بازاریابی رابطه مند

بازاریابی رابطه مند - بازاریابی رابطه مند چیست
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

پیش‌تر راجع به مفهوم مشتری داخلی و مشتری خارجی صحبت کردیم. در این مقاله ابتدا تعریفی از آن‌ها را با هم مرور کرده و سپس به تعریف و بررسی بازاریابی رابطه مند می‌پردازیم.

مشتری داخلی

مشتری داخلی‌، همان همکاران و گروه هایی هستند که در سازمان شما وجود دارند. این نوع از افراد گاهی به عنوان سرویس گیرنده و مشتری هستند و گاهی در مقام تامین کننده ی خدمات. همانطور که می دانید بازاریابی با منابع انسانی، فناوری اطالاعات، واحد خدمات مشتریان و قسمت های داخلی زیاد دیگری در ارتباط است.

مشتری خارجی

شامل مشتریان، مصرف کنندگان و ذینفعان هستند. مشتری خارجی کسی است که پولی را برای دریافت کالا یا خدمات پرداخت می‌کند، اما مصرف‌کننده کسی است که در واقع از محصول استفاده می‌کنند. (مقاله‌ی مشتری کیست و مصرف کننده کیست؟ را مشاهده نمایید).

ذینفعان کسانی هستند که تحت تاثیر فعالیت‌های شرکت قرار می‌گیرند. یک نمونه مثال واضح از ذینفع می‌تواند سهامدار باشد. یک ذینفع کمتر مشهود می تواند صاحب ملک در جوار کارخانه‌ی شما و یا خانواده‌ای باشد که مخارجش را از کار پدر در کارخانه‌ی شما تامین می کند.

بازاریابی رابطه مند چیست؟

امروزه بازاریابی تمرکز شدیدی را بر روی روابط تجاری دارد به خصوص در بازاریابی B2B. شرکت ها محصولاتی را تولید می‌کنند و آن‌ها را به مشتریان عرضه می‌کنند. با رقابتی شدن بیش‌تر بازار، شرکت ها و بازاریابان به دنبال آن هستند که روابط قوی ای را با مشتریان ایجاد کنند به گونه‌ای که مشتریان حفظ شوند و خریدهای آینده را نیز انجام دهند. این اساس بازاریابی رابطه مند و مدیریت ارتباط با مشتری است.

به عنوان نمونه از این شرکت‌ها می‌توان به شرکت‌های هواپیمایی با کیفیت اشاره کرد. چنین شرکت‌هایی متخصص در حوزه‌ی بنا کردن روابط مستحکم با مشتری هستند. از لحظه‌ای که وارد فرودگاه می‌شوید، در طول پرواز، و حتی پس از استفاده از خدمات، به بهترین نحو با شما برخورد می‌شود و خدماتی با کیفیت عالی به شما داده می‌شود. احترام و خدمات عالی بخش اصلی بازاریابی رابطه مند است.

به عنوان یک روش آنها با دادن امتیازات ویژه به مشتریان ثابت و دریافت هزینه‌های کمتر به ازای پروازهای بیشتر، به دنبال استمرار روابطشان با مشتریان هستند (مقاله وفاداری مشتری را ببینید).

مشتریان به دلیل بهره‌مند شدن از این تخفیفات پرواز خود را از طریق این شرکت هواپیمایی انجام می‌دهند و در نتیجه شرکت هزینه‌ی کمتری را صرف بازاریابی مجدد برای پیدا کردن مشتری‌های جدید صرف می‌کند.

کلید بازاریابی رابطه مند، روابط بلند مدت با مشتریان است. بازاریابی رابطه مند در شرکتهای هواپیمایی و صنعت گردشگری به خوبی استفاده می‌شود.

در کنار بازاریابی رابطه مند ، برندینگ (برندسازی) نیز یکی دیگر از روش‌های حفظ روابط با مشتری است. شرکت های نایک و اپل شاید روابط حضوری زیادی با مشتریان خود نداشته باشند اما آنها از طریق برندسازی، مشتریان بلند مدت و وفادار خود را دارند (مقاله‌ی چه کنید تا مشتریان تان راجع به برند شما جار و جنجال راه بیندازند؟ را نیز مشاهده کنید)

بازاریابی، تمرکز بر مشتری و بازاریابی رابطه مند

مفهوم بازاریابی تمامی فعالیت‌های سازمانی را متمرکز بر مشتری می‌بیند. اگر به دنبال ایجاد و حفظ روابط بلند مدت هستیم، به مفهوم بازاریابی رابطه مند رسیده‌ایم. هدف بازاریابی فروش محصولات و خدمات بیش‌تر در سایر دسته‌ها و فعالیت های شرکت به همان مشتریان سابق است.

عضویت در خبرنامه آکادمی

با عضویت در خبرنامه هر شنبه به صورت صد در صد رایگان آخرین و داغ‌ترین مباحث روز بازاریابی را در ایمیل خود دریافت کنید.

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

کتاب رایگان ۷ اصل اساسی برای برندسازی

۷ اصل اساسی در برند سازی و برندینگ

برندسازی تنها راه افزایش قطعی فروش و درآمد شماست. داشتن چهره‌ای متفاوت از سایر رقباست که باعث می‌شود نسبت به دیگران ترجیح داده شوید.

همین الان این کتاب را به رایگان در ایمیل خود دریافت کنید

x