همه چیز در مورد تبلیغات – قسمت اول

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

همه جا هستند، هر جا که باشی به سراغت می آیند. توی حیاط، لای درب، هنگام عبور از پیاده رو، در بزرگراه، لای صفحه های روزنامه، مجله و در تمام وسایل دیداری و شنیداری رنگ و وارنگ، بزرگ و کوچک، هر روز و هر ساعت، وقت و بی وقت، تمام نشدنی و گره خورده در تمام تار و پود زندگی!

امروزه ما در عصر ارتباطات به سر می بریم. دورانی که مشخصه بارز آن تلاش برای باورهای همگانی است. زمانی که با حضور شبک ههای ماهواره ای و کامپیوتری فاصله نقاط کره زمین نا مفهوم شده است، به طوری که در هر دقیقه هزاران کالای جدید در سطح جهان وارد بازار می شود که تکمیل تر و کارآمد تر از قبل بوده و تولید کنندگان می کوشند تا بازارهایی برای محصولات خود پیدا کنند.

همچنین تخصصى شدن مشاغل، شهروندان را بیش از گذشته به دریافت انواع خدمات از سوى مجموعه اى از موسسه هاى متنوع، وابسته کرده است. این روزها کمتر کسى ممکن است یک براى زندگى شخصى خود باشد. مفهوم خودکفایى و خوداتکایى «همه کاره» مهندس هر روز بیشتر از گذشته معناى واقعى خود را از دست می دهد.
در واقع لزوم فراگیرى آموزش هاى تخصصى براى انجام تعهدات شغلى، نیازى است که روز به روز پیچیده تر می شود و فرصت انجام امور شخصى و هرچند کم ارزش روزانه را از ساکنان شهرهاى بزرگ سلب می کند. اینجاست که آگهی هاى تبلیغاتى می آیند و آنها را براى انجام ساده ترین تا پیچیده ترین امور روزمره، مخاطب خود قرار می دهند.

تبلیغات چیست؟ اهداف و اهمیت آن چیست؟ از چه زمانی آغاز شد؟ اکنون به چه کل هایی ارائه می شود؟ تبلیغ زیرحسی چیست؟ و یک تبلیغ موفق دارای چه ویژگی هایی است؟ مطالبی هستند که در این نوشته به آنها پرداخته شده است.

اگر شما یک متخصص بازاریابی هستید، می‌توانید نمونه مشاغل بازاریابی را در بانک مشاغل تخصصی بازکار مشاهده کنید.

تبلیغات چیست؟

تبلیغات جمع تبلیغ و به معنای رسانندگی است و در مفهوک جامع رساندن پیام به دیگران از طریق برقراری ارتباط به منظور ایجاد تغییر و دگرگونی دردانش، نگرش و و رفتار مخاطب می باشد.

هارولد لاسول، جامعه شناس ارتباطات، تبلیغات را این چنین تعریف می کند: تبلیغات در معنای گسترده آن، فن تحت تأثیر قرار دادن عمل انسان، از طریق دس تکاری تصورات یا باز نمودهاست.

به گفته ادوارد برنیز، پدر روابط عمومی و ۱۹۲۸ (: تبلیغات نوین، تلاشی است پیوسته در جهت ایجاد ( » تبلیغات « نویسنده کتاب یا شکل دادن رخدادها برای تحت تأثیر قرار دادن عامه مردم، با کار فکری یا گروهی لئونارد دوب مشاور موسسه تحلیل تبلیغات ) ۱۹۳۷ (، چنین توصیفی درباره  تبلیغات ارائه می دهد:  اقدامات منظمی که فرد یا افراد ذینفع از راه تلقین، برای نظارت بر حالات روانی گروه هایی از افراد و در نتیجه نظارت براعمال آنها به عمل می آورند.

یونگ روانپزشک سوئیسی، تبلیغات را چنین تعریف می‌کند: نشر افکار، عقاید و حالات رفتاری که موضوع واقعی را برای شنونده یا خواننده به روشنی بیان نمی کند. در هر حال، هر نوع ارتباط به منظور نشاندن داده ها، ایده ها و یا انگاره ها در اذهان بشری برای تأثیرگذاری بر افکار، عواطف و یا کنش های فردی یا گروهی را، تبلیغ می گویند.

اهداف و اهمیت تبلیغ

اهداف تبلیغات را می توان براساس نیت و غرض از انجام تبلیغات، تقسیم بندی کرد به:

۱) آگهی اطلاع دهنده: نظیر اطلاع رسانی درباره محصولی جدید.

۲) آگهی متقاع کننده: نظیر ایجاد ترجیحات برای مارک مشخص.

۳) آگهی یادآوری کننده: نظیر یادآوری این موضوع به مشتریان که محصول ممکن است در آینده نزدیک مورد نیاز باشد؛ مانند شرکت های بیمه.

تبلیغات در تحولات عمومی جهان، در همه فعالیت های بشری اعم از علمی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، شخصی و جمعی، تأثیر عمد های دارد. سالیانه میلیاردها دلار در سراسر جهان به طور رسمی و علنی صرف تبلیغات می شود.

امروزه یکی از شاخص های تضمین سود دهی واحدهای تولیدی و بنگاه های تجاری، ارائه طرحهای موفق تبلیغات است. در میان همهمه و غوغای مبادلات و معاملات تجاری، تصور فروش کالایی بدون در نظر گرفتن امکانات و تسهیلات تبلیغاتی، بیشتر به افسانه می ماند تا به حقیقت.

گرچه از پیدایش انسان اجتماعی، تبلیغات نیز به صورت ساده و ابتدایی به وجود آمده و رشد کرده است، اما نفوذ بسیار با اهمیت و دگرگون ساز و حساس تبلیغات در دنیای معاصر، حکایت از اهمیت سرشار آن دارد.

اگر شما یک متخصص بازاریابی هستید، می‌توانید نمونه مشاغل بازاریابی را در بانک مشاغل تخصصی بازکار مشاهده کنید.

تاریخچه تبلیغات

از برخی تصاویر روی دیوار غارها گرفته تا بنرهای امروزی، تبلیغ مقول های نیست که چندان جدید باشد و مربوط به سال های اخیر گردد، بلکه ریشه در زندگی اجتماعی انسان ها داشته است.

با این همه، آنچه ما تحت عنوان تبلیغات نو و جدید می‌شناسیم، ریشه در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم دارد. تبلیغات به شکل امروزی مانند بسیاری از رسوم دیگر وارد تجارت و کسب و کار شد و رفته رفته توسعه یافت، چرا که لزوم آن احساس می شد.

بعد از انقلاب صنعتی، به دلیل بالا رفتن حجم تولیدات، دیگر فروش، مقوله راحتی نبود. زیرا اولاً به دلیل تولید انبوه، تمایز در بین محصولات تولیدی از میان رفت و بیشتر محصولات، استاندارد و یک شکل شدند. ثانیاً به علت زیاد شدن فاصله بین تولید کننده و مصرف کننده، اطلاعات محصولات و خدمات مانند گذشته به سهولت در اختیار مصرف کنندگان قرار نمی گرفت، از این رو نیاز به کانال ارتباطی جدیدی احساس شد.

با اختراع ماشین چاپ و سپس رادیو، تلویزیون، اینترنت و دیگر رسانه‌های جمعی، تبلیغات رشد بیشتری یافت. رشد صنعت تبلیغات تا آن حد بوده است که امروزه بخش مهمی از فعالیت های سازمان ها را در برگرفته و از تبلیغات به عنوان یکی از عوامل [ کلیدی موفقیت سازمان ها و شرکت های تولیدی و خدماتی نام برده می شود.]

تبلیغات نوین

تبلیغات طی گذر زمان تغییرات زیادی داشته و متناسب با پیشرفت های هر دوره ویژگی های خاص خود را دارا بوده است.

امروزه با پیشرفت های شگرف در عرصه فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی، شاهد به وجود آمدن شکل های جدیدی از تبلیغات هستیم که طیف متنوعی از اشکال گوناگون تبلیغات را، از تبلیغات بر روی تابلوهای کامپیوتری گرفته تا تبلیغات از طریق گوشی های موبایل، تبلیغات اینتراکتیو و تبلیغات در شبکه جهانی اینترنت شامل می شود (بخش بازاریابی اینترنتی را ببینید).

ویژگی های تبلیغات نوین

۱) بی اعتقادی تبلیغ کنندگان به گفته های خودشان و تبعیت نکردن تبلیغات از ایدئولوژی، برخلاف مبلغان مذهبی یا مسیونرهای گذشته.
۲) پنهان کاری تبلیغات در عصر جدید؛ به معنای پخش استنتاج ها یا از منابع پنهان یا با اهداف نهان.
۳) حکومت نامریی تبلیغ کنندگان در عصر جدید؛ در این عصر، تبلیغ کنندگان جدید، ذهن ما را شکل می دهند و ذائقه ما را تعیین می کنند و بدین گونه ما تحت سلطه کسانی قرار گرفت هایم که شناختی از آنها نداریم.
۴) علمی بودن تبلیغات جدید؛ تبلیغات نوین، تلاشی است در راستای مفهومی اجتماعی برای ساختن الگوهای رفتاری.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *