بازاریابی خدمات - اصول بازاریابی خدمات

۵ تفاوت مهم در بازاریابی خدمات نسبت به محصولات که قبل از شروع بازاریابی باید بدانید

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

بازاریابی خدمات با بازاریابی محصولات متفاوت است. اصول بازاریابی خدمات تفاوت زیادی با محصولات دارند. درک تفاوت کالا و خدمات گام اول برای به کارگیری درست اصول بازاریابی خدمات است.

خدمت، عمل یا انجام کاری برای کسی یا چیزی است. خدمات به طور عمده نامشهود و لمس‌ناپذیر است است (مانند محصول نیستند). شما نمی‌توانید آن را ببینید، بشنوید، حس کنید، بچشید و یا لمس کنید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی بازاریابی خدمات ، اصول بازاریابی خدمات ، ویژگی های بازاریابی خدمات و تفاوت کالا و خدمات بپردازیم.

تفاوت کالا و خدمات

خدمات، عمل یا انجام کاری برای کسی یا چیزی است. خدمات به طور عمده نامشهود و لمس‌ناپذیر است است. (مانند ماده نیست) شما نمی‌توانید آن را ببینید، بشنوید، حس کنید، بچشید و یا لمس کنید.

بر خلاف خدمات، محصول چیز مشخص است. رنگ دارد. فضایی مشخص را می‌گیرد. جنس مشخصی دارد و می‌توان آن را لمس کرد. به نسبت خدمات، محصولات خیلی قابل لمس تر و قابل درک تر هستند.

بازاریابی خدمات چیست؟

با توجه به ملموس نبودن خدمات، فروش یک خدمت و یک سرویس، چالش‌های خاص خود را برای مدیران بازاریابی خلق می‌کند. معمولا بازاریابان و مدیران بازاریابی به دنبال نشان دادن منافع خدمات خود از طریق نمودارها و تصاویر هستند تا یک مفهوم ذهنی و غیر قابل لمس را، عینی‌تر، بصری‌تر و قابل فهم‌تر بکنند.

مصرف کنندگان محصولات با کمی جست و جو می‌توانند کیفیت محصول مورد استفاده خود را بررسی کنند (مقاله‌ی فرآیند تصمیم گیری خرید مصرف کننده را ببینید).

این فرآیند برای محصولات، به دلیل قابل لمس بودن و مشهود بودن محصول ساده است. در عوض این کار برای خدمات امکان پذیر نیست.

برای تعیین میزان کیفیت یک خدمت یا سرویس می‌بایست آن را تجربه کرد. تجربه کردن یک امر مهم در ارزیابی کیفیت یک خدمت می‌باشد. برای مثال زمانی که شمای از غذای نمونه‌ی یک رستوران می‌چشید و سپس تصمیم می‌گیرید که نهار خود را در آن‌جا صرف کنید یا خیر.

تجربه‌ی شما این امکان را می‌دهد که کیفیت خدمت را ارزیابی کنید. بنابراین کیفیت خدمات و خاطره‌ای که در ذهن مصرف کننده باقی می‌ماند از اهمیت زیادی برخوردار است. به عنوان مثال خدمات مناسب در یک مسافرت می‌تواند خاطره‌ای دلنشین را در ذهن شما ثبت کند. در حالی که خدمات ضعیف و نامناسب می‌تواند آن را به تجربه‌ای ناراحت‌کننده و کم ارزش تبدیل تبدیل کند (مقاله‌ی وفاداری مشتری را ببینید).

این نوشته را هم حتما بخوانید  فرمول پورسانت

گاهی اوقات برای اطلاع از کیفیت یک خدمت می‌توانید به اعتبار ارائه‌دهنده‌ی آن استناد کنید. این در صورتی است که شما اطلاعات کافی را درباره‌ی خود سرویس و خدمت ندارید. بنابراین به میزان تخصص ارائه‌دهنده‌ی خدمت استناد می‌کنید.

برای مثال یک دندانپزشک معروف و مطرح را در نظر بگیرید که شهرت او باعث تمایل شما به خرید خدمت از او می‌شود. در این مثال ممکن است که شما تا به حال به این دندانپزشک مراجعه نکرده باشید ولی اعتبار او باعث تمایل شما به خرید می‌شود (مقاله‌ی «بازاریابی برند را ببینید).

اصول بازاریابی خدمات

ویژگی‌هایی در ارائه‌ی خدمات وجود دارند که آن ها را متمایز از محصولات می‌کنند. تفاوت کالا و خدمات باعث می‌شود که اصول بازاریابی خدمات با اصول بازاریابی محصولات متفاوت باشد.

ویژگی های خاص خدمات عبارت اند از:

۱. زودگذر بودن و یا نابود شدنی بودن

دسته‌ای از خدمات هستند، زمانی که یک بار ارائه شوند دیگر نمی‌توانند به همان صورت و روش قبلی تکرار شوند. مثلا زمانی که فینال جام باشگاه‌های آسیا در ایران برگزار می‌شود و شما خدماتی را قبل و بعد از مسابقه به تماشاچیان عرضه می‌کنید. این مسابقات تمام می‌شوند و دوره‌ی بعدی ۴ سال آینده برگزار می‌شود.

حتی در دوره‌ی بعدی عوامل زیادی دچار تغییر شده‌اند و دیگر امکان ارائه‌ی خدمات سابق وجود ندارد. (مانند مکان برگزاری، تیم‌های فینالیست و ….)

یک مثال واضح و مشهود از نابود شدنی بودن زمانی است که هواپیما از زمین بلند شده است و دیگر نمی‌شود بلیت‌های باقیمانده را به فروش رساند. به همین دلیل است که شرکت های هواپیمایی در زمان‌های شلوغ، مقداری به بلیت‌های خود اضافه می‌کنند تا سود حاصل از این بخش، ضرر بلیت‌های فروخته‌نشده در زمان‌های خلوت را جبران کند. به طور مشابه بلیت های قطار در طول هفته قیمت پایین تری دارند.

رستوران ها در زمان‌های خلوت بن‌های تخفیف ارائه می‌کنند و تلاش دارند که با این روش میزهای خالی خود را شلوغ‌تر کنند. تمامی این کارها به خاطر ویژگی نابود شدنی بودن خدمات است.

۲. عدم ثبات

عامل دوم، عدم ثبات و یا تغییرپذیری است. چون انسان‌ها در ارائه خدمات دخیل هستند، بنابراین هیچ دو خدمتی دقیقا یکسان نیست. هر بار خدمت نسبت به بار دیگر، تغییرات کوچکی را خواهد داشت.

برای مثال حتی اگر همیشه ساعت ۳ ماشین خود را به پارکینگ بروید، در طول هفته و بنابر مناسبات با میزان متفاوتی از رضایت مشتری و سرعت سرویس دهی مواجه خواهید شد.

برای این که به خوبی تفاوت بین یک خدمت و یک کالا را متوجه شوید، به مثال  زیر توجه کنید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  اتوماسیون بازاریابی: چگونه آن را شخصی نگه داریم؟

اگر شما موسیقی گروه مورد علاقه‌ی خود را بر روی یک دی‌وی‌دی گوش کنید، تجربه هر سری از پخش آن یکسان است. اما اگر به کنسرت آن‌ها در دو شب متفاوت بروید، تجربه‌های بسیار متفاوتی را خواهید داشت.

ویژگی اصلی خدمات این است که کیفیت آن برای هر مشتری با مشتری دیگر متفاوت است (مقاله‌ی «بازاریابی شرکت به شخص» را مشاهده کنید).

۳. جدا نبودن خدمت از مصرف

خدمات در همان لحظه ای که تولید می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین نمی توان آن ها را آزمایش کرد. برخلاف محصولات که پس از تولید می‌توانند مورد آزمایش قرار گیرند و در صورت خرابی یا نامرغوب بودن، کنار گذاشته شوند.

این تفاوت کالا و خدمات باعث می‌شود که ارائه هر بار خدمات بسیار مهم باشد. هر اشتباه در ارائه خدمات می‌تواند منجر به خلق تجربه منفی شود. در نتیجه کیفیت در خدمات به ازای هر بار ارائه خدمات باید در نظر گرفته شود.

 ۴) مشابهت در ارائه‌ی سرویس

مفهوم تشابه به معنای یکسان بودن بسیار زیاد سرویس های ارائه شده است. (در تضاد با عدم ثبات که در بخش اول مقاله به آن اشاره کردیم). برای مثال رستوران های زنجیره ای که در شهرستان ها نیز شعبه دارند را در نظر بگیرید. شما انتظار دارید که سطح یکسانی از خدمت را مستقل از این که کجا هستید، دریافت کنید. چه در تهران، چه اصفهان و چه کرمان. زمانی که همه‌ی این رستوران ها تحت نام یک برند فعالیت می‌کنند طبیعی است که مشتریان این انتظار را داشته باشند.

در موقعیت های دیگر، مشتری ها الزاما به دنبال کسب تجربه های یکسان نیستند. مثلا یک دکتر نسخه ای را برای شاید تجویز می کنید و دکتر دوم یک نسخه‌ی دیگر و یا آرایشگر شما مدل موی خاصی را برای شما مناسب می‌بیند و بر اساس آن به شما پیشنهاد اصلاح می‌دهد. در حالی که یک آرایشگر دیگر در شهر دیگر ممکن است پیشنهاد کاملا متفاوتی را به شما دهد.

تفاوت دیگر کالا با خدمت این است که شما نمی توانید مالک خدمات شوید. تنها می‌توانید آن را تجربه کنید. زمانی هم که از یک سرویس استفاده کردید، نمی توانید آن را بفروشید!
در جوامع غربی، اقتصاد تولیدی (محصولات) در حال کاهش و اقتصاد خدمات در حال گسترش است. بنابراین آمیخته‌ی بازاریابی از ۴P به ۷P تبدیل شد تا موضوعات دیگری نظیر فرآیندها، مردم و شواهد فیزیکی را نیز در خود جای دهد.
یک محصول مشهود است از آنجایی که می‌توانید آن را لمس کنید و مالک آن شوید. اما یک خدمت فقط می‌تواند تجربه شود. شما می‌توانید امروز به یک کافه بروید و از خدمات عالی آن لذت ببرید در حالی که فردا اصلا تجربه‌ی خوبی از حضور در آن کافه را نداشته باشید.

این نوشته را هم حتما بخوانید  فرایند تصمیم گیری خرید مصرف کننده

بازاریابان باید درک درستی از طبیعت خدمات و ویژگی‌های ذاتی آن‌ها یعنی غیر قابل لمس بودن، متشابه بودن، نابودشدنی بودن و جدایی ناپذیری داشته باشند.

۵) جدایی ناپذیری

جدایی ناپذیری یعنی مکانی که خدمات در آن ارائه می‌شود با مکانی که از خدمات استفاده می‌شود، یکی است و نمی‌توان آن‌ها را از یکدیگر جدا کرد. به عنوان مثال شما نمی توانید یک تئاتر زنده را با خود به خانه ببرید (اما فیلم ضبط شده‌ی آن را می توانید! به تفاوت خدمت و کالا توجه کنید)

در واقع مصرف کننده درگیر فرآیند تولید خدمات می‌شود. مصرف کننده، خدمت را در همان لحظه‌ای که تولید می‌شود، استفاده می‌کند.

یک مزیت خدمات نسبت به کالا این می‌باشد که در صورت نارضایتی از خدمت ارائه شده می‌توانید در همان لحظه به سرویس دهنده عدم رضایت خود را اعلام کنید.
موضوع دیگر این است که خدمات به مصرف کنندگان بسیار نزدیک هستند اما محصولات می‌توانند فاصله‌ی زیادی را با مصرف کننده داشته باشند. (مثلا محصولات می‌توانند در یک کارخانه مرکزی در خارج از شهر تولید شوند).
همه‌ی این ویژگی ها نشان می‌دهد که نمی‌توان محیط تولید یک خدمت را از محیط مصرف آن جدا کرد.

۶) غیر قابل لمس بودن

یک خدمت نمی‌تواند لمس پذیری‌ای را که یک محصول دارد، داشته باشد. این موضوع باعث می‌شود که بحث کیفیت در خدمات حساس تر شود. چرا که در زمان تجربه‌ی یک خدمت، تعداد محدودی عامل در ذهن مصرف کننده وجود دارد که بر اساس آن‌ها راجع به کیفیت خدمت نظر می‌دهد (در مقایسه با محصول که می‌توان ساعت ها راجع به ویژگی‌های آن تحقیق و بررسی کرد و سپس اقدام به خرید نمود).

اگر تفاوت های دیگری در بازاریابی خدمات می دانید، آن‌ها را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *