بازاریابی کمینی یا غافلگیری – بخش دوم

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

یک طرح بازاریابی کمینی، چگونه ایجاد و پیاده سازی می‌شود؟

بالاترین ارجحیت در راه‌اندازی یک کمپین بازاریابی کمینی، پیداکردن یک برنامه نویس (یا گروه) ماهر و زبردست است که بتواند نوعی از حضور در شبکه های اجتماعی را ایجاد کند که موجب ویروسی شدن کمپین گردد. این امر اغلب نیازمند وب سایتی با وببلاگ، حساب های کاربری فیسبوکی، تویتری و اینستاگرامی و ایجاد یک برنامه ی تلفن هوشمند مبتنی بر درک مشهود یا بصری است.

اساسا، یک برند باید سهم خود از شبکه های اینترنتی را به نحوی که بسیار تعاملی، سرگرم کننده و متمایز باشد، حک کند. (نگاهی نیز به بازاریابی ویروسی بیاندازید.)

پس از گرد هم آوردن تیم وب و نمایندگان برند خود، گام بعدی قرار دادن تلفن های هوشمند قدرتمند در دستان کسانی است که به میان جمعیت می‌روند. بازاریاب ها باید بتوانند با آنهایی که فالوور (دنبال کننده ی) برند هستند، توییت کرده، پست گذاشته، عکسها را بارگذاری و فایلهای ویدئویی را به اشتراک بگذارند. درست مثل مردم که برای در ارتباط بودن با دوستان و بستگان خود با انگیزه و مشتاق هستند، یک برند باید به دنبال ایجاد موقعیتی برای خود در میان شبکه های ارتباطی، حداقل در تعاملات آنلاین باشد.

گام نهایی برای برند، ایجاد موقعیت از لحاظ فیزیکی (ظاهری) برای خود است. این امر نیازمند گردهمایی در رویدادها، جایی که جمعیت‌ها در آن گرایش به شکل‌گیری دارند و سپس خلق یک حضور می‌باشد. گاهی اوقات این می‌تواند شامل رفتار تکان دهنده (بسیار ناخوشایند) برای بدست آوردن توجه جمعیت باشد، اما ضروری نیست. کمپین بازاریابی نیاز خواهد داشت تا  غیرمنتظره باشد اما می‌توان آن را به گونه‌ای تنظیم کرد که به جای شوکه کننده بودن، لذت بخش باشد. اکثر مردم از غافلگیری‌های لذت بخش استقبال می‌کنند؛ و مهمتر از آن، آنها را به خاطر می‌سپارند.

کدام نوع از مشاغل با استراتژی های بازاریابی کمینی کار می‌کنند؟

بسیاری از شرکت های نوبنیاد، به‌ویژه آنهایی که “راه اندازی‌های کم‌سودی” به حساب می‌آیند، استراتژی های بازاریابی کمینی را به خدمت می‌گیرند. همچنین شرکت های بازاریابی وجود دارند که به منظور به صحنه آوردن کمپین های کمینی، با شرکت های دیگر قرارداد می‌بندند. بنابراین، برای کسانی که مایل هستند مهارت های بازاریابی کمینی را به خدمت بگیرند، بیشتر از چند گزینه در دسترس است.

سلسله مراتب مشاغل

در سطح ورود به بازار کار (پایین‌ترین سطح در سلسله مراتب اشتغال)، متخصصان بازاریابی شبکه های اجتماعی و بازاریابی اینترنتی هستند.

این پست‌های شغلی شامل جنبه‌های کاربردی و مشارکتی فعال در زمینه‌ی کمپین بازاریابی شامل: غربال کردن تا تفسیر مقدار زیادی داده، نوشتن ارائه‌ها و سخنرانیها و مطالب مطبوعاتی، پیگیری نتایج کمپین ها برای گزارشات جمع‌بندی شده هستند، این پست‌های شغلی همچنین نیازمند سطوح بالایی از خلاقیت و مشارکت های اجتماعی در ساخت یک برنامه‌ی موفق بازاریابی اجتماعی است.

این نوشته را هم حتما بخوانید  آموزش بازاریابی دیجیتال مارکتینگ

متخصصان بازاریابی شبکه های اجتماعی و بازاریابی اینترنتی نیاز به حداقل مدرک کارشناسی در رشته‌های اصلی کسب و کار یا بازاریابی دارد. زمانی که به دنبال اشتغال در سطح مبتدی و ورودی هستید، رشته‌ی فرعی علوم رفتاری سرمایه‌ی مناسب و مطلوبی خواهد بود، نظر به اینکه تحصیل در این رشته نشان دهنده‌ی ابتکار عمل در درک آن چیزی است که رفتار مردم را تحریک کرده و می‌انگیزد.

حرفه‌ی در حال رشد دیگر، مدیر شبکه های اجتماعی و مدیر بازاریابی اینترنتی است. افراد در این جنبه از بازاریابی، پلتفرم های متعدد و چندگانه‌ای ازشبکه های اجتماعی (نظیر فیسبوک، توییتر، پینترست، یوتیوب، وبلاگ ها و غیره) را به کار می‌گیرند. مدیر شبکه های اجتماعی، مکالمات شبکه های اجتماعی را به منظور شناسایی فرصت‌های بیشتر برای جلب و گرفتارکردن مخاطبان شبکه های اجتماعی، پایش و کاوش می‌کنند. به عنوان مثال، اگر رسانه های خبری متداول و مشهور همگی یک رویداد را پوشش خبری داده و گزارش دهند، مدیر شبکه های اجتماعی، محتوا یا تم‌های گزارش‌ها را در (جهت)استراتژی های بازاریابی کمینی خود با هم ترکیب و یکی خواهند کرد.

در حالی که متخصصان شبکه های اجتماعی انرژی خود را روی ایجاد و توسعه‌ی کمپین های بازاریابی اینترنتی متمرکز می‌کنند، مدیران توجه خود را روی جنبه‌های چندگانه‌ی ثبت برند موکلان خود حفظ می‌کنند. مدیران شبکه های اجتماعی برای حفظ یکپارچگی برند و تمامیت آن، یک طرح بازاریابی را تدوین می‌کنند که تسهیل کننده‌ی ارتباطات بین تیم بازاریابی و مدیران شرکت نیز می‌باشد.

بسیاری از مدیران شبکه های اجتماعی تنها نیاز به مدرک کارشناسی در زمینه‌ی کسب و کار یا بازاریابی اینترنتی دارند؛ با این وجود، متقاضی بالقوه با مدرک کارشناسی ارشد در بازاریابی به طور مسلم جلب توجه بیشتری می‌کند. صرف نظر از سطح مدرک، یکی از الزامات مورد نیاز برای تصدی این شغل، داشتن تجربه معمولا به عنوان متخصص شبکه های اجتماعی است. پیش بینی می‌شود مشاغل متناسب با این موقعیت شغلی در سال ۲۰۲۰، رشدی ۱۶ درصدی داشته باشند.

 با این همه یکی دیگر از حرفه‌هایی که در بازاریابی کمینی دنبال می‌شود، تحلیلگر تحقیقات بازار شبکه های اجتماعی است. تنها مدرک کارشناسی در رشته‌ی کسب و کار یا بازاریابی، برای کار در سطح پایه و مبتدی مورد نیاز است؛ اگرچه این امر می‌تواند به نفع تحصیل کنندگان در دو رشته‌ی اصلی (مدارج ترکیبی از یک کالج یا دانشگاه که در آن فرد به جای یک رشته، به اندازه کافی اعتبار و صلاحیت برای دریافت مدرک در دو رشته را با گذراندن دوره‌های عمومی کسب می‌کند) یا حداقل در یک رشته‌ی فرعی در زمینه‌ی ریاضی باشد. همچنین موقعیت‌های برتر برای تحلیلگر اغلب نیازمند داشتن مدرک کارشناسی ارشد در زمینه‌ی بازاریابی است.

این نوشته را هم حتما بخوانید  همکاری در فروش کالا

تحلیلگران میلیون‌ها مکالمه‌ی آنلاین را که هر روزه صورت می‌گیرند، پیگیری و مطالعه می‌کنند و بینش‌هایی را که برند را به سمت یک موقعیت مطلوب سوق می‌دهند، تفسیر می‌کنند. نه فقط انجام این نوع کارها نیازمند مهارت‌های عمیق تجزیه و تحلیل منتقدانه هستند، بلکه توانایی تبدیل سریع اطلاعات به گزارش‌ها برای گام‌های عملی در کمپین بازاریابی را طلب می‌کنند. با وجود اینکه این شغل بیشتر مناسب افراد چپ مغز (تحلیلگر) است، مهارت‌های افراد در ارتباطات نوشتاری و گفتاری یک ضرورت است. نظر به اینکه تحلیلگران به شرکت ها کمک می‌کنند تا برند های خودشان را با آنچه که مشتریان بالقوه می‌خواهند، مرتبط کنند؛ این یک جنبه‌ی حیاتی از بازاریابی کمین است. علاوه بر آن به شرکت ها کمک می‌کنند تا آنچه را که مصرف کنندگان مایل‌اند برای آن محصول یا خدمات پول پرداخت کنند، بسنجند. همین طور، این موقعیت‌های شغلی هم نرخ رشد پیشبینی شده‌ی بسیار سریعی خواهند داشت؛۴۱ درصد در سال ۲۰۲۰.

یک شرکت آموزش بازاریابی چگونه می‌تواند به شما کمک کند، تا در شرکتی که این نوع استراتٰژی بازاریابی را به کار می‌گیرد، موفق باشید؟

نیازی نیست شما مدرک کارشناسی در رشته‌ی بازاریابی کمینی جستجو کنید، اگرچه به عنوان بخشی از رشته‌ی اصلی کسب و کار یا بازاریابی باید دوره‌های ارائه شده‌ای راجع به این مبحث در مقطع لیسانس بیابید. این امر به احتمال زیاد در مورد مقطع کارشناسی ارشد نیز صدق خواهد کرد؛ با این حال، دوره‌های اضافی در زمینه‌ی علوم رفتاری یا تجزیه و تحلیل داده می‌تواند تا حد زیادی برای آنهایی که مایل به پیگیری مشاغلی در بازاریابی کمینی هستند، سودمند باشد.

اگر هدف شما پیگیری تخصص در زمینه‌ی بازاریابی کمین باشد، نیاز به مدرک دکتری در این موضوع خواهید داشت. (نگاهی نیز به برنامه‌ های دکتری در بازاریابی بیندازید.) این نیازمند تحقیق متمرکز، یک طرح پژوهشی دقیق که به تز دکتری تبدیل شود و دفاع شفاهی از تز دکتری‌تان در حضور هیاتی از متخصصان خواهد بود.

به هر حال علاوه بر اینکه شما تصمیم به تحصیل در زمینه‌ی بازاریابی می‌گیرید، هر یک از مدارج متوالی در ایجاد یا توسعه‌ی شغلتان مفید هستند. بسیاری از دوره‌هایی که می‌گذرانید، می‌تواند مستقیما برای بازاریابی کمینی به کار روند: ارتباطات، نویسندگی، علوم رفتاری، فناوری و به خصوص دوره‌های مربوط به خلاقیت. همچنین برخی از آموزشگاه‌ ها مدارج تحصیلی ارائه می‌کنند که بیشتر روی تحقیقات بازار متمرکز هستند، از جمله تجزیه و تحلیل های پیشگویانه. دانش آموزانی که در این فرصت‌های مربوط به برنامه‌ی تحصیلی سرمایه گذاری می‌کنند، می‌توانند موقعیت بهتری برای خود در حرفه‌ی بازاریابی شان بدست آورده و خودشان را با مهارت‌های مورد نیاز برای درک، جلب و درگیر کردن مخاطبان هدف تجهیز کنند.

این نوشته را هم حتما بخوانید  ۹ توصیه برای برخورد با مسائل حاشیه‌ساز در شبکه های اجتماعی

همچنین فرصت‌هایی در شبکه ی اینترنت در دسترس می‌باشند. بسیاری از آموزشگاه‌ها که با کسب و کارهای محلی همکاری می‌کنند، فرصت‌هایی را برای کارآموزی فراهم می‌کنند. در عرصه‌ی بازاریابی کمینی، دانشجویان همچنین می‌توانند موقعیت‌های قرارداد کار به عنوان نماینده برند منعقد کنند؛ جایی که به عنوان خط مقدم تلاش‌های بازاریابی تجربی در رویدادها حضور دارند. و وقتی مشغول یادگیری رشته‌ها به عنوان دانشجو هستید، تا آنجا که می‌توانید در مورد شبکه های اجتماعی فرا بگیرید؛ که به احتمال زیاد یک ابزار ضروری زندگی حرفه ای شما است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه که شرکت آموزش بازاریابی می‌تواند برای شما انجام دهد، اطلاعاتی را از آموزشگاه های دارای رتبه در زمینه‌ی بازاریابی درخواست کنید.

یک نمونه جذاب از کمپین غافلگیری ”  زیر شلواری غیر مجاز”

بعد از به ثمر رسیدن گل در طی بازی دانمارک مقابل پرتقال در جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۱۲ (با نام مستعار یورو ۲۰۱۲)، بازیکن مهاجم نیکولاس بنتنر، شورت ورزشی خود را پایین کشید و برندی را آشکار ساخت که به طور رسمی اسپانسر این مسابقات نبود. این شیرین کاری که نقض قوانین حاکم بر اسپانسری یورو ۲۰۱۲ بود، باعث شد تا بنتنر برای بازی بعدی دانمارک نیمکت نشین شود و یک جریمه‌ی ۱۲۶ هزار دلاری را متحمل شد.

اما بنتنر حامی کدام برند در لباس زیر خود بود؟ برند Paddy Power، یک ناشر ایرلندی کتاب. این واقعه دلیل مهم بحث و گفتگو در بسیاری از رسانه های جهان شد، تا وقتی که آب‌ها از آسیاب بیافتند، تخمین زده شد که نام برند Paddy Power به گوش ۱۰۰ میلیون نفر رسیده باشد.

سخنگوی این برند گفت: “ما فکر نمی‌کردیم که نیکلاس به خاطر یک مسئله‌ی کم اهمیت مثل پوشیدن لباس زیری که برایش خوش شانسی می‌آورد، و منصفانه بگوییم فقط کمی سرگرم کننده بود، جریمه شود. با این حال شرکت Paddy Power از طرف بنتنر جریمه‌ی او را پرداخت می‌کند. “

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *