نیاز خواسته و تقاضا در بازاریابی

نیاز، خواسته و تقاضا در بازاریابی چیست؟

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

نیاز خواسته تقاضا ،از پایه‌های علم بازاریابی می‌باشند. با این که شاید در نگاه اول این سه کلمه ساده و شبیه هم به نظر برسند، اما معنای پشت آن‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت است.

هر یک از آن‌ها از عوامل متفاوتی تاثیر می‌پذیرد. هر محصول می‌تواند متمایز شود بر مبنای این که آیا نیاز مشتری را ارضا می‌کند و یا خواسته‌ی او را و یا تقاضا. در این مقاله به توضیح هر یک از این مفاهیم خواهیم پرداخت.

نیاز

نیاز در انسان به معنای حداقل چیزهایی است که به وسیله‌ی آن‌ها بتواند زنده بماند. در گذشته و در دوران انسان‌های اولیه، این نیاز شامل غذا، پوشاک و سرپناه بود. امروزه آموزش و سلامت هم به این مجموعه اضافه شده‌اند.

به طور کلی محصولاتی که در دسته‌ی نیاز قرار می‌گیرند، احتیاجی به فشار و هل دادن برای فروش آن‌ها نیست. مشتریان خودشان آن‌ها را می‌خرند.

اما در دنیای امروز و در جهان رقابتی برندهای زیادی به وجود آمده‌اند.این برند‌ها، به این نیازها پاسخ می‌دهند. در نتیجه حتی کالاها و خدماتی هم که در این دسته قرار می‌گیرند نیازمند فشار و تثبیت موقعیت خود در ذهن مشتری هستند.

خواسته

خواسته ها یک قدم فراتر و جلوتر از نیاز هستند. خود مبتنی و وابسته به یک نیاز در انسان می‌باشند. برای مثال شما نیاز دارید که استحمام کنید. شما می‌خواهید که استحمام خود را با یک صابون خوب و خوشبو کننده انجام دهید.

«خواسته» ها بخش ضروری و حیاتی زندگی نیستند. شما نیاز به یک صابون خوشبو کننده ندارید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  دسته بندی مشتریان و طبقه بندی مشتریان برای هدف گذاری هر گروه

این طور نیست که اگر از صابون خوشبو کننده استفاده نکنید، از بین بروید! اما به طور قطع از آن استفاده می‌کنید. چون «خواسته‌» شماست. به عنوان مثالی دیگر یک کودک به شیر و مواد غذایی سالم نیاز دارد در حالی که یک شکلات برای او یک «خواسته» است.

تقاضا

شما دوست دارید که یک مرسدس بنز داشته باشید و یا با یک کشتی تفریحی به یک مسافرت طولانی بروید. اما آیا شما واقعا می‌توانید که بهای آن‌ها را بپردازید و آن‌ها را بخرید؟

در این جا بحث تقاضا مطرح می‌شود. تقاضا یک قدم جلوتر از خواسته می‌باشد. زمانی که یک فرد خواسته ای داشته باشد و در عین حال توانایی خرید آن را هم داشته باشد، این خواسته تبدیل به تقاضا می‌شود.

تفاوت خواسته و تقاضا میل و طلب فرد است. ممکن است که یک مشتری میل به داشتن چیزی را داشته باشد اما نتواند که این میل و طلب خود را ارضا کند.

نیاز خواسته تقاضا در بازاریابی اینترنتی

گفته شد نیار خواسته تقاضا پایه‌های علم بازاریابی هستند. این بدان معنی است که یک بازاریاب برای موقیت در کار خود باید این سه مفهوم را در نظر داشته باشد.

اما این بدان معنی نیست که خود بازاریاب قرار است بوجود آورنده آن باشد. قرار نیست بازاریاب نیاز را بوجود آورد. بلکه قرار است بازاریاب این نیاز را در افراد برانگیزد. در این صورت آن‌ها را تبدیل به مشتریان خود کند.

روش برانگیختن نیاز افراد در بازاریابی سنتی و مدرن فرق می‌کند.

منظور ما از بازاریابی مدرن، بازاریابی اینترنتی می‌باشد. بازاریابی اینترنتی، نوعی از بازاریابی است که با گسترش اینترنت شکل گرفته است.

این نوشته را هم حتما بخوانید  مشتری داخلی و مشتری خارجی - تفاوت بین آن‌ها و دلایل توجه به هر گروه

همواره مردم در حال برآورده کردن نیاز خواسته و تقاضای خود هستند. برای یک بازاریاب مهم است که این نیاز خواسته تقاضا توسط خدمات و محصولات او برآورده شود.

به همین دلیل است که شیوه‌های مختلف بازاریابی اینترنتی شکل گرفته‌اند.

انواع بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی نیز مانند بازاریابی سنتی به شیوه‌های مختلف انجام می‌شود تا نیاز خواسته تقاضای افراد را جذب کند.

از جمله این روش‌ها

  • بازاریابی از طریق سئو
  • تولید محتوا
  • گوگل ادوردز
  • ایمیل مارکتینگ 

است.

یادگیری اصول هر یک برای هر بازاریاب اینترنتی ضروری است.

به همین دلیل گروه لرن مارکتینگ دوره‌های آموزشی را تهیه نموده است. شما می‌توانید با استفاده از از این دوره‌های آموزشی یک بازاریاب اینترنتی حرفه‌ای شوید.

در ادامه ویدئوهایی را قرار داده‌ایم تا بتوانید با این دوره‌های آموزشی و شیوه انجام آن‌ها آشنا شوید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *