بازی رستوران در بازاریابی

بازی رستوران در بازاریابی: فیسبوک و مارک زاکربرگ

این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید

بازی رستوران در بازاریابی ، تمرینی است که می‌توانید از آن برای خلق ایده­‌های جدید، جالب و خلاقانه استفاده کنید. در مقاله بازی رستوران در بازاریابی: اپل و تیم کوک این بازی را برای اپل انجام دادیم. در این مقاله می‌خواهیم این بازی را برای فیس بوک و مارک زاکربرگ انجام دهیم.

اساس بازی رستوران در بازاریابی این است که شما به محصولات و برند خود به مشابه یک رستوران بیاندیشید و مجموعه سئوالاتی را در مورد این رستوران از خود بپرسید. پاسخ این سوالات، ایده ها را برای بازاریابی بهتر در اختیار شما قرار می‌دهد.

بازی رستوران در بازاریابی

برای انجام این بازی برای فیس بوک بیایید فرض کنیم که فیس بوک یک رستوران است. اگر فیس بوک یک رستوران باشد، چه طور رستورانی است؟

محصول چیست؟

محصولی که توسط مجموعه‌ی فیسبوک ارائه می‌شود، یک تجربه‌ی شبکه‌ی اجتماعی است. افراد با دوستان خود در تماس قرار می‌گیرند و هم خود از فعالیت‌های آن‌ها آگاه می‌شوند و هم آن‌ها از فعالیت خود فرد. شما می‌توانید پیام، عکس و هر چیز دیگری را ارسال کنید.

فیسبوک در سرتاسر جهان بسیار محبوب است (البته در ایران اینستاگرام و تلگرام شبکه‌های اجتماعی محبوب‌تری هستند و شمار استفاده‌کنندگان از فیس‌بوک بسیار کاهش یافته است).

استفاده از فیسبوک رایگان است. البته فیسبوک سرویس‌هایی نظیر تبلیغات کلیکی برای بازاریابی اینترنتی و … را نیز دارد که برای استفاده از آن‌ها باید پول پرداخت کرد ولی در حالت معمول و استفاده‌ی عادی یک سرویس رایگان می‌باشد.

این مجموعه به عنوان یک شرکت بسیار ارزشمند شناخته شده است. البته اغلب با انتقادهایی پیرامون نقض مسائل حریم خصوصی مواجه است.

این نوشته را هم حتما بخوانید  چگونگی اندازه گیری عملکرد با ابعاد سفارشی در Google Analytics

ستوران فیسبوک غذایی (محصولش) را ارائه می‌دهد که برای اکثر مردم ساده، جذاب و خواستی است. این غذا خوشمزه و ارزشمند است و امکان اشتراک گذاری آن با دوستان وجود دارد.

خدمات آن چیست؟

سرویس یا خدمت ارائه شده در رستوران فیسبوک کارآمد است. دسترسی به آن سریع بوده و به آسانی قابل استفاده است. فیسبوک یک فست فودی است. همه یک سطح یکسان از خدمات را استفاده می‌کنند (مقاله‌ی «بازاریابی شرکت به شخص» را ببینید).

قیمت آن چقدر است؟

غذا در رستوران فیسبوک بسیار رقابتی قیمت گذاری شده است. استراتژی های قیمت گذاری آن شامل استراتژی قیمت گذاری بر مبنای ارزش و استراتژی قیمت گذاری اقتصادی است.

کجا واقع شده است؟

رستوران در نواحی اصلی و عمومی واقع شده است. لوگوی فیسبوک به عنوان یک بازوی فراخوان برای همه‌ی اعضای جامعه‌ی جهانی فیسبوک عمل می‌کند.

در ماورای درهای رستوران فیسبوک مشتری های زیادی در حال قدم زدن هستند که ممکن است به صورت آنی و از روی تحریک به طور سرزده وارد رستوران شوند.

چگونه تبلیغ می‌شود؟

تبلیغ و ترویج این رستوران به واسطه‌ی کلمات شفاهی و گفتگوهای بین مشتریان و بر اساس شهرت انجام می‌شود. رستوران فیسبوک از رسانه های جمعی نظیر تلویزیون استفاده نمی‌کند. در عوض، بر روی ارتباط ها و روابط عمومی در جامعه سرمایه‌گذاری کند.

تجربه‌ی مشتری چیست؟

مشتری‌ها زمان زیادی را در رستوران فیسبوک سپری می‌کنند. بیش‌تر این زمان صرف گپ زدن و انجام فعالیت‌های اجتماعی می‌شود به جای آن که صرف پرداخت پول به ازای غذای صرف شده شود.

مشتری ها نیازی به شناختن سرپیشخدمت رستوران ندارید و تجربه‌ی یک مشتری معمولا یک تجربه‌ی شخصی شده‌ي مختص و نیست! شما می‌توانید دوباره به این رستوران بروید و آن را به دوستان خود هم پیشنهاد دهید. به هر حال رستوران فیسبوک یک رستوران شیک است.

این نوشته را هم حتما بخوانید  بازی رستوران در بازاریابی: اپل و تیم کوک

بازاریابانی که می‌خواهند از این رستوران به عنوان بستری برای تبلیغات خود استفاده کنند، باید از خود سوال کنند که این رستوران تا چه حد و تا چه زمانی شیک و معتبر باقی می‌ماند؟

این رستوران به صورت خاص در فضای ایران با افت محبوبیت شدیدی روبرو شده است (نسبت به چند سال گذشته که یک رستوران بسیار جالب برای طیف وسیعی از مشتریان بود). بنابراین بازاریابان باید از خود سوال کنند که آیا این رستوران هنوز ارزش سرمایه‌گذاری برای فعالیت‌های تبلیغاتی آنان را دارد یا خیر؟

اگر بازی رستوران در بازاریابی را در مجموعه خود انجام داده‌اید، تجربیات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، هر شنبه به صورت ۱۰۰ در ۱۰۰ رایگان، جدیدترین آموزش‌های بازاریابی اینترنتی را در ایمیل خود داشته باشید

envelope-o
این مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

اگر در مورد این مقاله سوالی دارید یا نظری دارید، حتما آن را برایمان بنویسید.
ما تمامی سوالات را به دقت می‌خوانیم و طی ۲۴ ساعت به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شناسایی ربات *