محیط بازاریابی چیست؟ بررسی ویژگی های محیط بازاریابی داخلی، خرد و کلان

محیط بازاریابی چیست؟ بررسی ویژگی های محیط بازاریابی داخلی، خرد و کلان

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

 محیط بازاریابی هر بنگاه اقتصادی، همان بازیگران و نیروهایی هستند که بر توانایی بنگاه برای شکل‌دهی و حفظ ارتباط با مشتریان مورد نظر اثر‌گذارند.  انواع محیط بازاریابی به سه دسته کلی تقسیم می‌شود:  محیط خرد و کلان و داخلی

اهمیت هر یک از بخش‌ها از این نکته ناشی می‌شود که وظیفه‌‌ی بازاریاب ها، مدیریت روابط در هر دو حوزه داخلی و خارجی است. چرا که با ارزیابی وضعیت و اتخاذ تصمیم‌های هوشمندانه و بهبود روابط و نیرو‌ها در ابعاد خرد و کلان، امکان بها دادن به مشتریان راضی در حوزه روابط داخلی، ممکن خواهد بود.

در این مقاله قصد داریم سه عنصر محیط خرد و کلان و داخلی را در انواع محیط بازاریابی بررسی کنیم.

همچنین دوره مجازی دیجیتال مارکتینگ را معرفی کنیم تا با استفاده از آن به بهترین نحوه بازاریابی کنید.

محیط بازاریابی چیست؟ بررسی ویژگی های محیط بازاریابی داخلی، خرد و کلان انواع

محیط بازاریابی داخلی

محیط بازاریابی داخلی، شامل همه عواملی است که در درون سازمان و شرکت جای دارند. این عوامل در کنترل مدیریت هستند. به عنوان مثال، چند نمونه از این عوامل عبارت اند از نیروی انسانی، سرمایه، ماشین‌آلات، مواد اولیه، بازار فروش،  و حتی زمان.

محیط بازاریابی داخلی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی را در نظر بگیرید. برای بررسی این محیط می‌توان سه قسمت را در نظر گرفت.

۱) نیروی انسانی:

نیروی انسانی این مجموعه، همان خلبانان، مهندسان، خدمه کابینه، مدیران بازاریابی و … هستند. سرمایه‌ی این شرکت، توسط دولت، سهامداران، بانک و … تأمین می شود.

۲) ماشین‌آلات:

ماشین‌آلات آن شامل هواپیما و وسائل نقلیه برای جابه جایی مسافران از ترمینال تا هواپیما و …و مواد خام مورد نیاز شامل سوخت هواپیما (نفت سفید) است. البته اگر این شرکت، خود سازنده‌ی هواپیما بود، مواد اولیه مورد نیاز ساخت، شامل آلومینیوم، شیشه، سیم و …. هم به این بخش اضافه می شد.

این نوشته را هم حتما بخوانید  اصول دیجیتال مارکتینگ

۳) بازار فروش:

بازار فروش این شرکت در‌بر‌گیرنده بازار ایران و همه‌ی کشور‌هایی است که یکی از شعب رسمی آن به ثبت رسیده‌اند.

همان طور که گفته شد، بازار فروش از عوامل مؤثر در بازاریابی داخلی است. اما این بازار فروش تحت تاثیر بازاریابی سنتی و اینترنتی است. بازاریابی اینترنتی باعث ورود مفاهیم جدید در بازاریابی داخلی شده است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

مفاهیم جدید بازاریابی اینترنتی در بازاریابی داخلی

با توجه به گسترش اینترنت و ورود آن به حوزه‌ی بازاریابی، مفاهیم جدیدی در بازاریابی داخلی ایجاد کرده است. بازاریابی ایترنتی باعث شده است تا یک بازارمحلی و قابل دسترس برای مشتریان ایجاد کند.

پس بازاریابی اینترنتی روش مؤثر و قابل دسترس، برای بازاریابی است که شما می‌توانید بوسیله آن مشتری بیشتری را جذب کنید. اما بازاریابی اینترنتی شامل روش‌ها و تکنیک‌هایی است. انتخاب روش مؤثر بازاریابی اینترنتی می‌تواند تعیین کننده موفقیت و یا عدم موفقیت یک کسب و کار شود.

گروه لرن مارکتینگ با ارائه دوره مجازی دیجیتال مارکتینگ، یکی از محصولات آموزشی این سایت است، می‌تواند شما را در انتخاب روش‌های مؤثر یاری نماید.

دوره مجازی دیجیتال مارکتینگ

محیط بازاریابی خرد و کلان

محیط بازاریابی خرد

از انواع محیط بازاریابی ،محیط بازاریابی خرد است.

 این محیط از سازمان‌ها و افراد که با بنگاه از نزدیک در ارتباط هستند و اثری مستقیم بر تعامل مشتری با بنگاه دارند، تشکیل شده است. یعنی: خود بنگاه، متصدیان آن، نمایندگی‌های آن، فروشگاه‌ها و حتی رقبا.

محیط بازاریابی خرد نسبتأ قابل کنترل است. به عنوان مثال، فروشگاه‌های زنجیره‌ای مثل شهروند را در نظر بگیرید. عوامل زیر در محیط بازاریابی خرد قرار می‌گیرند

 • مشتریان
 • استخدام نیروی کار
 • گسترش محصولات و خدمات
 • درگیرها و کنش ها با رقیبان
 • برقراری و حفظ روابط نزدیک با تأمین‌کنندگان اصلی
این نوشته را هم حتما بخوانید  Affiliate Marketing چيست

حال که با مفهوم محیط بازاریابی خرد آشنا شدید و با توجه به قسمت قبل اهمیت بازاریابی اینترنتی را دریافتید، می‌خواهیم تاثیر بازاریابی اینترنی را  بر بازاریابی خرد بررسی کنیم.

فضای اینترنت دائم در حال تغییر است و یکی از چیزهایی که همواره شرکت‌ها از آن می‌ترسند، بازگشت به عقب است. به همین دلیل شرکت‌‌ها باید بتوانند به شیوه‌ای مؤثر به این تغیرات پاسخ دهند.

یکی از راه‌های پاسخ به این تغییرات این است که رفتار مشتریان را در قبال این تغییرات بررسی و تحلیل کنیم. این که مشتریان چه کسانی هستند. علایق و نیاز‌های آن‌ها چیست؟ بیشتر از چه راه‌هایی تمایل به شناخت محصولات و خدمات دارند.

یکی از ابزار‌های قدرتمند در فضای اینترنت، برای تحلیل رفتار مشتری در این فضا، گوگل آنالیتیکس است. گوگل آنالیتیکس یک سرویس رایگان است گوگل در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. این ابزار، امکانات گسترده‌ای دارد.

برای آشنایی بیشتر با این امکانات ویدئو زیر را تماشا کنید.

محیط بازاریابی کلان

محیط بازاریابی کلان که کم‌تر در کنترل مدیران کسب‌و‌کار است، گستره‌ی فرهنگ، مسائل سیاسی، سطح تکنولوژی، محیط طبیعی، مسائل اقتصادی و عوامل جمعیت شناختی بستر اجتماع را در‌بر‌می‌گیرد.

برای مثال شرکت عصر جدید، یک شرکت خدمات تفریحی در حوزه طراحی، مشاوره و راه‌اندازی شهربازی و مراکز تفریحی است. نوسانات ارز، تحریم، جنگ‌های داخلی کشور‌های همسایه و دیگر تحولات سیاسی در منطقه، از جمله عواملی است که در محیط بازاریابی کلان این شرکت اثر گذار است.

شاید مثال فوق، ایده‌ای از مجموع عوامل خارج از کنترل موثر بر بازاریابی، ارایه کرده باشد: مجموعه‌ی دولت، شاخص‌های اقتصادی‌ اعم از تورم و نرخ ارز، میزان پیشرفت تکنولوژی، جنگ و حتی سوانح طبیعی می‌توانند تأثیرات اجتناب‌ناپذیری بر کسب‌و‌کار داشته باشند.شاید بد نباشد اگر مدیر بازاریابی یک مجموعه، لیستی از عوامل تحت کنترل و خارج از کنترل خود را تهیه کرده و به عنوان راهنما، همراه داشته باشد.

عضویت در خبرنامه

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
2 پاسخ
 1. نعمت محبی
  نعمت محبی says:

  عااااالی
  خسته نباشید.
  در اینده اگر وقت کردید داخل متون اموزشی مثالهایی از صنایع مختلف هم بذارید.اینجا فروشگاه شهروند رو مثال زدید.
  حال اگر مثالای ملموسی از صنعت مبلمان(رشته بنده) یا صنایع غذایی هم داخل متن بذارید مطمینا فیدبک بالاتری در بازدید از سایت خواهید داشت.
  بازم خسته نباشید.

  پاسخ
  • لرن مارکتینگ
   لرن مارکتینگ says:

   سلام

   ممنون هستیم از فیدبک تون. حتما سعی می‌کنیم که مثال‌های بیش‌تری را در مقالات ذکر کنیم.
   تمامی تلاش ما برای ارائه مقالات کاربردی است و در این راستا تا جای ممکن همیشه سعی کرده‌ایم که مثال‌های بومی که مربوط به کسب و کارهای ایرانی است را بیان کنیم

   موفق و پیروز باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *