌گیرد که محصولاتی که باید بفروشند سخت و یا دیر فروش می‌رود. فلسفه این کار هم این است که بازاریابان انگیزه برای فروش داشته باشند و از طرفی بتوانند با آن مبلغ زندگی خود را بگردانند.

تخصص فروش:

فروش برخی محصولات نیاز به تخصص دارد. مثلا شخصی که بخواهد یک وسیله ورزشی خاص را بفروشد، باید طرز کار با آن را بلد باشد و بتواند هنگام معرفی محصول روش استفاده را توضیح دهد.

این نوشته را هم حتما بخوانید  دستورالعمل محاسبه پورسانت

در خصوص این گونه محصولات که نیاز به تخصص فروش دارند باید پورسانت بیشتری به بازاریاب تعلق بگیرد.

پایه پورسانت:

پایه پورسانت شما مقدار پولی است که در یک دوره پرداخت پورسانت به دست آورده‌اید. اما دوره پورسانت چیست؟

پس از سپری شدن یک دوره زمانی مشخص صورت می‌گیرد. به عنوان مثال اگر شما هر ۲ هفته یک بار حقوق می‌گیرید، دوره زمانی پورسانت شما مثلا می‌شود از ۱ شهریور ماه تا ۱۵ شهریور ماه. این به این معناست که شما فقط در ازای فروش‌هایی که در این بازه زمانی انجام شده‌اند، حقوق دریافت می‌کنید.

پاداش:

ممکن است به بازاریاب پاداش نیز تعلق بگیرد، مثل پاداش های فروش فصلی.

شرکت ها در فصول کم کار و کم درآمد، نرخ پورسانت خود را افزایش می‌دهند تا بازاریابان تمایل بیش تری به فروش محصولات آن ها داشته باشند.

نوع فروش:

ممکن است بازاریاب در ازای فروش محصول پول نقد دریافت کند، و یا ممکن است خریدار به او چک بدهد. در صورتی که نوع فروش به صورت چک نباشد و دردسرهای مربوط به چک را به دنبال نداشته باشد باید پورسانت بیشتری به بازاریاب پرداخت گردد.

تاثیر چک در اینکه حقوق بازاریاب چقدر است

سوخت چک:

از دردسرهای مربوط به چک این است که ممکن است چک دریافت شده پاس نگردد.

اگر مسئولیت پاس نشدن چک ها بر عهده بازاریاب باشد، پورسانت بیشتری به او تعلق می‌گیرد.

تجربه و رزومه:

جواب سوال «حقوق بازاریاب چقدر است» در خصوص بازاریابی که با تجربه است چه می‌تواند باشد؟

در صورتی که یک بازاریاب دارای رزومه خوب و تجربه زیادی باشد باید حقوق بیشتری به او تعلق بگیرد تا برای پذیرفتن شغل ترغیب شود.

این نوشته را هم حتما بخوانید  کسب درامد بازاریابی اینترنتی

روش حضوری و غیرحضوری:

کار بازاریابی یا می‌تواند به صورت حضوری صورت بگیرد، یا به صورت غیرحضوری مثلاً با تلفن انجام شود.

قطعاً بازاریابی که به صورت حضوری فعالیت می‌کند و به قسمت‌های مختلف شهر یا شهرهای دیگر، و یا حتی کشورهای دیگر سفر می‌کند باید حقوق بیشتری دریافت کند. چرا که هم زحمت بیشتری می‌کشد، هم سفر و محل اقامت و خورد و خوراک مخارج جداگانه‌ای دارد.

محل سکونت:

مخارج زندگی در کلان شهرها معمولاً بیشتر از شهرهای دیگر می‌باشد. در صورتی که بازاریاب در چنین شهرهایی زندگی می‌کند باید حقوق بیشتری به او تعلق بگیرد تا بتواند از پس مخارج خود بر بیاید.

paying-marketer-salary

عوامل دیگری نیز بر اینکه حقوق بازاریاب چقدر است تاثیرگذارند، که می‌توانید آن‌ها را در مقاله «حقوق ویزیتور چگونه محاسبه میشود» مطالعه نمایید.

همچنین در صورتی که می‌خواهید مقدار حقوق نهایی بازاریاب را محاسبه کنید می‌توانید از ۲ فایل اکسل رایگان موجود در مقاله جدول پرداخت پورسانت استفاده کنید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *