شعار برای کسب و کارها چیست و چه هدفی در افزایش فروش دارد؟

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

در شرکت‌های بزرگ استفاده از شعار تبلیغاتی روشی رایج به منظور رشد بیش‌تر و افزایش فروش و درآمد است. شرکت با انتخاب یک شعار تبلیغاتی مناسب بیان می‌کند که ارزش پیشنهادی او چیست و روی چه موضوعی متمرکز است.

برای مثال دیجیکالا از سه شعار تبلیغاتی «ارسال سریع»، «ضمانت بهترین قیمت» و «تصمین اصل بودن کالا» را به عنوان شعار های تبلیغاتی خود در نظر گرفته است. استفاده از شعار تبلیغاتی «تصمین اصل بودن کالا» به صورت کاملا روشن و صریح هدف و رسالت این برند را بیان می‌کند.

اگر به فکر طراحی شعار تبلیغاتی برای شرکت خود هستید باید این موضوع را مد نظر داشته باشید که شعار شما باید در ذهن تمامی مخاطبان یک پیام ساده و روشن را منتقل کند. استفاده از شعارهای تبلیغاتی گنگ و پیچیده که درک آن حتی برای مدیران شرکت نیز سخت است، هیچ تاثیری روی کسب و کار شما نخواهد داشت.

آیا شعار تبلیغاتی فقط برای شرکت های بزرگ است؟

هیچ دلیلی برای نداشتن شعار تبلیغاتی برای شرکت های کوچک وجود ندارد. استفاده از شعار تبلیغاتی هزینه بالایی نیاز ندارد و بنابراین این طور نیست که بگوییم فقط شرکت های بزرگ می‌توانند از آن استفاده کنند.

عامل اصلی در موفقیت یک شعار تبلیغاتی، ماندگاری و تاثیرگذاری آن است. زمانی که شعار تبلیغاتی شرکت با دقت طراحی شود، می‌تواند مشخصه‌ی اصلی شرکت را به طور موثر بین طیف وسیعی از مخاطبان منتقل کند

شعار تبلیغاتی فقط برای مشتری نیست

خیلی از اوقات در زمان تهیه شعار تبلیغاتی افراد فکر می‌کنند که شعار تبلیغاتی باید برای مشتری طراحی شود و هدف از شعار تبلیغاتی جای گرفتن در ذهن مشتری است تا فرایند تصمیم گیری خرید مصرف کننده را تحت تاثیر قرار دهد. درست است که مشتری یکی از مخاطبان اصلی شعار های تبلیغاتی می‌باشد ولی شعار تبلیغاتی فقط به مشتری محدود نمی‌شود.

شعار تبلیغاتی راهگشای کارمندان و مدیران در تصمیمات روزمره ‌‌آنهاست. برای مثال اگر شعار شرکت «کیفیت اصل اول ماست»، باشد یعنی کارمندان باید اولویت کیفیت را در کار خود قرار دهند. اگر واقعا این شعار به درستی پیاده سازی شود، پاسخگوی تصمیم گیری در شرایط دشوار است.

این نوشته را هم حتما بخوانید  فرآیند مبادله در بازاریابی

برای مثال یک مدیر میانی می داند که در زمان رسیدن موعد تحویل یک خدمت به مشتری باید کیفیت اولویت اول او باشد. بنابراین کاهش کیفیت خدمت به هیچ عنوان نباید پذیرفته شود و اگر از لحاظ زمانی در مذیقه هستیم، باید با اضافه کاری مشکل را حل کنیم.

شعار های تبلیغاتی مرده

شعارهایی نظیر «کیفیت اصل اول ماست» یا «مشتری مداری اصل اول ما» به طور گسترده توسط سازمان ها استفاده می‌شوند در حالی که اثربخشی و ماهیت ذاتی خود را از دست داده اند.

شاید استفاده از شعار تبلیغاتی «مشتری اولویت اصلی است حتی تا عودت وجه تا یک ماه» خیلی مناسب تر باشد. در این شعار ما به صورت کاملا مشخص گفته ایم که مشتری اولویت اصلی ماست و این موضوع به این معناست که تا یک ماه حق دارد هر گونه محصول یا خدمتی را بازپس گرداند.

این شعار راهگشای یک کارمند فروش است. مشتری ناراضی است و می‌خواهد کالایی را که هفته پیش خریده است را پس دهد. آیا کارمند فروش از او می‌خواهد و با او بحث می‌کند که اشتباه می‌کند؟ خیر! آیا کارمند فروش به او می‌گوید که به او حق می‌دهد و نارضایتی او را درک می‌کند اما نمی تواند کالا را پس بگیرد؟ خیر! آیا کارمند فروش از او می‌خواهد که با مدیر فروشگاه صحبت کند؟ خیر!

پاسخ تمامی سوالات خیر است چرا که در شغار تبلیغاتی به صورت واضح به آن‌ها جواب داده شده است. داشتن یک شعار تبلیغاتی مناسب هم برای مشتری، هم کارمندان و هم سرمایه گذاران و مدیران شرکت مفید است و می‌تواند راهگشای آن‌ها در تصمیم گیری باشد

استفاده از شعار تبلیغاتی برای افزایش فروش

یک پیام به یاد ماندنی ثابت می‌تواند برای اهداف زیادی در رسانه های مختلف و شبکه های اجتماعی متععدی استفاده شود. به عنوان مثال یک شعار جذاب می‌تواند در تبلیغات، پوسترها، تراکت ها، وب سایت و حتی در لباس‌های فرم نیز استفاده شود تا همیشه یادآوری کند که مزیت رقابتی و ویژگی خاص این کسب و کار چیست!

هنگامی که به دنبال تغییر بزرگی در استراتژی شرکت هستید، شعار نقشی اساسی را بازی می‌کند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  روانشناسی مصرف‌کننده- اثر سبک زندگی و نگرش افراد

برای مثال زمانی که دیجیکالا تصمیم گرفت تا علاوه بر کالاهای دیجیتال به بازارهای دیگری نیز وارد شود، شعار خود را از «فروش کالای دیجیتال» به «فروش دیجیتال کالا» تغییر داد و با همین تغییر شعار، تفاوت در استراتژی پیشین و فعلی خود را به همه نشان داد.

در بعضی از موارد شعار تبلیغاتی دارای یک تاریخ مصرف است. برای مثال تا همین دهه گذشته، حق با مشتری است و اولویت با مشتری است، به عنوان یک شعار جالب و جذاب شناخته می‌شد ولی زمانی که همه از این شعار استفاده کنند دیگر مزیت رقابتی شرکت شما در مقایسه با سایرین دیده نمی شود و بنابراین لازم است که از شعار تبلیغاتی دیگری استفاده کنید.

این شعار تبلیغاتی جدید می‌تواند با توجه به تحلیل منحنی ارزش و با استفاده از سایر ویژگی های رقابتی بازار به دست آید (مقاله «زنجیره ارزش پورتر» را ببینید)

طراحی شعار تبلیغاتی و نمونه شعار تبلیغاتی

یک شعار برای موثر بودن باید مختصر و ساده باشد. باید ماهیت و جوهره‌ی شرکت و تمرکز فعالیت شما را در خود بیان کند.

یک شعار تبلیغاتی خوب هم‌چنین باید به راحتی به خاطر سپرده شود. اما توجه کنید که طراحی یک شعار باید چیزی فراتر از یک گفته‌ی جذاب باشد. شعار باید دلیل این که شما ویژه هستید و این که چرا می‌توانید همیشه ویژه باشید را به وضوح بیان کند. شعار تبلیغاتی باید مغز داشته باشد و مزیت رقابتی شما را بیان کند.

یک راه‌حل برای یافتن شعار مناسب برای شرکت تان، نگاه کردن به شعارهای تبلیغاتی شرکت های رقیب تان است. در حالت ایده آل شعار شما می‌بایست چیزی متفاوت با بقیه باشد (مقاله بازار و رقیبان خود بشناسید را ببینید»)

برای انتخاب شعار تبلیغاتی اجازه ندهید که مدیریت به تنهایی شعار را انتخاب کند! کارمندان را دخیل کنید. با استفاده از یک مسابقه می‌توانید نظرات کارمندان را جمع‌آوری کنید. معمولا مدیران تمایل به استفاده از کلمات قلمبه سلمبه دارند و در نهایت طراحی شعاری که توسط آن‌ها ایجام می‌شود عامل سادگی و به خاطر سپردگی را ندارد.

شعارهای کمّی و عددی می‌توانند به شدت موثر واقع شوند. اما اگر شما وعده‌ای عددی دهید و قادر به اجرای آن نشوید، تنها توانسته اید عدم توانایی خود در تحقق صحبت هایتان را نشان دهید. رضایت مندی مشتری امری بسیار مهم در بازاریابی است و زمای که قولی به مشتری می‌دهید باید بتوانید به آن عمل کنید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  حقوق ویزیتور چگونه محاسبه میشود ؟

انتخاب شعار نامناسب با تاکید بر مسائلی که اولویت کاری شما نیستند می‌تواند باعث گمراهی خودتان نیز شود. به عنوان مثال داشتن شعاری که به شدت بر امور مالی تاکید دارد، احتمالا ایده‌ی خوبی نیست.

هزینه های طراحی شعار تبلیغاتی

شعارها می‌توانند ارزان و یا خیلی گران تمام شوند. تعداد زیادی از شرکت های بزرگ، میلیون‌ها تومان به آژانس‌های تبلیغاتی و مشاوره پرداخت می‌کنند تا شعاری جدید را برای خود تهیه کنند.

همچنین موضوع برقراری ارتباط با مخاطبان و رساندن شعار جدید به گوش آن‌ها نیز می‌تواند بسیار پر هزینه باشد.

چاپ شعار روی پوسترها و در سایر مکان‌های قابل مشاهده، کارایی خوبی دارد و می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شرکت های کوچک‌تر با هزینه کمتر باشد. همچنین داشتن وب سایت و استفاده از وب سایت برای تبلیغ شعار نیز ایده خوبی است.

برای دیدن ایده های بیش تر درباره روش های تبلیغ شعار می‌توانید مقاله بازاریابی غیر سنتی و ۸ نمونه موفق از آن را ببینید.

شعار خوب است ولی نه برای همه

شاید تا به این جای مقاله فکر کرده باشید که چقدر خوب است که یک شعار تبلیغاتی برای خود داشته باشید ولی به شما می‌گوییم که همه‌ی شرکت ها آمادگی داشتن یک شعار جدید را ندارند.

اگر شرکت شما در حال تغییراتی در جهت حرکت خود است و هنوز مشخص نیست که به کجا می‌خواهد برود، فعلا نیازی به داشتن شعار جدید نیست. قبل از آن که تلاش کنید تا استراتژی خود را توسط یک شعار نمایش دهید، باید صبر کنید تا این استراتژی مشخص شده و به ثبات برسد

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *